Boungler Alienator - Serwis Informacyjny

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radio CB INTEK H-520 Plus
Autor Wiadomość
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 2,948
Reputacja: 237
Radio CB INTEK H-520 Plus
Radio CB INTEK H-520 Plus - jest typowym ręczniakiem, o wyjątkowo szerokich możliwościach jak na sprzęt w przedziale cenowym do 400 zł. W Polsce oferta tego typu radiotelefonów CB jest dość mocno ograniczona i zasadniczo nie ma w czym wybierać, a model dla nas musi spełniać wiele ważnych parametrów, które trzeba zawsze uwzględniać.

To co rzuca się na pierwszy plan to jego ergonomia i duży szczegółowy wyświetlacz 1,8" LCD pięcioliniowy - pokazujący jednocześnie kanał, band kodu, częstotliwości-5 cyfr, AM/FM, moc nadawania, pamięci, poziom rozładowania akumulatorów...
Miernik SM pokazuje sygnał RX, sygnał TX lub poziom modulacji.

Podstawowe parametry
- Nasłuch 2 kanałów jednocześnie, czyli możemy zawsze mieć włączony kanał wywoławczy (28) i np. nasze ustalone pasmo komunikacji.
- Osiem programowalnych przycisków
- Pełne skanowanie pasma pracy
- Podświetlenie LCD
- Funkcja oszczędności baterii i mocy nadawania - radio może pracować na 3 różnych zakresach mocy (4W / 1W / 100 mW). Wyobraźmy sobie sytuację w której nie możemy opuścić miejsca rezydowania a nawiązaliśmy z kimś łączność zupełnie niedaleko. Zatem praca może opierać się na ekonomicznych 100 mW.
- Ekonomiczny i wydajny nadajnik MISTUBISHI MOSFET nowej generacji oraz drugiej generacji kompander ESP, TX kompresor + RX expander mogą pracować niezależnie!
- Szybka adaptacja w samochodzie i przystosowanie jako stacji bazowej! Co to oznacza? To radio będzie pracowało w naszym samochodzie (łatwo schować i wyjąć, nikt nie ukradnie) możemy podpiąć do dużej stacjonarnej anteny - którą również w sytuacji krytycznej można zbudować samemu. Co zasadniczo zwiększa zasięg nadawania i czułość odbiornika.
- Aktualna wersja pozwala na łatwą zmianę zakresu częstotliwości na jeden z kilku europejskich standardów CB tzw."multistandard".
- Praca w częstotliwościach: 25.610 - 30.105 MHz, jest to jedyne radio, które poza podstawową 40-ką - można łatwo odblokować (przecięcie 1 kabelka który je fabrycznie zabezpiecza - wymaga oczywiście posiadania licencji, ale rozmawiamy o sytuacji poruszanej przez Projekt) i pracować na 400 kanałach z uwzględnieniem dolnych i górnych czterdziestek, które macie podane w podręczniku. Jest to o tyle ważne że na tych częstotliwościach (dolne i górne) nie pracują standardowe radia CB i można bezpieczniej rozmawiać. Oczywiście nadal pozostaje podstawowa 40-ka wspólna dla popularnego pasma, niezbędna do nawiązania łączności z sąsiadem, pogotowiem, czy strażą pożarną.
- Kwestia zasilania również nie pozostaje bez zalet - radio pracuje na 6 popularnych bateriach AA (lub 6 akumulatorkach), czyli coś co pasuje do mojego standardu zasilania przenośnego. Mogę je również wpiąć bezpośrednio do mojego akumulatora 12V / 4A.

- Wymiary i waga, są jak najbardziej do przyjęcia. Radio jak na swoje możliwości nie jest duże (68x148x38 mm + około 20 cm odkręcana antenka) i bez baterii, które i tak będziemy musieli nosić do innych sprzętów waży: 218g.

Do tego CB dostępny jest cały szereg dodatków, usprawniających pracę od ładowarki po anteny a nawet kilka typów słuchawek na pałąku.

Sumując myślę że jest to interesująca propozycja do plecaka ewakuacji, w którym pasmo CB jest w zasadzie obowiązkowe. Dodatkowe czterdziestki pozwalają na rozmawianie w zakresie radiotelefonów, które je posiadają (czyli raczej rzadkość). Otworzy to formę "może i pozornie" ale i tak bezpieczniejszego połączenia.
Z czasów w których CB traktowałem jako rozrywkę i w których nie sypały się k...wy na lewo i prawo, i tak było dość ciasno na podstawowych 40 kanałach. Wiele osób starało się zdobyć licencję aby można było legalnie łączyć się na dodatkowych czterdziestkach - a to radio daje nam takie właśnie możliwości.
Wyboru nie ma specjalnie dużego, ale wśród radiotelefonów które przeglądałem - ten faktycznie jest bogato wyposażony i ma spory potencjał.

Najtaniej na razie na: http://www.wasserman.pl/pl_PL/p/INTEK-H-...polki/1185

Plusy i minusy (będę jeszcze przez jakiś czas dopisywał)
(-) Szybko rysuje się osłonka wyświetlacza, trzeba najlepiej kupić folię ochronną
(-) jak to na gumowych antenkach zasięg jest podstawowy (1-2 km) przydaje się antena 54 cm dostępna osobno.
(+) jak dla mnie po doświadczeniach z ręczniakami bardzo ładny i czysty odbiór.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-12-21 12:46 PM przez Boungler.)
2011-01-17 11:35 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aPC Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 730
Reputacja: 49
RE: Radio CB INTEK H-520 Plus
znalazłem takie coś - test:
http://www.cb-radio.info.pl/cb_radio_poradniki/64.html

a na końcu jest ważna rada:
Dla osób które będą używały radia na przemian jako ręcznego oraz samochodowego jedna bardzo ważna uwaga – przed podpięciem zasilania 12 V należy wyjąć przynajmniej jeden akumulator lub baterię z pojemnika.

ZPL | CB/PMR
2011-01-17 12:30 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Reflect Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 58
Reputacja: 1
Ja uzywam Midland Alan 42 i jestem bardzo zadowolony - parametry zdaje sie prawie identyczne. Dodatkowy atut Midland-a jest fakt, osobnego pojemnika na 8 accu oraz 6 alkalicznych plus przystawka samochodowa (taka szybko-zlaczka, ktora umozliwia bezproblemowe odpiecie banku bateri i podlaczenie sie do gniazda zewnetrzenej anteny oraz wpiecie sie w zapalniczke (jak tylko znajde troszke -a ostatnio z tym bardzo cienko napisze test)

pozdrawiam
Reflect

www.przezyc.com
2011-01-17 01:53 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

w inteku masz dokładnie wszystko to samo + ekonomia zasilania + dokładny wyświetlacz + + + + + + nie wspominając o 10 czterdziestkach (10 x 40 kanałów) + multistandard. Pracuje tylko na 6 aku a to jak dla mnie zasadnicza różnica w krytycznym momencie. Zakres częstotliwości pozwala na pracę na CB praktycznie w całej europie - przełączany z poziomu menu. Różnica nie tylko tego typu ale i daty pojawienia się tego radia na rynku. Poprawili to co było drętwe w innych radiach.
Midland Alan był moim pierwszym ręczniakiem i sprzedałem go szybciej niż kupiłem, nie jest zły do zastosowań na co dzień ale na PB daleko przegrywa z intekiem, tym bardziej że cena prawie identyczna... a przepraszam Intek jest tańszy!

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-17 06:20 PM przez Boungler.)
2011-01-17 02:18 PM
skywalker Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 983
Reputacja: 22
Bardzo fajne radyjko, na pewno kupię jak tylko będzie mnie stać.
Kilka dni temu sprzedałem ręczniaka Inteka, ale dużo prostszego.

Generalna opinia jest taka że Midlandy to szumofony Smile
2011-01-17 08:04 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Tworzymy fanklub Inteka Smile Jak ktoś kupi to zgłaszać się. Już za parę dni mam nadzieję będa 2 pierwsze na stanie. Pamiętajcie że musi być dokładnie ten sam model - będziemy organizować ćwiczenia! Big Grin

2011-01-17 08:24 PM
Reflect Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 58
Reputacja: 1
Witam
Na czym polega Twoja ekonomia zasilania? Midland ma w komplecie dwa banki baterii (pisze dla tych co nie wiedza - Ty przeciez miales to radio). Jeden bank na 6 baterii AA oraz zapasowy na 8 baterii AA. Radio samo z siebie nie "ciagnie" wiecej pradu na 8-miu sztukach niz na 6-ciu (zuzycie pradu jest stale przeciez). Zastosowanie extra wiekszego zasobnika z bateriamii jest scisle uzasadnione - akumulatory maja mniejsze napiecie i stad 8-mio slotowy bank (pomijajac fakt, ze wiecej baterii = wieksza pojemnosc pradowa... wiec radio dluzej dziala bez ladowania). Cala reszta funkckji jest identyczna... co zas sie tyczy posiadania 400-tu kanalow... jak sadzisz Boungler - czy przypadkiem kanal nr 9 nie bedzie najbardziej popularny w sytuacji zagrozenia??? No chyba ze chcesz porozmawiac z kims z baaardzo daleka i potrzebny ci specjalny kanal (tyle ze to jest radyjko przenosne a nie potwor z masztem - ktorym mozesz sciagac Aftyke ;-). Co zas sie tyczy ceny - no to nie bede dementowal - masz racje przeciez (jak zawsze) ;-)

pozdrawiam

www.przezyc.com
2011-01-17 11:36 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Cytat:Na czym polega Twoja ekonomia zasilania?
Podałem u góry w specyfikacji. Midland tego nie ma.

Cytat:Midland ma w komplecie dwa banki baterii (pisze dla tych co nie wiedza - Ty przeciez miales to radio). Jeden bank na 6 baterii AA oraz zapasowy na 8 baterii AA.
Nie o banki baterii chodzi, nikt nie będzie nosił 10 banków po kilogramie każdy. Rzecz w tym aby radyjko było ekonomiczne prądowo i jak widać również na testach przeprowadzonych - już poza PB wypada rewelacyjnie, dlatego zrezygnowałem z Midlanda, który jest starą konstrukcją. No chyba że masz jakąś super ostatnią, o której nie wiem, mogę przecież nie wiedzieć.

Cytat:Cala reszta funkckji jest identyczna...
Chyba nie...
- Ekonomiczny i wydajny nadajnik MISTUBISHI MOSFET nowej generacji oraz drugiej generacji kompander ESP, TX kompresor + RX expander mogą pracować niezależnie! wziąłem tylko pierwszy przykład z brzegu.

Cytat:co zas sie tyczy posiadania 400-tu kanalow... jak sadzisz Boungler - czy przypadkiem kanal nr 9 nie bedzie najbardziej popularny w sytuacji zagrozenia??? No chyba ze chcesz porozmawiac z kims z baaardzo daleka i potrzebny ci specjalny kanal
Nie obraź się ale pisząc takie rzeczy... witki opadają. Moje doświadczenie na paśmie CB jest kilkuletnie. Dodatkowe czterdziestki to skarb, myślę że nie dokuczając, trzeba trochę poznać temat aby wiedzieć o co dokładnie chodzi, więc zostaw temat dodatkowych czterdziestek jeżeli piszesz że są zbędne. Do rozmawiania z kimś z daleka same dodatkowe 40tki nie wystarczą, musisz mieć coś jeszcze... mały quiz... co to takiego jest? Zaczyna się na literę W..... i kończy na ...i. .....tak.... tak!!!!!! Chodziło oczywiście o Wstęgi!!! Brawo, wygrywa Pani w czerwonej sukience Big Grin
Więc jak widzisz same czterdziestki nie dają zasięgu. Ale dają coś innego... kolejny quiz... ? Big Grin

Nie na próżno napisałem w opisie radia że ma odsłuch na 2 kanałach, zawsze na ten pierwszy dajesz 28 albo 9 - zależy co będzie bardziej korzystne w danej sytuacji, pomoc ludzi obok czy straż pożarna która będzie miała roboty po łokcie.

Cytat:(tyle ze to jest radyjko przenosne a nie potwor z masztem - ktorym mozesz sciagac Aftyke ;-). Co zas sie tyczy ceny - no to nie bede dementowal - masz racje przeciez (jak zawsze) ;-)
Ależ to nic prostszego... już na to wpadliśmy. W podręczniku będzie instrukcja (którą właśnie piszę) jak zbudować rewelacyjną antenę stacjonarną z tego co znajdziemy dookoła. Wymaga to jedynie znajomości specyfikacji fali, pojęcia SWR i majster złota rączka - mówiąc wprost będziemy nią "sciagac Aftyke ;-)." A do łaczności doraźnej wystarczy standardowa antenka 20 cm - jak to na plecak przystało - choć ja będę miał jeszcze coś innego. Ale o tym potem. Co do mojej "zawsze racji" to już mały sarkazm ale wybaczam. Sam jestem sarkastyczny i czasami się mylę więc odpuść ironię.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-18 12:00 AM przez Boungler.)
2011-01-17 11:57 PM
aPC Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 730
Reputacja: 49
Kupiłem.
Dodatkowo, w przejściówce do zasilania 12 V jest od razu gniazdo na antenę CB zewnętrzną. Tzn., że w samochodzie się odpina samo radio od przejściówki i chowa do torby. Antena zostaje przypięta do przejściówki, która zostaje w zapalniczce.

Opcjonalne akcesoria:
HS2PIN et/ Integral - mikrofono-słuchawka do kasku z gumowym przyciskiem na palec - nie sprawdzałem
KST-SM3 - mikrofono-głośnik (kt sm3, ktsm-3 - różnie podają w sklepach :/ cena ok. 60-80 zł )
EM-105 - mikrofono-słuchawka z pałąkiem i sztywną podporą na głowę - nie sprawdzałem
ESM-200 - mikrofono-słuchawka z pałąkiem i zaczepem za ucho - nie sprawdzałem
LC-520 - futerał (pokrowiec) znalazłem: http://www.locuradigital.com/en/accessor...funda_.htm
AC-520- ładowarka ścienna - nie sprawdzałem

ZPL | CB/PMR
2011-01-21 08:15 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Ja mam w zestawie z: ESM-200 - mikrofono-słuchawka z pałąkiem i zaczepem za ucho - fajna rzecz, nośną stawiamy przez mikro-przełącznik na żabce (zapinamy gdzie chcemy w obrębie kabla) lub przez naciśnięcie nośnej w radiu.
Przyda się oczywiście jeszcze typowa grucha do samochodu.

Pierwsze uwagi, coś już wspominałem doszły i inne:
- szybka wyświetlacza łatwo się rysuje trzeba zabezpieczyć folią lub kupić pokrowiec na radio.
- Osiągi identyczne jak w opisach. Z gumowej anteny w pokoju na piętrze rozmawiam z mobilami w odległości do 1 km.
- Jadąc samochodem większy zasięg i spokojnie można chwile pogadać bez potrzeby instalacji anteny na dachu.
- Niebawem testy z przenośnym dipolem.

- Dodam jeszcze że wyświetlacz na prawdę świetna rzecz - pokazuje częstotliwość pracy, można porównać z podręcznikiem Bounglera, korzystać również z tzw. "Piątek".

EDIT Boungler: usunąłem część którą nie do końca przetestowałem.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-02-05 02:14 PM przez Boungler.)
2011-01-21 09:31 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz