Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak Projekt Boungler wpłynął na Wasze codzienne zachowania?
Autor Wiadomość
Kirle Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 202
Reputacja: 85
Jak Projekt Boungler wpłynął na Wasze codzienne zachowania?
Szukałam podobnego wątku, ale niestety nie znalazłam, a temat mnie bardzo ciekawi ;)

Jakie zmiany nastąpiły w Waszych codziennych zachowaniach? Zauważyliście w ogóle jakąkolwiek? A czy ludzie z Waszego otoczenia sami zwracają Wam uwagę, że zachowujecie się "ciut" inaczej, niż dotychczas? I - zarzucił Wam ktoś już paranoję lub coś w ten deseń? Przejmujecie się tym, czy nie oglądacie się na nikogo? :)

Ze swojej strony zaobserwowałam że szukam "alternatywnych" zastosowań prawie każdego przedmiotu, a nad każdym istotnym dla codziennego funkcjonowania sprzętem zadaję sobie pytanie "a co jakby przestał działać?".

Zaraz po obudzeniu wstaję, biorę prysznic i się ubieram, obojętnie świątek, piątek czy niedziela. Jak sytuacja awaryjna zastanie mnie w nocy, to pal licho, będę się ubierała przed blokiem, ale skoro może mnie owa sytuacja awaryjna zastać ubraną, wykąpaną, z nałożonymi soczewkami i ogolonymi nogami (morale! :P) to dlaczego by nie?

W pomieszczeniach szukam dróg ucieczki, patrzę, gdzie np. są rozmieszczone gaśnice (tu ciekawostka: u mnie w pracy jest dostatecznie przerąbane z ewentualną ewakuacją - kraty w oknach i tylko dwoje drzwi na przeciwległym końcu długiej sali, a w kuchni jest jeszcze gorzej. Wyobraźcie sobie, że W KUCHNI nie ma gaśnicy... Poszłam z tym faktem do kierownika i tłumaczę jak krowie na rowie, że kuchnia to chyba pierwsze miejsce, gdzie może dojść do pożaru. Kierownik skwitował to: "BHP-owiec był, widział i ja w razie czego mam papier, że gaśnice są w prawidłowych miejscach. Jakby co to będzie na niego!". Przenieść choć jednej mi nie pozwolił, a w jednym miejscu stoją na kupie trzy. Do faceta nie dotarło, że osoba odcięta w kuchni będzie miała w pompie jego "BHP-owy papier" tylko będzie potrzebowała gaśnicy...).

Projekt Boungler to nie jest dla mnie kolejne hobby, czy "zabawa". Odczuwam to raczej jako nabycie pewnej świadomości i nie wyobrażam już sobie rezygnacji z realizacji projektu, obojętnie, czy ktoś będzie się pukał na mój widok w czoło, czy nie.

Dorota
"Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę."

[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-04-15 09:53 AM przez Kirle.)
2012-04-15 06:59 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,012
Reputacja: 240
RE: Jak Projekt Boungler wpłynął na Wasze codzienne zachowania?
To jest normalne zachowanie u ludzi (twój szef czy znajomi pukający się w czoło), którzy nie mają świadomości z czego żyją lub nie chcą jej mieć. Tak czy inaczej należy szanować ich decyzje i nie dawać się sprowokować.
Gdzieś przeczytałem że nawet zrodziło się jakieś określenie dla ludzi którzy bezgranicznie wierzą że w życiu nic im nie zagraża np. z tego oto powodu że rząd i Państwo się nimi zawsze zaopiekują.

To ile razy mój EDC był w użyciu i ile razy mi dziękowano że mam przy sobie np kombinerki chyba nie zliczę.
Jaki normalny człowiek nosi kombinerki w spodniach?
- widok gasnących głupich uśmieszków - bezcenny!

Jeżeli o mnie chodzi to mam dokładnie te same odczucia:
- analiza każdego miejsca i jego potencjału, drogi ewakuacji (jest to już we krwi i traktuję to jako przyjemność i automat)
- prawie zawsze szybka analiza jakiegoś trudnego scenariusza np. w pizzerii, w sklepie..
- doszukiwanie się w każdym przedmiocie codziennego użytku metody jego wytwarzania - stąd moje szerokie zainteresowanie np. chemią, mechaniką, ślusarką itd...
- upraszczanie wszystkiego na tyle na ile się da lub staje się zrozumiałe technologicznie
- używanie lub kupowanie takich sprzętów, które są dla mnie logiczne z punktu widzenia mojej filozofii życia (nie kupowanie tego co reklamują i mają wszyscy w domach - tylko dla tego że mają)
- zakupy w markecie robię z kartki i zawsze staram się nie kupować nic więcej
Znajdzie się jeszcze z tysiąc takich zdań ale chyba te najważniejsze są.
Moje zdanie się chyba jednak tutaj nie liczy bo to pytanie raczej do kolegów i koleżanek prawda?

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-04-15 07:36 AM przez Boungler.)
2012-04-15 07:34 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aPC Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 729
Reputacja: 49
Największy wpływ? Utwierdzenie się w przekonaniu, że przede mną jeszcze dużo do nauczenia się Big Grin

ZPL | CB/PMR
2012-04-15 08:30 AM
nazir Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 63
Reputacja: 5
Ja po głębszym zapoznaniu się z tematem, zacząłem robić zapasy (żywność, woda, itd.). Wcześniej tego nie robiłem - żyłem w takiej błogiej świadomości że przecież sklepy teraz wszędzie i często w nocy otwarte. Zmieniłem też podejście do "jakości" zakupów, staram się nie kupować rzeczy "niepotrzebnych" i niezdrowych - zamiast tego coś co odłożę do zapasów. Staram się nie odkładać na przyszłość spraw do zrobienia, np drobne naprawy w aucie, w domu itd. Taka drobnostka może kiedyś o czymś przesądzić.
Ale muszę przyznać że zawsze kupując - kierowałem się aby ta rzecz była praktyczna i ewentualnie sprawdziła się w trudnych warunkach (przeczucie?). Nigdy nie kieruję się modą, dlatego kiedy inni chwalą się swoimi dotykowymi telefonami - ja wiem że kiedy mój SOLID wpadnie do wody to nic mu się nie stanie, zegarek ma wytrzymać wodę, przypadkowe uderzenia, kurz - dlatego g-shock, samochód ma być niezawodny i praktyczny (ze świadomym założeniem że nie inwestuję w jego kupno wielkich pieniędzy) - a nie do lansowania - mało jeździ pięknych "terenówek" które nigdy nie zjechały w teren? Kiedy budowałem dom wybrałem najmniej okazały projekt na moim osiedlu ale za to praktyczny i tani w budowie i utrzymaniu, do tego mniej kusi ewentualnego złodzieja. I tak staram się podchodzić do tematu w wielu dziedzinach życia. Co smutne to bardzo mała świadomość wśród ludzi, niewielu myśli tak jak my zgromadzeni tu na tym forum. W pracy z kolegami na takie tematy nie pogadam, nawet w rodzinie nie jest to popularne - poza żoną i dziećmi naturalnie. Ale czy warto ich przekonywać?
2012-04-15 09:23 AM
Emill Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 7
Reputacja: 1
Minął już jakoś rok od czasu gdy przypadkiem natrafiłem na to (jeszcze stare) forum.
Co się zmieniło u mnie przez ten czas? Przede wszystkim sama świadomość EDC i jak użyteczne może być posiadanie pod ręką kilku drobiazgów, dzięki którym mogę sobie i komuś pomóc. Wcześniej po prostu wzruszyłbym ramionami i powiedział, że "trudno, nic nie da się zrobić".
Dzisiaj po prostu częściej myślę o rozwiązaniu problemu, niż o odwróceniu się do niego plecami.

Co do organizacji BOBa czy też domu - jeszcze o tym nie myślę, nie brałem się za to, ale samo czytanie forum dostarczyło mi wiedzy o tym co było by praktyczne i potrzebne, a na co szkoda pieniędzy i cennego miejsca. To tak mniej więcej w skrócie Smile
2012-04-15 10:47 AM
Myshqa Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 48
Reputacja: 15
Nie zastanawiałam się nad tym do tej chwili Smile ale jak na to teraz popatrzę to rzeczywiście trochę się zmieniło moje myślenie. Najlepszym przykładem jest moje mieszkanie, które teraz urządzam. Wcześniej nie myślałabym o tym, żeby postawić wysoką szafę w kuchni na przetwory i zapasy (jako że nie mam piwnicy) i nie myślałabym o posiadaniu kominka jako o ewentualnym ratunku w razie braku prądu.

Może nie analizuje jeszcze każdego budynku, ale na pewno budynek w którym pracuje. Zastanawiałam się nawet czy w razie jakiegoś zagrożenia zostałabym tam wpuszczona z rodziną.

Na początku jak czytałam to forum to sama byłam sceptyczna, a z czasem przychodziła taka myśl "a jeśli mają rację?". To jak z wiarą w Boga - jeśli w niego wierzysz a on nie istnieje to nic nie tracisz, a jeśli nie wierzysz a Bóg istnieje, tracisz życie wieczne. Smile

Nie ważne ile razy upadniesz, ważne ile razy uda ci się stanąc na nogi.
2012-04-15 04:12 PM
Kirle Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 202
Reputacja: 85
(2012-04-15 07:34 AM)Boungler napisał(a):  Moje zdanie się chyba jednak tutaj nie liczy bo to pytanie raczej do kolegów i koleżanek prawda?

Dlaczego? Jesteś takim samym uczestnikiem jak cała reszta, to raz. Dwa - a nawet jako osoba wszechstronnie zorientowana w temacie pewnie możesz powiedzeć więcej ;)

Dorota
"Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę."

[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
2012-04-15 04:23 PM
szpion85 Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 40
Nie zgadzam zie z wypowiedzią NAZIR-a

"Kiedy budowałem dom wybrałem najmniej okazały projekt na moim osiedlu ale za to praktyczny i tani w budowie i utrzymaniu, do tego mniej kusi ewentualnego złodzieja"

no może z wyjątkiem ze mniej kusi złodzieja.
nie da się tanio wybudować domu o niskim koszcie eksploatacji. oczywiście nie mówię o malowaniu ścian czy meblach. ale za dobra izolacje cieplna budynku czy dach trzeba zapłacić nie mało.
Mały metraż to też nie do końca dobry pomysł uważam ze te kilka pomieszczeń więcej naprawdę sie przydaje poza tym np: małą łazienkę wyposaża się drożej niż dużą

oczywiście to jest tylko i wyłącznie moje zdanie

Wracając do watką głównego strona nie do końca mnie zmieniła bo zmieniłem sie już dawno ale przypomniała mi o pewnych rzeczach i wytknęła kilka braków w przygotowaniach. Dała również możliwość utwierdzenia się w przekonaniu ze osób takich jak ja w naszym kraju nie brakuje a nawet spowodowały ze niektóre chciałbym poznać bliżej. Tak wiec dziękuje wam wszystkim ze jesteście i tworzycie to wszystko choć czasem muszę sie z wami nie zgodzić

Michał|Trójmiasto|Żywność|Alkohol|Budownictwo|Elektronika i Elektryka|Szkutnictwo|Nurkowanie|Weterynaria zwierząt małych|
2012-04-15 05:26 PM
emir Offline
"Irlandczyk"

Liczba postów: 1,620
Reputacja: 91
Właśnie dziś zostawiłem u koleżanki (odległej o około 50km) kopię moich najważniejszych danych. BOB spakowany. Awaryjny karton z żarciem jest w szafie. Inaczej patrzę na różne "zabawki" - wczoraj na wyjeździe upolowałem "namiot z folii NRC-podobnej dla 2 osób" jest wielkości niewielkiej książki - około B5, waży na oko z jakieś 100g- pójdzie do BOB'a.

Wzajemnie można się upewnić w jednym punkcie widzenia, a odrzucić albo poddać w wątpliwość inny - prowadząc w rezultacie do podjęcia zmodyfikowanej "polityki" kryzysowej. Trudno się znać na wszystkim, łatwiej specjalizować się w pewnych działkach.
Jedyne, czego bym się obawiał w związku z forum to podejmowania istotnych decyzji na podstawie tylko wyobrażonych, a nie realnych rozwiązań/danych. I sprzedanych przez któregoś z uczestników w ładnej otoczce - nawet nieumyślnie.
O co mi chodzi? Np. "Pan X" pisze:
- wyczytałem, że larwy much świetnie oczyszczają rany, wyjadając martwą tkankę
na co "Pan Y" pisze:
- tak, czytałem, że stosowano to już w 13 wiecznych Chinach
A w rzeczywistości okazuje się, że może i tak - ale muszą to być larwy wybranego gatunku (bo inne żrą żywe mięso) i sterylizowane. A o tym już nie wiemy ani my, ani "Pan X" ani "Pan Y".

Czyli - dobre jako inspiracja, ale nie bierzcie bezkrytycznie wszystkiego, co napiszę - bo może to być błędne lub szkodliwe, i to zupełnie nieumyślnie Smile

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2012-04-15 06:11 PM
nazir Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 63
(2012-04-15 05:26 PM)szpion85 napisał(a):  nie da się tanio wybudować domu o niskim koszcie eksploatacji. oczywiście nie mówię o malowaniu ścian czy meblach. ale za dobra izolacje cieplna budynku czy dach trzeba zapłacić nie mało.
Mały metraż to też nie do końca dobry pomysł uważam ze te kilka pomieszczeń więcej naprawdę sie przydaje poza tym np: małą łazienkę wyposaża się drożej niż dużą

szpion85 - mogłbym z Tobą na ten temat polemizować ale w tym wątku nie chodzi o budowę domu.

aPC: popieram, budowy domów to nie ten wątek : ) Aczkolwiek rozumiem, że pogląd na pewne rzeczy uwzględniane podczas budowy może się zmienić
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-06-29 06:33 PM przez aPC.)
2012-04-15 08:15 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny