Boungler Alienator - Serwis Informacyjny Boungler YouTube

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radio CB INTEK H-520 Plus
Autor Wiadomość
elm0 Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 3
Reputacja: 0
RE: Radio CB INTEK H-520 Plus
wojtek007 - wstyd, ale nawet nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie - czy CB, czy uhv/vhf.

Radio ma pozwolić na nasłuch w sytuacji awaryjnej + komunikację, szczególnie z osobą najbliższą, która również będzie mieć identycnzy sprzęt.

Czyżby rozwiązaniem zatem był Intek + Baofeng, jako skaner (do słuchania).
Będzie to moje pierwsze radio, więc na nim przyjdzie mi się pozyskiwać doświadczenie.
2017-10-08 02:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
wojtek007 Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 183
Reputacja: 6
elm0 mam baofeng i cb w aucie lecz w razie jakiś sytuacji wole bao nasłuch służb możliwości wgrania kanałów czy to po kablu czy z klawiatury możliwości użycia rożnego rodzaju tonów do blokowania nasłuchu przy cb nie masz takiej możliwości i każdy może Cie podsłuchać. Jest dużo tematów na forum o cb/uhv na pewno dużo informacji z nich wyciągniesz.

|LB|
2017-10-08 02:16 PM
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 756
Reputacja: 100
wojtek007, jeżeli nadajesz przez bao to też każdy z odbiornikiem FM na dane pasmo może Cię podsłuchać. W Bao nawet scramblera nie ma. Zresztą scrambler jest słabym zabezpieczeniem. Jeżeli ktoś chce mieć bezpieczną łączność, to raczej sugeruję dPMR z szyfrowaniem.

Przypominam, że do nadawania przez wszystko poza CB i PMR potrzebne jest pozwolenie radiowe.

I tak jak Wojtek pisze, na forum jest trochę tematów związanych z z łącznością. Poczytaj - będzie Ci łatwiej się zorientować czego właściwie potrzebujesz.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
2017-10-08 06:55 PM
wojtek007 Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 183
Reputacja: 6
qubec chodziło mi że na pmr jest minimalnie trudniej podsłuchać jak w cb nie mówię że to wogole nie jest możliwe. A co nadawania pmr tylko do 0.5W powyżej trzeba mieć pozwolenie już.

|LB|
2017-10-08 09:19 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 2,990
Reputacja: 240
(2017-10-08 01:37 PM)elm0 napisał(a):  Prośba zatem o radę - który wybrać.

Nie ma dobrej odpowiedzi.
CB - przyda się do komunikacji z przeciętnymi ludźmi, wołanie o pomoc, nasłuch informacji, komunikacja bez kabla. W wielu samochodach znajdziesz CB. Gdyby miało coś pieprznąć w pierwszej kolejności ludzie sięgną po to pasmo - bo mają sprzęt i to na pewno zadziała.
Intek 520 Plus daje ci bardzo duży potencjał. Samo przecięcie odpowiedniego kabelka w radiotelefonie odblokowuje z automatu wszystkie dodatkowe czterdziestki. Więc dla mnie miód. Mam, zabieram zawsze na wyjazd, używam. Dopełnieniem tego konkretnie inteka powinna być druga mocna stacja w domu (nie koniecznie intek) z dobrze zestrojoną anteną + jakiś 100W dopał.

PMR - to pasmo zdecydowanie mniej popularne. Radiotelefon jednak (powiedzmy typowy ręczniak) ma zdecydowanie większy zasięg niż wspomniany intek. Pracuje wszakże na innych częstotliwościach. Przez to że pasmo jest mniej popularne - bardzo dobrze sprawdzi się w komunikacji rodzinnej lub organizacyjnej. Mniejsze ryzyko wykrycia prowadzonych ewentualnie działań obronnych, organizacyjnych. Również tutaj sugeruję postawić dodatkowo stacjonarkę z dobrze zestrojoną anteną.

Jak widzisz przydaje się i to i to.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2017-10-08 09:36 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

(2017-10-08 09:19 PM)wojtek007 napisał(a):  qubec chodziło mi że na pmr jest minimalnie trudniej podsłuchać jak w cb nie mówię że to wogole nie jest możliwe. A co nadawania pmr tylko do 0.5W powyżej trzeba mieć pozwolenie już.
Zarówno w przypadku CB jak i PMR żeby podsłuchać czyjąś rozmowę wystarczy wejść na kanał na którym on rozmawia - nie widzę różnicy.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
2017-10-09 06:02 PM
Krasny Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 352
Reputacja: 16
Tak tylko CB jest w co trzecim samochodzie a PMRki mają albo dzieciaki albo ktoś kto tego potrzebuje.
Kody CTCSS w PMR to żadne zabezpieczenie ale biorąc pod uwagę wiedzę radio-techniczną społeczeństwa to jest bezpieczniejsze niż CB.

Ale fakt że średnio rozgarnięty technicznie człowiek bez kłopotu posłucha PMR i innych nie kodowanych transmisji analogowych.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2017-10-09 07:46 PM przez Krasny.)
2017-10-09 07:44 PM
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Nie przesadzałbym z co trzecim samochodem Wink Mam wrażenie że coraz mniej anten jest na dachach. Ludzie zaczęli korzystać z Yanosików i innych tego typu. Natomiast jak odpalisz freq PMR w mieście, to się okaże że wszędzie jest używane. Budowy, ochrona, wycieczki szkolne, dzieciaki...

Jak pisałem wyżej, jeżeli ktoś chce mieć bezpieczną łączność radiową to jedyną opcją jest cyfrowy radiotelefon z porządnym szyfrowaniem. Wszystko inne da się podsłuchać po prostu ustawiając odpowiedni kanał (PMRy też mają opcje skanowania). Ze scramblerami jest nieco trudniej, ale tylko nieco.

2017-10-09 07:51 PM
Krasny Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 352
Reputacja: 16
eeeTam to jeszcze zależy gdzie i kiedy, w niespełna 80 000 mieście cisza na PMR że nawet przepisu na ciasto nie usłyszysz ale na CB19 ciągły kocioł Wink
Jedno jest pewne jak ma być dyskretnie to cyfrówka z kodowaniem bo analog zawsze ktoś obejdzie.

2017-10-09 08:19 PM
elm0 Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 3
Reputacja: 0
Koledzy,

bardzo Wam dziękuję za życzliwe przetarcie szlaku; w tygodniu poczytam dalej forum pod kątem CB i uhv/vhf.

Sądzę jednak, ze zrobię tak jak podpowiada Boungler
Cytat:przydaje się i to i to.
, w ten sposób, że do dwóch aut wrzucę Bao, a dodatkowo będę mieć Inteka, ale już 1 sztukę.
2017-10-10 05:32 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz