Filtry do rekuperatorów


Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
Autor Wiadomość
zero Offline
Czyta i pisze
***

Liczba postów: 234
Dołączył: 2011 Jan
Reputacja: 75
Post: #1
Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
Czy ktoś przygotowujący się na wędrówkę, ewakuację, ucieczkę, nieco dalej niż z płonącego domu czy przed powodzią, przeanalizował i porównał wyposażenie swoje, posiadane lub przewidziane, z wyposażeniem ludzi przemieszczających się na dużych odległościach przez okres ponad miesiąca, aktualnie przemieszczających się przez Węgry?

Czy ktoś wyciągnął jakieś wnioski co do własnych wyobrażeń o tego typu zdarzeniach?

Ja nie zauważyłem tam ludzi ubranych według popularnych założeń jak komandos, wyposażonych w siekiery i inny sprzęt, o broni długiej nie wspomnę, czy 60 litrowe plecaki pełne "niezbędnego" dobra, itd.

Masowość tego ruchu, skomasowanie i skromność wyposażenia i czas trwania sugeruje że podstawowym ich wyposażeniem są dokumenty i pieniądze. Raczej dużo pieniędzy. Niektórzy w Niemczech twierdzą że niektórzy uciekinierzy potrafią opłacić miesiąc pobytu w hotelu.

Czy dotarło do niektórych to co wcześniej pisałem, że uciekinier budzi niechęć i wrogość, a władza zawsze będzie się starała ich kontrolować - tu rejestracja, oznaczenie, zdjęcie odcisków palców, zgromadzenie.
Dla uciekiniera nie jest istotna jego potrzeba, tylko fakt który go ogranicza.
2015-09-04 07:37 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
LARPAK Offline
Stary wyjadacz
*****

Liczba postów: 2,235
Dołączył: 2011 Nov
Reputacja: 221
Post: #2
RE: Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
1. Sytuacje praktycznie nie do porównania - na forum mówimy o całkowitej rozpierdusze jeżeli należy wędrować gdzieś dalej, a tym bardziej za granicę. Im dalej tym mniej sprzętu.
2. Sytuacji nie porównuj do zagrożenia/rozpierduchy bo tutaj mowa o emigracji, a nie jakimś zagrożeniu - oni nie uciekają przed czymś, ale do czegoś.
3. Nie mają wyposażenia, dóbr itd. bo zwyczajnie wiedzą, że dostaną co chcą, a jak nie to wyjdą kraść lub strajkować, a w efekcie dostaną czego chcą.
4. Zbieranie odcisków itd. - w tym przypadku akurat to odpowiednie działanie nie tylko prewencyjne, ale sprawdzanie czy "zarejestrowany" terrorysta nie przebywa w tej grupie.
2015-09-04 08:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
emir Offline
"Irlandczyk"
*****

Liczba postów: 1,620
Dołączył: 2011 Jul
Reputacja: 91
Post: #3
RE: Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
Z tego powodu uciekinierzy "mają wej..ne" na jedzenie i na wodę (vide link na shoucie). Ich stać na zakup wody i kanapki. Oni uciekają z miejsca gdzie chcą ich (być może) zabić, ale JEDNOCZEŚNIE chcą lepszego życia. Jeżeli uciekać, to nie z jednego syfu do drugiego - a tam, gdzie nam będzie dobrze i wygodnie.
Trochę ich rozumiem. Sam byłem nielegalnym imigrantem zarobkowym, trochę ponad 20 lat temu, w Grecji. Co prawda tam trzeba było ciężko fizycznie pracować, by zarobić kasę - ale to już inna sprawa.

Dla nas istotne jest to, że Afryka ma 1111 mln mieszkańców, a Europa 732 mln. Jeżeli tylko co 3 mieszkaniec Afryki zdecyduje się na ucieczkę, to i tak będzie to niemal 1 osoba na 2 w Europie. To znaczy, że średnio do każdej dwuosobowej rodziny (w tym bezrobotnych!) dokwaterowana zostanie 1 osoba. To jest dużo. I Europa może tego nie wytrzymać tak socjalnie, jak i społecznie.

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2015-09-04 10:42 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
anonymous1 Offline
Banned

Liczba postów: 65
Dołączył: 2015 Jul
Post: #4
RE: Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
Ludzie oprzytomnijcie!!!
Emir: nie co trzeci, tylko co setny... Jeśli przyjadą, to to jest totalna rozpier.ucha, destabilizacja ekonomiczna, kulturowa, socjalna w każdym kraju europejskim. Zauważcie, że głównie jadą do europy młode byczki (matek z dziećmi jest mało i są tylko w celach propagandowych). 30 % z nich już teraz deklaruje, że wyznają skrajny islam i chęć zmiany religii w Europie... Teraz!!! Jeszcze nie weszli, a już planują rewolucję!!!
Gwoli jasności. Nie jestem rasistą. Szkoda mi Syryjczyków i serdecznie im współczuję. Ale znam też historię. Pamiętam jak pod drutami na granicy RPA koczowało tysiące murzynów błagając by ich tylko wpuścić, bo czystki, bo plemienne wojny, bo ucisk i głód... I co? Wpuszczano tysiąc, dawano im mieszkania socjalne i pracę; a po miesiącu 500 leżało na chodniku biadoląc o wsparcie (bo zdemolowali socjale włącznie z rwaniem przewodów ze ścian na sprzedaż), 400 stało pod urzędami manifestując i "obalając" apartheid, 60 nie żyło, bo zachlali lub zaćpali ze szczęścia, a 40 pracowało... Pracowało głównie usuwając skutki działania swoich współziomów...
Reasumując; jestem zwolennikiem przeznaczenia ewentualnych 2000 euro, nie na utrzymanie JEDNEGO "uchodźcy" w Europie, a na zabezpieczenie i aktywizowanie 50 obywateli Afryki u nich, na miejscu... Za te same 2000 euro!!!
Remedium?
Przypłynęli statkami? Statki z nimi odholować z powrotem do Afryki, ludzi wyokrętować, przemytników ukarać (zastrzelić), statki zatopić... Po 3 miesiącach nie będą mieli czym pływać, a na tą flotę co została bilet będzie kosztował bańkę dolców. Ergo: ruch ustanie.
Granice lądowe uszczelnić; Unia płaci za to od dawna serbom, grekom, włochom, hiszpanom... Polakom zresztą też (ale to inne zagrożenie, inne nacje)...
pozdr

Sorki, ale jeszcze konkluzja;
Jeśli toniesz i podpływa łódka, to nie wybrzydzasz, że to nie jest super jacht, że mało toalet, a kapitan nie ogolony, tylko wyłazisz na pokład i dziękujesz wybawcom... Prawda?
A "uchodźcy" widzą to inaczej... Będzie zajeb.sty problem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-09-04 11:38 PM przez anonymous1.)
2015-09-04 11:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
emir Offline
"Irlandczyk"
*****

Liczba postów: 1,620
Dołączył: 2011 Jul
Reputacja: 91
Post: #5
RE: Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
Myślę, że zimą będzie prawdziwy dramat w Europie, szczególnie w takich krajach jak Niemcy, UK, Francja. Wyobraźcie sobie: tysiące imigrantów, w terenie bez zaplecza socjalnego - może jakieś baraki i ostra zima - jeszcze niech Putin zakręci ropę/gaz na 2-3 miesiące i będą mieli koszmar nie gorszy niż w Syrii. Założę się, że wyjdą na ulice walczyć "o swoje". Moim zdaniem bezpośrednio Polski (ani Irlandii gdzie mieszkam) nie dotknie to bezpośrednio - ale echo może nas uderzyć niestabilnością i osłabieniem całego regionu.

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2015-09-05 09:31 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
zero Offline
Czyta i pisze
***

Liczba postów: 234
Dołączył: 2011 Jan
Reputacja: 75
Post: #6
Smile RE: Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
Post napisałem by pokazać że cel można osiągać różnymi środkami.

Odpowiedzi dotyczą raczej problemu najazdu na Europę.
Dobre i to, bo to bardzo duży problem i o wszystkich jego aspektach się nie mówi. Niewykluczone że część Polaków wróci do kraju bo będzie miało czasami zbyt silną konkurencję. Część z tych „uchodźców” ma lepsze niż oni kwalifikacje. Krótko mówiąc popieram stanowisko demo-pl.
Prawdopodobnie sezon jesienno zimowy wiosenny przyhamuje w znaczący sposób ten najazd, a mędrcom którzy nami niby rządzą w europie da czas na określenie co dalej.

LARPAK co do Twoich uwag.
1. Uważam że sytuacje SĄ DO PORÓWNANIA jeżeli przyjmiemy że bez względu na powód celem jest przemieszczanie, to wszystko inne jest środkiem do tego celu. Transport, ubranie, wyposażenie, żywność, itd.

Używasz określenia całkowita rozpierducha. Rozpierducha czego? Polski? Europy? Nic się nie dzieje z niczego i najczęściej ma swój obszar, a ludzie albo tkwią w nim, albo usiłują się z niego wydostać.

Piszesz im dalej tym mniej sprzętu. A może odwrotnie? To już polemika oparta o założenia, a więc bez sensu ją toczyć, bo to sprawa poglądów. Warto jednak wyobrazić siebie z potężnym plecakiem szturmującego wagon jak na Węgrzech lub podobne sytuacje, a to może być na końcu jak i początku drogi.

2. Piszesz że tu jest mowa o emigracji. Cóż, podważasz prawdomówność naszych przywódców, bo oni twierdzą że to uciekinierzy przed wojną, Smile) ale to nie mój problem.

3. No i właśnie, o realną ocenę sytuacji chodzi, kupić, ukraść, wyżebrać, to też realne lub nie założenia.

4. Zbieranie odcisków, rejestrowanie podałem jako zagrożenie dla „wędrowca” a nie negowałem ich sens z punktu widzenia władz.
A informacje o tym że służą do wyłapywania terrorystów to bajki dla przedszkolaków. Terroryści nie rozdają swoich odcisków na prawo i lewo, chyba że po śmierci. Odciski służą do kontrolowania przepływu ludności.
2015-09-05 10:49 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
WarBlok Offline
TabaccaTeam:)
*****

Liczba postów: 1,581
Dołączył: 2011 Oct
Reputacja: 122
Post: #7
RE: Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
Ciekawy temat i w sumie można go podzielić na 2 części:
Wszystko zależy od człowieka, czy celebryci survivalu nagrywający swoje programy, nie mają przy sobie żadnego sprzętu? pomijam programiki w stylu wytrwam nago 10 dni an wyspie. Tu można sobie porozważać i każdy wysunie swoje argumenty i zapewne nie da się przekonać do punktu widzenia oponenta.
Prawda jest taka można zbierać szpej i mieć magazyny jak amba w wojsku ale jak nie ma się tego pod ręką i trzeba uciekać przed śmiercią to nikt zdroworozsądkowy nie będzie wracał po plecak lub szedł do altanki na działce jak ta się będzie palić.

2 część tematu:

"Istnieją znaki, że Allah udzieli wielkiego zwycięstwa islamowi w Europie. Bez mieczy, bez karabinów, bez podbojów. Niepotrzebni są nam terroryści, nie potrzebni samobójcy. 50 milionów muzułmanów [w Europie] przekształci ją w muzułmański kontynent w ciągu kilku dziesięcioleci. "
Muammar al-Kaddafi

Teraz z innej beczki każdy ma swój punkt widzenia i widzi co chce i jak chce.
Jako że interesuję się dość długo tematem zanim tak na prawdę stał się medialny to podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Imigrant imigrantowi nie równy, są osoby co naprawdę nic nie mają a są osoby co mają tobołki a w nich swoje "Skarby".
Zazwyczaj zdecydowana większość ma ....telefony komórkowe może wydaje się to dość dziwne ale tak jest, co jest / może być na tych telefonach to możecie się domyślić. Skąd te telefony nie wiem ale mają, przynajmniej Ci którzy dotarli do Polski.

Zazwyczaj nie mają przy sobie żadnych dokumentów (najczęściej pozbywają się ich na morzu lub już na miejscu) bo to mogło by umożliwić ich identyfikację, a tego zdecydowana większość nie chce, często podając się za osoby które nie żyją lub za swoich krewnych którzy zostali na miejscu.

Po co im wozić ze sobą sprzęt skoro tu wszystko dostaną? nie muszą być ubrani jak żołnierze skoro każdy pełnoletni ma jako takie przeszkolenie wojskowe mniejsze lub większe ( np. Syryjczycy. Irakijczycy)i tu następuje na podział na Afrykańczyków i resztę nie będę ich dzielił ale kto ma oczy ten zobaczy podział plemienny, regionalny czy "krajowy" co widać na poszczególnych barkach/arkach/statkach/pontonach.

No niestety większość ma dość małe wykształcenie/inteligencję więc uwierzyli że w Europie czekają na nich z otwartymi rękami.

Są tacy co mają pieniądze i tu rodzi się pytanie: skąd u osób młodych, nie pracujących które mają przy sobie dość znaczne ilości pieniędzy uciekających przed chaosem z Afryki? Znaleźli je? ktoś im dał? ..... dopowiedzcie sobie.

Niestety Europa pada na kolana i powoli nie ma gdzie uciec (Australia? mają restrykcyjne prawo dla emigrantów ) wiec pozostaje się okopać, osoby które do Europy trafiają są roszczeniowe, do tego dochodzi podział religijny i plemienny z czasem i tu zrobi swoje.

Nie ma co porównywać naszą emigrację za czasów powstań, wojen czy komuny- Ci którym sie udało wyjeżdżali i zapieprzali w pocie czoła ucząc się języka i asymilując (zapewne były jednostki nie przystosowanych) i nikt z nich nie wołał: " Chrystus Król!" i wykazywał chęć obcięcia głowy temu kto się krzywo spojrzał.
To nie imigracja to potop. Cóż nastąpi zderzenie z rzeczywistości.

RPA piękny przykład, mam znajomego Bura jego którego ojciec musiał opuścić PRL wylądował w RPA, kumpel się tam urodził i opowiadał swoją sielankę i czas kiedy komuniści zaczęli dochodzić do władzy, wrócił jako nastolatek. Na yt można obejrzeć filmy jak rdzenni mieszkańcy tęsknią za czasami kiedy była praca i nie było głodu i walk plemiennych.

Nie ma co liczyć że kontynentu to nie dotknie, dotknie bardziej lub mniej boleśnie.
Jeśli ktoś wierzy zapewnieniom polityków..... to niech wierzy dalej.

Co ma dać rejestrowanie? zmiejszy ilość osób? wyłapać przyszłych "zamachowców"? co z nimi robić? odesłać nie można? kś nie ma w Europie a niech któreś pańśtwo spróbuje, poprawni politycznie idioci tylko czekają żeby wyjść z pochodniami.

Inną kwestią jest dlaczego bliższe muzułmańskie kraje nie przyjmują uchodzców? Stosują karę śmierci dla imigrantów, strzelając na granicy jak tylko ktoś się zbliży, w Europie tak się nie robli.

Ja nie rozumiem dlaczego te statki są ściągane jak tylko odbija od morza i holowane do Europy...

Dobrze że zimy są coraz łagodniejsze ale kto wie, najwyżej śnieg zostanie okrzyknięty jako rasistowski i zakazy. Zawsze ewentualnie można coś wystrzelić w chmurę i zmieni kolor Wink

Mój ulubiony cytat:
"Pewnego dnia miliony mężczyzn opuści południową półkulę i pojedzie na północną półkulę. I nie pojadą tam jako przyjaciele gdyż pojadą tam aby ją podbić (Europę). I podbiją ją za pomocą swoich synów. Łona naszych kobiet dadzą nam zwycięstwo".
Houari Boumedienne, (prezydent Algierii od 1965 – 1976)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ! mo-lone lah-veh! μολὼν λαβέ!
DeGie
Dei solum ad genua procumbam

amor patriae nostra lex
2015-09-05 02:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ace Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 49
Dołączył: 2014 Mar
Reputacja: 10
Post: #8
RE: Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
1 część tematu:

Obserwując wędrówkę tych imigrantów stwierdzam, że:
- należy mieć super dobre obuwie - takie, w którym można przejść kilkaset kilometrów
- warto być zwyczajnie, ale wygodnie ubranym, aby wyglądać jak zwykły człowiek
- nie warto mieć dużej ilości sprzętu i żywności przy sobie - łatwo zostać okradzionym przez współtowarzyszy
- lepiej trzymać się z dala od dużej grupy ludzi - tysięczny tłum został zatrzymany na Węgrzech, ale pojedyncze grupki po kilkanaście osób bezproblemowo przemieszczają się dalej - służby nie dają rady kontrolować wszystkich więc siłą rzeczy biorą się za największe skupiska ludzi
- warto kooperować z lokalnymi służbami, bo działa reguła wzajemności - jeżeli jesteśmy mili dla lokalnej policji, współpracujemy, to nie będą mieli powodu do agresji wobec nas.

2. Część tematu:

Jak dla mnie wygląda to na desant Państwa Islamskiego. Dlaczego? Przede wszystkim wiedzą, że nie mają realnych szans w zbrojnym natarciu - brakuje im wyposażenia, czołgów, samolotów, okrętów, dlatego wdrażają dobrze znaną taktykę konia trojańskiego pod postacią imigrantów. Wyślijmy uchodźców, a pomiędzy nimi schowajmy wojsko. Na filmikach z Węgier widać, że są grupki młodych mężczyzn, które terroryzują resztę uchodźców, poprzez niepozwalanie na branie żywności od węgierskiej policji, krzyki, awantury. Widać, że ludzie się ich boją i słuchają.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na ich zorganizowanie i argumenty przemawiające za tym, że ta emigracja jest odgórnie kontrolowana:
- media twierdzą, że komunikują się przez media społecznościowe, stąd pytanie skąd mają dostęp do internetu? Każdy kto był na wakacjach za granicą wie jaki jest problem z internetem w telefonie, wifi na dworcach czy kosztami rozmów telefonicznych, a jednak jakoś te grupy porozumiewają się między sobą.
- gdzie i jak wydrukowali zdjęcia Angeli Merkel? Nagle 100 emigrantów skoczyło do pobliskiej kafejki internetowej i wydrukowali sobie zdjęcia?
- biorąc pod uwagę tragicznie niski poziom wykształcenia tych ludzi świetnie orientują się w terenie i nawigują we właściwym kierunku. Ludzie w Polsce, po obowiązkowej edukacji mają problem z GPSem i orientacją mapy.
- mają bardzo dużo energii i nie wyglądają na zmęczonych czy głodnych pomimo wielotygodniowej przeprawy przez kilka krajów oraz morze.
- skąd mają środki finansowe? Czytałem wypowiedzi ludzi z NGOsów, którzy twierdzą, że koszt nielegalnego dostania się z Bliskiego Wschodu czy Afryki do Europy to wydatek rzędu 6,000 - 10,000 USD - ludzie w Polsce, pracujący, mają problem z odłożeniem takiej kwoty przez kilka lat!
- nie posiadają dokumentów lub celowo je niszczą. Nie chcą się dać zarejestrować lub podają fikcyjne dane (info z polskich mediów).
- jak przeszli przez granicę z Turcją, Grecją, Serbią, Węgrami? Przecież granice są patrolowane nawet w strefie Shengen i zostaliby zatrzymani przez Służbę Graniczną. Musieli wiedzieć jakie są rozkłady patroli w tych wszystkich krajach!

Mała dygresja:
Co ciekawe legalna emigracja jest dużo tańsza, ponieważ wystarczy kupić bilet na samolot i po 3 - 4 godzinach wygodnego lotu z posiłkiem na pokładzie można znaleźć się w dowolnym kraju UE. Koszt biletu z np. Bejrutu do Warszawy z przesiadką we Frankfurcie, kupowany 1 dzień przed odlotem to 1,450 PLN ! Przy czym na miejscu np. w Polsce otrzymują nocleg w ośrodku, pomoc medyczną, jedzenie, zajęcia z przystosowania, naukę języka, opiekę i edukację dla dzieci oraz kasę na drobne wydatki.
2015-09-05 08:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
djans Offline
Czyta i pisze
***

Liczba postów: 73
Dołączył: 2015 Sep
Reputacja: -6
Post: #9
RE: Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
(2015-09-04 07:37 PM)zero napisał(a):  Ja nie zauważyłem tam ludzi ubranych według popularnych założeń jak komandos, wyposażonych w siekiery i inny sprzęt, o broni długiej nie wspomnę, czy 60 litrowe plecaki pełne "niezbędnego" dobra, itd.

Bo większość, którzy takie założenia czynią, to po prostu ludzie, którzy do swojego hobby dorabiają ideologię.

Natomiast ktoś, kto ewakuacji myślał na serio i analizował historyczne przykłady, przygotowuje sprzęt w oparciu o nie, a nie po to, żeby zaimponować kumplom na zlocie survivalowców, czy na meczu asg.


Co do drugiej części tematu, to jestem absolutnie przeciwny przyjmowaniu przez UE jakichkolwiek zewnętrznych imigrantów/azylantów. To tylko zachęca kolejnych do ryzykowania życiem własnych dzieci podczas przeprawy pontonami przez Morze Śródziemne.
Zamiast wydawać pieniądze na pomoc dla uchodźców, lepiej wspierać taką ich samoorganizację, która zagwarantuje, że nie będą uchodzić. Popatrzcie na Kurdów i ich nierówną walkę tak z IS, jak i z tureckim reżimem.
2015-09-06 07:41 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bura2 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 607
Dołączył: 2012 Jul
Reputacja: 77
Post: #10
RE: Wędrówka – wyobrażenia a rzeczywistość - wyposażenie
Uciekinier wzbudza niechęć tym większą im większym jest ciężarem dla gospodarzy, a jest ciężarem jak:
- nie chce, nie umie pracować
- nie dopasowuje się pod względem kulturalnym
- zachowuje się roszczeniowo
- jest wielu uchodźców na raz

Innym imigrantem jest 25 letni Sudańczyk z 3 żonami 5 ką dzieci radykalny islamista, niepiśmienny, nie mówiący w żadnym europejskim języku, niepracujący, agresywny. Innym będzie 25 letni Polak z żoną i 2 dzieci, katolik/ateista, piśmienny, posługujący się chociażby komunikatywnym językiem angielskim, posiadający poszukiwany w danym miejscu zawód.

Ten drugi nawet jak przez pół roku pomieszka w jakimś socjalu to znajdzie w końcu pracę i się zasymiluje. Wiadomo zawsze jest czynnik rasistowski i można być ofiarą nienawiści rasowej nawet pracując uczciwie i posługując się lokalnym językiem.

Przede wszystkim umiejętności, języki, dokumenty i kasa.

Wybierając taką ucieczkę - gdzie wiem, że będę w jakimś ośrodku dla uchodźców też pakowałbym plecak. Było o tym kilka tematów na forum. Jak ktoś pomieszkiwał w hotelu robotniczym na delegacji albo jeździł na różne wyjazdy z noclegiem po salach gimnastycznych ten wie mniej więcej co spakować.

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2015-09-06 10:48 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  PE - Sekcja Taktyczna - wyposażenie taktyczne admin 33 27,404 2012-01-08 08:42 PM
Ostatni post: Bastion
  Sekcja Taktyczna - wyposażenie taktyczne Boungler 17 20,128 2011-11-02 08:36 PM
Ostatni post: wojtek007

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów