Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szok (wstrąs) anafilaktyczny
Autor Wiadomość
Tsunami Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 213
Reputacja: 16
RE: EpiPen - ubezpieczenie na wypadek szoku anafilaktycznego?
Widzę że podanie leku w takiej sytauacji może skoczyć się nieciekawie dla ratownika.
Rozumiem że podanie ZIRTECU w sytuacji kiedy ktoś się dusi a karetka błądzi jest wg prawa niedopuzczalne?

Jak wygląda skuteczność i szybkośc działania Zirtecu w sytuacji szoku anafilaktycznego np po użądelniu uczulonej osoby przez osę?
2014-01-08 01:45 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 763
Reputacja: 100
Zyrtec i inne przeciwhistaminowe w formie tabletek przy wstrząsie możesz sobie odpuścić. Tzn przeciwhistaminowe stosuje się później w leczeniu, ale na początek trzeba poszkodowanego utrzymać przy życiu żeby było jak go leczyć.
Jestem alergikiem od małego, nie znalazłem leku którego działanie byłbym w stanie zauważyć wcześniej niż po 30 minutach od połknięcia (a sprawdziłem chyba wszystkie substancje czynne dostępne na rynku, w różnych dawkach, w różnych mieszankach - mam dosyć silną alergie). W miarę sensownie zaczynały działać po godzinie-dwóch. Nawet gdyby były w stanie uratować życie to działają po prostu zbyt wolno.

Jeżeli chodzi o podawanie leków to tak jak pisałem: udzielając pierwszej pomocy nie masz prawa podać żadnego leku. Na pewno nie pójdziesz siedzieć jeżeli tego nie zrobisz, możesz pójść siedzieć albo płacić odszkodowanie jeżeli podasz. Ja od Zyrtecu praktycznie straciłem wzrok na kilka godzin. Nie wiem jakim cudem, sam tego nie pamiętam, wiem od rodziny. Skutki uboczne mogą być różne, szczególnie jeżeli poszkodowany bierze jakieś leki, i wymieszasz kilka.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-08 02:27 PM przez quebec.)
2014-01-08 02:19 PM
jacekr Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 196
Reputacja: 12
zwycięzców się nie sądzi.
dogadać z kolega z pogo aby dał ampułke adrenaliny i strzykawke, nauczyc się to przygotować i schować na godzine W
2014-01-11 12:17 PM
melassa Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 9
Reputacja: 2
RE: Szok (wstrąs) anafilaktyczny
Nie raz mnie użądliła osa i nic. Po tej sytuacji użądliła mnie osa i nic.

Latem 2017 użądliła mnie osa, myślałem, że nic, po 5-10 minutach zacząłem czuć się słabo, nogi robiły się jak z waty, doszedłem do obcego człowieka, powiedziałem, że użądliła mnie osa... po paru godzinach odzyskałem przytomność na Oddziale Ratunkowym w szpitalu.

Później się dowiedziałem od tego człowieka. Powiedziałem i padłem, zadzwonił na pogotowie. Ponieważ byłem na zadupiu, pogotowie przyjechało po 30 minutach. Zanim mnie wzięli do karetki 20 minut trwała akcja reanimacyjna, chcieli wzywać śmigłowiec, bo był duży problem.

Ponieważ byłem na totalnym zapupiu, gdyby nie ta osoba, zapewne bym zszedł.

Zalecenia późniejsze, po każdym ukąszeniu natychmiast wziąć 2 tabletki Clemastinum WZF. Przez lato nosiłem ampułko strzykawkę Adrenalina WZF. Jeżeli jest poza lodówką ważność pół roku, cena na receptę ok. 30zł. Nie użyłem jej (3x razy użądliła mnie po tym osa). Na wiosnę wezmę receptę na nową. Przy takim wstrząsie jest 5-10 minut na świadomą reakcję, że odlatujesz. Adrenalina (wg. lekarza) nie ma skutków ubocznych, może jakieś "kołatanie" serca.

Jeżeli przez 30-40 minut od ukąszenia nic się nie dzieje, to już jest ok.

Takie doświadczenie życiowe w tym temacie.
2018-01-06 03:54 PM
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 763
Reputacja: 100
(2018-01-06 03:54 PM)melassa napisał(a):  Adrenalina (wg. lekarza) nie ma skutków ubocznych, może jakieś "kołatanie" serca.

Mnie uczono, że po użyciu adrenaliny należy koniecznie udać się do szpitala. Nawet w ulotce masz napisane:
Cytat:Pacjenta/opiekuna należy poinformować, że po każdorazowym użyciu produktu Adrenalina WZF:
- należy zadzwonić po natychmiastową pomoc medyczną, wezwać karetkę pogotowia oraz
powiedzieć, że jest to „anafilaksja”, nawet jeśli objawy ulegną poprawie (patrz punkt 4.4).

- w przypadku pacjentów przytomnych korzystne jest ułożenie płasko z uniesionymi nogami,
jeżeli jednak występują trudności z oddychaniem, powinni oni usiąść. Nieprzytomnych
pacjentów należy ułożyć na boku w pozycji bezpiecznej.
- pacjent powinien w miarę możliwości pozostać z inną osobą, do momentu przybycia pomocy
medycznej.
Źródło: http://leki.urpl.gov.pl/files/34_Adrenal..._0_3ml.pdf

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
2018-01-07 12:50 AM
Tathagata Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 73
Reputacja: 12
Nie doznałem nigdy o wstrząsu anafilaktycznego. Ale miałem ciekawy przypadek Smile
Wiele razy dziabały mnie osy i pszczoły i przeważnie poza uczuciem niewielkiego pieczenia - i ewentualnie wyjęcia żądła pszczoły nie było problemów.
Latem 2017 kosiłem kosa spalinową trawę przy polu i przez gruba rękawiczkę roboczą coś mnie użądliło - niewiele większe od osy być może mały szerszeń? one maja dłuższe żądło. Masakra: swędzenie, pieczenie, pulsujący ból dłoni, na pół godziny sparaliżowało mi dłoń i jeszcze przez następną godzinę czułem jak by dłoń nie była moja. Wbił mi się dokładnie z żyłkę na dłoni. A według literatury jad szerszeni jest słabszy od osy tylko ma głębiej penetrujące żądło.

[Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-01-07 12:47 PM przez Tathagata.)
2018-01-07 09:49 AM
Grzes Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 84
Reputacja: 10
Skład jadu szerszeni ma takie proporcje, że jest odczuwalnie boleśniejszy. Przy podobnej toksyczności dla organizmu.
2018-01-07 02:48 PM
melassa Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 9
Reputacja: 2
(2018-01-07 12:50 AM)quebec napisał(a):  - należy zadzwonić po natychmiastową pomoc medyczną, wezwać karetkę pogotowia oraz
powiedzieć, że jest to „anafilaksja”, nawet jeśli objawy ulegną poprawie (patrz punkt 4.4).

Tak, po każdym użyciu ampułko strzykawki z Adrenaliną, natychmiast zadzwonić na pogotowie.
2018-01-10 04:31 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów