Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Noktowizory itp
Autor Wiadomość
loosac Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 52
Reputacja: 4
RE: Noktowizory itp
(2021-05-18 09:24 AM)gajowy napisał(a):  
(2021-05-18 08:07 AM)loosac napisał(a):  ...zwykła kamera CCD bez filtra IR CUT i chamskim ledowym oswietlaczem + wyswietlacz LCD...

Coś takiego sprzedają Chińczycy z opcją rejestracji, różne są opinie o jakości.
Ma ktoś coś takiego?
Ceny od ok. 300 zł., samemu taniej się nie zrobi, trudno też będzie zamknąć to w zgrabnej obudowie.
Ad.1: 300zl -JESZCZE. Od czerwca (nie pamietam dokladnie) zakup z Chin juz nie bedzie taki tani -doliczysz VAT, pewnie cło i pewnie poczekasz jak to dotrze do Polski.
Ad. 2: Obudowa -coraz wiecej ludzi ma drukarki 3d, sa gotowe projekty i wystarczy pobrac plik STL.
https://www.raspberrypi.org/blog/raspber...n-goggles/
Raspberry pi zero mozna kupic za 80 pare zlotych
Kamera noir nawet po 70zl [Obrazek: Ov5647-Kamera-Raspberry-5Mpx-regulacja-ostrosci-IR]
Jeszcze do tego maly wyswietlacz i masz okolice 300 i to juzu z zaplaconym VATem. Wydrukowanie solidnej obudowy to moze ze 20zl jak masz znajomego z drukarką lub swoją.

Jezeli masz zamiar w kwestiach bezpieczenstwa uzywac urzadzenia typu noktowizor to zabawka za 300zl to nie jest cos czemu bys chcial swoje zycie zawierzyc.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2021-05-18 10:08 AM przez loosac.)
2021-05-18 10:07 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Buła Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 450
Reputacja: 41
Gen0 są po 200-300 zł, gen I szło kupić 1000-2000 pln. Miałem do czynienia zarówno z 0, I jak i kamerami i te ostatnie biją na głowę obie wspomniane generacje.
Co zaś do kosztów to lepiej mieć cokolwiek niż nic.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2021-05-18 11:30 AM przez Buła.)
2021-05-18 11:30 AM
emir Offline
stary

Liczba postów: 1,822
Reputacja: 101
Jak ktoś kupuje na Ali "analogowy" moduł CCTV (z doświetleniem aktywnym IR) to sugeruję od razu zakup obiektywów - ja brałem 25mm. I podpowiem żeby raczej się nie pchać w pasmo 940nm bo na większe odległości jest ciężko oświetlać, a sam ekran świecący na naszą twarz daje wielokrotnie więcej światła niż IR 850nm. U mnie chwilowo projekt leży odłożony na bok, ale montowałem wszystko "na drutach" i podstawowym problemem jest relatywnie bardzo wysoka jasność ekranu TTF (typu samochodowego do cofania) w stosunku do tego, co widzimy gołym okiem obok. Ciężko to skorygować i chyba najlepiej byłoby szukać "lunetek" z ekranem które były używane w starych kamerach VHS.

Boomer
2021-05-19 07:43 PM
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 2,437
Reputacja: 230
Częściowo przerabiałem temat tych "lunetek" ze starych kamer VHS.
Trzeba dobrać odpowiednią, a znaleźć taką, która działa też graniczy z cudem.

Moim zdaniem lepiej zainwestować w stare wojskowe noktowizory gen. 0 czy 0+, względnie 1.
Chociaż ich ceny ostatnio też mocno poszły do góry co nieco smuci bo miałem w planach zakup kolejnego PNW-57A a jakby się trafił to PNW-57E.
2021-05-19 08:20 PM
No_idea Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 996
Reputacja: 51
Jeszcze niedawno były tzw noktowizory saperskie. Światło z podświetla za komplet nie niewidoczne, to chyba nawet nie jest 940Nm bo mam podswietlacze 940 i dioda z bliska w ciemności minimalnie widoczna. W saperskich jest coś jak lampa od komarka na zwykła żarówkę, gdzie zamiast szkła jest szklany filtr podczerwieni(w zestawie były 3 zapasowe) Kupiłem takie cus do testowania i faktycznie po montażu na kasku umożliwia pracę w kompletnej ciemności. Cichuteńko piszczy jedynie przetwornica zasilająca układ. Najbardziej ciesza jednak te zapasowe filtry bo dają doskonale podświetlony niewidocznie teren i całkowitym brakiem oznak podświetlenia dla gołego oka.

Acha no i są to nokto dwuoczne!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2021-05-20 08:09 AM przez No_idea.)
2021-05-20 08:08 AM
bura2 Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 766
Reputacja: 94
A jak z zasięgiem?
Pytam bo słyszałem o nim negatywne opinie pod kątem zasięgu. Że rzeczywiście tylko 10-15m

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2021-05-21 05:05 AM
Grzes Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 92
Reputacja: 11
Zasięg zależy od oświetlacza. Też chwile eksperymentowałem z zestawem dla kierowcy wersja po jakimś udoskonaleniu bo już oświetlacz ledowy z nim działa. Założyłem filtry z zestawu samochodowego do moich dodatkowych reflektorów dalekosiężnych, zadziwiony byłem, że pasowały szkła IR od Uaza na współczesny reflektor. Mając w nich żarówki 2x100W oświetlenie było idealne Smile, dominowały właściwie najbliższe obiekty ze względu na bezpośrednie bliskość silnego oświetlenia, ale na próbie nad wąwozem oświetlając dolinę widać było że dalej też coś jest widoczne. Natomiast wtedy odczuwana jest jego rozdzielczość z dala po prostu wzmacniacz ten słabo odwzorowuje w dodatku mój ma jakieś szumy lub plamki. Dla mnie największą wadą był jego mały kąt widzenia. Widok miałem jak bym klapki na oczach ciasno założone. Strach było w tym jechać nocą po lesie Wink Chodzić też trzeba się przyzwyczaić patrząc przed siebie następnie pod nogi trudno spojrzeć, jego przybliżenie zakłóca odczucia odległości.
Tyle wiem o "zestawie kierowcy" . Aktualnie leży rozłożony i czeka na podłączenie współczesnej miniaturowej przetwornicy WN , gdy już dokończę przystawkę do pomiaru WN, sprawdzę przetwornicę z alii.. czy na pewno daje tyle co oryginalna to wrócę do eksperymentów w lżejszej konfiguracji.
No-idea czy zestaw saperski też ma takie właściwości optyczne pod względem szerokości widzenia ?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2021-05-21 02:07 PM przez Grzes.)
2021-05-21 12:05 PM
No_idea Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 996
Reputacja: 51
Tak, do pracy na długość rąk jest ok i da się spokojnie działać. Najbardziej przypomina to 2 lunetki złożone do kupy. Tak czy siak widać w tym całkiem nieźle. W pomieszczeniach nawet bardzo dobrze. Zestawy kierowcy były podłączane po transporter a te saperskie to samodzielny komplet.
2021-05-21 01:51 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów