Projekt Boungler - człowiek gotowy na wszystko!
Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - Wersja do druku

+- Projekt Boungler - człowiek gotowy na wszystko! (http://boungler.pl/forum)
+-- Dział: BOUNGLER (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Zagrożenia (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska (/showthread.php?tid=4319)

Strony: 1 2

Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - zulu - 2017-12-24 10:19 AM

Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska.

https://www.facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe/videos/1573911689351067/

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/lesniczy-uratowal-niedzwiedzia-rodzine-przed-wataha-wilkow/7qq80pe

Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

RE: Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - Pozyskiwacz - 2017-12-25 02:58 PM

To nie d końca tak jest Bart. Owszem nie powinno się za dużo ingerować w prawa przyrody, ale z drugiej strony to są Bieszczady, a nie Tajga. Tu już człowiek zaingerował wcześniej.
Wilków w okolicy jest zatrzęsienie. Choćby z tego względu że na Słowacji i Ukrainie poluje się na nie, a w Polsce nie. Dlatego migrują do nas. Przyznasz ze to już jest spora ingerencja i zakłócanie przyrody (że o wycinaniu lasów, budowie dróg i osiedli ludzkich nie wspomnę).
Dlatego nie jest dobrym rozwiązaniem, najpierw namieszać, a potem powiedzieć - "niech przyroda sama sobie radzi".
Niestety jesteśmy skazani na interweniowanie, coraz częściej i coraz mocniej. Problem tylko w tym żeby te interwencje zmniejszały problemy i konflikty, a nie rodziły nowe , jak choćby przywrócenie pogłowia bobrów i ich niekontrolowane rozmnażanie się. To dopiero jest plaga.

RE: Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - zulu - 2017-12-26 08:25 AM

Napisałem w dziale zagrożenia, ponieważ zastanawiam się, jak dużym zagrożeniem są wilki. Czy watahy wilków są zagrożeniem dla przebywających w lesie? Wiem, że wilki nie atakowały przez kilkadziesiąt lat, ale z drugiej strony ich nie było. Z czasów, w których wili były zostały obrazy na przykład: WIERUSZA-KOWALSKIEGO
TROJKA ŚCIGANA PRZEZ WILKI , WILKI NAPADAJĄCE SANIE z 1890 r., Afanasij Scheloumoff obraz konie zima wilki.

Czyli zagrażały ludziom. Jak się zabezpieczyć, jak się bronić. Czy spotkanie watachy w okresie, które mają młode jest w 100 procentach bezpieczne, czy nieświadome przejście szlakiem, który przebiega przez ich terytorium jest w 100% bezpieczne.

RE: Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - Vlad Draco - 2017-12-28 08:44 AM

zulu w normalnych warunkach kontakt z wilkami jest mało realny. Będąc na ich terenie nawet ich nie zobaczysz. Wilki nie są zainteresowane kontaktem z ludźmi więc go unikają.

Tak było zawsze z jednym wyjątkiem - czas głodu. Jeżeli w lasach i na łąkach brakowało dzikich zwierząt, to wilki kierowane głodem szukały jedzenia przy ludzkich siedzibach. Najpierw atakując zwierzęta, a gdy tych już nie było, to wtedy atakowały też ludzi.

Kwestia napadania wilków na idących lasem ludzi jest bardzo typowa dla terenów Rosji. Zwłaszcza na Syberii. Długie zimy i ciężkie warunki życia powodowały, że wilki bywały głodne i widok jadących przez ich teren konno, albo saniami ludzi dawał nadzieję na napełnienie brzuchów. Celem dużo bardziej niż ludzie były jednak konie. Dopiero w sytuacji gdy już nic innego nie było do jedzenia wilki zjadały ludzi.

Tak więc w obecnych czasach możesz być spokojny. Wilki nie zagrażają ludziom ponieważ:|
- jest ich mało,
- w lasach jest dużo zwierząt na które polują.

Jedynym zagrożeniem ze strony wilków pozostaje wścieklizna. Ale łatwo to rozpoznać bo normalnie nieufny wobec ludzi wilk zaczyna do nich się zbliżać.

RE: Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - No_idea - 2017-12-28 11:14 AM

Vlad Draco, heh ehe to powiedz to mojemu koledze którego wataha w trakcie polowania otoczyła wachlarzem Smile powiem tak , na wszelki wypadek warto nosić ze sobą pampersy bo się przydają Smile

RE: Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - Vlad Draco - 2017-12-28 02:24 PM

No_idea czyli znajomy przeżył i nie musiał zabić całej watahy?
Dość dziwna sytuacja. Wilki musiały się poczuć bardzo zagrożone... może tak reagują na myśliwych? Ewidentnie broniły swojego "domu", być może znalazł się bardzo blisko niego.

RE: Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - No_idea - 2017-12-28 04:01 PM

Zarówno wilki jak i kolega byli na polowaniu i nikt nikogo nie musiał zabijać, wilki go otoczyły i odpuściły jak się zaczął drzeć Smile

RE: Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - Pozyskiwacz - 2017-12-28 06:59 PM

Vlad Draco, przykro mi to mówić, ale przynajmniej w odniesieniu do Bieszczad i Beskidu Niskiego , masz przestarzałe wiadomości. Wilków jest tu bardzo dużo. Mało może było kiedyś, dziś jest ich zatrzęsienie.Żeby daleko nie szukać: w odległości kilku kilometrów ode mnie na drodze krajowej , dość ruchliwej zginęło ich trzy sztuki (w zderzeniu z samochodami). Ostatni w biały dzień. Kiedyś wilk przechodził w odległości kilkudziesięciu metrów od mojego domu prawie w południe (widziała go lekarka weterynarii i potwierdza że to wilk).
Koledze w Smolniku (w Bieszczadach) wilki zjadły trzy kozy na pastwisku w dzień, latem w odległości kilkuset (200-300) metrów od domów. Psa zagryzły mu w dzień na podwórku mimo że wyszedł z domu , krzyczał i rzucał w nich kamieniami. Uciekły ale pies nie przeżył. I było lato, a nie mroźna długa zima.
Fakt że nie słyszałem żeby zrobiły jakąś krzywdę ludziom. Ale znam kilka przypadków podobnych do opisanego przez No_idee. Kiedyś w zimie sprzedawczyni wracając po zamknięciu sklepu do domu (była już noc, ale jasny księżyc i bezchmurne niebo) , była "odprowadzana" przez watahę wilków. Jak się odwracała , krzyczała i rzucała w nich śniegiem lub kamieniami to się chowały , ale potem wychodziły i szły za nią . W końcu doszła do pierwszego domu i poprosiła o podwózkę. Niby nie atakowały, ale ciekawe co by było gdyby spanikowała, zaczęła uciekać i np. złamała nogę na śliskiej drodze.
O stratach w stadach owiec, kóz itp. szkoda wspominać. W każdym razie popularne staje się zaciąganie na pastwiska starych samochodów -
żeby było się gdzie schować, nie tylko przed deszczem.
Generalnie wilków jest bardzo dużo, za dużo jak na pojemność środowiska. Ludzi się nie boją, nawet jak nie atakują człowieka to zbytnio przed nimi nie uciekają. Spotkanie wilka też nie jest jakimś wielkim wydarzeniem. Łatwiej spotkać wilka niż zająca.
Czasy się zmieniają i nie zawsze na lepsze.

RE: Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - Vlad Draco - 2017-12-29 11:40 AM

Pozyskiwacz to co piszesz jest bardzo niepokojące. Spotkania z wilkami na terenach w których jest ich dużo zdarzają się, ale dla wilków człowiek nie jest celem, jest raczej ciekawostką. Ataki na zwierzęta hodowlane to norma gdy brakuje zwierząt dzikich - a tak się dzieje gdy wilków jest dużo.

Niepokoi mnie bardzo jednak to co opisałeś. Wilki są zbyt ciekawskie i zuchwałe. Mam obawy czy nie doszło do jednego z dwóch skrajnie niebezpiecznych zdarzeń:
- zdziczałe psy dołączyły do watach - wtedy ich potomstwo nie będzie się bało ludzi
- ktoś hodował wilki (np. po stronie ukraińskiej) nauczyły się nie bać ludzi i trafiły w jakiś sposób na wolność.
W obu przypadkach robi się bardzo niebezpiecznie.

RE: Atak sześciu wilków na niedźwiedzia z młodymi Polska - Marian - 2017-12-29 03:22 PM

Pozyskiwacz - wybieram się latem w Twoim kierunku ... rozumiem, że mam wziąć cokolwiek do odpędzania wilków? Wink

BTW: będziemy w kontakcie ... planujemy długi wypad kamperem w Bieszczady, może nawet późną wiosną Smile