Boungler Alienator - Serwis Informacyjny Boungler YouTube

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy warto być uczciwym ????
Autor Wiadomość
yamabushi Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 45
Reputacja: 0
RE: Czy warto być uczciwym ????
ja powiem tak - NIE OPLACA SIE BYC UCZCIWYM - ale trzeba
2017-04-26 12:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
viragolo Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 163
Reputacja: 5
A moim zdaniem się opłaca, choć nie finansowo. Lubię to, że nie boję się mojego telefonu, nie mam długów i nie boje się odbierać nieznanych mi numerów. Nie mam wrogów więc nie boję się, gdy ktoś puka do drzwi, nie muszę omijać żadnych dzielnic miasta. Śpię spokojnie, w razie kłopotów mam do kogo zadzwonić, pomogłem nie raz i wiem, że również otrzymam pomoc gdy będę potrzebował. Gdy jestem miły dla ludzi zazwyczaj odwdzięczają się tym samym, to pomaga załatwić sprawy urzędowe, uzyskać pomoc w sklepie technicznym czy nie wiem, załatwić kumpla z autem by przewieźć lodówkę. Nasz dzień codzienny to pełno takich drobnostek, niby drobnostek ale to one decydują jaki mamy dzień, jaki mamy dziś nastrój, ile stresu się najemy lub odwrotnie, ile radości przeżyjemy. Jesteśmy w pewnym sensie zależni od innych ludzi i relacje jakie z nimi mamy są bardzo bardzo ważne.

Bycie dobrym człowiekiem, uczciwym, bardzo się opłaca!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2017-04-27 07:17 AM przez viragolo.)
2017-04-27 07:15 AM
Krasny Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 327
Reputacja: 16
W zasadzie masz rację.
Nigdy nie wyję na babę w markecie która jest przede mną chociaż trzeci raz wraca na regał po coś.
Nie wyję bo nie wiem czy ta sama baba za chwilę w urzędzie nie zrobi mi problemu.
To taka zimna kalkulacja, bądź miły a inni może będą.

Czy warto być uczciwym? Nie wiem, pewnie nie, ale to jest w nas, te wartości wynosi się z domu.
Nikt kto jest uczciwy nie rozważa tego w kategoriach "czy warto".
Oczywiście jest szansa że będąc uczciwym spotkasz innych uczciwych którzy Cię nie wydymają.
Ja w to wierzę ale ja idealistą jestem.

2017-04-27 02:02 PM
Wojto Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 37
Reputacja: 11
Myślę, że odpowiedź w dzisiejszych czasach jest oczywista - nie warto. Uczciwość jest karana już od poziomu szkoły (lepszą ocenę dostanie ten, kto zerżnie zadanie domowe z Internetu niż ten, kto zrobi je gorzej ale samodzielnie). Potem w codziennym życiu w pracy (wyścig szczurów - z założenia nieuczciwy) poprzez prowadzenie własnej firmy. Znajoma, która jest główną księgową w prywatnej firmie nie raz opowiadała, że przepisy są tak skonstruowane, są tak ze sobą sprzeczne, że nie da się uczciwie prowadzić firmy. Jesteś uczciwy, to szybko wypadniesz z rynku.
Poza tym, co znaczy być uczciwym? Czy mówienie prawdy to uczciwość? Takiej prosto w oczy? Każdy z nas na pewno wie czym kończy się mówienie prawdy prosto w oczy drugiemu człowiekowi. Ludzie nie lubią prawdy. Więc co? Kłamanie? A może "oszczędne gospodarowanie prawdą?". Już pojawia się relatywizm, czyli naginanie uczciwości. Podejrzewam, że każdy mógłby podać odrobinę inną definicję.

Taka zmiana pracy na przykład. Procesy rekrutacyjne, rozmowy, to jedna wielka ściema i wzajemne okłamywanie. Co się wyprawia na rynku pracy, jak pośrednicy traktują kandydatów do pracy, jak ten system żyje sam dla siebie, to się w głowie nie mieści. Książkę by można o tym napisać. Powiesz prawdę, będziesz uczciwy - możesz pożegnać się z pracą. Trzeba lawirować i mówić to, co winno być powiedziane.

Panowie - nie oszukujmy się - świat na kłamstwie stoi. A uczciwi w tym świecie są tylko w du..pę kopani.
Kwestia jest inna. Człowiek jest prawdziwie uczciwy nie dlatego, że mu się to opłaca czy nie, tylko dlatego że takie wartości wyniósł z domu, że to jest coś co definiuje jego osobowość. I godzi się z tego konsekwencjami.

Jeśli jesteśmy uczciwi tylko dlatego, że się to nam opłaca, to nasz kręgosłup moralny jest wątpliwy. Równie dobrze możemy być prawymi obywatelami, nie kraść, nie oszukiwać tylko dlatego, że to się nam nie opłaca, bo boimy się kary, więzienia. To już wiadomo jak zachowamy się gdy tych czynników dyscyplinujących zabraknie - na przykład w sytuacji kryzysowej. Osobiście trzymałbym się z daleka od ludzi, którzy są uczciwi tylko dlatego, że im się to opłaca.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2017-04-27 06:11 PM przez Wojto.)
2017-04-27 06:07 PM
Machina Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 12
Reputacja: 1
(2015-06-29 10:24 AM)RafalKrzy napisał(a):  Oczywiście, Karma do Ciebie wraca.

Tak, ale tylko ta zła...Dodgy
2017-05-15 06:24 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz