Boungler Alienator - Serwis Informacyjny

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SWR reflektometr
Autor Wiadomość
aPC Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 730
Reputacja: 49
SWR reflektometr
Pytanie do tych co mają/używają/rozpatrywali.

Miernik swr to przydatna rzecz. Wiadomo. Jak się ma antenę zestrojoną to się uzyskuje maks. ze sprzętu.
A teraz tak. Poszukiwałem sprzęt do różnych częstotliwości. Bez problemu można kupić reflektometr na falę 11 m (CB). Można kupić (trudniej) na inne długości fali.
A teraz to pytanie.
Czy ktoś zna/używa/widział uniwersalny reflektometr (tzn. na jak najbardziej szeroki zakres)?
linki/opinię proszę umieszczać poniżej. : )

ZPL | CB/PMR
2012-07-06 08:51 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pozyskiwacz Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 1,045
Reputacja: 132
RE: SWR reflektometr
O właśnie, ciekawy temat. A mógłby ktoś doświadczony napisać jakis poradnik , czy coś podobnego jak używać miernika SWR, jakie tanie, a dobre i sprawdzone modele warto nabyć itp. ?

Wojtek.Beskid Niski/rolnictwo-ogrodnictwo-konie/mechanika-ślusarstwo-kowalstwo/laminaty/stare narzędzia rolnicze/ciągniki rolnicze SAM/samochody terenowe/motocykle/ciężarówki.
[Obrazek: sygnatura_dar-2014.gif]
2012-07-07 05:43 AM
Etranger Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 163
Reputacja: 37
Dla ludzi którzy więcej bawią się z antenami, proponowałbym trochę bardziej skomplikowany przyrząd. Wiadomo, dla jednorazowego zestrojenia anteny to nieekonomiczne, ale warto znać takie możliwości.

Mianowicie chodzi mi o analizator antenowy. Przyrząd który poza współczynnikiem SWR mierzy następujące parametry:
- anten: SWR, impedancji częstotliwości rezonansu, szerokopasmowości, sprawności;
- skrzynek antenowych: SWR, zakresów częstotliwości;
- wzmacniaczy RF: pomiaru obwodów wejściowych i wyjściowych wzmacniacza;
- linii przesyłowych: SWR, długości, współczynników skrócenia linii, stratności, częstotliwości rezonansów;
- filtrów: SWR, tłumienności, pasmowości;
- pętli dopasowujących: SWR, czestotliwość rezonansu, szerokopasmowości
- trapów(pułapek rezonansowych): częstotliwości rezonansowej, przybliżonej dobroci;
- obwodów strojonych: częstotliwości rezonansu;
- pojemności kondensatorów: pomiar jest możliwy dla niewielkich pojemności;
- dławików w.cz. oraz indukcyjności: wartości indukcyjności;
- nadajników i generatorów: częstotliwości.

Przykładem fabrycznego analizatora jest np. model MFJ-269, można go pooglądać tutaj: MFJ-269
Działa w zakresie 1,8 - 470 MHz. Niestety minusem jest cena.
[Obrazek: 1_8bafcbbabf16.jpg]

Inny przykład. Dla tych co lubią budować samemu elektronikę.
W maju 2005r. Jim VK5JST w australijskim czasopiśmie "Amateur Radio" opublikował projekt analizatora antenowego.
(Opublikowane w numerze 11/2006 Świat Radio- tłumaczenie SP7HT) Łatwy w wykonaniu i mimo, że autor nazwał go eksperymentalnym, wyniki pomiarów są porównywalne z miernikami fabrycznymi.
Jedynym ograniczeniem jest zakres pomiaru od 1 do 60 MHz.
http://www.sp2jjh.republika.pl/VK5JST.htm

[Obrazek: image007.jpg]

[Obrazek: image011.jpg]

I na koniec skonstruowany i wykonany przez polskich krótkofalowców przyrząd MAX6. Rzecz która rzuciła mnie na kolana jakiś czas temu. Podłączenie pod komputer, specjalny program do obsługi, pilot, zapis danych na karty SD, wyświetlacz graficzny itd. Myślę sobie taki sprawić. Tu link do strony projektu Analizator MAX6, a najwięcej pokażą zdjęcia:

[Obrazek: MAX6_FRONT_s.JPG]

[Obrazek: Sirio_Triflex_MAX6.JPG]

W wersji podstawowej pomiary do 180 MHz, trwają prace nad rozszerzeniem do 500 MHz.

| BB | Radiokomunikacja | CB | Elektronika | CNC | Moja jarmułka jest z folii aluminiowej, bo pylą od rana |
[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
2012-07-07 08:18 AM
bagieta Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 168
Reputacja: 12
Ja używam
http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=104528

i bardzo sobie chwalę. Wysyłka do Polski za friko, sklep wielokrotnie sprawdzony.

Miarka ogarnia 100 - 500 MHz, czyli cały zakres nam potrzebny (pomijając KF oczywiście).

Obsługa miarki jest banalna, bo ma tylko jeden przycisk Wink. Możemy wybrać tryb wyświetlania SWR, tryb wyświetlania mocy wydzielanej przez radio oraz tryb wyświetlania mocy odbitej od anteny (czyli moc nadawania x SWR).
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-07-07 04:38 PM przez bagieta.)
2012-07-07 04:36 PM
ChollaYi Online
21st Century Schizoid Man
Super Moderators

Liczba postów: 1,009
Reputacja: 79
Czy mógłby ktoś polecić jakąś sprawdzoną SWR miarkę do CB do domowego użytku?
Poszperałem i ludzie polecają FARUNa FS264 ale trzeba go skalibrować, a taki kosztuje 160pln. Trochę za dużo jak dla moich potrzeb... Jest coś sensownego < 100pln?

Michał | Warszawa || CB || Informatyka | Żeglarstwo | Fotografika | Mechanika sam. |
"Nie dowiesz się z gazety kto przeżyje swoją śmierć"
2017-05-17 07:18 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów