Projekt Boungler - człowiek gotowy na wszystko!
Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? - Wersja do druku

+- Projekt Boungler - człowiek gotowy na wszystko! (http://boungler.pl/forum)
+-- Dział: BOUNGLER (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Zagrożenia (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? (/showthread.php?tid=3981)

Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? - Masełko - 2016-03-20 07:16 PM

Jako że pracuję po sąsiedzku z dużą chłodnią pracującą na amoniaku mam pytanie do Was o postępowanie w razie wycieku nie mając maski. Nie mogę znaleźć czy uciekać do piwnicy czy na dach mając odrobinę czasu na reakcję.

RE: Wyciek aminiaku - emir - 2016-03-20 07:54 PM

Amoniak jest lżejszy od powietrza - za: http://www.bryk.pl/wypracowania/chemia/chemia_nieorganiczna/12942-amoniak_nh3.html
To masz trochę więcej o postępowaniu:
http://www.kppsp-ndwormaz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=12&showall=1

.

RE: Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? - xMAREKx - 2016-03-22 05:46 PM

Zorientować się w którą stronę wieje wiatr i uciekać w przeciwną.
Na terenie zakładu, na maszcie lub dachu powinien być rękaw pokazujący kierunek wiatru.
Jeśli masz szczelne biuro możesz się zamknąć w środku i czekać aż nadejdzie pomoc.

RE: Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? - Masełko - 2019-02-09 09:40 AM

Jako że kończę właśnie szkolenie dla maszynistów instalacji amoniakalnych i trochę wiedzy otrzymałem dodam, że doraźnie można zakryć twarz mokrym ręcznikiem. Amoniak rozpuszcza się w wodzie więc jego część zwiąże się z wodą.

RE: Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? - No_idea - 2019-02-09 10:09 AM

Ciekaw jestem na czym pracują nasze gazoporty Smile wiecie przypadkiem? schładzanie i rozprężanie skroplonego gazu też musi być czmś być realizowane.

RE: Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? - Masełko - 2019-02-09 12:41 PM

Wiem tylko że rozprężenie LNG jest na tyle kosztowne, że ostatecznie ten hamerykański gaz wychodzi drożej niż od wójka Władimira. Samo chłodzenie amoniakiem należy do najefektywniejszych metod chłodzenia. Jednocześnie nie szkodzi atmosferze, a trochę ludziom Big Grin

RE: Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? - maciek199815 - 2019-02-09 05:26 PM

A to nie jest tak że gdy gaz się rozpręża to się schładza? Więc na logikę można by użyć tego chłodu do chłodzenia LNG.

RE: Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? - No_idea - 2019-02-09 09:47 PM

Z tą logika to trzeba bardzo uważać bo na logikę Wenezuela to powinna być min 2Kuwejtem

RE: Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? - Bocian__ - 2019-02-09 10:06 PM

ON w Wenezueli mają po 0,05 grosza za litr a benzynę po 3,5 grosza.
Jest tańsza niż woda z wodociągu. Dziwny kraj.

RE: Jak postępować w przypadku wycieku aminiaku? - Masełko - 2019-02-10 08:28 AM

Ojoj co mi się pomieszało w głowie od tego amoniaku Smile LNG jest w temperaturze około - 160*C i trzeba go do rozprężenia podgrzać, co tak samo wymaga włożenia sporej energii