Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maska przeciw gazowi pieprzowemu DYI
Autor Wiadomość
altnume Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 50
Reputacja: 1
Maska przeciw gazowi pieprzowemu DYI
Do Bou: jeżeli jest w złym dziale, proszę o przeniesienie.

Podczas protestów w Turcji ludzie chronią się przed gazem jak tylko mogą, przeglądając internety trafiłem na to zdjęcie i wrzucam je tutaj jako ciekawostkę.

[Obrazek: 7463551.jpg]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2013-06-08 07:58 PM przez aPC.)
2013-06-05 08:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kozmikus Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 938
Reputacja: 76
RE: Maska przeciw gazowi pieprzowemu DYI
Tutaj krok po kroku:
http://zombease.com/2013/03/22/diy-or-di...-gas-mask/

Małopolska | Żywność | Rolnictwo | Narzędzia | Geologia | Energia alternatywna | Budownictwo
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2013-06-05 08:29 PM przez Kozmikus.)
2013-06-05 08:28 PM
ChollaYi Offline
21st Century Schizoid Man
Super Moderators

Liczba postów: 1,033
Reputacja: 84
Całkiem sprytne ale paruje jak diabli. Ciekawe czy jakiś płyn antyfog by pomógł. Mam tez wątpliwości co do szczelności. Na pewno jakoś samą maskę papierową bym uszczelnił np. przyklejając ją do ścianek butelki ducttape'em.
Na końcu filmiku koleś wspomina o węglu aktywnym. To była pierwsza rzecz o jakiej pomyślałem - dać między maskę a wylot węgiel i zatkać to jakaś siatką.

Michał | Warszawa || CB || Informatyka | Żeglarstwo | Fotografika | Mechanika sam. |
"Nie dowiesz się z gazety kto przeżyje swoją śmierć"

[Obrazek: sygnatura_dar-2019.png]
2013-06-06 09:12 AM
predatoraf Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 509
Reputacja: 29
Przydała by się jeszcze wata nasączona roztworem proszku do pieczenia Wink
Wtedy było by ok. Jakieś 7lat temu w książce brata od PO, było napisane, że taka samoróbka z węglem aktywnym i watą nasączoną roztworem proszku do pieczenia, ma większą skuteczność niż te zwykłe, że tak powiem sklepowe.

Zapraszam na mojego radioaktywnego bloga
http://www.wyprawyleona.pl
2013-06-06 10:35 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,028
Reputacja: 241
Tutaj kluczowa będzie szczelność. Zwróć uwagę że facet na zdjęciu ma głowę prostokątną, każdy z nas ma inny kształt i inaczej to będzie siedziało. Butelka ok ale pomijając już sama kwestię filtra to do uszczelnienia użyłbym odciętego kawałka rękawicy chirurgicznej (ta część z nadgarstka) i nałożyłbym na obwódkę aby oplatała część głowy i podbródek. Nie wiem czy nie pęknie, są dość elastyczne.
Innym pomysłem byłoby użycie do uszczelnienia zwykłego balonika - są takie specjalne w kształcie grubej piłki które można mocno nadmuchać - moim zdaniem załatwi problem szczelności.

Co do filtracji i użycia składników do warstw to nie jest tak że jednym ze składników może być proszek do pieczenia. To musi być konkretny proszek - trzeba rozpoznać jego skład i ulokować go tak aby w czasie oddychania pył nie wdzierał się do płuc.

Sam osobiście nie widzę innej możliwości jak zapoznanie się ze składem wkładów filtrujących - tak byłoby najprościej.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2013-06-06 10:48 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
radzyniak Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 89
Reputacja: 2
Ta maska jak najbardziej da rade przeciwko gazowi pieprzowemu czyli płynnej mieszaninie najczęściej kolorowej używanej teraz na demonstracjach przez policję. Taki gaz nie paruje a jest wystrzeliwany strumieniem jak ze strzykawki zarówno z butli jak gaśnica jak i z plecaka i ma działanie stricte kontaktowe - drażni oczy, śluzówkę i delikatną skórę twarzy. Oczywiście taka maska nie nada sie na granaty łzawiące wystrzeliwane z nasadki albo z granatnika ręcznego- to inny gaz. Tutaj tylko pełna maska z filtrem min. z węglem aktywnym.
2013-06-06 08:18 PM
firststep Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 42
Reputacja: 13
Cześć Smile postanowiłem wykonać maskę z linku od Kozmikusa (http://zombease.com/2013/03/22/diy-or-di...as-mask/). Stwierdziłem, że warto wykonać sobie wcześniej taką maseczkę, ale wykonać ją solidnie, żeby można wykorzystać maksymalnie jej, ograniczone, możliwości Big Grin Ale do rzeczy.

Taka maska zapewni nam ochronne nie tylko przed gazem pieprzowym, ale także przed pyłami unoszącymi się w powietrzu (piach, kurz przy silnym wietrze czy zawaleniu się czegoś).

Teraz sama konstrukcja, użyłem:
-2 litrowej butelki po Coca-Coli (tej najtańszej z Biedronki, żeby nie przepłacać)
-maski przeciwpyłowej z zaworkiem
-gumowej uszczelki do okien
O nożyczkach itd. już nie pisze.

Dokładną instrukcje macie na stronie, ale i tak postaram się to opisać:
Z butelki wyciąłem potrzebny mi kształt. Długość zależy od wielkości naszej głowy. 3/4 czoła może być wyżej. Ważne, aby już w tym momencie wszystkie krawędzie ściśle przylegały tj. żadnych odstępów od twarzy, wiadomo czemu wiadomo po co.
Następnie musimy na krawędź maski założyć uszczelkę, gdyż maseczka w tej fazie jest nie do końca szczelna i ostra jak cholera.
Wykorzystałem gumową uszczelkę do okien. Żeby jakoś do tej nieszczęsnej krawędzi ją przymocować rozciąłem ją na pół.

Teraz czas na maskę przeciwpyłową. Odwalamy od niej wszystkie niepotrzebne elementy. Gumkę zostawiamy, bo się jeszcze przyda. Prawdopodobnie maska nie zmieści się do naszej butelki, a raczej zmieści się tylko będzie odstawać na zgięciach. Maskę rozciąłem w miejscach zgięć i nałożyłem je na siebie, a potem wszystko zszyłem.

Teraz gumki, żeby coś maskę na naszym łbie trzymało. Użyjemy sznurków z przeciwpyłówki. W butelce nożykiem biurowym tniemy małe otwory/przerwy, żeby wszedł tylko sznurek. Ja sznurek zostawiłem w jednej części, lepiej się dopasowuje.

W środku maski powinien się znajdować dodatkowa uszczelka (tak jak w orginale jest pokazane), zapobiegnie "lataniu" maski po całej butelce i wrazie dostania sie pyłów do srodka zablokuje je (tylko jeśli maska będzie na tyle ciasna, że między nimi nie będzie żadnych przerw!). Niestety uszczelka, której użyłem do uszczelnienia krawędzi nie nadaje się do środka, zagina się i odkleja. Tutaj dużo lepiej sprawdzi się piankowa uszczelka do okien.

Wbrew pozorom maska nie paruje. Jeśli już to tylko na wysokości nosa i w ogóle nie przeszkadza to w patrzeniu. Nawet jeśli nasza maska zrysuje się, pobrudzi, cokolwiek, nasze oczy są na tyle blisko, że ignorują to.
Na końcach uszczelek mogą się one trochę "wypiętrzyć" Big Grin

A i jeszcze jedno! Nie zakręcajcie korka!!! Big Grin

Za błędy przepraszam, ale jestem padnięty
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-03-26 09:52 PM przez firststep.)
2014-03-26 09:02 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

Wróć do góryWróć do forów