Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak działa elektrownia konwekcyjna?
Autor Wiadomość
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,028
Reputacja: 241
Jak działa elektrownia konwekcyjna?
Do 2015 roku firma EnviroMission zbuduje w Arizonie unikalną elektrownię konwekcyjną. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt że ten typ konstrukcji jest niemal całkowicie bezobsługowy i zasługuje na naszą szczególną uwagę - ponieważ jest to konstrukcja, która moim zdaniem klasyfikuje się jako post-apo źródło zasilania.

Elektrownia o której mowa powstaje na pustyni w Arizonie, nie bez powodu - istotną rolę odgrywa przecież natężenie światła słonecznego. Choć na dobrą sprawę zastanawiam się czy udałoby się zbudować takie źródło zasilania wykorzystując wystarczająco wysoki komin, gdzieś w opuszczonej fabryce.

Jeżeli tak, to dla społeczności post-apo będzie to bardzo cenny wynalazek, który można wybudować prawie w każdych warunkach.

Niestety kluczowym elementem jest właśnie długość i przepustowość komina. Elektrownia EnviroMission będzie posiadała prawdziwą wieżę o długości 800m! Co daję różnice temperatur rzędu 8 stopni C. Osobiście znam kilka miejsc w PL gdzie występują bardzo wysokie i opuszczone kominy. Ich wysokość nie sięga nawet w 1/8 temu co powstaje w Arizonie, ale gdyby było to 100m to mielibyśmy 1"C. To już coś.

Zasada działania elektrowni konwekcyjnej jest bardzo prosta o ile nie banalna. Chodzi oczywiście o różnice temperatur, gęstości powietrza oraz co najważniejsze prąd wznoszący.

Komin umieszczony centralnie otacza, szczelna tafla szkła pod którą zachodzi naturalne zjawisko efektu cieplarnianego.

[Obrazek: 03.jpg]
foto: gizmag.com

Kto zostawił samochód na pełnym słońcu przez godzinę ten wie o co chodzi.
Po zewnętrznej części szklanego parasola znajduje się chłodne powietrze, które wpada pod szklaną taflę.

[Obrazek: 05.jpg]

Tam ogrzewa się i kieruje do punktu centralnego (komin) gdzie przelatuje przez turbiny generujące energię elektryczną.

[Obrazek: 06.jpg]

Następnie przelatując przez tunel komina jest wychładzane. Cały proces trwa tak długo, jak tylko istnieje dostęp do promieni słonecznych. Choć jak wykazały testy, elektrownia generuje jeszcze długo energię elektryczną (po zachodzie słońca) na skutek stygnięcia wewnętrznej powłoki płaszcza.

[Obrazek: 04.jpg]

Testy tej elektrowni które odbywały się w Hiszpanii przez 7 lat dając 50 kW prądu...

[Obrazek: 07.jpeg]
foto: enviromission.com.au

...zakończyły się pełnym sukcesem a to co budują w Arizonie będzie generowało 200 megawatów! energii i oczekuje się, że zasili 150 tys. gospodarstw domowych.

[Obrazek: 01.jpg]

[Obrazek: 02.jpeg]

Zauważyłem na zdjęciach tego nowego projektu że do komina idzie coś w postaci dodatkowej małej rury. Zastanawiam się czy to nie jest przypadkiem dopływ zimnej wody aby chłodzić górną warstwę komina i uzyskiwać silniejszy efekt ciągu. Jak już pisałem istotna jest różnica temperatur, więc jak uzyskają dodatkowe 5-10" to faktycznie mogą tam już działać duże siły.

Zastanawiam się też jak np. dokonuje się serwisu uszkodzonej turbiny. Jak tam wleź i się nie poparzyć..

Linki:
http://www.enviromission.com.au
http://www.enviromission.com.au/EVM/cont...tions.html
http://www.gizmag.com/enviromission-sola...ble/19287/

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-12-04 09:57 AM przez Boungler.)
2011-11-29 08:51 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ChollaYi Offline
21st Century Schizoid Man
Super Moderators

Liczba postów: 1,033
Reputacja: 84
RE: Elektrownia konwekcyjna
Sprytne! Tak sobie myślę, że na małą skalę to można by w bloku spróbować. Szczególnie zimą i gdy ktoś mieszka na niższych piętrach. U mnie (5 piętro) jest taki cug w łazience, że musiałem kupić zamykaną kratkę, bo pod prysznicem wiało po nerach Smile

Michał | Warszawa || CB || Informatyka | Żeglarstwo | Fotografika | Mechanika sam. |
"Nie dowiesz się z gazety kto przeżyje swoją śmierć"

[Obrazek: sygnatura_dar-2019.png]
2011-11-30 08:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
reo Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 152
Reputacja: 24
RE: Jak działa elektrownia konwekcyjna?
Pomysl bardzo ciekawy, przede wszystkim prosty, bo bazuje na różnicy temperatur. Czyli "cugu". Dla uzyskanie mocy dla doladowań akumulatorów etc. w razie czasów post-apo wydaje mi się najprostszym sposobem na uzyskanie energii poruszającej wirnik, dodatkowym atutem jest fakt, że chyba można wykorzystać kominy, szyby (np. windowe, klimatyzacyjne etc.) nie wznosząc konstrukcji widocznych z daleka (bezpieczeństwo). Rozumiem, że powierzchnia nagrzewająca się daje duży gradient temperatury i większą prędkość powietrza, mam pytanie (nie znam się na tym) - czy prędkości powietrza, wlaśnie ów "cug" w szybach będzie wystarczający dla uruchomienia jakiejkolwiek prądnicy, bez dodatkowego ogrzewania? Jeśli nie, to czy zamontowanie w dole szybu prostego paleniska znacząco pomoże? Dalej - czy umieszczenie w takim szybie wiatraczka sprzężonego z dynamo od roweru pozwoli na oświetlenie ciągle pomieszczenia?
Sory, jeśli pytania banalne i glupie, ale prąd i ja bardzo się nie lubimy od zawsze: )
2013-04-08 09:27 AM
Ciek Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 392
Reputacja: 46
(2011-11-29 08:51 PM)Boungler napisał(a):  Zastanawiam się też jak np. dokonuje się serwisu uszkodzonej turbiny. Jak tam wleź i się nie poparzyć..

W nocy Smile

Elektrownia bardzo fajna ale wciąż cierpi na ten sam problem co inne wynalazki oparte o promienie słoneczne - w nocy jest bezwartościowe, czyli i tak trzeba gdzieś palić konwencjonalnie by zaspokajać popyt.
2013-04-08 09:59 AM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,028
Reputacja: 241
Też myślałem że w nocy, ale przyrost temperatury w dzień znacznie nagrzewa konkretnie strefę przy samych turbinach. Robi się tam nie lada piekiełko. Teraz pytanie czy to zdąży wystygnąć w nocy na tyle aby dało się dotknąć. Zwróć też uwagę jaki potężny obszar nagrzewa powietrze, więc można polemizować. Wchodzić tam jednak jakoś muszą.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2013-04-08 10:34 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
predatoraf Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 509
Reputacja: 29
Ale od listopada do marca temperatura nie przekracza 22C (posiłkując się Wikipedią)
Więc, może w te miesiące można elektrowni zrobić przegląd.
Jeżeli chodzi o elektrownię post-apo to należało by się zastanowić na wystąpieniem czegoś takiego jak nuklearna zima, co prawda cześć naukowców twierdzi, że takie coś nie wystąpi no ale...
Elektrownia bajerancka, ale potrzebuje dodatkowego źródła zasilania, bo w podstawie obciążenia sieci to to raczej nie pracuje. No chyba, że połączyć to z elektrownią szczytowo pompową, ale na pustyni to raczej mało prawdopodobne Smile

Zapraszam na mojego radioaktywnego bloga
http://www.wyprawyleona.pl
2013-04-08 04:30 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny