Boungler Alienator - Serwis Informacyjny

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maski Przeciwgazowe - wszystko na temat
Autor Wiadomość
Botasky Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 31
Reputacja: 6
Maski Przeciwgazowe - wszystko na temat
Nie spotkałem się z podobnym tematem na forum więc może Ja zacznę, Mój zestaw p.chem wygląda następująco:

1. Kombinezon Mutexil - SPACEL PLUS 3000
2. Gumowe rękawice
3. Maska pełnotwarzowa Sundström SR 200
4. Pochłaniacze-SR 297 i SR 294

W planach zakup pochłaniaczy które chronią przed cząstkami radioaktywnymi (chyba SR 510 w wypadku mojej maski)

A teraz może dyskusja co sądzicie o pomyśle posiadania zestawu przeciwchemicznego w dzisiejszych czasach ma jakiś sens ? Czy ktoś z was też planuje bądź może już włączył zestaw przeciwchemiczny do swojego zestawu przetrwania? (czy to domowego czy indywidualnego)

pozdrawiam
Botasky

PS sorry za zdjęcia aparat zostawiłem na stancji, a zdjęcia musiałem robić w lustrze bo w domu nawet nie kto zrobićAngry

Załączone pliki
.jpg  zestawchem.jpg (Rozmiar: 280.87 KB / Pobrań: 355)
.jpg  chemubranie.jpg (Rozmiar: 231.5 KB / Pobrań: 275)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-01-15 10:16 PM przez Boungler.)
2011-01-22 07:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 2,887
Reputacja: 233
RE: Indywidualny zestaw przeciwchemiczny
Ja mam w planach, jednak przyznam że jest to dość odległa pozycja na mojej liście. To czego tu zabrakło to BUTY! niestety aby to co masz było skuteczne musisz mieć również odpowiednie obuwie, które zamyka obieg. Do plecaka ewakuacji raczek tego nie zabiorę, waga! Jednak do domu zamierzam na pewno kupić.

Nie tłumacz się jakością lub problemami, tutaj są ludzie którzy mają dokładnie takie samo podejście, więc relax. Jak ci się w tym oddycha?

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2011-01-22 08:21 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aPC Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 730
Reputacja: 49
Ono właśnie zależy, przed jakimi chemikaliami się chcemy bronić. Jeżeli to są związki chemiczne gazowe - cięższe od powietrza i się znajdziemy w ich dużym stężeniu, to się człowiek zaczyna dusić z powodu braku tlenu, nawet mając takie filtry. Ale mogę powiedzieć, że pokazałeś porządne filtry o szerokim zakresie ochrony.

Cytat:... zestawu przeciwchemicznego w dzisiejszych czasach ma jakiś sens ?
Im bliżej zakładów chemicznych, gdzie się używa amoniak lub inne "fajne" rzeczy, to sens jest coraz większy : )

Cytat:Czy ktoś z was też planuje bądź może już włączył zestaw przeciwchemiczny do swojego zestawu przetrwania? (czy to domowego czy indywidualnego)
W samochodzie mam półmaskę 3M-a + komplet filtrów typu A2. Dodatkowo parę maseczek przeciw-pyłowych. Za pomocą taśmy klejącej można zamocować na filtrach by wydłużyć ich żywotność. Mam głównie ze względu zawodowych (opary żywic i uretanów). W domu też trzymam 2 takie zestawy. To na wypadek potrzeby ewakuacji podczas b. dużego zadymienia (Cysterny wożące nie wiadomo co, można spotkać wszędzie). Tutaj wymyślałem inne przykłady zastosowań : ) Podsumowując, mam coś co można nazwać zestawem ochrony dróg oddechowych, ale zestawem przeciwchemicznym bym to nie nazywał.

