Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 2.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beczka z zapasem wyłącznie żywności
Autor Wiadomość
KrzysztofLis Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 457
Reputacja: 37
Beczka z zapasem wyłącznie żywności
Wymyśliłem sobie, by przygotować kilka beczek z zapasem wyłącznie żywności. Takiej, którą można długo przechowywać bez warunków chłodniczych i do tego łatwo dostępnej w sklepie.

Przede wszystkim po głowie chodzi mi coś w rodzaju poniższego zestawu, może rozszerzonego:
http://domowy-survival.pl/2012/12/prosty...0-kalorii/

Znalazłem dobre źródło beczek 55-galonowych (220 litrów) po spożywce z zakręcanym wiekiem.

Założenie jest takie, by żywność w beczce umieścić raz, zamknąć i mieć na kilka czy kilkanaście lat spokój. Planuję kilka takich beczek zorganizować i trzymać w nich żywność w różnych miejscach, przewidzianych do ewakuacji. Ale zakopywać nie mam zamiaru.

Zastanawiam się nad paroma rzeczami:
1) ile wejdzie tam żywności (kg) -- jak znam życie, to pewnie na tyle dużo, że trzeba będzie beczkę napełniać na miejscu, w którym ma się docelowo znaleźć,
2) jak zabezpieczyć przed psuciem się -- planowałem kupić suchy lód i pozwolić mu wypełnić całą beczkę, ale on na pewno nie spenetruje zamkniętych, plastikowych opakowań z żywnością -- więc czy może nie powinienem ich pootwierać, zostawiając u góry duże otwory?,
3) skąd wziąć budżetowe pochłaniacze wilgoci?

1/2 zespołu tworzącego domowy-survival.pl, piszę także na shootingforfun.pl
2014-02-09 08:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Piran Offline
Przemądrzały :)

Liczba postów: 1,199
Reputacja: 55
RE: Beczka z zapasem wyłącznie żywności
Suchy lód zmieni się w dwutlenek węgla i powstanie ciśnienie które rozszczelni beczkę - lepiej użyć mylarowych worków z pochłaniaczem tlenu w środku, przynajmniej tak to robią w JuEsEj Wink

Noże|Survival|Wspinaczka|Wytwarzanie ekwipunku|Mój kanał YouTube! Zapraszam!
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: latarka.gif]
2014-02-09 09:30 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KrzysztofLis Offline
Dużo pisze

Suchy lód włożyłbym przed zamknięciem, odczekałbym aż odparuje i dopiero potem zakręcił beczkę. Smile

Mylarowe worki są super, jeśli do nich przesypać większe ilości żarcia. Nie wiem jeszcze, czy kupię żywność w którymś z marketów hurtowych w większych opakowaniach, czy w normalnym markecie w kilogramowych paczkach.

2014-02-09 09:40 PM
Piran Offline
Przemądrzały :)

Liczba postów: 1,199
Reputacja: 55
Gadaliśmy już wcześniej, że najlepiej opłacają się lokalne hurtownie ze spożywką Wink Opłaca się lepiej niż markety w stylu makro, różnica na cenie jest znaczna. Jak dobrze poszukasz znajdziesz temat w którym poruszana była ta kwestia.

Zaleta wrzucenia pochłaniacza tlenu do zgrzanego wcześniej worka - tworzy się biedna wersja pakowania próżniowego Wink

Noże|Survival|Wspinaczka|Wytwarzanie ekwipunku|Mój kanał YouTube! Zapraszam!
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: latarka.gif]
2014-02-09 09:46 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KrzysztofLis Offline
Dużo pisze

Akurat mnie łatwiej o zapakowanie próżniowe (mam pakowarko-zgrzewarkę), niż o pochłaniacze tlenu.

Kwestia, gdzie kupię produkty, jest w sumie wtórna. Ważniejsze jest to, w jakich będą opakowaniach. Duży worek łatwo otworzyć, wrzucić do środka pochłaniacz i zamknąć z powrotem. Małe opakowania wymagałyby przepakowania do worków.

2014-02-09 10:28 PM
Rufus Offline
Banned

Liczba postów: 440
Pomysł ciekawy, jednak ja obstaję za mniejszymi urozmaiconymi jednostkami. Są łatwiejsze w ewentualnym transporcie, przechowywaniu i barterze. Prawdopodobieństwo uszkodzenia jest także znacząco mniejsze + ew. robale w kaszy lub mące. Warto byłoby skorzystać z gazu obojętnego (azot?) jak przy pakowaniu orzeszków itp. Jako niezastąpione popularne i pogardzane nieco słoiki do produktów sypkich. Zamknięte hermetycznie pozostawiłbym bez zmian.
2014-02-10 08:20 AM
KrzysztofLis Offline
Dużo pisze

CO2 też jest obojętny, a w dodatku bardzo łatwo go zaaplikować do beczki, bo suchy lód można łatwo kupić a CO2 dzięki większej gęstości od powietrza z beczki nie "wypłynie".

Cel jest taki, by beczka sobie stała przez kilka czy kilkanaście lat w spokoju w piwnicy, nieruszana. Rzeczywiście może być ją niełatwo przemieścić czy załadować do samochodu, ale to mi nie przeszkadza.

2014-02-10 08:32 AM
Rufus Offline
Banned

Liczba postów: 440
To ja zapytam - gdzie tak łatwo można kupić suchy lód? Ja na przykład nie mam pojęcia i chętnie się dowiem.
2014-02-10 10:05 AM
bura2 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 569
Reputacja: 77
Ja robię dużo mniejsze zapasy żywności, ma dużo krótszy okres czasu i planuje zacząć robić terenowe mini beczki z żarełkiem, więc może nie jest to dokładnie to ale część z moich przemyśleń może Ci się przydać.

- Kupuje głównie małe opakowania 500 g makaronu spaghetti - najlepsze upakowanie, sadze że mniej wrażliwe na wilgoć niż np. ryż i cenowo nie jest źle - 2,50/kg kupując w zwykłych marketach.

- fabryczne opakowanie najlepiej zostawić - doświadczenie z pakowania sprzętu w mini beczce survivalowej upewniło mnie, że nie ma co się aż tak bać. Makaron też tam był i nic mu się nie stało.

- tak, produkty sypkie - najtrwalsze, najtańsze i najbardziej "zapychające", tabele wartości odżywczych to nie Biblia i na pewno wpierniczanie przez 2 tygodnie "batonów energetycznych" jest bardziej uciążliwe dla organizmu i psychiki niż jedzenie kaszy, ryżu i makaronu.

Do tego wszystkiego przydałaby się jakaś mimo wszystko "wkładka" - sos, warzywa, mięso - tylko nie mam pomysłu co można niedrogiego i niepsującego się wrzucić.

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2014-02-10 10:14 AM
KrzysztofLis Offline
Dużo pisze

(2014-02-10 10:05 AM)Rufus napisał(a):  To ja zapytam - gdzie tak łatwo można kupić suchy lód? Ja na przykład nie mam pojęcia i chętnie się dowiem.
http://bit.ly/1j8qZSm

Big Grin

(2014-02-10 10:14 AM)bura2 napisał(a):  - fabryczne opakowanie najlepiej zostawić - doświadczenie z pakowania sprzętu w mini beczce survivalowej upewniło mnie, że nie ma co się aż tak bać. Makaron też tam był i nic mu się nie stało.
Ja póki co mam tylko na działce zakopany rok temu zapas w plastikowej rurze, ale tu zamierzam zrobić zapas, do którego nie chcę zaglądać przez wiele lat. Z tego względu zależy mi na tym, by wypełnić beczkę CO2, żeby nie było problemu, że mi żywność dodatkowo utraci połowę składników odżywczych, bo się utlenią.

2014-02-13 07:56 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny