Projekt Boungler - człowiek gotowy na wszystko!
Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - Wersja do druku

+- Projekt Boungler - człowiek gotowy na wszystko! (http://boungler.pl/forum)
+-- Dział: TEMATYKA (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Taktyczne (/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. (/showthread.php?tid=1997)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7

RE: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - Boungler - 2012-11-04 10:58 PM

Wrzucam sobie tutaj żeby mi nie zginęło:

Półwyblinka

Ósemka na przedmiocie

Węzły ratownicze

Przywiązanie liny do uprzęży

???

RE: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - Tomzi - 2012-11-05 05:10 PM

Kilka przykładów zastosowania pętli z taśmy wspinaczkowej. Może komuś się przyda.

aPC: edit, YT do okienek

RE: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - Tsunami - 2012-11-06 01:06 PM

Tomzi orientujesz się może jakich długości taśm używają powyżsi strażacy?

RE: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - Tomzi - 2012-11-07 09:01 AM

Nie wiem jakiej długości mają taśmy ale ja właśnie sprawdziłem na lince 3,80m bo taką mam pod ręką i jest sporo za mało. Brakuje na jedną szelkę i kawałek. Dla tych co nigdy nie mieli z tym styczności taka porada. To jest taśma wspinaczkowa " rurowa " czy jakoś tak to się nazywa. Jest miękka i bardzo wytrzymała. Całkiem inna od typowo plecakowych, co nie znaczy że i takiej nie można zastosować w razie "W".
Jeszcze dwa filmiki.

RE: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - Tsunami - 2012-11-07 05:00 PM

(2012-11-07 09:01 AM)Tomzi napisał(a):  Dla tych co nigdy nie mieli z tym styczności taka porada. To jest taśma wspinaczkowa " rurowa " czy jakoś tak to się nazywa. Jest miękka i bardzo wytrzymała.

Dynema? np http://lhotse.pl/sklep/product.php?id_product=33 , nie widziałem w handlu tak dużych pętli jak te strażackie. Sory że ciągnę ten wątek, ale zainteresował mnie na ile sposobów można jej użyć.

RE: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - PiranNinja - 2012-11-07 05:15 PM

Taśmy robi się z różnych materiałów. Dyneema jest jednym z nich, nylon jest tańszy i cięższy. Dodatkowo taśma z dyneemy jest węższa niż taśmy z nylonu i będzie raczej niewygodna do np. zrobienia szelek.

Pętle w filmach są zrobione z długiego kawałka nylonowej taśmy która jest zwyczajnie związana. Tak długich wspinaczkowych pętli w handlu nie znajdziecie bo po prostu się ich nie produkuje, były by zbyt długie do praktycznych zastosowań na ścianie. Jeśli ktoś potrzebuje takiej pętli kupuje na metry rurówkę i wiąże sobie końce (Węzełek jest banalny i gdzieś już tu się przewinął)

RE: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - Erni - 2012-12-04 09:31 PM

Jeżeli mowa o sytuacjach naprawdę awaryjnych warto znać też technikę zjazdu w kluczu. Nie jest to bezpieczne i przyjemne, ale jeśli brak czasu i materiału na montowanie prowizorycznej uprzęży, a ewakuować z pewnej wysokości się trzeba może uratować życie. Obrazek z katalogu Petzla pokazuje:
A-klucz francuski, dobry do ewakuacji z miejsc pochyłych
B-wspomniany, pionowy zjazd w kluczu tradycyjnym
C- tworzenie prowizorycznej uprzęży
Podczas zjazdu warto osłonić dodatkowo czymś szyję i wewnętrzną stronę pośladka-lina trze w tych miejscach niemiłosiernie Wink

[attachment=949]

RE: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - Tomzi - 2013-01-15 11:12 AM

Znalazłem jak zrobić fajną drabinkę z linki. Lekka, zajmuje mało miejsca a może się przydać do ewakuacji z domu z piętra w razie pożaru. http://skauting.pl/2006/10/31/drabinka-linowa/

RE: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - predatoraf - 2013-01-15 03:27 PM

Bardzo fajna drabinka Big Grin Moja waży dosyć sporo (też samoróbka) Jestem tylko ciekaw ile m, liny potrzebne jest na zrobienie "szczebelka"

RE: Wspinaczka, techniki linowe, przydatne węzły, wyjścia awaryjne. - Szynszyl - 2013-01-17 12:42 PM

Drabinek obecnie sie nie uzywa, kiedys w latach 50/60 tak, były po klubach zwoje po 20m takich drabinek i do dzis zalegaja po magazynach...szkoda wyzucić a uzywać sie nie da...

Drabinki jaskiniowe byly wykonane z 2 linek stalowych gdzie miedzy nimi była rurka aluminiowa badz stalowa- ale tylko na 1 noge. Schodząc po niej kreciło czlowieka na wszystkie strony, dlatego stosowano asekuracje z liny. Ta drabinka sznurowa jest jeszcze gorsza bo stajac w stopniu cała sie sklada i nie mozna wsadzić nogi powyzej w "zamkniety" stopień. Tak ze nie polecam tego uzywać ani robić,drabinki to przeżytek.

Jako dziecko mialem na balkonie drabinkę z grubego drutu(kilka zwojów w formie liny) i duze strzeble ok 60cm długosci, wychodziło się po niej wygodnie bo była szeroka ,dobrze ze nikt z tego nie spadł.