ad. SR 510 to w sumie tylko porządny filtr przeciwpyłowy, czyli pył radioaktywny też zostanie zatrzymany.
Do prezentowanego zestawu bym dodał porządne gumowce i dodatkowe ściągacze na rękawach i nogawkach. Sprawdź, czy maska ma szybę szklaną czy plastikową. Plastikowe nie można przemyć rozpuszczalnikiem (rozcieńczalnikiem), a to czasami jedyna możliwość by usunąć jakieś przyklejone paskudztwo :/

ZPL | CB/PMR
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-22 10:47 PM przez aPC.)
2011-01-22 10:42 PM
Botasky Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 31
Reputacja: 6
Tak buty wiem i myślę o ich zakupie odkąd posiadam zestaw zawsze coś innego wypadnie, ale pamiętam o nich. Co do oddychania to c oddycha się w niej w bardzo łagodny sposób, ogromnym plusem jest to że cześć powietrza idzie na szybkę przez co nam ona nie paruje. Do tej pory miałem tylko do czynienia z "półmaską 3M 6000" (bo takiej używałem choć co prawda przy szlifowaniu, ale maska na sobie miała gazowe pochłaniacze) To w takim porównaniu o wiele lepiej się oddycha w pełnej masce, nawet się człowiek w niej tak nie poci. Jedyny minus to brak przyjmowanie płynów bez zdejmowania maski, a reszta ujdzie naprawdę przyjemnie wykończona maska nie wiem z czego jest wykonana czy to jakiś silikon czy coś innego. Co do wagi to racja mój zestaw bez butów waży prawie 2 KG, ale jeśli będzie trzeba to poniosę, najbliższe zakłady chemiczne mam w okolicach 20 km od domu więc tak na wszelki wolę mieć w szafie coś na wypadekBig Grin. Szybka jest jednak plastikowa Undecided

pozdrawiam
Botasky
2011-01-22 11:27 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

sam bym to chciał mieć w plecaku, ale aktualnie wszystko składam do "kupy" i powiem ci że są to same najpotrzebniejsze rzeczy. układ zasilania, siekiera, śpiwór, namiot, jedzenie, rzeczy na zmianę, karabinek i masz już 20 kg - a woda? apteczka? ręczniak CB? narzędzia podręczne? itp...... ... ... oj ciężko. Będe dywagował jak już wszystko wyrzucę na środek mojej pracowni i będę sprawdzał co i jak upakować.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2011-01-22 11:51 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rusznikarz Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 8
Reputacja: 2
siema
Może coś takiego was zainteresuje http://armyworld.pl/product-pol-900-Zest...-OLIV.html (sklep sprawdzony dużo kontraktów BW). lub dla mniej zaawansowanych eksploratorów terenów skażonych http://armyworld.pl/product-pol-571-Spod...nal-.html.
No myslę, że taki zestaw to nie jest najgorsze rozwiązanie.
2011-03-31 08:56 PM
ChollaYi Offline
21st Century Schizoid Man
Super Moderators

Liczba postów: 993
Reputacja: 77
Maski PGaz i nie tylko
Biorąc pod uwagę, że zgodnie z zasadą trójek, możemy przeżyć tylko 3 minuty bez powietrza aż dziwne, że nie było dotąd dyskusji na temat ochrony górnych dróg oddechowych. Myślę, że to ważna sprawa i warto pomyśleć o różnego rodzaju zabezpieczeniach.

Maseczki chirurgiczne i proste przeciwpyłowe jednorazówki pewnie większość z nas ma w PE lub EDC. Chciałbym się skupić na bardziej efektywnych rozwiązaniach.

Jakiś czas temu czytałem trochę o maskach i z tego co pamiętam nie ma co inwestować we wszelkiego rodzaju maski z demobilu - raz że mogły stracić szczelność, a dwa, że zmienił się gwint i nie ma do nich filtrów (choć spotkałem się z wypowiedzią, że dało się wkręcić nowe filtry do starych masek).
Tu jest strona o maskach wojskowych: http://www.maski.wojsko.pl/

Innym rozwiązaniem są maski przemysłowe. Znalazłem opracowania, które wyglądają dosyć rzetelnie:
Podstawowe informacje
Klasyfikacja filtrów i pochłaniaczy
Dobór i użytkowanie ŚOUO

Zastanawiam się nad zakupem półmaski z jakimś bardzie zaawansowanym filtropochłaniaczem typu ABEK1-P3 czy ABEK2-P3. O tym, że maska pełnotwarzowa, kaptur czy system z wewnętrznym obiegiem powierza jest lepszy to w wiem. Ale nie mam na nie kasy. Tym bardziej, że muszę zakupić co najmniej 2 + pomyśleć o czymś dla dziecka.

Po przejrzeniu ofert zestawiłem sobie takie konfiguracje:
Sperian VALUAIR + filtropochłaniacz SPERIAN ABEK1-P3 koszt ok.64pln (maska + komplet filtrów)
albo droższą opcję
MSA ADVANTAGE 200 LS + filtropochłaniacz MSA ADV 202 A2B2E1K1-P3 koszt ok.110pln (maska + komplet filtrów)
albo jeszcze droższą
3M 7502 + filtropochłaniacz ABEK2P3 - 3M 6099koszt ok.180pln (maska + komplet filtrów)

Ciekaw jestem Waszych opinii na temat zakupu półmaski - czy warto i z jakim filtropochłaniaczem. No, i co sądzicie o tych które zaproponowałem? A może są jednak jakieś tanie rozwiązania dla masek pełnotwarzowych?

Oczywiście chciałbym mieć maski jak najbardziej uniwersalne, które ochronią mnie przed możliwe największą liczbą zagrożeń. Nie tylko w przypadku jakiejś katastrofy przemysłowej (wyciek substancji toksycznych) ale także np. dużego zapylenia powietrza (np. z powodu wybuchu wulkanu), dymu czy jakiś gazów bojowych. Pomijam brak ochrony oczu - zakładam, że będę musiał mieć jakieś okulary. Z drugiej strony nasuwa się pytanie czy półmaska + jakieś przyzwoite okulary nie będą kosztowały tyle co maska pełnotwarzowa...
Może ktoś rozpoznał ten temat i coś doradzi...

Michał | Warszawa || CB || Informatyka | Żeglarstwo | Fotografika | Mechanika sam. |
"Nie dowiesz się z gazety kto przeżyje swoją śmierć"
2012-01-04 09:25 PM
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 1,682
Reputacja: 162
RE: Maski PGaz i nie tylko
Półmaska da Ci ochronę dróg oddechowych, ale okulary mogą nie wystarczyć do ochrony oczu.

Możesz kupić sobie polską maskę MP-5, nie pamiętam teraz jak z filtrami konkretnie bo nie każdy filtr chroni przed wszystkim, ale wojskowe są bardziej uniwersalne wg mnie.
2012-01-04 09:44 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

No raczej trzeba mieć. Na razie mam tylko totalna podstawę - czyli maski które mój szwagier lakiernik testował podczas szlifowania szpachli i powiedział że się sprawdza - więc gdyby jakiś wulkan.... to będzie czym się zasłonić.

Polecam - są dostępne w Kauflandzie za niecałe 3 zł / 25 szt.

2012-01-04 09:47 PM
emir Offline
"Irlandczyk"

Liczba postów: 1,568
Reputacja: 91
Noszę na codzień okulary i u mnie typowe, podstawowe maski przeciwpyłowe nie zdają egzaminu. Powodem jest momentalne parowanie od pary która wydobywa się z pomiędzy szczeliny między maską a twarzą podczas wydechu. Zaciskanie "noska" z paskiem aluminiowym niewiele pomaga.Niestety chyba tylko z zaworkiem są w miarę dobre w takim wypadku. Piszę na wypadek gdyby ktoś chciał kupować bez sprawdzania.

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT |
2012-01-04 10:38 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów