Projekt Boungler - człowiek gotowy na wszystko!
Jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - Wersja do druku

+- Projekt Boungler - człowiek gotowy na wszystko! (http://boungler.pl/forum)
+-- Dział: TEMATYKA (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Książki, filmy, instrukcje... (/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? (/showthread.php?tid=1054)

Strony: 1 2 3 4


Jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - darnok - 2011-08-27 08:22 AM

na razie mam tylko książkę Łukasza Łuczaja - dzikie rośliny jadalne.dużo gatunków roślin ale mało rysunków i zdjęć.co jeszcze mogę nabyć?


RE: jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - Piran - 2011-08-27 09:04 AM

już był gdzieś taki temat. chyba Wink


RE: jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - dante - 2011-08-27 03:44 PM

Ja mam zamiar w bliżej nieokreślonej przyszłości zakupić papierowe wersje książek Łukasza Łuczaja - polskiego botanika z Podkarpacia.

http://www.luczaj.com/ksiazki.htm


RE: jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - ChollaYi - 2011-08-29 08:24 AM

(2011-08-27 09:04 AM)PiranNinja napisał(a):  już był gdzieś taki temat. chyba WinkBył w dziale DSP - BiblioteczkaA co do książek, to też szukam czegoś porządnego. W Łuczaju jest sporo roślin ale brak zdjęć i opisy przygotowania też są lakoniczne. Przydałby się jakiś leksykon ze zdjęciami.

Ja przy identyfikacji wspomagam się tym: LEKSYKON PRZYRODNICZY - Zioła i owoce leśne ale nie ma tam wszystkiego. Do tego Wikipedia, google i strony takie jak: survival.strefa.pl czy galeria.swiatkwiatow.pl (można wysłać zdjęcie rośliny do rozpoznania).

Do tego mam dwa zielniki: "Ziółka i my" I.Gumowskiej i "Zioła w ogrodzie i w doniczce" A.Clevely (średnia pozycja ale dużo zdjęć) m.in. z przepisami co i jak przygotowywać (proporcje itp) ale tam mam głównie rośliny lecznicze.Edyta: Dziś przyszła jeszcze książka "Polski zielnik kulinarny" B.A. Podgórscy. Niestety tu też jest mało zdjęć - 3 albo 4 wkładki czterostronne ze zdjęciami. Za to jest trochę przepisów.RE: jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - Piran - 2011-08-29 09:57 AM

Idealna książka musi być mała i na zasadzie klucza obrazkowego, fajnie było by mieć w plecaku


RE: jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - wolfshadow - 2011-08-29 10:59 AM

Jadalne dzikie jagody i rośliny
Jak zbierać / Zastosowanie / Trujące sobowtóry
Detlev Henschel, 256 str. w tym wiele zdjęć (papier kredowy), 110x180 twarda oprawa

ale:
- nie ma w niej tylu roślin co u Łuczaja,
- oznaczanie nowych roślin (a szczególnie selerowatych) w terenie i ich konsumpcję lepiej sobie darować bo można się nieźle na tym przejechać,
- dobra książka swoje waży

Książkę Łukasza polecam w zestawieniu z dobrym komputerowym atlasem roślin.


RE: jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - darnok - 2011-08-29 05:04 PM

http://survival.strefa.pl/zielonakuchnia.htm ta książka wygląda obiecująco niestety na razie nie mam egzemplarzy na sprzedaż.może jak by się zebrało kilku chętnych to było by wydanie''ksero'' poszukuje książki z dobrymi opisami i szkicami roślin.nie musi być ich tak dużo jak u Łuczaja ważne by były et które dostarczą najwięcej ''paliwa'' organizmowi.


RE: jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - makpfi - 2011-08-29 09:16 PM

(2011-08-29 05:04 PM)darnok napisał(a):  http://survival.strefa.pl/zielonakuchnia.htm ta książka wygląda obiecująco niestety na razie nie mam egzemplarzy na sprzedaż.może jak by się zebrało kilku chętnych to było by wydanie''ksero'' poszukuje książki z dobrymi opisami i szkicami roślin.nie musi być ich tak dużo jak u Łuczaja ważne by były et które dostarczą najwięcej ''paliwa'' organizmowi.Darnok, rozumiem, że to Ty jesteś jej autorem?

Wygląda ciekawie, i może jednak byłaby szansa ja wydać w jakiejś sensownej formie?


RE: jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - darnok - 2011-08-30 07:27 AM

nie,ja nie jestem jej autorem,ale wygląda obiecująco i chciałbym ją nabyć.na tamtej stronie jest e-mail autora.napisałem już do niego pytanie kiedy mogą się ukazać następne egzemplarze,myślę że jakby więcej osób było chętnych to by można było ją kupić.swoją drogą z tym wydanie fajny pomysł,byłaby wtedy bardziej dostępna.


RE: jakie książki o dzikich roślinach jadalnych warto nabyć? - ChollaYi - 2011-08-30 08:31 AM

I ja i @piotr pisaliśmy do autora ale bez skutku Sad Na GoldenLine znalazłem przez przypadek jego profil - jeszcze na początku tego roku pisał jakieś posty (później chyba też). Napiszę do niego przez GL i zobaczymy. A zawsze można jeszcze zadzwonić - na stronie jest nr telefonu Smile