Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odwrócona osmoza i kapilara - testy praktyczne.
Autor Wiadomość
PIXPAX Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 201
Reputacja: 22
RE: Odwrócona osmoza i kapilara - testy praktyczne.
Zestaw ten odfiltruje wszystko co trzeba- zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne, zniweluje bakterie i wirusy.
Co ci jeszcze trzeba? Bąbelków?
Pamiętaj, że wodę można też dodatkowo zagotować.
Może nie każdego stać na kupno LIFESAVERA. Może nie będzie dostępny w awaryjnej sytuacji?
Sprawdz, jaki on ma filtr wstępny- cienka gąbeczka. I myślisz że jak zaciągniesz przez to brudną wodę to najważniejszy element Lifesavera- wkład ultrafiltracyjny się nie zapcha szybko?
Mamy widzę zupełnie inne podejście do sytuacji awaryjnych.
Dla mnie postawa typu :" kupie se markowe w sklepie, a wszystko inne to g..." jakoś do Bounglera nie pasuje.

I zwróć uwagę na dwie rzeczy:
1. LIFESAVER nie usunie ci z wody chemii-do tego potrzebny jest opcjonalny filtr węglowy
2. "Flow rates and capacity depend on the quality of the feed
water"- jak będziesz zaciągał do niego przez tą wstępną gąbeczkę brudną wodę, to nie wróże membranie długiego żywota.
Nie twierdzę że nie jest to dobry produkt. Uważam jednak że "reklama dźwignią handlu", i bezpieczną do spożycia wodę można uzyskać z zestawu samoróbki, bazując na niedrogich, komercyjnie dostępnych filtrach.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-06-16 01:16 PM przez PIXPAX.)
2015-06-16 12:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
No_idea Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 887
Reputacja: 45
No dobra, Twój cyrk Twoje małpy, nic mi do tego.
Pozdrawiam
2015-06-16 01:44 PM
Piotrm1975 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 296
Reputacja: 6
No_idea a cóż jest takiego w lifesaver oprócz ceny i wyglądu co powoduje że jest on taki zajebisty? Bo jak dla mnie to co pisze Pix ma sens. Jak dajesz filtr kapilarny to schodzisz z filtracją do poziomu 0,2 mikrona. Na stronie producenta bajer kanistra podają że najmniejszy wirus ma 0,25 wiec problem z głowy. Poza tym jak już wcześniej zauważono większość tu obecnych ogląda dość dokładnie kasę przed wydaniem dlatego szukamy tańszych rozwiązań bo gdyby bazować tylko na gotowych produktach to trzeba by w totka wygrać Big Grin No i zabija to kreatywność Wink
Zresztą jakby trochę podłubać to da radę zmajstrować coś kompaktowego Smile

Piotr / Trójmiasto / CB / Trochę mechanik, trochę Preppers ale na pewno Boungler Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-06-16 08:17 PM przez Piotrm1975.)
2015-06-16 08:03 PM
Piran Offline
Przemądrzały :)
Premium

Liczba postów: 1,199
Reputacja: 55
Oh, jakby wirusy miały 0,25 to było by prosto - są dużo dużo mniejsze Wink Są nawet bakterie mniejsze od 0,2 mikrona. Standard czyszczenia z bakterii to jeśli dobrze pamiętam 0,22. Szybki googling wykazał, że tanio można zejść filtrami ceramicznymi do 0,3 więc powiedzmy, że nie ma tragedii. Pod warunkiem, że nie ciągniemy wody zanieczyszczonej szambem albo padliną...

No i nikt nie mówi, że dalej takiej wody nie będziemy gotować albo doczyszczać.

Noże|Survival|Wspinaczka|Wytwarzanie ekwipunku|Mój kanał YouTube! Zapraszam!
[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif][Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: latarka.gif]
2015-06-16 08:33 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PIXPAX Offline
Czyta i pisze

(2015-06-16 08:33 PM)PiranNinja napisał(a):  Oh, jakby wirusy miały 0,25 to było by prosto - są dużo dużo mniejsze Wink Są nawet bakterie mniejsze od 0,2 mikrona. Standard czyszczenia z bakterii to jeśli dobrze pamiętam 0,22. Szybki googling wykazał, że tanio można zejść filtrami ceramicznymi do 0,3 więc powiedzmy, że nie ma tragedii. Pod warunkiem, że nie ciągniemy wody zanieczyszczonej szambem albo padliną...

No i nikt nie mówi, że dalej takiej wody nie będziemy gotować albo doczyszczać.
Dokladnie. Na bazie takiego przenosnego zbiorniczka z pompka mozemy sobie zlozyc co sie podoba. Wrzucisz przykladowo: filtr zgrubny, filtr dokladny,filtr z weglem a na koncu filtr z membrana ultrafiltracyjna- i masz przenosny zestaw nie gorszy od drogich komercyjnych ustrojstw. Wszystko zalezy od ciebie i od twojej inwencji -jakie elementy filtracyjne uzyjesz.Te opryskiwacze maja cisnienie robocze 3,5 bar- co w zupelnosci wystarczy aby skutecznie przepchac wode ze zbiorniczka przez filtry. Tak mi sie to spodobalo ze w przyszlym tygodniu zamierzam taki zestaw sklecic i przetestowac. Musze poszukac jeszcze sterylizatora na diodach LED UV, zasilanego z baterii.Wrzuce zdjecia na forum.
Pozdrawiam.
2015-06-16 10:27 PM
No_idea Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 887
Reputacja: 45
Cóż takiego? Przede wszystkim kompaktowość, niezawodność i jest SPRAWDZONY, PRZETESTOWANY w ekstremalnych warunkach czego nie można powiedzieć o samoróbkach ( skoro mamy z tego czystą wodę nawet z afrykańskich sadzawek czy po katastrofach naturalnych ).
ps
lifesaver oczyszcza na poziomie 15nm

Mnie nie przekonacie bo w kwestii MUST HAVE - czysta woda i powietrze - nie chodzę na kompromisy.
2015-06-17 06:51 AM
PIXPAX Offline
Czyta i pisze

(2015-06-17 06:51 AM)No_idea napisał(a):  Cóż takiego? Przede wszystkim kompaktowość, niezawodność i jest SPRAWDZONY, PRZETESTOWANY w ekstremalnych warunkach czego nie można powiedzieć o samoróbkach ( skoro mamy z tego czystą wodę nawet z afrykańskich sadzawek czy po katastrofach naturalnych ).
ps
lifesaver oczyszcza na poziomie 15nm

Mnie nie przekonacie bo w kwestii MUST HAVE - czysta woda i powietrze - nie chodzę na kompromisy.

Nikt do niczego nie zmusza. Kazdy robi jak mu pasuje i na ile go stac.
Tyle w temacie.
Jak bede mial zlozony zestaw, to go przetestuje i wrzuce w tym watku zdjecia.
2015-06-17 08:13 AM
ZPtrzy Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 97
Reputacja: 30
Cześć

Wątek dotyczył osmozy i kapilary, więc wracamy do źródeł.

Osmoza przepracowała u mnie dwa lata. Z dwóch powodów : koniec żywotności membrany i postęp w technologii kapilar, filtr został zdemontowany i przerobiony. Filtr kapilarny działa dalej.

Wnioski po dwóch latach używania osmozy :

- Nawet niedrogi zestaw oczyszcza wodę bardzo dokładnie. Przez cały ten czas, ani raz nie było potrzeby odkamieniania czajnika, nie pojawił się w nim żaden osad, i nie pojawił się też osad w herbacie ani kawie.

- Ilość wody odpadowej, tylko w najcieplejsze okresy dochodzi do 1,5m3. Typowo jest to ok 800 litrów. Uwaga na dzieci! Okazało się że małemu dziecku wygodniej odkręcić kurek od filtra niż od baterii, wiec myło sobie w tej wodzie ręce, naczynia, i wykorzystywała wodę do akwarium. Rybkom nic nie było, ale zużycie wody wzrosło gwałtownie.

- Mineralizator działa. W drugim czajniku, przegotowałem jakieś 100-120 litrów i kamień się pojawił. To i tak dużo mniej niż przy wodzie niefiltrowanej.

- Największa wada tego zestawu to podatność na bakterie. Woda wprawdzie przechodzi prawie septyczna, ale zbiorniki takie już nie są. Po zdemontowaniu okazało się że na wewnętrznej stronie obudowy membrany, po czystej stronie są szaro-brązowe wykwity. Takie same ślady znalazłem na samej membranie. Natomiast w zaworze czterodrożnym i zbiorniku buforowym, odłożyła się jakaś przeźroczysta galareta. Doszło do tego pomimo regularnego odkażania układu zgodnie z zaleceniami producenta.

Wnioski po dwóch latach używania kapilary :

- Kamień w czajniku pojawia się po około miesiącu.

- Fabryczna konfiguracja : reduktor, filtry wstępne, membrana - jest wadliwa. Reduktor się przytkał po 8 miesiącach. Po tym zdarzeniu, został przeniesiony za filtry wstępne i tam szczęśliwie pracuje do dziś.

- Fabryczna konfiguracja filtrów wstępnych : sznurkowy-węgiel-sznurkowy, nie jest najlepsza. Z tego co widzę, już się jej nie stosuje. Zmieniłem na sznurkowy 5um-węgiel-(zmięczająco-odżelaziający). W takiej konfiguracji kamień w czajniku pojawia się po ok pół roku.

- Po rozłożeniu filtra na części, nie znalazłem żadnych nalotów, osadów, itp w części czystej.

Cena kapilar spadła, poprawiła się też znacznie ich selektywność. Dwa lata temu kapilara 0,1 kosztowała ok 100zł. Teraz kapilarę 0,02um kupuje się za 60-70zł. Nowa membrana osmotyczna kosztuje 150pln, i choć wymienia się ją dwa razy rzadziej - to i tak wychodzi drożej.
Zestaw do osmozy, po rozłożeniu na części został odkażony i przerobiony na układ kapilarny. Filtry wstępne to 5um polipropylen - wkład węglowy - wkład odżelaziająco-zmiękczajacy. Potem jest założony reduktor i membrana kapilarna. Zbiornik buforowy usunąłem. Na razie zestaw pracuje tydzień, i woda wygląda ok - kamienia w czajniku jeszcze nie ma, chloru nie czuć.
Przy następnej wymianie filtrów trochę to zmodyfikuję : (polipropylenowy 10um+węgiel)-(odżelaziacz)-(odkamieniacz). Tym sposobem będę mógł dwa wkłady samodzielnie regenerować. Zorientowałem się dopiero po zakupie że są wkłady sedymentacyjno-węglowe.
Optymalnie - byłoby mieć układ 5 stopniowy sedymentacja-węgiel-odżelaziacz-zmiękczacz-mmebrana, każda rzecz w osobnej obudowie. Wtedy można jeszcze kupić zasypywalny wkład węglowy i jeszcze obniżyć koszt i odpad.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2016-11-05 02:23 PM przez ZPtrzy.)
2016-11-05 02:21 PM
ZPtrzy Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 97
Reputacja: 30
Wygląda na to że układ z kapilarą nie za bardzo daje radę. Po trzech tygodniach użytkowania, zużył się wkład zmiękczający. Kupiłem tester twardości wody, kranówka ma całkowitą twardość > 40 stopni niemieckich. Norma dla wody pitnej określa maksimum na 28. Czyli to co leci z kranu nie spełnia normy.

Zmiękczacz zregenerowałem solanką, na razie działa dalej.
2016-12-02 09:25 PM
Gregor11 Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 4
Reputacja: 0
witam ,@ZPtrzy, mozesz poda jakie dokladnie filtry zartosowales,moze jakis link, bo u mnie bialy nalot pojawia sie po 1-2 dniu , mam trzy podstawowe + kapilarny firmy gondzik /ebay/ pozdro.
2017-01-09 12:26 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny