Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Plundering
Autor Wiadomość
Kozmikus Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 938
Reputacja: 76
Plundering
Wątek celowo w dziale po godzinach, z racji, iż z offtopu również chce wyciągnąć trochę informacji. Starajmy się jednak trzymać tematu, lub choć krążyć wokół.

Zacznę od cytatu Pirana, z innej strony dotyczącej "tematu" (pozwolił wykorzystać to tutaj)

PiranNinja napisał(a):Łom wydaje mi się bardzo zaniedbanym w urban survivalu narzędziem. Jeżeli wszystko upadnie tak mocno jak wszyscy dookoła sie spodziewają (meh…) to będzie niezastąpiony przy tzw. scavenging’u czyli plądrowaniu domostw w poszukiwaniu zapasów. Jeżeli musiał bym się przemieszczać to zestaw łom + nóż chopper jest lżejszy niż siekiera. Do obrony masz dwa ostre końce – możesz użyć go jako haka albo obrócić, złapać pewniej i użyć do wyprowadzania ciosów jak krótką włócznią. Dodatkowo bajeczny zasięg i lekkość wyprowadzania ciosów czynią z łomu mojego faworyta na improwizoaną broń postapo.

I tutaj zadam pytanie (które mnie osobiście nurtuje) Jakie narzędzie/narzędzia potrzebne są w przypadku np wyludnienia, aby skutecznie uzupełnić zapasy (żywności, sprzętu itp) w miastach, na wsiach itd
Zanim ktoś zacznie rozpisywać się o EDC, PE itd to załóżmy na chwilę, że tym nie dysponujemy, wokół pełno opuszczonych domów, fabryk, zakładów czy sklepów.
Moimi faworytami są szeroko pojęte obuchy (młoty, siekiery, łomy) jako narzędzia o największym rozrzucie jeśli chodzi o wykorzystanie.

P.S. Nikogo nie zachęcam ani do plądrowania, ani rabunków. Rozmawiamy stricte o sytuacji postapo jak nazwał to Piran.

Małopolska | Żywność | Rolnictwo | Narzędzia | Geologia | Energia alternatywna | Budownictwo
2013-05-14 05:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 2,170
Reputacja: 217
RE: Plundering
Dość ciekawy wątek.
Sam mam w BOB'ie/PE mały łom łapowy czyli tylko część zakrzywioną.
Jakby nie patrzeć łom jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala na otwieranie drzwi, okien, szafek dzięki zastosowaniu dźwigni.

Przy pomocy siekiery mamy do dyspozycji tak na prawdę siłę mięśni i przedłużone ramie czyli jakby nie patrzeć brutalną siłę...

Podobnie z młotkiem tylko moc jaką dysponujemy jest mniejsza.

Przydatne mogą być jeszcze nożyce do cięcia drutu i piłka do metalu.

Młot (nie młotek) też nam daje duże pole do popisu, ale jest cięższy i mniej wygodny niż łom.

Łom niestety wygrywa bo jest bardziej poręczny i "cichy" w użyciu.
2013-05-14 06:19 PM
Kozmikus Offline
Super Moderator
Super Moderators

(2013-05-14 06:19 PM)LARPAK napisał(a):  Jakby nie patrzeć łom jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala na otwieranie drzwi, okien, szafek dzięki zastosowaniu dźwigni.
Drzwi, okna, szafki da się otworzyć przy pomocy siekiery i młota. Czasem konstrukcja drzwi uniemożliwia skuteczne użycie łomu, a tepa siła w zamek może być o wiele skuteczniejsza.

(2013-05-14 06:19 PM)LARPAK napisał(a):  Przy pomocy siekiery mamy do dyspozycji tak na prawdę siłę mięśni i przedłużone ramie czyli jakby nie patrzeć brutalną siłę...
Czyli coś jak młot (z mniejszą siłą - choć spekulowałbym - zależy od rozmiaru siekiery)[/quote]

(2013-05-14 06:19 PM)LARPAK napisał(a):  Podobnie z młotkiem tylko moc jaką dysponujemy jest mniejsza.
Młotek ma mniejszą. Młot już nie Wink

(2013-05-14 06:19 PM)LARPAK napisał(a):  Przydatne mogą być jeszcze nożyce do cięcia drutu i piłka do metalu.
Odrzuciłbym na wstępie. Nożyc poza cięciem raczej nie wykorzystamy. Piłkę i owszem, ale oba te narzędzie mają za wąską specjalizację.

(2013-05-14 06:19 PM)LARPAK napisał(a):  Łom niestety wygrywa bo jest bardziej poręczny i "cichy" w użyciu.
Jest bardziej poręczny i "cichy" ale nie wiem czy postawić go na pierwszym miejscu.

Małopolska | Żywność | Rolnictwo | Narzędzia | Geologia | Energia alternatywna | Budownictwo
2013-05-14 06:47 PM
zero Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 234
Reputacja: 75
Kozmikus, a rozważasz pokonywanie „miękkich” przeszkód jak ogrodzenia z siatki czy przecinanie linek stalowych, miedzianych? Jeśli tak to jakim narzędziem?
Za pomocą czego forsowałbyś metalowe drzwi z blachy nie mające z zewnątrz zamka lub kłódki?
2013-05-14 07:27 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,028
Reputacja: 241
Gdybym miał się przygotować na takie atrakcje to chemicznie - termit, da się go zrobić w każdych warunkach. Problem w tym że trzeba się orobić i do przepalenia blachy o grubości 2 cm idzie go od cholery - ale to też jakaś droga.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2013-05-14 07:36 PM przez Boungler.)
2013-05-14 07:35 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tsunami Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 213
Reputacja: 16
Pewną wariacją łomu jest narzędzie hooligan tool http://www.thefirestore.com/store/produc...Resistant/ ceny powlają
2013-05-14 07:41 PM
Kozmikus Offline
Super Moderator
Super Moderators

(2013-05-14 07:27 PM)zero napisał(a):  Kozmikus, a rozważasz pokonywanie „miękkich” przeszkód jak ogrodzenia z siatki czy przecinanie linek stalowych, miedzianych? Jeśli tak to jakim narzędziem?
Ogrodzenie można przeskoczyć, wspiąć się itd. Linki stalowe i miedziane - w ostateczności pozostaje siekiera, choć to dla niej powolne konanie.

(2013-05-14 07:27 PM)zero napisał(a):  Za pomocą czego forsowałbyś metalowe drzwi z blachy nie mające z zewnątrz zamka lub kłódki?
Z pomocą tępej siły. Drzwi nawet metalowe również mają słabe punkty, jak choćby sytem mocujący czy poniekąd zamki.

zero, nie wiem niczego w 100%, dlatego pytam i szukam odpowiedzi. Owszem, wygodnie zabrać łom, siekierę, piłę, młot i nożyce (i Bounglerowy termit) ale chyba nie w tym rzecz. Wątpię ażeby ktoś wyposażony we wszystko co wymieniłem, miał ochotę przeskakiwać betonowe ogrodzenie, i taszczyć ze sobą "zdobycz" w drodze powrotnej.
Nie szukam rozwiązania dającego mi w 100% pewność pokonania każdej przeszkody, bo albo nie mam na to wystarczającej siły, albo możliwości. Szukam czegoś co okaże się najbardziej przydatne, i absolutni zdaje sobie sprawę, że coś trzeba poświęcić. Najłatwiej (nie wiem czy najefektywniej) jest odpuścić przeszkodę nie do sforsowania, i poszukać czegoś łatwiejszego.

2013-05-14 07:48 PM
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 2,170
Reputacja: 217
Można zawsze zapoznać się ze sprawdzonymi w służbach mundurowych urządzeniami:

[Obrazek: Large-Wooden-Door-Breaching-Tool.jpg]

I tutaj zestaw:
[Obrazek: gransforssmidebreachingtools_10053965.jpg]

Polecam szukanie pod hasłem: breaching tools.

Tak na prawdę na placu boju o pierwsze miejsce pozostaje łom i młot.
Jednakże z punktu widzenia urban survivalu, SHTF etc. to łom jest bardziej uniwersalny, a jego konkurentem tutaj jest siekiera czy topór/toporek strażacki.

Zamiast nożyc do cięcia drutu można zaopatrzyć się w bagnet 6H4 czy 6H5 lub M9, które mają możliwość przekształcenia je w nożyce do cięcia drutu.

Zamiast piłki do metalu to sam brzeszczot z uchwytem.

Co do brutalnej siły itd. młotem, siekierą można narobić więcej hałasu jak łomem, a to może być nie wskazane...
2013-05-14 07:57 PM
zero Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 234
Reputacja: 75
Kozmikus, to zrozumiałe że nie ma nigdy 100% pewności ale są pewne typowe zabezpieczenia i ogrodzenia, sklepów, magazynów, warsztatów, garaży, itd. i to one mogą być celem.
Co do wspinania, przeskakiwania to nie nastawiałbym się na to, bo w sytuacjach o której mówimy będzie osłabienie organizmu a ewentualne kontuzje, urazy, zwichnięcia czy złamania raczej nie będą czymś pożądanym i unikałbym sytuacji w których mogło by do nich dojść.
LARPAK ma rację że hałas nie będzie pożądany bo może zwabić konkurencję tak więc należało by to wziąć pod uwagę oprócz ciężaru tych przedmiotów które będzie się nosić czy przenosić.
Sądzę że podstawa to łom bo można podważyć, przebić, ukręcić, ale dobrze gdyby miał możliwość „prucia” blachy (nie znam takiego). No i coś do cięcia nie tylko drutu, nie tylko siatki ogrodzenia ale również kilkumilimetrowych linek i przewodów elektrycznych, co chyba nie zrobi bagnet (nie ciąłem nim linek) a brzeszczot mimo że lekki jest trochę powolny.
2013-05-15 10:34 AM
wujek Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 415
Reputacja: 43
jeśli to postapo, to może gdzieś będzie Ognisty puch a bodaj i puszka ShoehartaWink

Boże, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies.
2013-05-15 11:25 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów