Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rower elektryczny
Autor Wiadomość
tisher Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 162
Reputacja: 74
RE: Rower elektryczny
To buduj swojego pomykacza Smile
Ja troszkę burżuazyjnie użyłem silnika DD (DirectDrive) i LiPoly ale ekonomicznie można zastosować także silnik MID (przenoszące napęd łańcuchem, zamontowane obok korby) lub używane silniki 250W z rowerów komercyjnych po demontażu. Oba typy można kupić na allegro nawet za 120zł + niedrogi sterownik 120zł + jakieś aku zwykłe żelowe i zamykamy się w budżecie naprawdę niedużym, choć wymaga to pewnej dozy majsterkowicza Smile
2012-08-20 07:03 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sekkis Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 16
Reputacja: 2
(2012-05-28 05:34 PM)tisher napisał(a):  Osiągi:
Prędkość maksymalna - 65km/h (płaska droga)
Prędkość maksymalna pod bardzo stromy podjazd - powyżej 50km/h
Zasięg przy prędkości maksymalnej - 20km
Prędkość optymalna z najmniejszym zużyciem energii: 25km/h
Zasięg przy spokojnej jeździe ze wspomaganiem pedałowania - 40km
Czas ładowania akumulatorów - 4-8h (zależnie od modelu ładowarki).

Te osiągi są uzyskane tylko z dwoma 5 ah czy większą ilością akumulatorów?
2012-08-23 09:00 AM
tisher Offline
Czyta i pisze

Uściślę:
Na 5Ah 60V - "16s1p LiPoly" (podstawowej pojemności, na której jeżdżę):
- Prędkość maksymalna - 65km/h
- Prędkość maksymalna pod bardzo stromy podjazd - powyżej 50km/h
- Zasięg przy prędkości maksymalnej - ~10km
- Prędkość optymalna z najmniejszym zużyciem energii: 25-30km/h
- Zasięg przy spokojnej jeździe: 30km
- Zasięg ze wspomaganiem pedałowania: ponad 40km
- Czas ładowania akumulatorów - 3h

Na 10ah 60V - "16s2p LiPoly" (czyli 5Ah w rowerze + 5Ah w dołączanej torbie)
- Prędkość maksymalna - 65km/h
- Prędkość maksymalna pod bardzo stromy podjazd - powyżej 50km/h
- Zasięg przy prędkości maksymalnej - ~20km
- Prędkość optymalna z najmniejszym zużyciem energii: 25-30km/h
- Zasięg przy spokojnej jeździe: 60km
- Zasięg ze wspomaganiem pedałowania: ponad 80km
- Czas ładowania akumulatorów - 5.5h
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-08-23 05:30 PM przez tisher.)
2012-08-23 05:27 PM
fat ed Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 194
Reputacja: 55
Troche moze maly off topic ale znajomy z pracy ma rower z zamontowanym do niego silnkikiem wsk gnom
http://www.youtube.com/watch?v=3GSlnxMYb...re=related
2012-08-25 06:19 AM
Viktor Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 24
Reputacja: 3
Plusik ode mnie dla Tisher-a , planuję pójść w jego ślady . Na pewno do wiosny będę miał swój E-bike i podziele się wrażeniami.
Świetna opcja na ewakuację z miasta "w razie W" i rozsądna alternatywa dla dojazdu do pracy samochodem/autobusem.
2012-09-26 08:17 PM
tisher Offline
Czyta i pisze

Ja na dzisiaj przejechane mam 2400km tym powyższym zestawem.
Bilans jest taki:
0 problemów czy awarii
1000zł w kieszeni z paliwa (nie wspominając o zużyciu samochodu) Big Grin
Frajda z pomykania na takim wehikule - bezcenna Tongue

Ileż to razy mnie spotykały pozytywne sytuacje. Ludzie zatrzymują, krzyczą, samochodami drogę zastawiają tylko aby zobaczyć co za diabeł siłami nieczystymi napędza ten pojazd Tongue

A tak poważnie - amortyzacja 100% pojazdu w 1 (i to nie cały) sezon jest nie tylko prawdopodobna ale i możliwa.

Jeśli ktoś się przymierza do budowy pojazdu tego typu - to trzeba najpierw odwiedzić to forum:
http://forum.arbiter.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-11-11 08:27 PM przez Boungler.)
2012-09-26 08:36 PM
tisher Offline
Czyta i pisze

Z uwagi na zakończenie sezonu i rozmontowanie całego pojazdu na czynniki pierwsze - małe podsumowanie.

Projekt uważam za gigantyczny sukces i to już w 1 wersji.
Przejechałem w sezonie ponad 3000km co pozwoliło mi na zaoszczędzenie 1500zł nie licząc kosztów amortyzacji samochodu. Oszczędność przekroczyła wartość budowy całego pojazdu i to już w 1 sezonie.

Akumulatory, czyli najsłabszy element zestawu - okazały się strzałem w dziesiątkę. Straciły tylko 5% pojemności, co uważam za sukces. Wierzę, że wytrzymają kolejny sezon.
W czasach, gdy koszta paliw rosną, wiedza o budowie, działaniu i obsłudze pojazdu elektrycznego jest po prostu bezcenna.
Bardzo ryzykowałem, bo zdaje się nikt wcześniej nie używał pakietów modelarskich do napędzania bolidu i brak było dostępnych informacji. Ale przeczucie i doświadczenie z aku litowymi podpowiadały (słusznie) że to będzie doskonały pomysł.

Silnik nie posiada żadnych uszkodzeń czy widocznego zużycia w skutek eksploatacji. Łożyska są w doskonałym stanie. Oś prosta, mimo, że rower zaliczył zniszczenie obręczy tylnej gdy najechałem na górskim szlaku na kłodę przy prędkości 50km/h (żyję Angel)

Słabe punkty konstrukcji:
- wszelakie złącza i wtyczki - od wstrząsów bardzo często się coś wypinało co powodowało problemy różnej maści - nie oszczędzajcie na wtykach i złączkach
- klocki hamulcowe - tanie za 8zł komplet już nie wystarczają. Trzeba takie za 25zł/komplet
- obsługa - raz czy dwa po ciemku w pomyłce spiąłem aku zamiast szeregowo to wzajemnie ze sobą. Ojj działo się, nie polecam Smile

Plany na nowy sezon:
- zwiększenie na stałe pojemności do 10Ah i zmieszczenie tego w torbie pod ramę
- licznik rowerowy watomierzo podobny aby pokazywał ile mamy jeszcze w aku prądu itp. To akurat już jest w budowie, więc na wiosnę będzie gotowe.
http://img811.imageshack.us/img811/406/img7045s.jpg

No i w sumie tyle chyba.
Polecam Smile

... hmm może by tak skuter śnieżny elektryczny... Rolleyes
2012-11-11 07:35 PM
WKZB Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 7
Reputacja: 1
Witam.
Zaczynam budowę roweru elektrycznego, podobnego do twojego.
Właściwie różnić ma się tylko akumulatorem. Zbuduję ze 160szt ogniw 18650, połączonych w pakiety w sumie da 59,2V 22Ah. Zielony jestem w temacie kontrolerów. Czy taki będzie odpowiedni?
http://www.ebay.com/itm/72V-1500W-E-Bike...3a77fc5f4d
Z tego co tam doczytałem to 72V 1500W 50A -+2A
Masz może namiar gdzie teraz dostać taki silnik jam masz Ty lub o podobnych parametrach w rozsądnej cenie?

Dodam jeszcze, że rower, na którym mam zamiar montować to Arkus VIP 6.0 :-)
2013-03-16 12:19 PM
tisher Offline
Czyta i pisze

Hejka.
Akusy 18650 to bardzo popularne zasilanie Ebajków. Niestety masz w konstrukcji słaby punkt. Celujesz w bardzo duże moce. Przy takim silniku Twój zestaw będzie mieć 3500-4000W. Prądy to 50-55A, A aku ma 22Ah, czyli będziesz mieć maksymalnie 10-11P. Zatem na 1 aku będzie przypadać AŻ 5A ssania prądu. Na 18650 to bardzo dużo. Na tyle dużo, że prawdopodobnie nie wytrzymają jednego sezonu Sad. Musisz zasięgnąć opinii osób, które jeżdżą na dużych mocach na takim aku. Ale z góry Ci powiem, że mało kto tak robi - z powodów opisanych powyżej.
Te aku są fajne, ale musisz znać ich ograniczenia. One się po prostu nie nadają do bajków wysokich mocy. Przemyśl to jeszcze i rozważ zakup Aku Turnigy 4s, takich jak widziałeś w opisie bajka w 1 poście.
Teraz jestem w fazie budowy nowego bajka. Ten opisany w tym temacie uznaję za spektakularny sukces - i np w nowym jest 16s3p w lipolach, czyli 66V/15Ah.
Mając pojazd taki, co ssa 50A+ praktycznie pozostają ci tylko LiPole albo jakieś dobrze dobrane LiFe Smile Takie moje zdanie.
Co do silnika - znajdź mój post w TYM temacie.
CO do sterownika - musisz znać próg odcięcia napięcia minimalnego. Obliczasz jakie napięcie ma wyładowana bateria, np mnożysz ilość aku razy 3.2V = na przykład 52V. Więc takie napięcie minimalne musi mieć sterownik, aby nie wyłączył się za wcześnie. A czy to będzie sterownik na 60V, 66V czy 72V to już nie istotne Ważne by nie wyłączył się w nieodpowiednim momencie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2013-03-16 04:44 PM przez tisher.)
2013-03-16 04:41 PM
WKZB Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 7
Reputacja: 1
Dzięki za odpowiedź.
Wstrzymam się na razie z zakupem turnigy. Nie mają ich na stanie. Spróbuję w przyszłym miesiącu. Skupię się na samym silniku. Osoba, od której kupowałeś nie ma aktualnie tego modelu w sprzedaży. W tygodniu będę się kontaktować w tej sprawie. W najgorszym przypadku spróbuję ściągnąć z Chin.
Mam możliwość kupić za grosze akumulatory kwasowe do UPS`ów 6V 3.6Ah po 3zł/szt (nowe). 1szt waży ok 0.5kg. Dużo ale na testy wezmę bo to nie majątek. Może nawet ten sezon na nich polatam, wyjdzie w praniu. Zamówiłem ładowarkę, którą proponowałeś w pierwszym poście (wydawała się najbardziej opłacalna z aktualnie dostępnych).

Achhh już nie mogę się doczekać aż to będzie działać Big Grin

Co do kontrolera, zakupiłem już ten z ebay.
[Obrazek: $T2eC16NHJGQE9noMZHGnBP7KbFT2g!~~60_12.JPG][Obrazek: $T2eC16RHJFoE9nh6nwY4BP7KbGUbZw~~60_12.JPG]

Pytałem o minimalne napięcie ale jedyną odpowiedź jaką uzyskałem, to że sterownik jest do akumulatora 72V.
Zdecydowałem uderzyć w jeszcze większą moc. Połączę aku na 74V Smile
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2013-03-17 09:01 AM przez WKZB.)
2013-03-16 05:28 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny