Boungler Alienator - Serwis Informacyjny

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co wolno, a czego nie wolno w polskim lesie? [Ustawa]
Autor Wiadomość
Kirle Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 123
Reputacja: 41
Co wolno, a czego nie wolno w polskim lesie? [Ustawa]
Cała ustawa znajduje się na stronie: Ustawa o lasach (PDF), a poniższe fragmenty stanowią minimum, z którym powinien zapoznać się każdy, kto wstępuje do lasu, niezależnie, czy jest to zwykła przechadzka, czy testowanie PE Wink :

"Art. 26.
1.Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, są udostępniane dla ludności.

2. Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:

1) uprawy leśne do 4 m wysokości;
2) powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
3) ostoje zwierząt;
4) źródliska rzek i potoków;
5) obszary zagrożone erozją.

3. Nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w razie gdy:

1) wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
2) występuje duże zagrożenie pożarowe;
3) wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.

4. Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 2 pkt 1, oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania zakazu. (...)"

"Art. 29.
1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.

2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych. (...)"

"Art. 30.
1.W lasach zabrania się:

1) zanieczyszczania gleby i wód;
2) zaśmiecania;
3) rozkopywania gruntu;
4) niszczenia grzybów oraz grzybni;
5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;
6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;
7) zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych;
8) rozgarniania i zbierania ściółki;
9) wypasu zwierząt gospodarskich;
10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
11) wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk;
12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;
13) puszczania psów luzem;
14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.

2. Przepisy ust. 1 pkt 3 i 5 nie dotyczą czynności związanych z gospodarką leśną, a pkt 12–14 nie dotyczą polowań.

3. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. (...)"

Dorzucam jeszcze link do mapki pokazującej aktualne obszary objęte zakazem wstępu:
Zakazy wstępu do lasu
oraz
Stopnie zagrożeń pożarowych

Dorota|Pierwsza pomoc|Biologia|Ekologia|
Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę.

[Obrazek: sygnatura_dar-2014.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-22 07:39 PM przez Kirle.)
2014-01-22 07:16 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
rafalstauer Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 325
Reputacja: 25
RE: Co wolno, a czego nie wolno w polskim lesie? [Ustawa]
W skrócie nic nie wolno robić poza przemieszczeniem się pieszo/rowerem ścieżką z punktu A do punktu B. Oczywiście w niektórych krajach można bez problemu biwakować w lesie czy rozpalić ognisko i nie stanowi to problemu ale też mentalność społeczeństwa jest inna i nikt tam nie robi takiego burdelu jak u nas.

Zmieniła się ustawa dotycząca odstrzału biegających wolno psów. Teraz myśliwy musi ustalić właściciela lub odłowić zwierzę i dostarczyć do schroniska. Chyba trąbili o tym w TV (Nie wiem nie oglądam) bo u siebie zaobserwowałem zmasowany atak psiarzy z swoimi "On nie ugryzie" pupilami szczególnie w weekendy.

Śląskie|Elektryka|PMR|Survival
2014-01-23 09:36 PM
Pozyskiwacz Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 787
Reputacja: 95
Najważniejsze to to że w lesie nie wolno dać się zlapać.
"Za Niemca" tak bylo, potem "za sojuza" i teraz też. Nic nowego. Dobrze że niedaleko mnie są już dwie stadniny po ok. 30 i chyba 15 koni to się tak nie rzucam w oczy. A na piechotę czy nawet terenówką mnie nie dogonią. Jeszcze nie strzelają więc czuję się w miarę bezpiecznie.

Wojtek.Beskid Niski/rolnictwo-ogrodnictwo-konie/mechanika-ślusarstwo-kowalstwo/laminaty/stare narzędzia rolnicze/ciągniki rolnicze SAM/samochody terenowe/motocykle/ciężarówki.
2014-01-24 08:01 AM
rafalstauer Offline
Dużo pisze

Racja Pozyskiwacz robić wszystko z głową i nie dać się złapać.

2014-01-24 02:50 PM
WarBlok Online
TabaccaTeam:)

Liczba postów: 1,029
Reputacja: 65
Temat dość ciekawy co wolno w polskim lesie Polakom?
nic nie wolno, każda osoba dla leśnika przebywająca w lesie to potencjalny problem,
miałem kilka rozmów z leśnikami i zawsze było to zdziwienie co ja tu robię?
tłumaczyć się, gdzie mam auto? gdzie mam schowaną piłę bo pewnie drewno by się przydało,
jedynie co zaobserwowałem na przestrzeni ostatnich lat lasy są coraz rzadsze Sad
" już dziś sadź las, nie wiadomo kiedy zostaniesz partyzantem " .

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ! mo-lone lah-veh! μολὼν λαβέ!
DeGie
Dei solum ad genua procumbam

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-24 09:29 PM przez WarBlok.)
2014-01-24 04:30 PM
Kołomir Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 117
Reputacja: 16
Wielu strażników leśnych to emerytowani milicjanci prepraszam policjanci którym sie przypomniało że kiedyś ukończyli technikum leśne ale na szczeście tego co raz mniej (Alkohol naprawdę zabija) . Druga sprawa to że lesnik jak każdy człowiek z natury jest ciekawy a im wolno pytać, więc nieraz było tak ze okazywało sie że też mają pasję (np: poszukiwania, asg)
2014-01-24 07:27 PM
rafalstauer Offline
Dużo pisze

Kilkadziesiąt noclegów, jak na razie nikt mnie nie złapał. Wybieram odpowiednie miejścówki, ogień palę w ostateczności, nie pozostawiam po sobie śladów. Ale kiedyś może mnie ktoś namierzyć i wtedy nie wiadomo jak to się zakończy. Nie dziwię się leśnikom bo sam przemierzając lasy wkurwiam się jak widzę dzikie wysypiska, miejsca po imprezach z niedogaszonym ogniskiem i rozjebanymi wszędzie butelkami i wykarczowaną okolicą. Szałasy które przed niczym nie chronią a w okolicy dziesięciu metrów też wszystko wykarczowane. Miejsca działań ASG okopy, poznoszone dywany, palety i inne śmieci. Ścieżki rozpierdolone przez quady itd. Jakby sami ludzie nie robili takiego chlewu to pewnie i te przepisy nie były by konieczne.

2014-01-25 09:16 AM
WarBlok Online
TabaccaTeam:)

Liczba postów: 1,029
Reputacja: 65
Nowelizacja ustawy o lasach przegłosowana - uchwalona w 24godziny!!!

http://zlpwrp.pl/blog/2014/01/26/noweliz.../#more-893
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmi...1004D05F3#

a wiec cieszmy się lasami...póki jeszcze są.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ! mo-lone lah-veh! μολὼν λαβέ!
DeGie
Dei solum ad genua procumbam

2014-01-30 12:10 PM
sHAGGui Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 8
Reputacja: 1
ostatnio zauważyłem wzmożony ruch "leśników" w okolicy i myślałem że trafiło na nas w końcu. ale potem pojechałem na drugi koniec kraju i zobaczyłem to samo - zgroza - mój świat się kończy jeśli tak - chyba trzeba coś zrobić oddolnie po mojemu. co Wy na to?

hej.... kazdy z nas ma konto na czyms tam... to juz nie sa zarty - widzialem na własne oczy 3 dni temu - "leśnicy koszą jak smierć w czasach dżumy!!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-01-30 09:29 PM przez sHAGGui.)
2014-01-30 09:15 PM
Pozyskiwacz Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 787
Reputacja: 95
A co się dziwisz? Kasy brakuje to szukają gdzie mogą. Sama wycinka już nie wystarczy. Teraz trzeba dokladać do puli z mandatów. Policja tak dziala, straże miejskie to i leśnicy zaczęli.

Wojtek.Beskid Niski/rolnictwo-ogrodnictwo-konie/mechanika-ślusarstwo-kowalstwo/laminaty/stare narzędzia rolnicze/ciągniki rolnicze SAM/samochody terenowe/motocykle/ciężarówki.
2014-01-31 08:00 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów