Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie rośliny posadzić jako skuteczne ogrodzenie?
Autor Wiadomość
quebec Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 763
Reputacja: 100
Jakie rośliny posadzić jako skuteczne ogrodzenie?
Hej.
Zastanawiałem się ostatnio nad tym jakie rośliny możnaby wykorzystać jako ogrodzenie lub wspomaganie ogrodzenia zarówno w czasie pokoju jak i "W". Rośliny są zdecydowanie tańsze (przynajmniej większość) niż porządny płot, a jednocześnie płot często jest łatwy do pokonania czy przecięcia, i to bezgłośnie. Jest też dobrze widoczny, a porządny, wysoki, dobrze zrobiony płot tym bardziej przyciąga uwagę. Rośliny z kolei mogą być niezauważalne (szczególnie w nocy), a potrafią poranić nogi (chociażby dzika róża), i jednocześnie raczej nie zwracają niczyjej uwagi.
Znacie jakieś rośliny, które dałoby się wykorzystać w ten sposób? Chodzi zarówno o takie, które są w stanie poranić/poszarpać/spowodować nieprzyjemne reakcje (krzaki akacji, pokrzywy, róża), jak i takie które można wykorzystać jako żywopłot (np. wierzba energetyczna - dosyć szybko rośnie). Ja mam raczej mierną wiedzę na temat roślin, na pewno są tacy którzy coś podpowiedzą.

A do założenia tematu skłoniło mnie obejrzenie http://www.wykop.pl/link/1832301/jaka-je...ie-gympie/ - ale posiadanie czegoś takiego raczej nie jest legalne, o ile byłoby w stanie u nas rosnąć.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-25 10:51 AM przez Boungler.)
2014-01-22 09:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gregre Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 202
Reputacja: 31
RE: Rośliny jako ogrodzenie
Swego czasu miałem na płocie jeżyny na długości ~20m. Nawet w grubym ubraniu nie da się przejść bo się po prostu zahaczysz. Roślinka nie jest wymagająca, można przycinać i podjeść owoców.
2014-01-22 09:40 PM
Pielgrzym Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 83
Reputacja: 6
Mam żywopłot wrośnięty w siatkę z Ałyczy, przeplatany różą pomarszczoną. Raczej trudno to sforsować. Przycinam na wysokości 1.5 m, ale w naturze Ałycza może rosnąć do 4m. Korzystam z płatków róży -na konfitury i trochę owoców z drzewek. Nie przycinane dałyby więcej. Też popieram opinię o jeżynach!
2014-01-22 09:57 PM
emir Offline
"Irlandczyk"

Liczba postów: 1,620
Reputacja: 91
Uważajcie z "dziwnymi" roślinami. Dawno, dawno temu (około 35 lat temu) znajoma przywlokła w mój teren "piękną roślinę ozdobną".
Dziś większość z nas zna ja pod nazwą http://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego To cholerstwo rozprzestrzeniło się z ogródka znajomej błyskawicznie, i nie udało się nam wytępić tego g...na w okolicy. Zagrożenie dla dzieciaków i zwierząt.

Wracając do tego gympie-gympie: jego liście (nawet wysuszone) mają te fatalne właściwości nawet po kilkudziesięciu latach. Jego mikro-igiełki mogą unosić się w powietrzu (po to facet zakłada maskę!).
Zdecydowanie odradzam tą uprawę.

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-23 12:38 AM przez emir.)
2014-01-23 12:37 AM
quebec Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 763
Reputacja: 100
@emir, słuszna uwaga co do gympie-gympie, to jest "ciut" zbyt ekstremalna roślina. Zdecydowanie chodzi mi o delikatniejsze - takie, które utrudnią, skaleczą, wkurzą - czyli zrobią cokolwiek co może zniechęcić ewentualnego intruza, osłabić go lub dać nam szansę na usłyszenie go - ale nie zabiją. Trzeba pamiętać, że z jakiegoś powodu możemy znaleźć się sami w takich roślinach - możemy najzwyczajniej w świecie się przewrócić.

Jeszcze jedna rzecz, o której ostatnio myślałem: zbudowanie "płotu" z np. wierzby energetycznej o wysokości naszego domu może sprawić że zaoszczędzimy na ogrzewaniu - jeżeli będzie wystarczająco gęsta żeby chociaż trochę powstrzymywać wiatr, a mieszkamy na otwartej przestrzeni. Może to też potencjalnie w pewnym stopniu ochronić nas przed zbyt silnym wiatrem. To tak na normalne czasy, bo w tych bardziej niespokojnych wolałbym mieć płot trochę dalej od domu, i raczej nie taki gęsty.

//edit: zimą też mogą pomóc - nawet niewielkie krzaki na wschód od nas powstrzymają przynajmniej część śniegu, dzięki czemu my będziemy mieli mniej do odśnieżania na podwórku Smile Pod tym względem niestety miejsce w którym mieszkam jest tragiczne, a na wschód jest akurat droga a zaraz za nią nie nasz teren.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-23 01:29 AM przez quebec.)
2014-01-23 01:04 AM
Piotrm1975 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 299
Reputacja: 6
Tzw. żywa architektura. Googlałem sobie trochę i muszę przyznać że daje spore możliwości zwłaszcza jeśliby to połączyć np. z jeżyną. I pozwolenia na taki płot można by uniknąć Smile
Za młodego się kicało na jabłka do cudzych sadów, ale raz się trafił żywopłot (na wpół dziki) i ten sad się cholera ostał bez naszej ingerencji Wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-23 01:37 PM przez Piotrm1975.)
2014-01-23 01:15 PM
ChollaYi Online
21st Century Schizoid Man
Super Moderators

Liczba postów: 1,033
Reputacja: 84
Temat był poruszany w tym wątku:
http://boungler.pl/forum/showthread.php?tid=386

Michał | Warszawa || CB || Informatyka | Żeglarstwo | Fotografika | Mechanika sam. |
"Nie dowiesz się z gazety kto przeżyje swoją śmierć"

[Obrazek: sygnatura_dar-2019.png]
2014-01-24 09:28 AM
darnok Offline
Wyzwolony

Liczba postów: 440
Reputacja: 9
nada się też rokitnik

Everybody lies
2014-01-24 09:31 AM
emir Offline
"Irlandczyk"

Liczba postów: 1,620
Reputacja: 91
Na działce w Polsce miałem tarninę. Jest piekielnie twarda, paskudnie się tnie i trudno wyplenić. To jednocześnie wady i zalety. Przejście przez gęste krzaki to mordęga. Jednocześnie na owocach można robić nalewkę.

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2014-01-24 12:50 PM
Emilia Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 88
Reputacja: 18
RE: Jakie rośliny posadzić na skuteczne ogrodzenie?
Najważniejsze, żeby posadzić gatunek rodzimy. Z egzotycznymi zawsze jest problem, bo są ciut nieprzewidywalne (jak nieszczęsny barszcz- niewiele ustępuje tej gympie-gympie w poparzeniach). Dotyczy także bulwiastych (topinambur! z tym ostrożnie, proszę), ale nie o tym wątek.

Krzewy/drzewa owocowe mają bonus w postaci owoców. I tak na prawdę każda odmiana: jeżyny, maliny, róży, porzeczki, agrestu, wiśni, śliwy, jabłoni, aronii albo leszczyny będzie dobra jako element wzmacniający granicę działki. Akacja też formuje ciekawe zasieki, ale ma pokaźne kolce, będące w stanie wykłóć oko. Nie powinna być uprawiana w miejscu, w którym bywają małe dzieci.

Osobnym tematem jest utrzymanie ogrodzenia wspomaganego zielenią w dobrej kondycji. Bez przycinania roślina położy się na ogrodzeniu, uszkadzając konstrukcję. Żywopłot wymaga odrobiny uwagi- i ozdobny, i wielofunkcyjny. Smile
2014-01-24 06:21 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny