Filtry do rekuperatorów

Wątek zamknięty 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zrobić płyn do dużych baniek mydlanych?
Autor Wiadomość
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,031
Reputacja: 241
Rainbow Jak zrobić płyn do dużych baniek mydlanych?
UWAGA!
Cały poniższy wątek przenoszony jest na nowy serwis:

http://baniek.pl

Zbliżają się urodziny mojego dziecka i chciałem mu zrobić prezent w postaci zabawy z gigantycznymi bańkami mydlanymi.

Niniejszy wątek będzie formą moich notatek i eksperymentów, więc zapraszam do zapoznania się z wszystkimi postami - od deski do deski. Zobaczycie jak doszedłem do dobrych wyników i w jaki sposób można stworzyć na prawdę tani płyn do dużych baniek mydlanych i bańko-tuneli.

Komu nie chce się czytać wszystkich moich wypocin, to tutaj jest skrót do momentu w którym udało mi się przygotować gotową - sprawdzoną recepturę:
http://baniek.pl/showthread.php?tid=100

[Obrazek: foto_banki.jpg]
foto: Espiegel123 (soapbubble.wikia.com)

Chodzi oczywiście o bańki jakie widać na początku poniższego filmu:

Znalazłem receptę która daje dość długi łańcuch - ale jest on niestabilny i szybko pęka...

zapewne receptura jest dość sprytnie chroniona, na YT znajdziemy wiele receptur, ale są one iście amatorskie i nie dają tego samego efektu...

- albo bańka szybko pęka, jest mało kolorowa
- albo ma za krótki łańcuch i nie można zrobić baniek dużych rozmiarów

Na forach kuglarskich zapewne chłopaki dysponują swoimi recepturami ale nie bardzo chcą się nimi dzielić i nie ma się co dziwić. Nie chcę też kupować gotowca bo to żadna frajda - lepiej zrobić wiadro gotowego płynu - samemu.

Czy ktoś z Was zna dobrą i sprawdzoną recepturę?
Radość dziecka bezcenna! Moja jako bohatera robiącego coś czego świat nie widział... nie mniejsza... Smile

Koledzy pomóżcie!
Pewnie nie tylko mi się przyda.

Receptura 1.

1. Woda demineralizowana (1litr)
2. Płyn ludwik (200ml)
3. Gliceryna conajmniej 86% (2 łyżki stołowe)
4. Miarka

Całość wymieszać i odstawić na parę godzin, płyn powinien być ciepły w czasie użycia.
Koment: Nonsens - płyn nie może być ciepły, musi być całkowicie wychłodzony.

Receptura 2.
ktoś pomoże mi rozgryźć ten przepis - czyli jakich zamienników użyć z dostępnych w Polsce?

- tutaj widać że gość używa gliceryny 99.5%! Reszta składników jest mi nieznana. Tym bardziej zasadność ich użycia.

Receptura 3.

Tutaj banieczki wychodzą na prawdę przepiękne, muszę sprawdzić:

10 szklanek ciepłej wody
1 szklanka Dawn clear dish soap (czym zastąpić?)
1/2 szklanki syropu kukurydzianego lub gliceryny

jest to kolejny przepis w którym podkreśla się że roztwór musi być ciepły. Niestety źle go odczytałem na początku i okazuje się że ciepły tak! Ale tylko podczas przyrządzania!

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-10-20 06:57 PM przez Boungler.)
2012-04-21 02:44 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

RE: Jak zrobić duże bańki mydlane?
Jestem już po pierwszej serii eksperymentów z bańkami i mogę się pochwalić wam osiągnięciem bańki o długości 170cm! Ale to oczywiście nie wszystko, bańka jest stosunkowo ciężka i z trudem utrzymuje się na wysokości na której ją wykonałem. Zdjęcia postaram się zrobić przy drugiej serii.

Opis moich spostrzeżeń
...i w zasadzie bzdur jakie możecie znaleźć na sieci. Większość dostępnych receptur to publikacje powielane z jednego bloga do drugiego i rzadko ktoś pokusił się o sprawdzenie tego co pisze.
Proporcje są chyba z d...py wzięte i nie działa to tak jak działać powinno.

Spostrzeżenia
Nikt nie chwali się swoim przepisem, bo oczywiście jest to sekret który zawiera pewien rodzaj monopolu, ale spokojnie dokopię się do całkiem dobrych wyników.

Jak na razie zauważyłem że prawdopodobnie do zrobienia dobrych dużych baniek (3-4 metry) zwykły płyn dostępny w sklepie nie wystarczy - przynajmniej grupa płynów (detergentów) które są dostępne w Polsce.

Typowy Ludwik (miętowy - zielony) - Choć wiele osób twierdzi że ten płyn się kompletnie nie nadaje to na jego bazie zrobiłem bańki o wielkości bryły dochodzącej do 70 cm lub typowy kanał O======O o długości 1,70m - więc całkiem... całkiem...
Warunki: Dzień mocno nasłoneczniony, sucho, czasami porywisty wiatr (czyli najgorsze warunki do puszczania banieczek)

Z wszystkich testów przeprowadzonych do tej pory...

Receptura (170 ml):
- (P) Płyn Ludwik zielony-miętowy - 60ml
- (G) Gliceryna Roślinna 99,7% (ta z apteki jest za słaba) - 60ml
- (W) Woda demineralizowana - 50ml
- Cukier puder - 10g

Jak widać zawartość gliceryny i płynu są w tych samych proporcjach, ilość wody jest już minimalna i mniej raczej nie może być.

Wodę podgrzać do 40-50"C
- Dodać Płyn ludwik, glicerynę - wymieszać powoli i bardzo dokładnie
- Dodać cukier
- Wszystko jeszcze raz bardzo dokładnie wymieszać nie robiąc piany.

Całość odstawić do całkowitego ostudzenia na co najmniej godzinę.
Na pewno czas odstania się roztworu dla tej receptury MA ZNACZENIE. Fachowcy w tej branży sugerują co najmniej 12 godzin, normalnie 24h.

A teraz trochę teorii:
Bazą dla baniek jest oczywiście woda - w której trzeba obniżyć napięcie powierzchniowe i można tego dokonać przez dolewkę detergentu, co w stosunku detergent: woda = 1:10 daje już dostateczny wynik aby powstawały bańki. Na tym pierwszym etapie specjaliści używają już magicznych proszków, które znacznie bardziej regulują to napięcie powierzchniowe. Zwiększanie ilości detergentu w wodzie wg. moich obserwacji, pozwala na tworzenie większych baniek - nie można jednak z tym przesadzić.

Czynnikiem drugim który trzeba uwzględnić jest oczywiście żywotność bańki - czyli czas jaki upłynie zanim pęknie. Do tego celu stosuje się powszechnie glicerynę 99,5% lub lepszą, która zatrzymuje proces parowania wody (cena około 9 zł za litr).

Czynnik trzeci - to rzecz nad która teraz pracuję, a jest nią zagęszczacz. To jest od - co orzech do zgryzienia. Zagęszczacz musi wpływać na lepkość płynu, im większa lepkość tym powstają dłuższe wiązania. Problem w tym że zagęszczacz nie może wpływać na ciężar bańki i trzeba się nad nim zastanowić.

Będę próbował:
- użyć żelatyny
- lubrykant SURGILUBE, można też spróbować inny środek np. nawilżacza durex.
- sprawdzić jeszcze płyn FAIRY ULTRA zamiast Ludwika

Doczytałem również że detergenty stosowane bazowo do płynów profesjonalnych to Surfaktanty. Stosowanie innych detergentów może nie dawać szukanego efektu - to również muszę sprawdzić w wolnym czasie.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-05-18 09:21 AM przez Boungler.)
2012-04-27 11:52 AM
Ciek Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 392
Reputacja: 46
Orientujesz się czy w jakimś budowlanym można kupić glicerynę, czy brałeś wysyłkowo?
2012-04-27 03:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

U tego gościa kupisz, ma sprawdzone i czyste odczynniki:
http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=7192959
http://allegro.pl/gliceryna-roslinna-99-...37138.html

2012-04-27 03:24 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Ok, część dalsza mojego eksperymentu:

Pamiętacie moje sugestie aby dodać do mieszaniny żelatyny?
- nie zadziałało. Owszem, pojawia się błona na obręczy ale jest bardzo ciężka i za każdym razem pęka.

Stosunki jakie wykazały swoją największą skuteczność do tej pory bez używania jakichś specjalnych specyfików to:

- Płyn Ludwik Zielony - 50ml
- Gliceryna roślinna 99,7% - 50ml
- Woda destylowana - 100-150 ml (bańka zachowuje się prawie bez większej różnicy)

Pierwsza ważna wskazówka - zauważyłem że niemal zawsze stosunek gliceryny i płynu (detergentu) musi iść 1:1 - czyli ile detergentu - tyle gliceryny. Bańki co prawda są jeszcze ciężkie i opadają ale trzeba najprawdopodobniej odjąć jeszcze trochę gliceryny (zobaczymy)
POWYŻSZA RECEPTURA DAJE BAŃKI WIELKOŚCI OKOŁO 50-70CM I KRÓTKIE BAŃKO-TUNELE. TO W ZUPEŁNOŚCI WYSTARCZY ABY POWSTAŁY FAJNE I TRWAŁE BAŃKI. RECEPTURA OCZYWIŚCIE JEST SPORZĄDZONA MIEDZY INNYMI Z PŁYNU DO NACZYŃ, WIĘC NALEŻY ZASTOSOWAĆ SIĘ DO WYMAGANYCH ŚRODKÓW OSTROŻNOŚCI. JAK WPADNIE DO OKA ALBO ZOSTANIE WYPITA TO BĘDZIE NIE DOBRZE. - Zaznaczę jeszcze że bańka w tej mieszaninie jest baaaaaaaardzo długo i intensywnie KOLOROWA! Utrzymuje się maksymalnie jak liczyłem około 1-2 minut.

Druga ważna wskazówka - to niemal zawsze należy te składniki mieszać w gorącej wodzie (znacznie szybciej i dokładniej następuje wymieszanie) i z tego miejsca całkowicie odradzam mieszanie w zimnej.

Trzecia ważna wskazówka - tak jak już pisałem wcześniej, jest zasadnicza różnica miedzy puszczaniem baniek w południe na pełnym słońcu a wieczorem o zachodzie.
W południe łatwiej pękają ale za to o zachodzie - dają najpiękniejsze kolory!

CHOLERA - NAWET NIE ZDAJECIE SOBIE SPRAWY JAK TO ODPRĘŻA! Big Grin

Dobra nastąpił pewien przełom w poszukiwaniach brakujących składników. Zaznaczam że jeszcze nie testowałem ale wszystko wskazuje na to że magicznym i tajnym dodatkiem do naszego płynu są?.....

...LUBRYKANTY! - to jest najprawdopodobniej to czego brakuje w mojej mieszaninie. Najprościej byłoby pójść do pierwszego lepszego sklepu i kupić Lubrykant typu ŻEL DUREX (to jest typowy lubrykant) i dodawać bardzo stopniowo do mojej mieszaniny.
DUREX'a jeszcze nie sprawdzałem ale kupię przy najbliższej okazji i tym razem zrobię już zdjęcia.

Pokazywałem już ten filmik:

Dotarłem również do obszernego bloga gdzie informacjami wymieniają się zawodowcy - poczytajcie sobie:

Istotne składniki dodawane do płynu:
http://soapbubble.wikia.com/wiki/Ingredients

Sprawdzone receptury na różnych odczynnikach:
http://soapbubble.wikia.com/wiki/Recipes

Zgodnie z tym co przeczytałem muszę dostać oto te specyfiki:

http://www.refform.pl/jlube-284g-p-183.html - jeżeli jest ktoś chętny się zrzucić to możemy kupić razem i się podzielić.
J-Lube z tego co piszą ma ZASADNICZY wpływ na wielkość bańki mydlanej i do roztworu 5L dodaje się go zaledwie 0.5 łyżeczki do herbaty, więc powinien wystarczyć na bardzo długo. No ale kosztuje prawie stówę.

http://www.paramedyk24.pl/469,lubrykant-surgilube.html - dodaje się go razem z J-Lube ale znacznie więcej bo około 128ml.
Można zrobić mały roztwór i użyć tylko jednej saszetki.
  • to 12 cups tap water (I am on the SF Bay Peninsula which has pretty good water although the pH is about 9.1). I used 8 cups when brewing up the solution used in the videos. But I have found that you can use up to 12 cups of water. With the additional water, it can be a little trickier to get the bubbles to close. The colors may be somewhat better in the more dilute solution.
  • 1 cup Dawn Ultra dish detergent
  • 3.5 grams SurgiLube
  • 1 gram J-Lube

Te 2 powyższe składniki jak określono na stronie soapbubble.wikia.com działają ze sobą. Zachodzi między nimi synergia (jak piszą) i dlatego są tak ważne. Również linki które podałem wcześniej dla każdego kto chce się w to bawić - są BARDZO WAŻNE!

Mieszaniny na bazie lubrykantów już raczej nie nadają się do beztroskiej zabawy przez dzieci i to powinien robić dorosły.
Lubrykanty w organizmie nie wróżą nic dobrego. Ale właśnie na ich bazie robi się te piękności.

W czym powinienem doszukiwać się największego problemu?
- W detergencie?

W Polsce za fiksa nie dostanę DAWN ULTRA, może któryś z kolegów za granica ma do niego dostęp i dałby rady wysłać flaszkę?

Alternatywą "ponoć" jest FAIRY ULTRA i to też będę sprawdzał.
Na razie tyle i coś czuję że jestem już blisko!

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-08-29 02:37 PM przez Boungler.)
2012-04-30 09:43 AM
Piran Offline
Przemądrzały :)

Liczba postów: 1,199
Reputacja: 55
Cytat:J-Lube is a powder made up of 25% Polyethylene Glycol (often called PEO since it is also known as polyethylene oxide)

"Glikol Polietylenowy" - próbowałeś ? Powinno być na allegro a J-Lube zawiera tego 1/4 Wink pozostałe 3/4 to sacharoza. Zrób sobie J-Lube sam i nie narzekaj że kosztuje 100 zł Wink

Ewentualnie padło magiczne "Non Newtonian" - wypróbuj może domieszkę mąki kukurydzianej albo krochmalu, czy co tam się daje do kisielu Wink

Noże|Survival|Wspinaczka|Wytwarzanie ekwipunku|Mój kanał YouTube! Zapraszam!
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: latarka.gif]
2012-04-30 01:26 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Na soapbubble napisali że jest to jeden z najważniejszych składników, może faktycznie od tego warto zacząć, choć chcę jeszcze spróbować z lubrykantem typu durex.
Na alledrogo jest ale 25KG za ponad 1000 zeta. Z drugiej strony kto wie czy właśnie to połączenie Glikolu z Sacharozą dawać może dużo lepszy wynik?
Nie przekonam się do puki nie wymieszam. Tak więc na razie czekam na odczynniki.

2012-04-30 08:07 PM
Piran Offline
Przemądrzały :)

Liczba postów: 1,199
Reputacja: 55
Faktycznie jest jeden i drogi... Zapytaj mailem o mniejsze ilości Wink
Boungler: No co ty? Big Grin

Noże|Survival|Wspinaczka|Wytwarzanie ekwipunku|Mój kanał YouTube! Zapraszam!
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: latarka.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-04-30 09:34 PM przez Boungler.)
2012-04-30 09:11 PM
kurp78 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 376
Reputacja: 12
No wiecie co, za chwile kuniec swiata jaki znamy a wy o bankach Big GrinBig GrinBig Grin
2012-04-30 10:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

...bo drogi Kurpiu na rozrywkę również trzeba znaleźć trochę czasu Big Grin

Dobra - mam już coś.
Dzisiaj podczas grillowania i zjechania się sporej grupki dzieci postarałem się aby ten czas był spędzony na świeżym powietrzu a mianowicie i między innymi na puszczaniu baniek.

Jako bazę zastosowałem wcześniejszą recepturę:

- Płyn Ludwik Zielony - 50ml
- Gliceryna roślinna 99,7% - 50ml
- Woda destylowana - 150 ml

i do r-ru dodałem 10 ml oto tego lubrykanta dostępnego w każdym kiosku a na pewno przy kasach w marketach Big Grin

R-r podgrzany do temperatury około 50 oC i wszystko bardzo dokładnie wymieszane ręcznie łyżeczką, później chłodzenie do temperatury pokojowej. Istotne jest to że po dodaniu lubrykanta trzeba obserwować r-r pod światło i upewnić się że w płynie nie ma żadnych zagęszczeń.

10 ml lubrykanta to nie wiele (więcej nie miałem okazji zastosować) bo na razie zrobiłem tylko 1 próbkę płynu - ale te 10ml poprawiło zdecydowanie stabilność banki oraz długość tuneli o 50-60%
Tak jak przypuszczałem silnie wpłynął na wielkość baniek.

Na pewno postaram się dodać go znacznie więcej i sprawdzić gdzie występuje granica. Na tę chwilę mogę potwierdzić wszystkim zainteresowanym że Lubrykanty są najprawdopodobniej tym magicznym składnikiem który silnie wpływa na wielkość baniek.

W przyszłym tygodniu będę miał nowe odczynniki i postaram się wszystko przetestować. Będę również sprawdzał FAIRY dostępny w Polsce.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-05-03 09:48 PM przez Boungler.)
2012-05-03 09:45 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Wątek zamknięty 

Węgiel aktywny