Boungler Alienator - Serwis Informacyjny

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Syrop ze świerku i z sosny
Autor Wiadomość
ChollaYi Offline
21st Century Schizoid Man
Super Moderators

Liczba postów: 832
Reputacja: 65
Syrop ze świerku i z sosny
Nastał czas, w którym można przygotować syrop ze świerku i sosny. Syrop taki dostaliśmy w zeszłym roku od rodziny ze wsi i świetnie się sprawdził zimą, gdy dziecko łapało przeziębienia. Zawiera dużo witaminy C, ma działanie wykrztuśne (niektórzy piszą, że pomaga na wszelkiego rodzaju kaszel) i antyseptyczne dzięki czemu świetnie działa na wszelkie bóle gardła i infekcje dróg oddechowych. Można go stosować również w przypadku grypy. Podobno pomaga na problemy z astmą. W tym roku postanowiliśmy sami przygotować syrop ze świerku, a dodatkowo jeszcze z sosny. Ma podobne właściwości.

Poniżej przedstawiam Wam przepisy, wg których robimy te syropy z żoną. W książkach i w internecie znalazłem różne przepisy raz stosowane do świerku a raz do sosny dlatego zdecydowaliśmy się zrobić każdy z syropów innym sposobem. I zobaczymy, który wyjdzie lepiej Smile

Oczywiście chyba nie muszę pisać, że ze względu na zanieczyszczenia, pędy świerku/sosny pozyskujemy z lasów oddalonych od dróg...

Syrop z sosny
Składniki:
1 kg młodych pędów sosny,
1kg cukru,
0,5 l wody
100ml spirytusu (ewentualnie)

Zbieramy 1 kg nowych pędów (jedni podają, że 1/2-2/3 pędu, inni, że całe pędy). Najlepszy okres to maj. Ważne by długość pędów nie przekraczała 12cm. Te większe nie mają już tyle wartościowego soku.
UWAGA! Nie ogołacamy całego drzewka! Zbieramy tylko po kilka pędów. Inaczej drzewko przestanie się ładnie rozwijać i może zachorować.

.jpg  sosna1.jpg (Rozmiar: 41.27 KB / Pobrań: 356)

Pędy należy przepłukać i połamać na małe kawałeczki (ja się spieszyłem i zrobiłem to niezbyt dokładnie).
Wodę zagotować z cukrem. Poczekać aż trochę ostygnie (wysoka temperatura niszczy witaminę C). Następnie zalać pędy, przykryć szmatką i odstawić na 2-3 tygodnie w ciepłym miejscu. Ja przez godzinę zebrałem niestety tylko 300g i u mnie wygląda to tak:

.jpg  sosna2.jpg (Rozmiar: 52.02 KB / Pobrań: 352)
Może jutro dozbieram więcej i uzupełnię...
Potem można odlać syrop przecedzając go przez szmatkę.
Jeśli syrop nie będzie dla dzieci można dodać spirytus.
Wlać do buteleczek i trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu (podobno wytrzymuje do 8 lat).
Można używać "prewencyjnie" dolewając sobie zimą do herbaty (nie za gorącej) albo w razie przeziębienia podawać dzieciom 3x dziennie po 1 łyżeczce, a dorosłym 3-4 razy dziennie po 1 łyżeczce.

Niektórzy zagęszczają dodatkowo syrop gotując go aż uzyska konsystencję miodu. Wówczas można go jeść z chlebem jak miód.

"Syrop ze świerku"
Składniki:
1 kg młodych pędów świerku,
0,5 kg cukru,

Zbieramy młode pędy świerku o dł. 2-4cm. Uwaga! Robimy to tak, by drzewko zbytnio nie ucierpiało!
Płuczemy je i czekamy by obciekły. Następnie do dużego słoja lub innego naczynia wsypujemy trochę cukru, warstwę świerku, trochę cukru, warstwę świerku itd. na górę również sypiemy cukier. Należy pamiętać by nie wypełniać słoika do pełna - trzeba zostawić trochę miejsca.
My użyliśmy miski:

.jpg  swierk1.jpg (Rozmiar: 105.93 KB / Pobrań: 352)

Odstawiamy nasze naczynie w ciepłe i ciemne miejsce na minimum 2 miesiące. Co dwa dni należy przemieszać. Później zlewamy syrop do buteleczek i używamy w razie potrzeby. Dawkowanie: 3x dziennie 1 łyżeczka.
Gdzieś wyczytałem, że należy uważać by nie przedawkować syropu ze świerku, gdyż może to doprowadzić do zatrucia.

PS. Jak się uda to jutro nazbieram mniszka i nastawię z niego syrop Smile

Michał | Warszawa || CB || Informatyka | Żeglarstwo | Fotografika | Mechanika sam. |
"Nie dowiesz się z gazety kto przeżyje swoją śmierć"
2012-05-05 01:50 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ChollaYi Offline
Super Moderators

RE: Syrop ze świerku i z sosny
Ostatni moment na zbieranie pędów! Większość jest już duża.
Właśnie wróciłem z działki i żona nazrywała 2 torby pędów sosny. Będzie syropek Smile
Ktoś zna jakieś inne przepisy? Podobno można krócej trzymać w cukrze - 2-3 dni...

Michał | Warszawa || CB || Informatyka | Żeglarstwo | Fotografika | Mechanika sam. |
2013-05-18 09:38 PM
MickM Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 168
Reputacja: 45
Ja wybrałem się na zbieranie tylko 2 razy, wieczorem. Niestety komary skutecznie mnie wypłoszyły. Do tego w mojej okolicy zaczynają buszować...dzikiWink.
Ponieważ robię syrop pierwszy raz, zaczynam od małych ilości.

Syrop ma być przeznaczony dla dzieci, więc pozostaje tylko zasypanie pędów tylko cukrem.
I od razu pierwsze spostrzeżenia: jak nie robić -

.jpg  syropsosnowynieok.jpg (Rozmiar: 121.17 KB / Pobrań: 276)
Pędy w całości, niepołamane, za dużo cukru, na spodzie zamiast na wierzchu - efekt, po tygodniu pleśń.

Jak wydaje mi się poprawnie:

.jpg  syropsosnowyok.jpg (Rozmiar: 119.01 KB / Pobrań: 279)
Pędy połamane na odcinki mniej więcej 1cm, zasypane na przemian niewielką ilością cukru, na wierzchu trochę więcej - efekt, już po paru dniach duża ilość syropu, w tej chwili nie obserwuję żadnych zmian ilości, więc przelewam do buteleczek z ciemnego szkła i do lodówki.

Mam nadzieję, że wyjdzie dobrySmile

Michał | WM | Elektronika | Chemia | Fizyka | Matematyka ||net
Myśl zawsze kategorią przeciwnika.
2013-05-19 06:54 AM
reo Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 150
Reputacja: 22
zazwyczaj bez alkoholu wdaje się pleśń albo fermentacja , dlugo nie postoi
2013-05-22 09:44 PM
ChollaYi Offline
Super Moderators

Tak było z moimi pierwszymi w zeszłym roku Sad
Dlatego w tym razem odlewamy szybciej i wkładamy do lodówki.

2013-05-23 09:12 AM
reo Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 150
Reputacja: 22
Cholla: ) pewnie zaraz zagrzmią glosy sprzeciwu, ale 2,5 ml syropku na alkoholu 3 razy dziennie dużemu, a po 1 ml malemu dziecku - nie zniszczy szarych komórek i nie zaszkodzi. Przecież pije się to tylko w czasie przeziębień i w malych ilościach.
2013-05-27 06:53 PM
ChollaYi Offline
Super Moderators

No, my jednak bez spirytusu w tym roku. Po 3-4 dniach syrop został zlany i stoi sobie już w lodóweczce. W tym roku całą robotę odwaliła moja piękna żona Smile

2013-06-06 09:30 AM
No_idea Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 562
Reputacja: 29
a ile w tej lodówce postoi ? Zrobiłem to samo tj. na razie odlałem bez spirytu i zastanawiam się na ile to jest zdatne do spożycia będąc w lodówce? a co zrobiłeś z resztą? ja zalałem rumem i jak na razie tylko wącham bo pachnie nieziemsko Smile
2013-06-06 02:30 PM
ChollaYi Offline
Super Moderators

Reszta do kosza poleciała. Nie przyszło mi do głowy żeby to zalewać jeszcze czymś.
Rodzina mojej żony trzyma zapas ile się da (do następnych zbiorów). Nie mówili nic, że im się coś psuło.

2013-06-07 08:10 AM
makpfi Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 472
Reputacja: 45
Syrop / na spirytusie / gotowy. Teraz tylko czekać na jesienne przeziębienia. Albo zapobiegać - np. kieliszeczek przed snem Wink

"Cywilizacje umierają, gdy kobiety nie chcą rodzić dzieci a mężczyźni walczyć" - Józef Maria Bocheński
Profil na Bio/ Lubelskie-Mazowieckie/CB radio
2013-06-07 03:40 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz