Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maszyna do szycia
Autor Wiadomość
Kołomir Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 402
Reputacja: 47
Maszyna do szycia
Mam pytanie na które dotychczas nie mogę znaleźć odpowiedzi. Chodzi o sposób obsługi maszyny do szycia napędzanej ręcznie (takim pedałem). Widzę sporo takiego sprzętu na allegro ceny są czasem zaskakujące np:
http://allegro.pl/stara-maszyna-do-szyci...82543.html

Pytanie moje wynika z faktu iż niedługo dostanę coś takiego ale oprócz marki (Singer) nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś oznaczenia modelu który pozwoliłby znaleźć instrukcję. Wszelkie instrukcje które znalazłem odnoszą się do modeli napędzanych elektrycznie, strony o tym jak szyć też nie są pomocne.
Podejrzewam że zasady obsługi maszyn tego typu i ich konstrukcja jest bardzo zbliżona. Czy ktoś ma wiedzę w tej kwestii ?.
2014-07-20 07:32 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Seeker Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 88
Reputacja: 10
RE: Maszyna do szycia
Moja babcia ma taką maszynę, od lat tylko a niej szyje, ale nie sprecyzowałeś o co dokładnie chodzi w kwestii użytkowania? O napęd? O konserwację? Są dwa koła duże na dole i małe przy korpusie maszyny, powinny być połączone rzemieniem (przynajmniej tak jest w maszynie mojej babci). Przede wszystkim jak już ją dostaniesz musisz sprawdzić napięcie rzemienia, musi być mocno napięty, inaczej będzie się ślizgał po kołach i nici z napędu. Druga sprawa, trzeba przeczyścić i nasmarować wszystkie ruchome elementy. Na korpusie przy małym kle napędowym będzie taka klapka, po odsunięciu widać napęd, ja to zwykłym wd-40 spryskałem przetarłem szczotką taką do butów i potem jakimś gęstszym smarem.

Co do samej zasady działania, jak założyć nić nie będę opisywał bo podejrzewam że wiesz, jeśli nie daj znać zrobię opis i foto.
Akurat w ten weekend jestem u dziadków zaraz pójdę porobię jakieś fotki.

Ok działanie: na dole jest miejsce na stopy, trzeba je rozruszać ruchem stóp w płaszczyźnie pionowej, do startu trzeba w tym samym czasie co nogami zakręcić ręką małe kółko przy maszynie i powinno już zacząć "iść". Mam nadzieję że trochę pomogłem, wieczorem albo jutro z rana zależy jak czas mi pozwoli dodam do tego posta zdjęcia maszyny mojej babci (wszystkie bez względu na markę mają prawie identyczną konstrukcję i zasady działania.

Bartek | kujawsko-pomorskie | Krav Maga | Trening siłowo-kondycyjny | biegi terenowe | ratownik WOPR |
[Obrazek: sygnatura_dar-2016.gif]
2014-07-20 07:47 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kołomir Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 402
Reputacja: 47
Dzięki za opis konserwacji, i za odpowiedź. O wprawieniu w ruch to miałem jakieś pojecie. Ale najbardziej interesuje mnie:
- czy w wypadku wprawienia w ruch musi być już materiał
- zakładanie nici
- zakładanie zerwanej nici
- wymiana igły (podobno się łamią)
- ustawienia rodzajów ściegu
- regulacja do grubości zszywanego materiału
Pomysł z pokazaniem na zdjęciach jest super.
pzdr
Kołomir
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-07-20 07:55 AM przez Kołomir.)
2014-07-20 07:54 AM
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 2,220
Reputacja: 221
W zasadzie zakładanie nici i cała pozostała obsługa nie różni się od maszyny elektrycznej. Zmienił się tylko napęd. Mówię oczywiście o najprostszej maszynie elektrycznej, a nie jakiś overlockach.
2014-07-20 08:19 AM
MasterM16 Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 90
Reputacja: 17
(2014-07-20 07:54 AM)Kołomir napisał(a):  Dzięki za opis konserwacji, i za odpowiedź. O wprawieniu w ruch to miałem jakieś pojecie. Ale najbardziej interesuje mnie:
- czy w wypadku wprawienia w ruch musi być już materiał
- zakładanie nici
- zakładanie zerwanej nici
- wymiana igły (podobno się łamią)
- ustawienia rodzajów ściegu
- regulacja do grubości zszywanego materiału
Pomysł z pokazaniem na zdjęciach jest super.
pzdr
Kołomir

Jakby Ci się znudziło takie pedałowanie, to zawsze możesz założyć silnik do takiej maszyny. Jest o wiele wygodniej gdy się dużo szyje.

1. Nie musi być materiału, może pracować "na sucho"
2. Jak dodasz zdjęcie to Ci ponumerujemy kolejne miejsca, gdzie masz przełożyć nić Wink
3. Ta sama operacja co w pkt 2
4. Też zdjęcie. Odkręcasz śrubkę, wyjmujesz igłę, wkładasz igłę, dokręcasz śrubkę.
5. Podejrzewam że maszyna jest stara, więc jedyne co możesz regulować to gęstość ściegu.
6. Przy różnej grubości materiału, regulujesz naciąg nici, więc 2 śrubki. Jedna od dolnej nici, druga od górnej.

Bartek | Łódzkie | Fotografia | Informatyka | Survival | Majsterkowanie | Krawiectwo taktyczne
2014-07-20 08:31 AM
kashan Offline
Chcę...

Liczba postów: 191
Reputacja: 101
Moja babacia ma taką maszynę z podpiętym silnikiem ale w razie potrzeby jest też używana ręcznie (nożnie). Zasada działania i konserwacji jeta taka sama jak wszędzie. Co polecam: kup jakieś szmaty z lumpeksu za grosze i poćwicz na nich.. wszystkiego dowiesz się z praktyki. Nic skomplikowanego tak nie ma. Przez praktykę zdobędziesz wiedzę o sprzęcie i o tym jak zachowuje się materiał podczas szycia. Pierwsze działania na pewno nie będą sukcesem. Tak jak na rowerze nie nauczysz się jeździć jeśli nie spierdzielisz sobie powierzchni kontaktowej z ziemią na kolanach i dłoniach Wink

Co polecam? Nie kupuj samej maszyny.. kup taką "całą szafkę: składaną z kompletem kół, paskiem, napędem nożnym itp. Na tablicy kupisz ze stołem (złożona może służyć za stolik) ok poniżej 100zł do 250 max. Jeśli w opisie jest że kolekcjonerska lub dla pasjonatów i do ozdoby to czasami nie warto na to zwracać uwagi bo będzie niekompletna lub uszkodzona i zazwyczaj bardzo droga bo wiele restauracji i klimatycznych lokali lubi taki sprzęt postawić dla ozdoby. Użytkowa, od młodych ludzi którzy wysprzedają sprzęt po zmarłych dziadkach będzie najlepszą inwestycją. Oni się nie znają i nie znają wartości sprzętu a starsze osoby dbały o swój sprzęt (w opisie tego nie będzie, musisz wypytać telefonicznie).
2014-07-20 07:25 PM
Seeker Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 88
Reputacja: 10
Kołomir postaram się po kolei odpowiedzieć na twoje pytania, uzupełniając o zdjęcia (od razu przepraszam za ich jakośc ale nie mam sprzętu do fotografowania i musiałem robić moim Solidem)

Zdjęcie mojej maszyny:

- Przy wprawianiu w ruch nie musi być materiału, jednak jak już chcesz szyć, to musisz przyłożyć materiał w miejscu gdzie chcesz zacząć szycie, wprawiasz w ruch i podsuwasz materiał, tam są takie ząbki od dołu które będą przesuwały materiał.

- Zakładanie nici. Niestety babcia zaznajomiła mnie tylko z zakładaniem nici górnej i tą tylko nicią coś szyłem, jest jeszcze jakaś szpulka na dole na nić (będzie na zdjęciu) ale nie mam pojęcia do czego ona służy Sad

bęben na nić dolną:

Po kolei ponumerowałem jak trzeba przełożyć nitkę, szpulkę z nicią wkładasz na ten bolec, ja żeby było lepiej widać dałem grubszą włóczkę. No i na koniec przewlekasz przez uszko igły.

- Zakładanie zerwanej nici, tak samo jak normalnej, jak się zerwie trzeba zdjąć całość i założyć od początku.

- Wymiana igły. Rzecz banalnie prosta, odkręcasz śrubkę lub motylka (jak u mnie) trzymające igłę, wyciągasz i wkładasz. Igły są te same jak w przypadku maszyn elektrycznych. Do kupienia w pasmanerii lub cepelii.

Motylek/śrubka do wymiany igły.

- Ustawienia rodzajów ściegu. W mojej maszynie nie ma, można tylko ustawić gęściej/luźniej jeśli chodzi o odległość. Rodzaje to chyba są tylko w overlockach.

- regulacja do grubośći. U mnie jest śrubka, odkręca się i ustawia wysokość. Obrazek poniżej:

To chyba na tyle mam nadzieję, że pomogłem Smile

Jeszcze co do posta MasterM16 Można dołożyć jakiś silnik żeby ułatwić pracę, jednak myślę że dla nas bardziej liczy się użyteczność takiej maszyny w razie jakiejś klęski/wojny/itp. kiedy nie będzie dostaw prądu. Wtedy jak znalazł taka maszyna, jedyna wada szafka z nią zajmuje trochę miejsca. Bez napędu pracując samymi nogami można spokojnie przy nabraniu wprawy szyć nie męcząc się przy tym (moja babcia całe życie szyła tylko na tej maszynie, a szyła bardzo dużo (ubrania, pościele, zasłonki, obrusy, pokrowce i móstwo innych rzeczy) i jakoś nie narzekała i szło jej to bardzo sprawnie)

Na dole dodaję jeszcze pare zdjęć poglądowych mechanizmów (mechanizmy mam zapaćkane smarem więć słabo je widać)

Mechanizm w korpusie maszyny za klapką. (wspominałem o nim we wcześniejszym poście)

Koło napędowe na dole podłączone do platformy na stopy która napędza mechanizm. Oraz rzemień idący w górę do korpusu maszyny.

Załączone pliki Miniatury

Bartek | kujawsko-pomorskie | Krav Maga | Trening siłowo-kondycyjny | biegi terenowe | ratownik WOPR |
[Obrazek: sygnatura_dar-2016.gif]
2014-07-21 09:31 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
WilkSamotnik Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 33
Reputacja: 4
Witam może ja coś dodam od siebie. Z maszynami do szycia mam styczność od lat dziecięcych i coś tam wiem.
-Jak dla mnie nie opłaca się kupować takich starych maszyn( patrząc pod kontem jak świat się skończy i nie będzie prądu) komfort szycia i możliwości techniczne są bardziej ograniczone.
-Nie każdą maszyną jesteś wstanie przeszyć każdy materiał np zbyt gruby,twardy (bez skojarzeń;p)
-lepsza jest maszyna przemysłowa co krawcowe na nich szyją. Mocniejsza i przede wszystkim górują nad maszynami takimi domowymi tym że posiadają wyłącznie metalowe części (żaden plastik) co przy zwykłej konserwacji działają bez zarzutów( sam w dom mam taką i jest mega mocna.

Hmm ale pewnie cały czas zastanawiacie się co z energią. Świat jaki znamy już się skończył nie prądu w gniazdku to co zrobić i tutaj mój hiper super patent!!! Jest to super banalne a spełnia się w 1000%
Kiedyś w owej maszynie zepsuł się pedał i nie można było szyć a była potrzebna więc:
Kładziemy maszynę na duży stół z tylu do koła zamachowego przykładamy rower stacjonarny tak by koła się stykały (jeżeli rower jest zabudowany to ściągamy obudowę) w rowerze dajemy cały luz bez oporów jedna osoba kręci (ręka)w przeciwną stronę druga szyje. Big Grin Proste można szyć bardzo szybko działa to w banalny sposób siła i duże koło które nakręca małe i jest moc.
Co za tym idzie nie musisz kupować następnej maszyny która pewnie będzie tylko stała, jest prąd spokojnie szyjesz, na rowerze spalasz tłuszcz który się zgromadził nie wiadomo skąd ;p a jak potrzeba łączysz te dwie rzeczy i gotowe.
2014-07-21 09:45 AM
MasterM16 Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 90
Reputacja: 17
Seeker ależ oczywiście że nożny napęd będzie lepszy w czasach wojny itp. Montaż silnika wygląda tak że, przykręcamy go obok i pasek, do napędu zakładamy na silnik a nie koło zamachowe. W razie braku prądu zdejmujemy pasek z silnika i zakładamy na koło zamachowe.

Nie ma opcji żebyś szył tylko na jednej nici, tak się nie da. Wink
[Obrazek: maszyna4.jpg]
Łapiesz za to wystające coś (1) i ciągniesz (2). Wyjmujesz cały bębenek. Z niego wyciągasz szpulkę i nawijasz nić. Służy do tego taki mechanizm obok koła przy maszynie.
Póżniej wkładasz szpulkę do bębenka, przekładasz nić przez taką dziurkę, wyciągasz z 10cm i wkładasz z powrotem do maszyny. Usłyszysz pstryknięcie. Następnie wykonujesz pełny obrót kołem, tak aby igła weszła i wyszła, (jakbyś szył na sucho, bez materiału) i wyciągnie Ci ona tą dolną nić.

Edyta
Jeśli ktoś ma możliwość nauki szycia na maszynie, polecam skorzystać.
Po pierwsze to fajne hobby, po drugie, w razie W to przydatna umiejętność.
Do tego kilka moich pierwszych prototypów(oprócz sparrowa). Wink
[Obrazek: 20140721_001bou.jpg]

[Obrazek: 20140721_001bou_a.jpg]

Bartek | Łódzkie | Fotografia | Informatyka | Survival | Majsterkowanie | Krawiectwo taktyczne
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-07-21 05:54 PM przez MasterM16.)
2014-07-21 10:27 AM
Kozmikus Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 938
Reputacja: 76
OT:
Moment - ilu mamy w końcu "taktycznych" krawców - bo co pojawia się pytanie o osobę szyjącą, to trzeba szukać gdzieś po obcych. A tutaj talentów różnych od groma, ale jakoś cicho siedzą Wink

Małopolska | Żywność | Rolnictwo | Narzędzia | Geologia | Energia alternatywna | Budownictwo
2014-07-21 07:41 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów