Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt - PE - Plecak ewakuacji
Autor Wiadomość
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,032
Reputacja: 241
Projekt - PE - Plecak ewakuacji
PROJEKT: Plecak Ewakuacji

Przygotowanie Plecaka Ewakuacji jest czynnością wymagającą starannego planowania. Dla jednych wystarczy koc i para kaloszy dla innych to zdecydowanie za mało. Planując jego zawartość należy uwzględniać szereg kryteriów, w szczególności kryteriów związanych z naszą okolicą, środowiskiem, dostępem do profesjonalnej pomocy ilością domowników. Przygotowanie Plecaka Ewakuacji można uznać za jedną z najważniejszych czynności ratujących życie. Jego umiejscowienie powinno znajdować się blisko wyjścia lub gdzieś w centralnym punkcie naszego domu, tak aby nie stracić ani jednej chwili w wybieganiu na piętro i szukaniu tego co najważniejsze. Plecak Ewakuacji musi istnieć w świadomości każdego domownika. Pożar, powódź i cała grupa innych klęsk sprawiają że ludzie wybiegają z domu i zostają w skarpetkach - co jest całkowitą porażką. Nie każdy rozważa przygotowanie zabezpieczenia wcześniej. Słyszę w telewizji użalających się ludzi: "Panii... ja nie miałam czasu nawet kurtki założyć, wszystko nam woda zabrała".

We wcześniejszej fazie projektu określiliśmy jego startowe parametry. Dzisiaj wiemy że zawartość Plecaka Ewakuacji powinna nam zapewnić przetrwanie do czasu nadejścia pomocy lub jeżeli nie będzie innej możliwości - dotarcia do niej. Zakładając że profesjonalna pomoc może dotrzeć nawet do 24 godzin (przynajmniej w Polsce nie ma z tym jakiegoś większego problemu) to dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie zestawu 72 godzinnego.

Nie istnieje żadne przesłanie, które zagwarantuje nam otrzymanie pomocy właśnie w tym czasie. Ilość zgłoszeń może być bardzo duża, dodatkowo mogą istnieć różnego typu utrudnienia, problemy z dotarciem, brak posiłków czy nawet sama skala wydarzenia. W takich sytuacjach będziemy zdani wyłącznie na siebie.

Plecak Ewakuacji powinien zatem zagwarantować nam podstawowo:
- przetrwanie w czasie 72 godzin
- oraz zapewnić odpowiednie techniczne zaplecze, które pozwoli nam na bardziej survivalowe rozwiązania wydłużające czas przetrwania.

PYTANIE: Co powinno znaleźć się w środku i dlaczego?

Organizacja tematu:
Ponieważ temat jest wielowątkowy, niniejszy wpis ma charakter pilotażowy aby można było go podzielić na właściwe sekcje. Faktycznie dzięki temu unikniemy bałaganu na temat rozmawiania o wszystkim i o niczym - stąd dyskusja w tym wątku powinna mieć wyłącznie charakter organizacyjny projektu.

Poniżej aktualizuję odnośniki do wątków w których poruszane są poszczególne kwestie:

- Sekcja Medyczna
(apteczka, pierwsza pomoc, leczenie)

- Sekcja Narzędziowa
(narzędzia podręczne, warsztatowe, serwisowe)

- Sekcja żywność-kuchnia
(woda i uzdatnianie, racje, przetwarzanie żywności, gotowanie)

- Sekcja taktyczna
(plecaki transportowe, torby, śpiwory, kalimaty, schronienie)

- Sekcja komunikacyjna
(radio-odbiorniki, radiotelefony, telefony, anteny, sygnalizatory, skanery częstotliwości, systemy ostrzegające)

- Sekcja nawigacyjna
(nawigacja, mapy, kompasy, lornetki, osprzęt)

- Sekcja techniczna
(zasilanie, pozyskiwanie energii, elektronika wspomagająca, stabilizatory napięcia, ładownice, akumulatory, baterie, oświetlenie)

- Sekcja obronna
(wyposażenie obronne...)

- Sekcja survivalowa
(zaplecze pozwalające przetrwać dłuższy czas po wyczerpaniu standardowych zapasów plecaka)

- Sekcja podręczna
(EDC, ogień, higiena, elementy uzupełniające)

Puste sekcje są dopiero do utworzenia - jednak nie będę ich otwierał do momentu aż powstanie minimalna ilość potrzebnego materiału do prezentacji i dyskusji.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-10-27 02:19 PM przez Boungler.)
2010-11-24 09:17 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aPC Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 729
Reputacja: 49
RE: Plecak ewakuacji
ok - to parę pomysłów nt sekcji:
medyczna jest, narzędziowa - jest. Co dalej potrzebne?
Żywność - potrzebna zwłaszcza na początku by nie tracić czas na pozyskiwanie, ogień? gotowanie?
Woda - chyba że zakładamy totalne skażenie lub pustynię : ) - no ale coś do odkażania i przechowywania powinno być.
Ciepło - czyli schronienie (namiot? palatka? folia? śpiwór? - hardcore - bez : D ), ubranie?- każdy sam?
Signalizacja - może jakiś gwidzek, lusterko, raca?
Dokumenty !!! - jeżeli ma ktoś przewlekłą chorobę, to jej historia może być ważna - oczywiście w "lokalnych końcach świata"
- zmęczony jestem - następne pomysły?

ZPL | CB/PMR
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2010-11-24 09:29 PM przez aPC.)
2010-11-24 09:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

RE: Projekt - Plecak ewakuacji
Tutaj dość ważnym zagadnieniem jest czas i co chwilę do tego wracamy. Nie możemy go określić. Niczego na jego temat nie wiemy. Mogą to być sytuacje w których zagrożenie minie po 3 dniach lub będzie brazylijsko długie. Tą konfigurację każdy musi samodzielnie oszacować, na ile go stać i co zakłada. Tutaj starajmy się wypracować system który możemy zakwalifikować jako maksymalnie przydatny. Jeżeli skończy się jedzenie (startowe) w plecaku, sam plecak musi również pozwolić nam je na nowo zdobyć. Narzędzia... Medycyna... Zasilanie... wszystko tak samo analogicznie. Taka jest idea tego projektu.

Co do samego plecaka myślę że jest to dość trudna dyskusja, ponieważ będzie można go dobrać jak wszystkie składowe będą mniej - więcej nam znane. Osoba która wie że da radę nieść 25 kg, wykorzysta inną konfigurację niż ta która nie daje rady wcisnąć 18-tu.
Myślę również że nie ma najmniejszego sensu tworzyć wątków z konfiguracją dla plecaka 10,15,18 kg. Lepiej określać zawsze w poszczególnych pozycjach kolorami - co jest niezbędne absolutnie a co jest dobrym dodatkiem.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2010-11-24 09:39 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aPC Offline
Dużo pisze

Popieram, rozdrabniać się na tyle by się starać dopasować jeszcze do wagi nie ma sensu.
Dla tego może od razu dodać sekcję takie jak:
Żywność/kuchnia - plecak (nt. żywności i akcesoriów kuchennych plecakowych)
Schronienie - plecak (może komuś się chce nosić namiot, śpiwór i materac lub ma inne pomysły)
Ubrania bym pominął bo to temat rzeka, tu chyba każdy musi sam, aczkolwiek - może ktoś zna coś ciekawego : )
Signalizacja/komunikacja - to konieczność.
Navigacja - tu chyba prędzej wiadomości niż sprzęt, ale dość dokładna mapa okolicy o obszarze województwa jest zawsze przydatna.
EDC - bo u mnie ma inną postać EDC w mieście a inną jak się wybieram na parę dni poza miejsce zamieszkania i jest bardziej rozbudowany.
I napewno mi się przypomni więcej : )

ZPL | CB/PMR
2010-11-24 10:10 PM
piotr Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 457
Reputacja: 44
Tutaj ekwipunek plecaka na wycieczkę w góry:
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-prze...w-gorach-1

nie będzie to na pewno to samo co w plecaku ewakuacyjnym, ale może to będzie natchnieniem, co jeszcze może się przydać
2010-12-06 03:39 PM
aPC Offline
Dużo pisze

ad. "Sekcja obronna i łowiecka"
Proponuję procę.
IMO proca ma podstawowe zalety.
1. Prostota konstrukcji
2. Waga (mając przygotowany naciąg, to "wyskrobanie" odpowiedniej gałęzi jest zabawa)
3. Nieograniczona ilość "amunicji"
4. Duże doświadczenie z dzieciństwa Big Grin - "wyczucie broni" jest dosłownie "dziecinnie" proste.
5. Nadaje się jak do stawiania przynajmniej jakiegoś oporu na odległość, jak do próby ogłuszenia czegoś małego do jedzenia.
6. Stosunkowo cicha.

Zastanawiam się nad samym "zestawem naprawczym". 2 gumowe rurki z kawałkiem skóry. A tu moje pytanie? Bawił się ktoś tymi w sklepach dostępnymi zabawkami? Jakieś uwagi / doświadczenia? Może lepiej sobie dać spokój i zrobić sobie samemu?

ZPL | CB/PMR
2010-12-10 10:23 AM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

o procy też myślałem. Po co kombinować ze skórą i gumą? W sklepie za 10-15 zł kupisz profesjonalne gumy z mocowaniem, które możesz nosić w plecaku. Instalujesz na każde widełki które można wystrugać z drewna lub kupujesz gotowe w sklepie. Ja jestem zwolennikiem samoróbek, ale jednak te materiały które są dostępne profesjonalnie - są dużo mocniejsze. Mój ojciec w dzieciństwie robił proce z różowych wentylków. Kupił chyba ze 2 metry. Strzelało jak cholera.

Dla zainteresowanych powiem że proca dodatkowo ma jedną zasadnicza zaletę. Strzał nie ma jakiegoś powalającego zasięgu, ale ładunek miotający po wystrzeleniu ma wielką siłę rażenia. Można strzelić kamieniem albo specjalnymi kulkami metalowymi, których nie wystrzelimy z wiatrówki czy straszaka. Energia jaką niesie ze sobą kulka wprawiona w ruch za pomocy procy jest spora. Jak najbardziej do obrony lub polowania.

+ lekka
+ gabarytowo ok.
+ duża energia pocisku
+ tania w eksploatacji
+ nieograniczona amunicja
+ całkowicie składana
+ wystarczająca do polowania na ptactwo i małe gryzonie

- stosunkowo mały zasięg
- mało precyzyjna (wymaga wprawy)
- strzały obronne wyłącznie w miejsca odsłonięte

tyle mi się wydaje

2010-12-10 10:38 AM
aPC Offline
Dużo pisze

(2010-12-10 10:38 AM)Boungler napisał(a):  o procy też myślałem. Po co kombinować ze skórą i gumą? W sklepie za 10-15 zł kupisz profesjonalne gumy z mocowaniem, które możesz nosić w plecaku. ........

ok. no to chyba można otworzyć dział proce w "Broń -> Plecak ... -> Proca". Kupię sobie coś w sklepie i dam recenzję. Chyba, że ktoś już coś ma i da przede mną : D

ZPL | CB/PMR
2010-12-10 11:11 AM
aPC Offline
Dużo pisze

ad. Proca.
Myślałem, że wiem o co chodzi, ale zapoznanie się z:
http://www.tactical.pl/forum/index.php/t...766.0.html
uświadomiło mi, że temat wydaje się tylko z początku prosty Big Grin

ZPL | CB/PMR
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2010-12-18 10:43 PM przez aPC.)
2010-12-18 10:42 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

aPC oftopic. Dawaj ten temat do działu broń.

2010-12-19 12:06 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny