Filtry do rekuperatorów


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Radio CB INTEK H-520 Plus
Autor Wiadomość
orinoco Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 10
Dołączył: 2017 Dec
Reputacja: 0
Post: #111
RE: Radio CB INTEK H-520 Plus
Dorzucę swoje trzy grosze.
Widzę, że wywiązała się dyskusja w stylu wyższości Wielkanocy nad Bożym Narodzeniem. Co jest więc lepsze, CB czy VHF/UVF.
Praktyka pokazuje, że jedyną częstotliwością zajętą obecnie w 99% jest kanał 19 CB. Reszta to jak wiatr zawieje - tu i teraz będzie tak, jutro lub gdzie indziej będzie siak. A jak będzie w przypadku kataklizmu mniej lub bardziej totalnego? Nikt nie wie. I tego się na razie trzymajmy.
Idąc dalej - zauważyłem, że wiele osób bardzo interesuje zachowanie poufności w czasie transmisji. Pytam - czego się obawiacie? Ja wychodzę z założenia, że raczej w takiej sytuacji istotniejsze będzie nawiązanie łączności z jakimśtam nieznajomym, który może mieć na wymianę np. paliwo za mąkę etc., niż ukrycie łączności. Przy takim założeniu należałoby raczej promować i popularyzować utworzenie jakiegoś ogólnego kanału wywoławczego, i to na wszystkich pasmach dostępnych publicznie. Tak jak jakimś standardem staje się w górach 3.14 na PMR. Niewielu z tego w praktyce korzysta, ale świadomość jest coraz większa, w razie jakiegoś big-boom szukałbym pewnie i tam kontaktu. To na PMR. Na CB był kiedyś K28, zanim zdechło. Może warto reaktywować? W tej chwili obawiam się, że jego rolę przejął K19, i wielu szukałoby tam kontaktu, lecz nie wiem czy to dobry pomysł, ze względu na śmietnik tam panujący. Po prostu mało kto tego słucha, jeśli nie musi.
Jeżeli zaś ukrywać mielibyśmy nasze rozmowy przed hipotetycznymi wrogimi siłami, to pragnę poinformować, że owe siły zapewne będą dysponowały znacznie potężniejszymi środkami technicznymi niż przeciętny, nawet trochę przygotowany Kowalski. Więc zwyczajnie nie ma sensu, szkoda siły i środków, jeśli będą zainteresowani to i tak znajdą.
Cóż, pozostaje jeszcze kwestia korespondencji w stylu - "Zenek, mam worek ziarna, potrzebuję kogoś do pomocy przy transporcie, jestem tu i tu". Może się trafić, że oprócz Zenka w miejscu spotkania zjawi się jeszcze kilku osobników, z których jeden będzie miał w ręku skaner, reszta pałki i noże. No tak, tu warto byłoby zachować poufność. Metod jest kilka, o większości chyba już tu wspomniano. Których użyć? Najlepiej wszystkich jeśli się da.
Choć chyba o jednej nikt nie wspominał - zmiana częstotliwości. Prosty schemat oparty na łatwym do zapamiętania szablonie, gdzie podstawą byłaby np. data i godzina. Wystarczy te cyfry w umówiony sposób przeliczyć, by w wyniku otrzymać jedną, oznaczającą numer kanału używanego o danej godzinie. Co godzinę kanał się więc zmienia. A częstotliwości kanałów można sobie ustalić przecież dowolnie - pamiętajmy, że cały czas jest mowa o grubszej rozpier..., nie będę się wtedy przejmował licencjami. I chyba najważniejsze - zadbać o krótkość emisji - im krócej jestem w eterze, tym mniejsze szanse, że ktoś mnie podsłucha. Skanery szybkie są, ale bez przesady. Dodatkowo - stworzyć sobie system kodów zastępujących istotne słowa bądź nawet frazy. Za wzór można wziąć sobie kod Q - został stworzony właśnie w celu skrócenia trwania emisji i poprawienia czytelności przy okazji. I jeszcze dwie rzeczy - jeśli radio pozwala - ograniczyć szerokość pasma i moc nadajnika do minimum.
Po przeczytaniu powyższego doszedłem do wniosku, że pominąłem jedną sztuczkę, mogącą nieco utrudnić podsłuch - offset częstotliwości. Polega to na tym, że radio pierwsze nadaje na częstotliwości A, słucha zaś na B, drugie radio odwrotnie. Ograniczenie jest oczywiste - można tak pracować tylko parami, korzyść - podsłuchowywacz będzie słyszał tylko połowę korespondencji, chyba że jakimś cudem zgadnie wartość offsetu. Zawsze coś.
I tu wyższość mają chyba radia VHF/UVF, ze względu na łatwość zaprogramowania takich rzeczy z poziomu PC. O radiu CB, pozwalającym na pracę z offsetem nie słyszałem. Może President Lincoln/Jackson, ale nie jestem pewien, nie pamiętam. Zresztą czy mieszczą się one jeszcze w kategorii CB to temat na odrębną dyskusję, ja jednak unikałbym czegoś tak mało mobilnego. Tu też zresztą nieznaczna wyższość VHF/UVF nad CB - waga i wymiary. Reszta jest w praktyce podobna - moce, zasięgi, możliwości zasilenia. Ja mam oba systemy, z tym, że jako środki łączności, nazwijmy je - indywidualnej, wewnątrzgrupowej - mam nieco podrasowane PMR-ki, natomiast jako środek łączności zewnętrznej radio VHF/UVF i dodatkowo jedno przenośne CB, przystosowane oczywiście również do pracy stacjonarnej.
Napisałem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-01-02 12:12 PM przez orinoco.)
2018-01-02 12:05 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 763
Dołączył: 2013 Jun
Reputacja: 100
Post: #112
RE: Radio CB INTEK H-520 Plus
(2018-01-02 12:05 PM)orinoco napisał(a):  I chyba najważniejsze - zadbać o krótkość emisji - im krócej jestem w eterze, tym mniejsze szanse, że ktoś mnie podsłucha. Skanery szybkie są, ale bez przesady.
W dobie SDRów które potrafią na raz słuchać kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu MHz pasma skanery nie są szybkie, są natychmiastowe. Można spokojnie słuchać rozmów na wielu częstotliwościach jednocześnie. Najprostsze SDRy są tańsze niż PMR...

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
2018-01-02 05:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
orinoco Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 10
Dołączył: 2017 Dec
Reputacja: 0
Post: #113
RE: Radio CB INTEK H-520 Plus
A i owszem. Przypuszczam jednak, że wyłącznie teoretycznie (przypuszczam, bo temat wykracza poza moje zainteresowania, kiedyś się pobawiłem, teraz leży w szufladzie, nie wiem nawet której). W związku z tym mam takie zastrzeżenia:
Im szerszego pasma słuchasz, tym większy bajzel słyszysz (interferencje rzeczywistych korespondencji, zakłóceń, ich harmonicznych etc.) Więc w praktyce największy nacisk kładzie się na selektywność, co jest dokładnie odwrotnością omawianej cechy. I nie bez powodu selektywne radia uważane są za lepsze, nie odwrotnie.
Druga cecha to mała przenośność omawianego urządzenia/zestawu, co też bez znaczenia nie jest.
Trzecia cecha - mój sąsiad tego nie ma. Ani sąsiad mojego sąsiada. Itd według tego schematu. Skaner szybciej się trafi.
Tak na marginesie, jako rozwinięcie poprzedniego mojego wpisu - żeby ukryć treść korespondencji można użyć zmodyfikowanej (w sobie wiadomy sposób) wersji kodu Morse'a. Widziałem gdzieś aplikację na Androida, która umożliwiała definiowanie własnych kombinacji pipnięć. Stosunkowo łatwe, a postronny niewiele zrozumie.
Cały ten cyrk jednak nie zda się na wiele, jeśli potencjalny agresor postanowi odwiedzić nas osobiście, by sprawdzić co mamy takiego cennego do ukrycia, że uciekamy się do maskowania treści korespondencji. Antena kierunkowa jest stosunkowo prosta do zrobienia. Stąd moja sugestia ograniczenia mocy i czasu nadawania.
Napisałem.
2018-01-03 12:12 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Krasny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 369
Dołączył: 2015 Dec
Reputacja: 15
Post: #114
RE: Radio CB INTEK H-520 Plus
(2018-01-03 12:12 PM)orinoco napisał(a):  A i owszem. Przypuszczam jednak, że wyłącznie teoretycznie (przypuszczam, bo temat wykracza poza moje zainteresowania, kiedyś się pobawiłem, teraz leży w szufladzie, nie wiem nawet której). W związku z tym mam takie zastrzeżenia:
Im szerszego pasma słuchasz, tym większy bajzel słyszysz (interferencje rzeczywistych korespondencji, zakłóceń, ich harmonicznych etc.) Więc w praktyce największy nacisk kładzie się na selektywność, co jest dokładnie odwrotnością omawianej cechy. I nie bez powodu selektywne radia uważane są za lepsze, nie odwrotnie.

W SDR raczej się patrzy na szersze pasmo a słucha konkretnej częstotliwości.
Bardzo łatwo zobaczyć offset oczywiście jeśli jest w zakresie oglądanego wycinka.

(2018-01-03 12:12 PM)orinoco napisał(a):  Druga cecha to mała przenośność omawianego urządzenia/zestawu, co też bez znaczenia nie jest.

Są to już bardzo przenośne zabawki. Działają w połączeniu z tabletem i smartfonem.

(2018-01-03 12:12 PM)orinoco napisał(a):  Trzecia cecha - mój sąsiad tego nie ma. Ani sąsiad mojego sąsiada. Itd według tego schematu. Skaner szybciej się trafi.

Mógłbyś się zdziwić ile tego wokoło Ciebie Wink
Hasło RTL-SDR

(2018-01-03 12:12 PM)orinoco napisał(a):  Napisałem.

Kurka przestań to powtarzać.
Nie wiem jak innych ale mnie to irytuje Wink

_________________
Bo trzeba mieć jaja by iść z podniesionym czołem gdy inni plują Ci w twarz za twoje przekonania.
2018-01-03 03:06 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 763
Dołączył: 2013 Jun
Reputacja: 100
Post: #115
RE: Radio CB INTEK H-520 Plus
Nie mam pojęcia ile jest SDRów a ile skanerów w okolicy. Ale wiem, że najtańszy SDR kosztuje kilkadziesiąt złotych, a nie kilkaset, jak skanery. Sam mam w domu kilka sztuk, a ani jednego skanera, bo są bardziej praktyczne. Potrafią działać podłączone do smartfona, więc IMHO zestaw jest dosyć mobilny. Nawet znajomy z pracy ostatnio kupił SDRa ze średniej półki (kilkaset PLN), bo temat go zainteresował. Mam co najmniej kilku znajomych (nie licząc krótkofalowców) mających SDRy, nie znam ani jednego mającego skaner. Ale to oczywiście subiektywne spojrzenie.

Co do rozmowy w semi-duplexie, zastosowanie częstotliwości w różnych pasmach może jeszcze bardziej utrudnić podsłuchanie obu stron jednocześnie.

Szyfrów których można by użyć jest mnóstwo, od bardzo prostych do bardzo skompilowanych. Polecam znaleźć sobie jakiś odpowiedni. Nie trzeba nawet szyfrować całej łączności tylko jej najważniejsze fragmenty. Oczywiście to nie pomoże, jak słusznie zauważyłeś, na triangulację sygnału. Na triangulację pomoże tylko maksymalnie skrócona łączność i zmiana lokalizacji po każdej łączności, co może być bardzo upierdliwe.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
2018-01-03 06:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Radio stacjonarne PMR borekpriv 9 4,313 2017-07-24 09:04 PM
Ostatni post: LARPAK
  Jaki radio skaner wybrać? kopytek 20 3,876 2017-03-09 06:20 PM
Ostatni post: Wojto
  Radio Globalne papuas 54 40,454 2016-12-23 03:30 PM
Ostatni post: emir
  Cyfrowe radio DAB+ gajowy 1 1,723 2014-12-09 09:52 PM
Ostatni post: quebec
  Jakie radio na początek ? borekpriv 1 2,037 2014-02-05 10:25 AM
Ostatni post: Rufus

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów