Projekt Boungler - człowiek gotowy na wszystko!
Indeks pojęć - Wersja do druku

+- Projekt Boungler - człowiek gotowy na wszystko! (http://boungler.pl/forum)
+-- Dział: BOUNGLER (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Do zrobienia... (/forumdisplay.php?fid=40)
+--- Wątek: Indeks pojęć (/showthread.php?tid=2125)Indeks pojęć - Lelum Polelum - 2012-12-16 10:27 PM

Czołem wszystkim!

Wydaje mi się, że widziałem tu kiedyś słowniczek pojęć ale nie mogę teraz nic takiego znaleźć (może pomyliło mi się z innym forum np. knives.pl). W każdym razie chodzi mi po głowie motyw z takim czymś ale aby te skróty odnosiły się do polskiego nazewnictwa. Ja na przykład stosuję z powodzeniem skrót ZTS (Zrób To Sam), bo chociaż DIY podobnie jak EDC zostały dosyć mocno spopularyzowane, to jednak osobiście (ale jest to tylko moja subiektywna opinia), uważam że możemy (a nawet powinniśmy) stosować polskie zamienniki.
W którymś poście użytkownik narzekał, że nie podoba mu się skrót BOB, innym razem ktoś nie umiał rozszyfrować SHTF.
Nawet kwestia rodzimego PE jest nie do końca doprecyzowana bo np. ja mam zamiast plecaka torbę więc właściwie powinienem określać ją jako TE...
Jak ja bym widział takie skróty? Powinny być chwytliwe i...fajne, aby łatwo można je było zapamiętać i skojarzyć przeznaczenie - np. przez analogię do RKM powołać do życia Ręczny Bagaż Kryzysowy.

Piszcie własne propozycje, krytykujcie...a może już taki indeks jest na tym Forum a w związku z ilością napisanych postów nie ma sensu zmieniać tutejszej nomenklatury i ten wątek umrze szybciej niż powstał...
Co będzie to będzie, po to jest w "Po godzinach" Smile

Pozdrawiam


RE: Indeks pojęć - emir - 2012-12-17 02:02 AM

Kiedyś latały NOL'e (Niezidentyfikowane Obiekty Latające) a nie UFO Smile
Ja tam jestem za skrótami anglojęzycznymi, bo najczęściej już się przyjęły i łatwiej czyta się/szuka treści w necie czy literaturze fachowej. Nie dochodzi też do nieporozumień. Szczególnie jak rozmawiamy z Rosjaninem i on z kolei wyjedzie z "НЛО". (też UFO). A języków jest tak wiele - łatwo pewnie było by znaleźć skróty które znaczą coś zupełnie innego w każdym z języków.
Stosujmy brzytwę Ockhama!
Natomiast jeżeli chodzi o słowa - to już nie mam tzw. parcia na inne języki, ale też raczej należy to robić z rozsądkiem. Tak jak np. komputerowa "myszka" czy "plecak" bardzo ładnie pasują do przedmiotu, - to już kiedyś proponowane np. "międzymordzie" zamiast "interfejsu" brzmiało trochę dziwacznie i kojarzyło się charakterem konstrukcji ze "zwisem męskim prostym" (tzn. krawatem).


RE: Indeks pojęć - papuas - 2012-12-17 07:12 PM

Słownik pojęć i akronimów powinien być... w końcu boungler.pl to jakby leksykon


RE: Indeks pojęć - LARPAK - 2012-12-17 07:43 PM

To tak na szybko:
SHTF - shit hits the fan
EDC - every day carry
DIY - do it yourself
BOB - bug out bag
BOV - bug out vehicle
INCH - I never coming home
PE - plecak ewakuacji


RE: Indeks pojęć - Lelum Polelum - 2012-12-25 12:57 PM

EDC - Every Day Carry //opcjonalnie "szpej" Wink
SHTF - Shit Hits The Fan //opcjonalnie "W" ale w kontekście działań zbrojnych
DSP - Domowy System Przetrwania
ZE - Zestaw Ewakuacyjny
PE - Plecak Ewakuacyjny
PE72 - j.w. ale w wersji na przetrwanie 72h
BOB - Bug Out Bag //proponowane RBK - Ręczny Bagaż Kryzysowy
BOV - Bug Out Vehicle //proponowane PK - Pojazd Kryzysowy
INCH - I Never Coming Home //brak propozycji ze względu na małą popularność tego skrótu (raczej większość pisze otwartym tekstem w stylu "gdybym miał nie wrócić / jeśli nie będzie możliwości powrotu itp."
DIY - do it yourself //skrót jest już tak spopularyzowany że nie ma sensu kopać się z koniem i na siłę wprowadzać polskiego odpowiednika na forum publicznym
CP - Czarny Proch //pojawia się coraz częściej w kontekście możliwości pozyskania broni bez zezwoleń więc też dodaję
WR i BAS nie wiem czy też dodawać skoro są na głównej "jak byk"?

na pewno pominąłem jakieś pomniejsze skróty także piszcie proszę czego brakuje, ja też będę dopisywał do listy napotkane skróty w miarę czytania forum i na koniec stworzę pełne zestawienie.


RE: Indeks pojęć - Boungler - 2012-12-25 09:19 PM

zamiast BOV - dałbym PK i wystarczy


RE: Indeks pojęć - geek_on - 2019-01-29 10:11 AM

Wiem że temat sprzed lat, ale...
Mi się, osobiście, nie podoba skrót SHTF. Nie wiem dlaczego, ale mam do niego awersję Smile Nasze polskie 'w razie WU' weszło tak głęboko w kulturę, że używa się go nie tylko na wypadek nadejścia wojny, ale w przypadku nadchodzących kłopotów/kryzysu, choćby bardzo lokalnego (np. brak wirtualnej waluty w grze).
Spotkałem się też z polską wersją plecaka BOB: plecak BIS (od Bierz I Spier*).
Generalnie jednak nie przesadzałbym ze skrótami. Był kiedyś taki film, dość zabawny, 'Hot Shots 2'. W jednej ze scen był dialog rodzaju:
- KTP BW JPT JXC WWQ LXV Pasztecik.
- Pasztecik?
- To ksywka.
- Ok.


RE: Indeks pojęć - LARPAK - 2019-01-29 05:01 PM

U nas na forum (albo z innego to przywędrowało, na którym też byłem) owo BIS powstało jak i JTWP zamiast SHTF.
W razie "W" jest bardzo uniwersalne bo stosowane od dekad.

A co do skrótów to Amerykanie (wojsko) się w nich lubuje i potrafią robić skróty od skrótów i w sumie nawet wyszedł oficjalny zakaz ich stosowania bo na jakiś odprawach okazało się, że nikt nie wiedział o co chodzi bo był skrót od skrótu skróta...


RE: Indeks pojęć - geek_on - 2019-01-29 06:40 PM

(2019-01-29 05:01 PM)LARPAK napisał(a):  W razie "W" jest bardzo uniwersalne bo stosowane od dekad.
To właśnie miałem na myśli. Lepsze jest wrogiem dobrego, a po co wprowadzać coś obcego, skoro mamy coś swojego, no ale ja jestem jeden, a środowisko prepperskie duże.

Cytat:A co do skrótów to Amerykanie (wojsko) się w nich lubuje i potrafią robić skróty od skrótów i w sumie nawet wyszedł oficjalny zakaz ich stosowania bo na jakiś odprawach okazało się, że nikt nie wiedział o co chodzi bo był skrót od skrótu skróta...
O tym nie wiedziałem. W sumie nie ma się co dziwić, ale to zamiłowanie do skrótów przyszło od nich i do nas. Sami je wykorzystujemy (mam na myśli naród), wystarczy spojrzeć na język, którym posługuje się młodzież w Sieci.
Trochę OT, ale kiedyś czytałem, w jaki sposób uchodzić za specjalistę: trzeba używać jak najwięcej TLS'ów (TLS - Trzy Literowy Skrót).