Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zrobić nóż?
Autor Wiadomość
killrathi Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 221
Reputacja: 54
Jak zrobić nóż?
słowem wstępu:
Krótki foto poradnik jak zrobić własny nóż. Tu przykładem był szef kuchni, ale praktycznie wszystkie noże o tej konstrukcji można zrobić w ten sposób.
Oczywiście nie jest to sposób jedyny, wiele rzeczy można wykonać inaczej, lecz jego celem jest prosty pogląd na know how

zaczynamy:

Krótki tutorial dla początkujących "jak zrobić nóż".
Celem jest wykonanie noża szefa kuchni o długości głowni 200mm.
Zaczynamy Smile

Kawałek blachy stali NC6 o grubości 3mm z której powstanie nóż
[Obrazek: 53821016.jpg]

Na stali za pomocą markera rysujemy kształt noża.
Następnie za pomocą szlifierki kątowej wycinamy kształt

[Obrazek: 89358886hs.jpg]

Ja zazwyczaj kończę pracę kątówką na tym etapie, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to dokładniej. Osobiście wolę dopracować kształt na szlifierce stołowej.
Tak wygląda z docelowym kształtem:
[Obrazek: 12324455.jpg]

Następnie za pomocą ręcznej szlifierki taśmowej (potocznie zwanej czołgiem) usuwam rdzę i nierówności ze stali powstałe przy walcowaniu blachy
[Obrazek: 34571655.jpg]

Kolejny etap: otwory pod piny. Zawsze wiercę je na tym etapie, zanim jeszcze zabiorę się za szlify. W tym przypadku otwory o średnicy 6mm
[Obrazek: 64478439.jpg]

Można już zabrać się za szlifowanie płazów. Ten nóż ma mieć szlif pełny płaski. Aby wykonać równe wyjścia szlifu stosuję ogranicznik:
[Obrazek: 66272471.jpg]
Zrobiony jest on z dwóch kawałków hartowanej stali skręcanych na śruby

Szlify robię na czołgu zamontowanym "do góry nogami" (taśmą do góry) w imadle. Do zrobienia szlifu używam taśm o gradacji 40. Taśmy 80 i 120 używam później w celu zdjęcia grubych rys, aby w następnym etapie pracy mieć mniej roboty papierami ściernymi
[Obrazek: 17030366.jpg]

Gdy szlify są wykonane, należy klingę przygotować potraktować papierami ściernymi. W tym celu, kładę blank na twardym i płaskim kawałku semitronu oraz mocuję ściskiem stolarskim do stołu czubkiem do siebie.
[Obrazek: 54767259.jpg]
Szlifowanie zaczynam od papieru gradacji 180 a kończę na 400 (na tym etapie wystarczy - później po hartowaniu kończę na gradacji 2000).
Dla wygody pracy nawijam paski papieru ściernego na kawałek semitronu (można na klocek drewna lub pilnik), dodatkowo takie szlifowanie poprawia płaskość szlifu.

nóż wysatynowany gradacją 400, odtłuszczony, palenisko przygotowane. Grzejemy, trzymając się wytycznych dot. stali
[Obrazek: img20110226003.jpg]

Po zgaszeniu w oleju, oczyszczeniu z oleju nóż trafia do piecyka elektrycznego w celu odpuszczenia. Bo zabiegach wygląda tak:
[Obrazek: img20110226004.jpg]

Następny etap do zebranie odwęglonej w hartowaniu warstwy stali oraz satynowanie ostrza.

po wyczyszczeniu blanka ze zgorzeliny po hartowaniu zabieramy się za przygotowanie okładzin.

W przypadku szefa kuchni okładziny będą zrobione z orzecha amerykańskiego
[Obrazek: img20110401001.jpg]

Klocek o wymiarach 2,5x3cm tnę na pół za pomocą piły tarczowej
Piny wykonane będą z pręta mosiężnego o średnicy 6mm
[Obrazek: img20110401002.jpg]
Pręt tnę na ok 20mm odcinki

Jeden z trudniejszych momentów - wiercenie otworów w drewnie.
Wiercę na wiertarce zamocowanej w statywie (kolumnowa jest zdecydowanie lepsza, ale z braku laku...). Aby równo wywiercić otwory w okładzinie, mocuję ją ściskiem stolarskim do blanka i wiercę w miejscach otworów w stali - dzięki temu zawsze otwory wywiercone są idealnie w tym samym miejscu.
Wiertło powinno być ostre a wiercony detal najlepiej jakby leżał na czymś twardym - zmniejsza to ryzyko wykruszeń drewna w momencie przebicia się wiertła na wylot.
W niektórych gat. drewna praktycznie niemożliwe jest niepowstawanie wykruszeń - dlatego też drewno na okładziny zawsze tnę na grubsze plastry niż mają być na nożu - w późniejszej obróbce mogę spokojnie zeszlifować kilka mm drewna i pozbyć się wykruszeń.

W projekcie szefa kuchni zastosowałem jeszcze żółte przekładki z polistyrenu. Całość składam i spinam pinami
[Obrazek: img20110402001.jpg]

Na szlifierce taśmowej szlifuję czoło okładzin
[Obrazek: img20110402002.jpg]

Pora na montaż okładzin do noża. Każdy element dokładnie pokrywam cienką warstwą kleju epoksydowego i następnie ściskam
[Obrazek: img20110402003.jpg]

UWAGA - nie nabijać okładzin na piny młotkiem... bardzo łatwo uszkodzić drewno. Ja robię to ściskając całość w imadle.

Gdy klej już zwiąże szlifuję wstępnie kształt okładzin na taśmie - najwygodniej mi się to robi na rolce od czołgu.
Po kilkunastu minutach całość wygląda już tak:
[Obrazek: img20110402004f.jpg]

Ostatni krok to wykończenie rękojeści. Ręcznie za pomocą pasków papieru ściernego o różnej gradacji nadaję rękojeść finalny kształt
[Obrazek: img20110402011.jpg]

Po zakończeniu szlifowania drewno impregnowane jest ciepłym olejem lnianym i woskiem

Jak robię noże || Killrathi Knives
[Obrazek: sygnatura_dar-2015.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-14 06:47 AM przez killrathi.)
2014-01-13 09:42 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
makpfi Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 524
Reputacja: 49
RE: Jak zrobić nóż?
Dzięki za ciekawe fotki. Czy mógłbyś pokazać jeszcze fotki tego " czołgu " do robienia szlifów?

"Cywilizacje umierają, gdy kobiety nie chcą rodzić dzieci a mężczyźni walczyć" - Józef Maria Bocheński
Profil na Bio/ Lubelskie-Mazowieckie/CB radio

[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]
2014-01-14 11:59 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,025
Reputacja: 240
ano to pewnie cosik takiego...

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-14 01:45 PM przez Boungler.)
2014-01-14 01:31 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
borekpriv Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 292
Reputacja: 57
Szlifierka taśmowa (ręczna),to wygląda (w największym uproszczeniu) jak żelazko a zamiast stopy ceramicznej są 2 rolki po których przemieszcza się papier scierny zwany "bezkońcowym".Wygląda jak czołg.

[Obrazek: Bandslijpmachine_hobbykwaliteit_(Westfalia).jpg]

Świetny poradnik.

A gdzie w Hymnie Narodowym jest mowa o przemyśle energetycznym?
Odpowiedź: ..... pod twoim przewodem...

[Obrazek: sygnatura_dar-2016.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-14 02:09 PM przez borekpriv.)
2014-01-14 01:42 PM
killrathi Offline
Czyta i pisze

faktycznie coś zdjęcia mi imageshack zjadł... postaram się poprawić.A czołg to coś takiego:
http://www.narzedzia.pl/photo/productGal...0-2466.jpg

jest to minimalne minimum Smile

To co Boungler pokazałeś to marzenie niejednego nożoroba. Niestety koszty takiej maszyny są koszmarne i dla hobbystów zupełnie nieopłacalne.
Obecnie mam małą szlifiereczkę taśmową dedry - cena niewiele wyższa od "czołgu" a komfort pracy zdecydowanie lepszy. Zwłaszcza w zestawieniu z dobrymi pasami.

2014-01-14 02:07 PM
wujek Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 415
Reputacja: 43
a piec? Powiesz coś o nim? Zrobiony z szamotki? Czym opalasz?

Boże, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego bierze mnie mój pies.
2014-01-14 02:35 PM
killrathi Offline
Czyta i pisze

skoro jest zainteresowanie to postaram się szerzej opisać swój warsztat. Wraz ze zdjęciami. Dajcie mi tylko kilka dni Smile

2014-01-14 03:30 PM
killrathi Offline
Czyta i pisze

dwa tygodnie temu obiecałem powiedzieć coś więcej o warsztacie.
Dziś zrobiłem krótkie video które pokazuje w miarę dokładnie jak wygląda moja "nora" i jakimi narzędziami pracuję:

http://www.youtube.com/watch?v=TWz7Rzh5s58

jak komuś mało opisów to więcej napisałem na blogu:
http://mt-knives.blogspot.com/2014/02/dz...sztat.html

2014-02-01 04:53 PM
parthagas Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 215
Reputacja: 14
W warsztacie masz jedną fajną rzecz, której mi brakuje - porządku!

http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
2014-02-01 08:34 PM
Nightvolf Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 41
Reputacja: 5
Killarthi widziałem tam lampę naftową Smile Wczoraj odpuszczaliśmy kawałek stali, jako że piec mam na zewnątrz, a godzina była mocno popołudniowa postanowiliśmy dać sobie światła właśnie taką naftówką takie retro, dodające klimatu. co do warsztatu masz tam jak przed przyjściem perfekcyjnej pani domu Smile u mnie w warsztacie jakby granat pierdyknął, ale powoli zabieram się za porządki. Powiedz jeszcze tylko czy tam na wiertarce był filc?

Edit Boungler: OK, temat wątku jest inny, wracamy do tematu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-02-02 09:58 AM przez Boungler.)
2014-02-01 09:38 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny