Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ulotka - "Jak przetrwać w stanie klęski" dla każdego!
Autor Wiadomość
Rezo Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 8
Reputacja: 1
Ulotka - "Jak przetrwać w stanie klęski" dla każdego!
Wybaczcie ten frywolny tytuł jakoś nie mogłem się powstrzymać Big Grin

Krótko i węzłowato o co chodzi.
Wyobrażamy sobie taki scenariusz - " Poważna katastrofa o bliżej nieokreślonego rodzaju, jednak drastycznych skutkach - natychmiast wywołuje ona chaos informacyjny, nie wiadomo co się dokładnie dzieje , kanały informacji ( internet, radio , tv) są albo niedostępne albo nie można z nich jasno wywnioskować oceny sytuacji. Chaos i panika na ulicach to bardziej niż pewne, wielu zdezorientowanych ludzi plus strach, stres, niepewność = wiele niemądrych decyzji. ( przykłady wielokrotnie pokazywała historia)

Czy w takiej sytuacji "my" - ci "przygotowani" nie jesteśmy również odpowiedzialni za innych ? ale przecież nikt przecież nie będzie udzielał wykładów i szkoleń na ulicach, nikt nie przyjmie do domu tłumu nieznajomych.

Myślałem więc o prostej ulotce instruktażowej, z jasnymi prostymi poleceniami, racjonalne działanie nawet kilkunastu osób może mieć wpływ na innych ( "instynkt stada" ). Stworzenie takiej ulotki nie jest trudne i w razie konieczności przekazanie ( nikt nie mówi o kolportażu ale przypięcie do słupa, rozrzucenie w kościele, domu kultury, barze) (niepotrzebne skreślić) to już coś).

Opinie ?

Ps. Do pomysłu podchodzę poważnie, jedynie strach przed ostrą krytyką powoduje że umieszczam ten wątek tutaj.

EDIT Boungler: Rezo przeniosłem tutaj i niech się tutaj rozwija, na końcu zamieścimy w dziale taktycznym jak już wszystko ustalimy. Zmieniłem nagłówek aby był bardziej jasny.

"
-Panie Kapitanie! jesteśmy okrążeni!
-Ĺšwietnie! możemy atakował we wszystkich kierunkach!"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-13 12:03 AM przez Boungler.)
2011-01-12 09:25 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,028
Reputacja: 241
RE: Ulotka - "Między nami survivalowcami"
Rezo, tutaj nie biją - więc wyluzuj. Świetny pomysł, ja to bym ugryzł inaczej. Zrobić np. to w podręczniku Bounglera, nad którym teraz pracuję w uzupełnieniach i przerzucić z niego (jak już go zaktualizuję ponownie) najważniejsze rzeczy na papier większego formatu który będzie można poskładać i rozdać tym, którzy nie wiele się orientują - czyli taki survivalowy poradnik. Jeżeli będą wszystkie dane, które tam się mają znaleźć to przygotuję layout w formacie PDF i każdy będzie mógł sobie wydrukować i schować po kilka kopii w plecaku dla innych. Temat otwarty więc zastanówmy się co wrzucić na tą ulotkę składaną w mapkę.

Jak dla mnie to powinno na niej być w prostych procedurach:

1. Dane CZK
2. Poradnik jak się zachować i gdzie szukać pomocy
3. Jak przetrwać noc
4. Podstawy pierwszej pomocy.
5. Organizacja dostawy żywności
6. Taktyka działania
7. Poradnik miejskiego survivalu

Są to tematy moim zdaniem całkowicie podstawowe na ulotkę. No chyba że rozmawiamy o małej karteczce i kilku najważniejszych zdaniach - to chyba jest do ustalenia.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-13 12:15 AM przez Boungler.)
2011-01-13 12:01 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rezo Offline
Rozgląda się
**

RE: Ulotka - "Jak przetrwać w stanie klęski" dla każdego!
Może połączyć jedno z drugim taka ulotka składana z formatu A5 a A3 ?
Wtedy na widocznych po złożeniu stronach można dać kilka najprostszych porad a w środku po rozłożeniu bardziej szczegółowe informacje.

Myślałem o czymś w stylu:

1. Zachowaj spokój i rozwagę.
2. Zaopatrz się w niezbędne zapasy:
a. żywność
b. wodę
c. ciepłe ubrania
3. Po zdobyciu zapasów udaj się do domu.
4. Zabezpiecz dom przed włamaniem.
5. Zgromadź najbliższych.
6. Czekaj na oficjalnie udzielone informacje.
7. Jeśli zajdzie konieczność ewakuacji, unikaj głównych dróg i większych skupisk ludzi.

"
2011-01-13 04:54 AM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,028
Reputacja: 241
ok, można i tak. Świetną rzecz widziałem na nożu B. Grylla schemat jak wzywać pomocy. Oprócz tych rzeczy o których piszesz można też zamieścić powiedzmy 4-5 najbardziej praktycznych wskazówek.
Opracuję to graficznie, jak tylko ustalimy dokładną treść.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2011-01-13 12:34 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kaziustein Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 103
Reputacja: 12
(2011-01-13 12:34 PM)Boungler napisał(a):  Świetną rzecz widziałem na nożu B. Grylla schemat jak wzywać pomocy.

Szkoda, że to jedyna zaleta tego noża.. o ile mówimy o tym cudzie Gerbera Wink Podobnie zrobiła firma BCB ze swoim workiem surwiwalowym na którym naniesiono instrukcję dotyczące rozpalania ognia itd. http://www.ha3o.eu/worek-surwiwalowy-ins...p-439.html

EDIT Boungler: No dokładnie, jedyna dobra Big Grin

WARSZAWA | STRZELECTWO
pierwszalinia.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-13 01:32 PM przez Boungler.)
2011-01-13 01:15 PM
piotr Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 457
Reputacja: 44
tylko niech mi ktoś powie jak te wszystkie tematy które wymyśliliście maja zmieścić się na jednej ulotce? Z tego to można małą książkę zrobić.
2011-01-13 06:08 PM
Rezo Offline
Rozgląda się
**

[Obrazek: formatulotki.jpg]

ja myślałem o czymś takim , format A3, składane w "harmonijkę"
czyli jest 8 "stron" do wykorzystania, żadnych elaboratów, krótko zwięźle na temat , z pomocnym obrazkiem,

Świetny pomysł z tym rozpalaniem ognia,
powiedzmy na 2 stronie o rozpalaniu ognia, a na 3 hmmm ... o wodzie ? mam gdzieś ilustracje jak zebrać wodę z rosy, chyba w tym poradniku dla marines, dodatkowo kilka słów, może o tym czego nie należy pić ?( słonej wody, krwi, moczu oraz że nie należy jeść śniegu ? plus schemat filtra do wody, typu zrób to sam?

na pierwszej proponuje ułożyć takie proste punkty aby dać ludziom zajęcie a jednocześnie ochłonięcie i racjonalne przemyślenie sytuacji. Na ostatniej myślę że pomógłby jakiś optymistyczny akcent, powiedzmy sobie szczerze wielu ludzi i tak się załamie i nie będzie w stanie zaakceptować zmian jakie zaszły, zawali się ich cały dokładnie ułożony piękny świat. Coś co pozwoli im albo nabrać dystansu ,( nie wiem co o tym myślicie ?)

pozostają jeszcze strony 4,5,6,7 , to tak po mojemu, jak ja to widzę,
bardzo chciałbym usłyszeć wasz opinie.

"
2011-01-13 07:13 PM
Peacock Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 27
Znakomita inicjatywa. Obawiam się jednak, że będzie bardzo trudno zmieścić kluczowe informacje na jednej kartce. Też pomyślę trochę nad tym
2011-01-14 01:56 AM
Botasky Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 31
Reputacja: 6
Świetny pomysł, można też zaczerpnąć coś z wojskowego SERE (Survival, Evasion, Resistance and Escape) np. tak wygląda ABC przerwania z wojskowego kursu PATROL bądź w przypadku porwania strona 1 strona 2. Jak dla mnie ta ulotka powinna być w postaci haseł - kluczy, bądź bardziej obszerna z możliwością odczytania tylko za pomocą lupy (którą chyba każdy ma w zestawie). W której opisane by było bardziej szczegółowo np pozyskiwanie wody oraz jej filtracja (rożne sposoby), komunikacja np. Kod Morse'a itd.

pozdrawiam
Botasky
2011-01-15 06:06 PM
Peacock Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 27
Botasky, z tego co wywnioskowałem (choćby po tytule wątku) to chodzi o ulotkę dla "zwykłych" ludzi, by ich uświadomić co najlepiej robić w przypadku konkretnych zagrożeń. Odpada więc sprawa kluczy i pisma drobnym maczkiem. To, do czego Ty nawiązujesz (jak sądzę) jest w innym temacie: http://boungler.pl/showthread.php?tid=40&pid=359#pid359
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-15 06:22 PM przez Peacock.)
2011-01-15 06:18 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów