Boungler Alienator - Serwis Informacyjny

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deszczówka - wszystko na temat wody z opadów
Autor Wiadomość
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 2,508
Reputacja: 196
Deszczówka - wszystko na temat wody z opadów
Mamy do czynienia (często) z pojęciem wykorzystania deszczówki jako doskonałego źródła wody. Ten temat przewija się co jakiś czas w Projekcie Boungler i może warto wszystkie co ważniejsze sprawy ogarnąć w jednym wątku.

Deszczówka - woda która nie nadaje się do picia, a to dla tego że jest to woda typu "destylowana" pozbawiona wszelkich minerałów - jakie zawierają się w wodzie źródlanej.
Niby zbieranie jej jest proste i gwarantuje czystość ale nie zawsze.
To czego możemy być pewni to że deszczówka jest wodą idealnie nadającą się do prania - ponieważ jest to woda miękka (nie zawiera pierwiastków wapnia i magnezu), jeżeli ktoś chce nią umyć szyby to gwarantuje że nie pozostawi osadu lub zacieków. Od taka jej wspaniała przypadłość Smile

Do jej zbierania i magazynowania należy używać pojemników z tworzyw sztucznych - a to dlatego że naturalnie zawiera w sobie słabe roztwory kwasów np. węglowego, co ma wpływ na korozję pojemników stalowych. Wynika to ze składu atmosfery. Może również zawierać (już nienaturalnie) inne ciekawe domieszki jeżeli powietrze jest zanieczyszczone (to jest chyba logiczne).

Wodę deszczową możemy uszlachetniać przez zastosowanie specjalnie dobranego układu filtrów mineralnych. Nie jest to jednak takie proste i wymaga dokładnego zbadania otrzymywanej wody oraz obiegu wynikowego.

Do czego można używać deszczówki?
- Pranie
- Zmywanie naczyń
- Spłukiwanie ubikacji
- Mycie samochodu, przedmiotów, okien w szczególności!
- Podlewanie ogrodu
- Picie w ostateczności

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
Jeżeli nie da się zrobić tak jak miało być, to zrobimy tak jak jest.
2012-05-09 06:02 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kozmikus Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 823
Reputacja: 67
RE: Deszczówka - wszystko na temat wody z opadów
Do mineralizacji deszczówki, polecam rozwiązania firmy eurocentrumpolska.pl
Co prawda nie jest to oferta dedykowana pod kątem naszych zastosowań, ale ich system "mineralizowania" wody jest rewelacyjny i łatwo go zastosować w projekcie.
W ofercie mają urządzenia "HaDwaO" jednak istnieje możliwość zakupu samych urządzeń filtrujących czy mineralizujących.
Naprawdę dobre efekty, i piszę szczerze, bo pomimo mojego krótkiego przykrego epizodu związanego z ludźmi w tej firmie, produkt mają naprawdę dobry.

Małopolska | Żywność | Rolnictwo | Narzędzia | Geologia | Energia alternatywna | Budownictwo
2012-05-09 06:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MeSky Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 25
Reputacja: 3
Prowadząc projekt dotyczący tzw. "domu bez rachuków". Link do projektu:
http://boungler.pl/forum/showthread.php?tid=1735&page=2

poniżej przedstawiam rozwiązania dotyczące pozyskiwania deszczówki przez ekipę od earthshipów i chciałbym ten system zaimplementować w swoim projekcie. Posiłkowałem się artykułami anglojęzycznymi.

SYSTEM WODNY

O dziwo, budynki w Taos, gdzie panują skromne roczne opady, są w stanie zmagazynować potrzebą wodę opadową będąc poza siecią wodociągową. Jest to możliwe dzięki dobrze zaprojektowanemu systemowi zlewni, ochrony wody i ponownego ich wykorzystania.

Zużycie wody może zostać zmniejszone za pomocą spłukiwania w WC szarą wodą (już raz użytą np. do mycia), zastosowaniu perlatorów w kranach, używaniu urządzeń o niskim zapotrzebowaniu wody, używaniu baterii termostatycznych przy prysznicu. Nie wiem czy również czujesz rozgoryczenie gdy nagi stoisz pod prysznicem próbując wyregulować wodę i raz parzysz klejnoty wrzątkiem a za chwilę mrozisz lodowatą niemal wodą. Wymienione termostatyczne baterie nie tylko pomogą rozwiązać ten problem ale też zaoszczędzą wodę.

Dla mnie system zarządzania wodą znany z Earthshipów jest imponujący. Fakt, że to wszystko może być wykonane w prosty sposób samemu czyni go tym bardziej zdumiewającym.

Najważniejsze elementy systemu wodnego

System wodny ma trzy główne elementy:
* Pozyskiwanie wody (dach, cysterny i filtrowanie wody)
* Uzdatnianie szarej wody oraz system ponownego wykorzystania
* Wykorzystania czarnej wody ściekowej

Pozyskiwanie wody
Dachy Earthshipów są starannie zaprojektowane, aby złapać każdą kroplę deszczu, który spada na nie. Deszczówka jest zbierana w jednej lub kilku cysternach.

Dachy:
Dachy zostały zaprojektowane z myślą o zbieraniu wody - w skrócie oznacza to:
    Kształtowanie dachu celem zebrania jak największej ilości wody
    Używanie materiałów dachowych, które pozwalają na pozyskanie czystej wody
    Transport wody rynnammi
    Filtrowanie wstępne wody by uchronić przed dostawaniem się śmieci i liści do cysterny
    Takie usytuowanie dachu, by ograniczyć parowanie wody

Aby pozyskiwać wodę z dachu, należy przystosować go od początku do tej funkcji. Prawdopodobnie można złapać trochę wody z każdego dachu, ale złapanie czystej wody wymaga dachu, który jest przeznaczony do tego celu.

Zazwyczaj dachy w Taos mają dachy o małym skosie, które wychodzą na południe. Niższe nachylenie połaci pozwala na lepsze gromadzenie śniegu i nie pozwoli na jego zsunięcie się z dachu.

Załoga Earthshipów próbowała kilka typów dachów - tutaj są te, które się sprawdziły:
- Zadaszenie Metalowe - długie życie, czysta woda
- Tynki cementowe pokryte powłokę akrylową - dowolny kształt dachu, ale pęknięcia tynku i powłoki akrylowej wymagają konserwacji.
- EPDM - dobry dach pozwalający uzyskać czystą wodę, ale wymaga profesjonalnej instalacji
- Papa z powłoką akrylową - dopasowuje się do kształtów dachu

[Obrazek: HutRoof01.jpg]
Rys.1 Cementowy dach pokryty warstwą akrylową

[Obrazek: HutRoof02.jpg]
Rys. 2 Koryto prowadzące do zbiornika.

Widać drewnianą pokrywę zbiornika na wodę. Żwir filtruje śmieci zanim woda wejdzie przeniknie przez małe otworki pionowej rury do wnętrza zbiornika. Ten rodzaj filtra cząstek jest poniekąd samo oczyszczający, bo wiatr ma tendencję do zdmuchiwania luźnych zanieczyszczeń.

[Obrazek: HutRoof03.jpg]
Rys.3 Dach earthshipa

Należy pamiętać o drobnych naprawach powłoki akrylowej (jeśli taki dach wybraliśmy). Zbiornik podgrzewacza wody termosyfonu i schowek dla baterii fotowoltaicznych są widoczne po prawej stronie. Otwarty świetlik pełniący funkcję wywietrznika znajduje się nad kuchnią. Świetlik jest sterowany linami ze środka budynku, i otwiera się pod wpływem przeciwwagi kiedy lina jest uwalniana.

[Obrazek: HutRoof05.jpg]
Rys.4 Rura przez którą wpływa woda z dachu do cysterny

Zwróć uwagę na niewielkie otwory w pionowej rurze, gdzie woda wpływa do zbiornika. Bliskość wielu cystern na wodę o temperaturze 4st. C zapobiega zamarzaniu wody w zimie.

Cysterna:
Z dachu do cysterny spływa woda grawitacyjnie a z cysterny grawitacyjnie (jeśli to możliwe) do pompy. Zasadniczo oznacza to że szczyt zbiornika musi być na lub poniżej poziomu dachu, a dolna część zbiornika powinna być na poziomie lub powyżej poziomu podłogi.

Zazwyczaj cysterny są otoczone ziemią i zintegrowane ze strukturą budynku, który utrzymuje je przed zamarzaniem.

Cysterny są zwykle albo plastikowymi zbiornikami, lub ścianami pokrytymi powłoką akrylową. Korzystanie z ocynkowanych zbiorników nie jest zalecane, ponieważ te również po jakimś czasie rdzewieją.

System dystrybucji wody kłada się z:
- Z pompy 12V na prąd stały która czerpie wodę z cysterny
- Zestawu filtrów, które filtrują wodę przed użyciem
- Zbiornika ciśnieniowego, który uzupełniany jest przez pompę i dostarcza ją pod ciśnieniem do kranów i urządzeń.
- Systemu solarnego, który podgrzewa wodę w instalacji C.W.U (Ciepłej Wody Użytkowej) i ew. C.O. (Centralne Ogrzewanie)
- Awaryjny system podgrzewania wody np. w piecyku gazowym

Wszystkie pompy i elementy filtrujące są zwykle montowane na płycie jak na rysunku poniżej.

[Obrazek: water-organizing-module-wom.html]
Rys. 5 Zestwa filtrów „WOM”

[Obrazek: dsc03169.jpg]
Rys. 6 Zestaw filtrów „WOM”

"WOM" - Water Organizacja Module. Woda z cysterny przechodzi przez filtr siatkowy o oczkach 0,250mm (60 mesh) przed dotarciem do pompy. Na wylocie z pompy przechodzi do filtra siatkowego o oczkach 0,025mm (500 mesh). Taka woda nadaje się do kąpieli i zmywania. Woda pitna przechodzi przez kolejne dwa filtry do specjalnych kranów w kuchni i łazience.

Wspomniana pompa 12 V DC włącza się, gdy ciśnienie w zbiorniku ciśnieniowym spadnie do około 20 psi, a wyłącza się, gdy zbiornik ciśnieniowy osiąga około 50 psi. Służy to temu by pompa nie włączała się za każdym razem gdy odkręcimy kran.

[Obrazek: dsc03172.jpg]
Rys. 7 Zbiornik ciśnieniowy

C.D.N.

To czego nie dowiesz się z mediów: http://prawdziwienaturalne.blogspot.com/
2012-05-09 07:51 PM
klusownik Offline
Banned

Liczba postów: 424
No zaczyna byc bardzo ciekawie.

Ze swej strony podpowiem, ze przy zbilansowanej diecie i pamietaniu o lekkim wzbogaceniu jej w wapn i magnez mozna smialo pic deszczowke cale zycie i nic zlego nie powinno nam sie stac.

Deszczowka wbrew pozorom wcale taka destylowana nie jest.
Zawiera chlorki i to nawet w odleglosci 1500km od linii brzegowej.
Zawiera natomiast stosunkowo malo wapnia i magnezu, choc to tez zalezy z jakich okolic ja pozyskujemy.
W kazdym razie co do deszczowki to odpada problem z zawartoscia zelaza i magnezu, ktorych usuniecie w warunkach partyzanckich, moze nie jest niewykonalne ale na pewno uciazliwe.

Za deszczowka przemawiaja jej calkiem dobre parametry biologiczne i chemiczne. ( nie mowimy o tej z okregow przemyslowych- ale gdzie takie jeszcze sie w Polsce ostaly Undecided )
Natomiast jest problem z przechowywaniem na dluzszy okres czasu.
W gre wchodza w zasadzie glebokie zbiorniki podziemne.
Wazna jest niska temp i brak swiatla.
Ewentualnie trzeba by pomyslec o czesciowym uzdatnieniu.
Cala armatura do korzystania z deszczowki dla potrzeb domu to calkiem niezla inwestycja.

Mysle, ze lepsza ekonomicznie i technicznie alternatywa (ale pod warunkiem, ze mamy wode nie wymagajaca odzelaziania i odmanganiania) jest rurowa studnia glebinowa plus prosty hydrofor.

Tu dla przypomnienia moja pompa glebinowa i hydrofor:
https://lh4.googleusercontent.com/--t9JC...220004.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-880_z...130006.JPG

Pompa nowka kosztuje kilkaset pln
Hydrofor 300l nowka 700pln, uzywka polowe ceny
Zabezpieczenia elektryczne pompy- od paru zlotych- jak ktos sam potrafi do paru stowek jak nie chce sie wysylic i woli kupic gotowe.
Rury od pompy do hydroforu plus elektryka tez pare stowek
No a odwiert rury wraz z osadzeniem - to trzeba targowac ale koszt od 2000 w gore w zaleznosci od warunkow.

Trzeba skalkulowac co bedzie tansze w budowie i eksploatacji, bardziej niezawodne a przy tym mniej energochlonne.

MeSky- czy obadales wstepnie jaki to by byl rzad wielkosci jesli chodzi o cene tej instalacji na deszczowke?
Ciekawi mnie jak to wypada w zestawieniu ze studnia glebinowa.
Ale cos podejrzewam, ze bedzie 1:0 dla glebinowej o ile jakosc wody w ujeciu byla by w normie.
2012-05-09 08:38 PM
MeSky Offline
Rozgląda się
**

(2012-05-09 08:38 PM)klusownik napisał(a):  MeSky- czy obadales wstepnie jaki to by byl rzad wielkosci jesli chodzi o cene tej instalacji na deszczowke?
Ciekawi mnie jak to wypada w zestawieniu ze studnia glebinowa.
Ale cos podejrzewam, ze bedzie 1:0 dla glebinowej o ile jakosc wody w ujeciu byla by w normie.

Trafiłem na kolejny ciekawy artykuł dot. opisywanej przeze mnie instalacji. Sądzę że wkrótce przyjdzie czas na obliczenie ile taka instalacja może kosztować.

[1 psi = 0,068947 bar 30psi=2bary 50psi=3,5]
znalazłem zbiornik ciśnieniowy 270l (max 11bar) za 1300zł (to większy niż w earthshipach)Zbiorik
zbiornik ciśnieniowy 35l (max. 6bar) już za 150zł jest do kupienia Link

Czy będzie droższe od głębiowego ujęcia? Hmmm.. zależy jaki odwiert jest potrzebny ale sądzę że będzie tańsze. Słyszałem że instalacja do deszczówki kosztuje ok. 2800$ ale nie wiem czy zawiera się w tym również zbiornik ciśnieniowy i cysterny czy tylko zestaw filtrów i pompa (to chyba byłoby za dużo kasy).

Klusownik
Co się może wydarzyć w dłuższej perspektywie jeśli jeśli nie odżelazimy i nie usuniemy magnezu z wody?

Obawiam się również o to że w wodzie przechowywanej w zbiornikach mogą się rozwijać bakterie np. Legionelli
Nie słyszałem by w USA dodatkowo uzdatniali wodę deszczową.

O ile dobrze zrozumiałem, ostatni filtr do wody zdatnej do picia to filtr ceramiczny mikrobiologiczny. Jest coś takiego? Może jutro uda mi się wrzucić filmy i zrozumiesz z tego więcej znając się na filtrach.

2012-05-09 09:29 PM
Kozmikus Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 823
Reputacja: 67
Spotykałem się z tym, że w zbiornikach (również do gromadzenia wody opadowej) montowano lampy UV które skutecznie uniemożliwiały rozwój małych potworków. Z tego co pamiętam lampa UV w ciągu doby potrzebowała max 1h pracy aby wyeliminować to zagrożenie, jednak mierzone to było na mniejszym zbiorniku, ale raczej to kwestia lampy i jej wielkości.

Małopolska | Żywność | Rolnictwo | Narzędzia | Geologia | Energia alternatywna | Budownictwo
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-05-10 08:28 AM przez Kozmikus.)
2012-05-10 08:28 AM
MeSky Offline
Rozgląda się
**

Wink RE: Deszczówka - wszystko na temat wody z opadów
(2012-05-10 08:28 AM)Kozmikus napisał(a):  Spotykałem się z tym, że w zbiornikach (również do gromadzenia wody opadowej) montowano lampy UV które skutecznie uniemożliwiały rozwój małych potworków.

Woda + prąd... zaczyna się komplikować wszystko. Myślisz że lampa UV wystarczy? Może taniej będzie chlorować wodę?
Z tego co się orientuję, earthshipy mają zbiorniki nawet 11000 litrów do przechowywania deszczówki.
--------------------------------------------------------------------

INSTALACJA WODY DESZCZOWEJ W BUDYNKU Z POKRYCIEM Z METALU

Pomyśl sobie: Siedzę w swoim samowystarczalnym domu i przez duże okno patrzę jak na dworze wiatr targa wierzchołkami drzew. Po chwili już obserwuje jak strugi deszczu opadają na ziemię. Mógłbym być przecież zły na to że ciągle pada od trzech dni. Miałem w planach skoszenie trawy i podłubanie przy altance ale teraz ogarnia mnie spokój, bo gdy siedzę na przeszklonym tarasie z kubkiem kawy w dłoni, wiem że mój dom zbiera dla mnie wodę na imbryczek aromatycznej herbaty.

Dziś ponownie zajmiemy się analizowaniem zbieraniem deszczówki z dachu. Wykorzystam w tym celu materiały ze strony: http://www.chromasomatic.com/blog/?p=738
Tym razem pokrycie będzie wykonane z blachy, podobnie jak rynna. Ze względów oszczędnościowych, rynna jest wykonana samodzielnie w formie głębokiego korytka, by woda deszczowa nie przelewała się na zewnątrz na wpadek ulewnych deszczy.

[Obrazek: dsc01443.jpg]
Rys.1 Dach z metalowym pokryciem
[autor zdjęcia: Hromasomatic.com]

[Obrazek: dsc03235.jpg]
Rys. 2 Szczegół rynny

[Obrazek: dsc03143.jpg]
Rys. 3 Wejście do zbiornika (cysterny) przed przysypaniem. Czarne kołnierze widoczne na zdjęciu są częścią zbiornika.

Zastosowałbym jeszcze dodatkowy kołnierz by nie zasypywać połączenia kołnierza cysterny (czarny) z kołnierzem miski zlewowej. W razie czego można by było zdjąć całą miskę zlewową z zespołem filtrów wstępnych.
Dwa wejścia zwiększają przepustowość i pozwalają na szybsze przefiltrowanie wody do zbiornika. W razie zapchania jednego filtru, drugi nadal zbiera wodę.

[Obrazek: dsc01409.jpg]
Rys. 4 Rura przelewowa z cysterny. Jeżeli cysterna wypełni się po brzegi, nadmiar wody odprowadzony zostanie na zewnątrz.

[Obrazek: dsc03336.jpg]
Rys. 5 Rury spustowe z rynien prowadzą do kołnierzy wypełnionych żwirem (misek filtracyjnych).

Żwir pełni funkcje filtracyjne. Do zbiornika nie dostają się większe nieczystości. W Polskich warunkach widziałbym potrzebę zwiększenia pojemności misek filtracyjnych, które będą potrafiły przyjąć większe deszcze. Im drobniejsze kruszywo zastosujemy, filtr będzie wolniej przepuszczał wodę. Osobiście zastosowałbym filtr wielostopniowy: kamienie, żwir, piasek, geowłóknina (od góry do dołu zmniejsza się uziarnienie). Woda będzie miała możliwość wpłynięcia do cysterny po przejściu przez wszystkie warstwy filtracyjne.
Nie można dopuścić do przelania wody z misek bo kałuża może przenieść zanieczyszczenia z gruntu do filtra, zapychając go. W tym celu podniósłbym miski zlewowe ponad teren.

[Obrazek: dsc03144.jpg]
Rys. 6 Szczegół miski zlewowej z filtrem wstępnym w postaci kamyków.

Kamienie łamane mają lepsze właściwości filtracyjne niż otoczakowe z uwagi na ich ostre krawędzie. W prezentowanym domu przyjęto rozwiązanie że woda dostaje się do zbiornika poprzez otwory nawiercone w pionowej rurce prowadzonej przez środek miski zlewowej i wystającej ponad nią. Z uwagi na zastosowanie wielostopniowego filtru, przyjąłbym inne rozwiązanie. Otworki znajdowały by się w dnie miski zlewowej. Aby nie dopuścić do przedostania się piasku dolnej warstwy filtracyjnej do cysterny, poniżej piasku znajdować się będzie geosiatka (lub coś ne jej wzór, np. porowata mata z włókien kokosowe) oraz geowłóknina, dopiero później poszczególne warstwy filtracyjne.

Gdy mamy cysterny wypełnione wodą deszczową, kolejnym krokiem jest filtrowanie jej do parametrów wody pitnej. Biotecture Earthship stworzył płytę, która zawiera szereg filtrów i pompy, i nazywają to Modułem Organizacji Wody (WOM - Water Organization Module ).

W tym miejscu na stronie z której zbierałem informację znajduje się film którego nie udało mi się wkleić na forum. Mam prośbę by ktoś kto lepiej zna zagadnienia wody i zrozumie o czym mówią, opisała to na forum.
Podobną prośbę mam do pozostałych filmów znajdujących się na stronie http://www.chromasomatic.com/blog/?p=738

Z cysterny woda jest przepompowywana do zbiornika ciśnieniowego o którym wczoraj pisałem. Przed pompą i za pompą znajdują się filtry siateczkowe o których również wspominałem.

W tym miejscu mam pewne wątpliwości bo jeżeli zbiornik ciśnieniowy znajduje się za zestawem filtrów a pobór wody do celów użytkowych z wyłączeniem pitnej wody jest odprowadzony z pominięciem dwóch ostatnich filtrów uzdatniających, to znaczy że woda pobierana do wzięcia prysznica lub podlania ogródka będzie wymagała ciągłej pracy pompy, co w efekcie skróci jej żywotność. A może zainstalować dwa zbiorniki ciśnieniowe, osobno na wodę użytkową i wodę pitną? (pytanie 1)

Ponadto:
pyt.2 Gdzie zbiornik z wężownicą z kolektorów słonecznych?
Pyt.3 Czy w zbiorniku ciśnieniowym może być wężownica?

LINK do projektu "samowystarczalnego domu bez rachunków":
http://boungler.pl/forum/showthread.php?tid=1735&page=2

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-05-11 06:49 AM przez MeSky.)
2012-05-10 09:26 AM
PiranNinja Offline
Przemądrzały :)

Liczba postów: 944
Reputacja: 42
Szedł bym troszkę innym tropem - wodę do spożycia można kupować w butelkach (Pamiętajcie, że mamy na to pieniążki bo nie płacimy za media Wink ) a deszczówki używamy do mycia i podlewania. Położenie zbiorników wyżej niż prysznice pozwoliło by uniknąć zabawy z pompami w niektórych miejscach Wink

Do wszystkich elementów układu trzeba mieć łatwy dostęp żeby było prosto dezynfekować zbiorniki.

W ogóle to wydaje mi się, że cały system będzie nie do stworzenia na papierze a jedynie za pomocą metody prób i błędów Wink

Noże|Survival|Wspinaczka|Wytwarzanie ekwipunku|Mój kanał YouTube! Zapraszam!
2012-05-10 09:51 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MeSky Offline
Rozgląda się
**

SłusznieSmile Sądzę że jest to jakieś wyjście. Ponieważ jednak nikt nie chciałby brać prysznica w lodowatej wodzie, trzeba by zainstalować wężownice w cysternie. Nie wyjdzie to ekonomicznie. Rozwiązaniem może być przechowywanie wody w zbiorniku z wężownicą do bieżącego użycia jednak chyba ciśnienie będzie zbyt niskie by można było pozbyć się pompySad

Jeśli chcielibyśmy uzyskać wystarczające ciśnienie, zbiorniki musiały by być odpowiednio wysoko, co praktycznie oznacza budowę budynku piętrowego. Na dole prysznice a zbiorniki na wysokości drugiej kondygnacji. Z uwagi na problemy z kamuflażem budynku, chyba w grę wchodził będzie budynek parterowyConfused

Co sądzisz?

2012-05-10 10:11 AM
klusownik Offline
Banned

Liczba postów: 424
(2012-05-09 09:29 PM)MeSky napisał(a):  Klusownik
Co się może wydarzyć w dłuższej perspektywie jeśli jeśli nie odżelazimy i nie usuniemy magnezu z wody?

Z ta sprawami to wyglada mniej wiecej tak:
Wszystko zalezy do czego zamierzasz uzyc wody.
Ale zakladam, ze chodzi o wode do celow domowych czyli zarowno do picia, prania i kiblowania.

No to:

- o ile w wodzie jest za duzo wapnia i magnezu, to masz wode bardzo twarda. Nie bedzie sie pienilo mydlo i wiecej bedziesz musial sypac proszku do pralki.
Poza tym bedziesz mial osady tzw "kamienia kotlowego" na czajnikach szklankach i rurach.
Natomiast dla zdrowia taka woda w zasadzie nie ma wiekszego, negatywnego wplywu.

- o ile w wodzie bedziesz mial za duzo zelaza to na ciuszkach bedziesz mial zolte zacieki bardzo trudne do usuniecia. Poza tym jak masz ochote nastawiac wino czy piwo na takiej wodzie to smak bedzie inny od oczekiwanego...
Dla zdrowia to wyglada tak: wchlanianie zelaza i wapnia odbywa sie za pomoca tzw bialek transportowych i jest zalezne od zapotrzebowania organizmu, tak wiec raczej wchlonie sie tyle ile organizm bedzie potrzebowal. Dieta wysokobialkowa zwieksza przyswajalnosc.

- o ile w wodzie bedziesz mial za duzo manganu to pojawia sie objawy podobne do tych z punku o zelazie a do tego woda taka nie bedzie klarowna i bedzie maila charakterystyczna borowinowa barwe.
Dla zdrowia, narazenie na zawartoisc manganu w wodzie nie jest wysoce szkodliwa w przeciwienstwie do narazenia na pary manganu ( np spawanie), ktore przy dlugotrwalym narazeniu moze doprowadzic do uszkodzenie systemu nerwowego przypominajacego w objawach chorobe Parkinsona.

Oczywiscie woda pitna musi poza tym wszystkim byc klarowna, bez zapachu, i zawartosci metali ciezkich a takze gazow w stylu np siarkowodoru.
Choc co sie tyczy wchlaniania sie metali ciezkich zawartych w wodzie to w postaci zjonizowanej sa trudno wchlanialne. O ile dobrze pamietam to absorbcja nieorganicznych zwiazkow rteci, olowiu, kadmu, manganu i chromu wynosi tak miedzy kilka a kilkanascie procent. Ale za to polaczenia organiczne metali wchlona sie juz prawie calkowicie.

Z deszczowka, to jak wspominalem juz wiele razy problemem bedzie utrzymanie jej parametrow biologicznych w normie przez czas skladowania.
Moze byc niezbeda jej dezynfekcja przed spozyciem.
Mozna ja chlorowac, czy ozonowac ale na to potrzeba specjalistycznych instalacji (koszta)
Mozna tez naswietlac palnikami na UV- to juz bardziej realne w warunkach domowych.

Ja tam rozwazyl bym ze wzgledu na niskie koszta glownie filtry na wegiel aktywowany, ktore poza tym, ze pozbawia wode przykrego smaku i zapachu to dodatkowo absorbuja siarkowodor i zelazo.

Ale moja rada jest taka.
Jak Ci zalezy na kosztach i efektywnosci to najpierw rozwaz i obadaj kwestie studni glebinowej.
Bo mozesz popasc w niepotrzebne koszta i efektywnosc do tego bedzie dyskusyjna...

Wink
2012-05-10 10:22 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz