Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szok (wstrąs) anafilaktyczny
Autor Wiadomość
Tsunami Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 213
Reputacja: 16
Szok (wstrąs) anafilaktyczny
http://pl.wikipedia.org/wiki/Anafilaksja
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,10158...yczny.html
----
Czy ktoś z Was miał doświadczenia z poniższą autostrzykawką - EpiPen?

Wskazania: Pomoc doraźna w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego lub nagłych reakcji alergicznych, wywołanych m.in. użądleniami lub ukąszeniami przez owady, pożywieniem lub lekami.

Dawkowanie: Domięśniowo. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. U małych dzieci preparat należy podawać w sytuacji zagrożenia życia; jeśli konieczne jest podanie mniejszych dawek leku, należy rozważyć zastosowanie innych preparatów epinefryny do wstrzykiwań. Jeżeli objawy alergii nie ustępują, drugą dawkę leku można podać po 15 minut od pierwszego podania. W celu przyspieszenia działanie leku zaleca się rozmasowanie miejsca wstrzyknięcia.

Możliwe skutki uboczne: Mogą wystąpić: przyśpieszenie akcji serca, podwyższenie ciśnienia krwi, potliwość, nudności, wymioty, ból i zawroty głowy, osłabienie, drżenie, niepokój, zaburzenia rytmu serca. W przypadku nieumyślnego wstrzyknięcia leku w ręce lub stopy, może dojść do obwodowego niedokrwienia.
http://www.doz.pl/leki/p4510-EpiPen

Zastosowanie http://www.youtube.com/watch?v=tjILFYPE3Uw
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-11 11:42 AM przez aPC.)
2014-01-05 03:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adrian Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 91
Reputacja: 7
RE: EpiPen - ubezpieczenie na wypadek szoku anafilaktycznego?
Cena ok. 275,79 za sztukę? Może gdybym wiedział, że jestem wyjątkowo ciężko uczulony na jakieś cholerstwo to porozmawiałbym o tym z lekarzem, ale do profilaktycznego noszenia w apteczce indywidualnej "na wszelki wypadek" cena IMO dyskwalifikuje.

Poza tym, jeśli dobrze pamiętam, epinefrynę trzeba przechowywać w lodówce, więc po kilkudniowym letnim wypadzie do lasu może nadawać się do wyrzucenia...
2014-01-05 08:59 AM
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 763
Reputacja: 100
Są tańsze, np. http://www.doz.pl/leki/p6757-Adrenalina_WZF - 55zł. Zasada działania taka sama. Jeżeli chodzi o przechowywanie:
Cytat:Przechowywać w lodówce (od 2○C do 8○C). W obowiązującym terminie ważności dopuszcza się przechowywanie leku przez okres 6 miesięcy w temperaturze poniżej 25°C.
Pamiętajcie, że to jest na receptę.
Może być warto kupić coś takiego przed wakacjami, jeżeli nie wiemy jak nasza rodzina reaguje na jad pszczeli itp.. 55zł to nie tragedia, a wstrząs anafilaktyczny jest jednym z tych przypadków gdy w ramach pierwszej pomocy nie możemy prawie nic zrobić. W miejscach w których czas przyjazdu karetki się wydłuży (jeziora, morze, góry) jest to bardzo niebezpieczne.
Wszystko zależy od naszego portfela. Mogąc przeznaczyć te 55zł na tą adrenalinę zdecydowanie bym kupił przed wakacjami. Po powrocie do domu trafiłaby do lodówki, i tam sobie grzecznie leżała do końca terminu ważności - bo drugi rok z rzędu tej samej bym nie zabrał, z obawy o przegrzanie.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
2014-01-05 11:10 AM
dark_angel Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 203
Reputacja: 10
Ja wole ampulke adrenaliny + strzykawka 2ml + igla 0.6. Mam w apteczce na wszelki wypadek, ostatnio adrenalina przydala sie przy malym "wypadku" w domu, i raczej pen by mi nie pomogl Wink

KRZYSIEK | MMZ | RATMED || ŁĄCZNOŚĆ | INFORMATYKA | STRZELECTWO
2014-01-05 07:56 PM
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

No to zależy od tego na ile ktoś zna się na pierwszej pomocy itp. Adrenaliną można zaszkodzić. Mając ampułke trzeba wiedzieć ile adrenaliny użyć, i jak wykonać zastrzyk. Przy ampułko-strzykawkach tylko wyjmujesz i kłujesz, bez liczenia dawek.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
2014-01-05 11:21 PM
wujek Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 415
Reputacja: 43
@quebec
Kojarzysz tę scenę z Pulp Fiction
http://www.youtube.com/watch?v=jpMxpzfSRUA
ile to ma wspólnego z adrenaliną?
w jakich sytuacjach można ją jeszcze wykorzystać?

i na ile takie zachowanie się 'klienta' jest realne?
Czy klient z obrzękiem po ukąszeniu owada będzie się zachowywał w podobny sposób?

Boże, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-05 11:52 PM przez wujek.)
2014-01-05 11:48 PM
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Pulp Fiction jest genialne Wink Kojarzę, kojarzę.
Takiej reakcji jak na filmie bym się nie spodziewał. Dla laika adrenalina/epinefryna przyda się tylko przy wstrząsie anafilaktycznym. Stosuje się ja też przy niektórych typach zatrzymania akcji serca, ale żeby móc ocenić czy się przyda trzeba podpiąć EKG i być w stanie ocenić aktywność serca. To raczej zabawa dla ratmedów i lekarzy.
Przy wstrząsie anafilaktycznym spodziewałbym się raczej, że poszkodowany powoli będzie się ogarniał. No i tym się kłuje w udo, jakby mi ktoś wbił coś takiego w serce to też bym zareagował jak na filmiku Tongue Przy wstrząsie anafilaktycznym spada ciśnienie krwi, jeżeli się nie mylę epinefryna po prostu je podwyższa. Zbyt niskie ciśnienie krwi powoduje wstrząs - organizm odcina od krwi po kolei zbędne/najdalsze części ciała. Krew przestaje dopływać najpierw do dłoni/stóp, potem do nóg i rąk, i tak dalej. Wszystko po to żeby wystarczająca ilość krwi obsługiwała narządy wewnętrzne. Taki stan może też wystąpić np. przy krwotoku. Wstrząs anafilaktyczny to tylko jeden z rodzajów wstrząsów.

Aha, i pamiętajcie o jednej bardzo ważnej rzeczy.
W ramach pierwszej pomocy nie macie prawa podać komukolwiek jakiegokolwiek leku. Jeżeli lek wywoła skutki uboczne, to potem możecie odpowiadać z powództwa prywatnego albo i z urzędu. Jeżeli mając adrenalinę w kieszeni spotkacie na szlaku kogoś ze wstrząsem to najbezpieczniej jest dać to rodzinie/znajomym tej osoby, i powiedzieć że to może uratować mu życie, ale nie jesteście lekarzami, nie macie pewności i nie możecie tego podać. Ich sprawa co zrobią.

To jest idiotyzm, ale jeżeli osoba z zawałem powie Wam że ma w kieszeni lek który uratuje jej życie, to mu go nie wciskacie do ust. Możecie wyciągnąć i dać mu go do ręki, żeby sam wziął. Wtedy macie bezpieczne tyłki.
Nie mam zamiaru siedzieć w pierdlu bo jakiś pseudo-prokurator chce sobie poprawić statystyki, więc obcym nie podam nic. Jeżeli jestem pewien że ma cukrzycę to dam mu do ręki butelke z czymś słodkim do picia. Nic więcej. Nawet witaminy C.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-06 10:23 AM przez quebec.)
2014-01-06 09:49 AM
WarBlok Offline
TabaccaTeam:)
Premium

Liczba postów: 1,576
Reputacja: 122
Biorąc pod uwagę za i przeciw + zdrowy rozsądek i konsekwencję to dając komuś z rodziny "lek" który uratuje komuś życie może będziemy niesieni na rękach,
jeśli coś by się stało tłumaczenia u prokuratora co nie miara,
że ja mu tego nie podałem.

Brałem udział kiedyś w udzieleniu 1 pomocy (nie po raz pierwszy), zakończonej sukcesem, jakie było zdziwienie kiedy po kilku tygodniach przyszło z prokuratury wezwanie na przesłuchanie jako "świadek" Wink . Pani której udzielano pomocy najpierw źle się czuła na skutek udzielenia 1 pomocy (użyty AED) od obrażeń poprzez naruszenia nietykalności cielesnej (jak udzielić pomocy nie dotykając osoby?) do ośmieszenie została rozebrana na oczach ludzi czego nie widziała. Z racji wykonywanego zawodu jestem zobowiązany do udzielenia pomocy, ukończyłem kurs udzielania 1 pomocy i nie może się to skrócić do wezwania karetki pogotowia.
Wezwanie do prokuratury i rozmowa trwała kilkanaście minut, taka jest procedura. W/w zarzuty oddalone.

Tacy są ludzie w myśl zasady:
"Co ci zrobiłem dobrego, że mnie tak nienawidzisz?".

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ! mo-lone lah-veh! μολὼν λαβέ!
DeGie
Dei solum ad genua procumbam

amor patriae nostra lex
[Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]
2014-01-06 11:05 AM
fat ed Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 194
Reputacja: 55
(2014-01-06 09:49 AM)quebec napisał(a):  Pulp Fiction jest genialne Wink Kojarzę, kojarzę.
(...)Stosuje się ja też przy niektórych typach zatrzymania akcji serca, ale żeby móc ocenić czy się przyda trzeba podpiąć EKG i być w stanie ocenić aktywność serca.(...)
Stosuje się we wszystkich rodzajach NZK

Cytat: Przy wstrząsie anafilaktycznym spada ciśnienie krwi, jeżeli się nie mylę epinefryna po prostu je podwyższa. Zbyt niskie ciśnienie krwi powoduje wstrząs - organizm odcina od krwi po kolei zbędne/najdalsze części ciała. Krew przestaje dopływać najpierw do dłoni/stóp, potem do nóg i rąk, i tak dalej. Wszystko po to żeby wystarczająca ilość krwi obsługiwała narządy wewnętrzne.
Wstrząs anafilaktyczny spowodowany jest nadreaktywnością układu immunologicznego i wyrzutem mediatorów zapalnych w tym histaminy, która powoduje wazodylatację (rozszerzenie łożyska naczyniowego), zwiększa przepuszczalność naczyń dochodzi do przesunięć płynowych- woda z naczyń przechodzi do tkanek (powoduje obrzęki). Organizm nic nie odcina bo nie jest w stanie- reakcja jest zbyt gwałtowna, dochodzi do hipotensji i w konsekwencji niewydolności krążenia. Obrzęk tkanek, w tym tkanek gardła może powodować uduszenie, dochodzi również do skurczu oskrzeli co nasila proces.
Podanie adrenaliny- lek I rzutu, powoduje skurcz naczyń, przeciwdziała hipotensji, zmniejsza obrzęk, rozszerza oskrzela. Efekt jest dość spektakularny.

Dawkowanie wg wytycznych ERC domięśniowe, boczna pow. uda:
dzieci do 6 roku życia- 0,15mg
dzieci miedzy 6-12- 0,3mg
powyżej 12 lat- 0,5mg
Standardowa ampułka to 1mg/ml (roztwór 1:1000)

Dalsze leczenie:
- płynoterapia bolus- dzieci- 20 ml/kg, dorośli 500-1000ml
- leki p/histaminowe np Clemastin
- sterydy- Hydrocortison, Dexaven
- inne magnez, aminofilina, salbutamol, bromek ipratropium
2014-01-07 10:37 PM
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

O, super że ktoś to porządnie opisał. Niestety wiedzę mam tylko na poziomie KPP+trochę artykułów... Dzięki za poprawienie mnie.

2014-01-08 01:48 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów