Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak ludzie sobie radzili w byłej Jugosławi.
Autor Wiadomość
Pozyskiwacz Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 1,102
Reputacja: 138
Jak ludzie sobie radzili w byłej Jugosławi.
http://wolnemedia.net/spoleczenstwo/kied...o-czeka-1/
Polecam sie zapoznać. Ciekawe wspomnienia w czasów wojny w Bośni , z pierwszej połowy lat 90'. Ani dawno, ani daleko od nas. Do tego ta sama strefa klimatyczna i krag kultrowy, więc rady bardzo aktualne.
Jak dla mnie bomba.
http://sovietoutpost.revdisk.org/?p=72
Tu w oryginale , dla znających angielski.

http://www.prisonplanet.pl/polityka/kied...1710755632
A tu dalsza część.

Razem:
http://www.prisonplanet.pl/polityka/kied...p781533246 - cz 1
http://www.prisonplanet.pl/polityka/kied...1710755632 - cz 2

Wojtek.Beskid Niski/rolnictwo-ogrodnictwo-konie/mechanika-ślusarstwo-kowalstwo/laminaty/stare narzędzia rolnicze/ciągniki rolnicze SAM/samochody terenowe/motocykle/ciężarówki.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2013-06-11 09:03 AM przez Boungler.)
2013-06-10 11:39 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kozmikus Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 938
Reputacja: 76
RE: Jak ludzie sobie radzili w byłej Jugosławi.
Plus ode mnie. Rewelacyjny link.

Małopolska | Żywność | Rolnictwo | Narzędzia | Geologia | Energia alternatywna | Budownictwo
2013-06-10 02:51 PM
Migel77 Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 22
Reputacja: 2
Super atykuł. Czytałem jak zaczarowany. Niemogłem oczu oderwać. Masa rzeczy o których nawet nie pomyślałem.
2013-06-10 05:38 PM
Piotrm1975 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 300
Reputacja: 6
Świetny artykuł. Takie zderzenie tego co nam się wydaje z tym co jest naprawdę Sad
2013-06-11 05:14 AM
darvark Niedostępny
konto wyłączone

Liczba postów: 23
Reputacja: -1
Artykuł ciekawy, nie pwoiem. Szkoda tylko, że nie wspomniano o tych którzy byli "dobrze przygotowani", uzbrojeni z zapasami, ale przegrali bo wysiadła im psychika, zwyczajnie nie byli w stanie pociągnąć za spust w sytuacji gdy na szali było ich życie i napastnika.
2013-06-11 05:55 AM
pawel Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 106
Reputacja: 9
Bardzo ciekawy artykuł. Czasami na tym forum pojawiały się wpisy że jak się coś wydarzy, to sam będę się sobą zajmował, oleję rodzinę i sąsiadów. A tymczasem autor artykułu bardzo sensownie tłumaczy nam że grupa ludzi ma dużo większe szanse na przetrwanie niż jednostka.
2013-06-11 06:03 AM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,032
Reputacja: 241
Może mi coś uleciało ale ja sobie takich wpisów nie przypominam - chyba chodziło bardziej o to że to co uda się zabezpieczyć będzie wyłącznie dla nas samych a nie dla sąsiadów, którzy olali kwestię przygotowań na gorsze czasy. Opcji było wiele - to fakt, ale forum nie służy tylko gromadzeniu takich informacji ale i ich analizowaniu. Rozstrzygaliśmy również budowę siedliska skupiającego wiele rodzin i chcieliśmy określić formę jej autonomii, z czego wyszło że najbardziej podstawowym elementem grupy pozostaje jednak najbliższa rodzina.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2013-06-11 06:16 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pozyskiwacz Offline
Stary wyjadacz

Pewne rady z art. są oczywiste - broń, amunicja, woda, żywność. Swoją drogą , ciekawe jaki był dostęp do broni wśród zwykłych ludzi w Jugosławi? Czy tak restrykcyjny jak w Polsce, czy łatwiejszy jak np. w Czechosłowacji.
Potwierdzaja się też niektóre moje przemyślenia, z czego sie bardzo cieszę. Np. wysoka pozycja środków czystości na liście niezbędnych zapasów. We wszystkich konfliktach wojennych choroby i infekcje zabijały więcej żołnierzy niż działania nieprzyjaciela.
Nie mówiąc o zorganizowaniu się we współpracujące grupy.
Zaskoczyła mnie natomiast wysoka wartość zapałek/zapalniczek. Świeczki, lampy naftowe to oczywistość. Wtedy jeszcze nie było ledów , paneli słonecznych i latarek na korbkę (z wyjądkiem chyba ściskanych, rosyjskich, przywiezionych ze wschodu, ale nie wiadomo czy tam docierały, a na pewno było ich malo). Ale jak by się tak zastanowić to większość ludzi nie ma bladego pojęcia o rozpalaniu ognia bez zapałek, a paliwa było za mało do ciagłego podtrzymywania ognia, zreszta to zwraca uwagę i też trzeba umieć palić oszczędny ale niegasnący płomień.
Generalnie wiadomo w co inwestować żeby nie stracić wszystkiego: lokalne pieniądze odpadają, waluty (teraz dolary, euro) sporo tracą- 30-40 $ za konserwę to kilkudziesięciokrotna strata wartości. Złoto i srebro już lepiej, ale najlepiej podstawowe towary na wymianę. Leki, alkohol (nauczyć się robić, tylko trzeba będzie mieć z czego pędzić i mieć opał), tytoń - wie ktoś jak długo można przechowywać tytoń do skrętów ? Nauczyć się robić użyteczne przedmioty: wspomniane lampy naftowe, prądnice wiatrowe lub pedałowe itp. Ale trzeba mieć też narzędzia i materiały do produkcji. Co z umiejetności spawania, jak nie będzie prądu i elektrod, czy gazu ? Czyli znowu: agregat, paliwo, zapas elektrod, tlen w butlach, karbid + wytwornica (albo acetylen, ale to drożej wyjdzie), drut + CO2 do migomatu itp.
Zwracam też uwage że ten konflikt był stosunkowo krótki, powiedzmy średniej długości. Rok można przetrwać na zapasach. Zwłaszcza że to lokalne zagrożenie , liczy się na pomoc i poprawę sytuacji. W razie np. globalnego/kontynentalnego uszkodzenia sieci energetycznej z powodu rozbłysku słonecznego , po kilku/kilkunastu miesiącach kryzys wejdzie w nowa fazę. Zapasy się pokończą , ale ludzie nacza się stopniowo żyć w nowej rzeczywistości. Co innego nabierze wartości. Trzeba będzie zacząć produkować żywność, podstawowe przedmioty, np. mydło, świece. Co innego będzie cenne, założe się że za gumofilce będzie można dostać na wsi sporo jedzenia.Powinien się rozwijać jakiś transport. Trzeba pomyśleć jak się znaleźć w tym świecie, jeżeli będziemy mieli pecha i się w nim znajdziemy.

Wojtek.Beskid Niski/rolnictwo-ogrodnictwo-konie/mechanika-ślusarstwo-kowalstwo/laminaty/stare narzędzia rolnicze/ciągniki rolnicze SAM/samochody terenowe/motocykle/ciężarówki.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2013-06-11 08:46 AM przez Pozyskiwacz.)
2013-06-11 06:21 AM
MickM Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 176
Reputacja: 47
Artykuł świetny, choć trochę ogólnikowy.
Dobrze, że doceniona została rola rodziny (najbliższej społeczności).

Ten cytat szczególnie mi utkwił:
"Mój sąsiad na przykład wiedział jak robić lampy naftowe. On nigdy nie był głodny."

Michał | WM | Elektronika | Chemia | Fizyka | Matematyka ||net
Myśl zawsze kategorią przeciwnika.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2013-06-11 08:05 AM przez MickM.)
2013-06-11 08:05 AM
Pozyskiwacz Offline
Stary wyjadacz

Jeszcze jeden wniosek mi się nasuwa, zapalniczki gazowe to świetny towar na wymianę. Ale dla siebie lepsza bedzie benzynowa- np. "Zippo" , ale nie tylko. To że benzyna paruje nie ma aż takiego znaczenia jeżeli używa się jej czesto. A jest niezawodna. Potrzebna ilość paliwa (benzyna, rospuszczalnik, nafta, denaturat, czy wysokoprocentowy alkohol własnej produkcji) jest niewielka. Nawet w gaźniku skutera mieści się benzyny na kilka napełnień.
Naczyć się robić benzynówki- nawet na froncie II wś żołnierze robili z łusek , więc nie jest to skomplikowana technologia.

Co do gazowych zapalniczek, to jak do tej pory najtańsze jakie widziałem (i dobre) są w Tesco , pakowane po 3 szt. Kamienia , który teoretycznie mógłby się utleniać nie mają, więc powinny być w zasadzie wieczne. tzn. chodzi mi o składowanie, bo to jednorazówki.
A pamięta ktoś z czasów komuny zakłady które wstawiały zaworki i napełniały zapalniczki jednorazowe ? Smile Wszystko już było Wink

2013-06-11 08:58 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny