Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czajnik czy menazka do BOB
Autor Wiadomość
juniort
Unregistered

Czajnik czy menazka do BOB
Czesc,
posiadam palnik spirytusowy w moim plecaku. Co lepiej do niego dobrac

taka menazke
http://www.aliexpress.com/item/M112-Non-...12629.html

czy taki czajnik ?
http://www.aliexpress.com/item/0-8L-Port...98371.html

oczywiscie bede testowal po skompletowaniu - natomiast nie chce popelnic bledu na wstepie.
2015-12-27 09:00 AM
Odpowiedz cytując ten post
Pozyskiwacz Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 1,102
Reputacja: 138
RE: Czajnik czy menazka do BOB
Zależy co chcesz gotować. Niby garnek bardziej uniwersalny, wodę zagotujesz ale zupę również.
Inna sprawa czy będziesz gotował coś innego niż woda ? Na kilka dni wystarcza w zasadzie wrzątek - na kawę, herbatę i ew. do zalania różnych "szybkich" zupek. A w czajniku jednak woda gotuje się szybciej i łatwiej się nalewa.
Osobiście używam KK - http://www.kellykettle.com/pl/index.htm. W najmniejszej wersji 0,55 litra. Trochę drogie i duże, ale polecam zamiast garnka/czajnika i palnika do gotowania wody.

Wojtek.Beskid Niski/rolnictwo-ogrodnictwo-konie/mechanika-ślusarstwo-kowalstwo/laminaty/stare narzędzia rolnicze/ciągniki rolnicze SAM/samochody terenowe/motocykle/ciężarówki.
2015-12-27 09:22 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 2,235
Reputacja: 221
@Pozyskiwacz: link nie działa.
Moim zdaniem czajnik czy nawet kellykettle (mimo, że jest spoko) to jednak urządzenie zbyt duże gabarytowe i mało uniwersalne.
W garnku menażki też zagotujesz wodę - pamiętaj, że zawsze tam jest pokrywka.
Ugotujesz też w tym posiłek i z tego zjesz.

Menażka ma więcej praktycznych zastosowań.
Jeżeli ma to iść do plecaka a nie do samochodu, którym podróżujesz to menażka - liczy się masa i uniwersalność (mnogość zastosowań).

Do czajnika i tak będziesz musiał pewnie dobrać jakiś garnek/talerz więc i wzrastają gabaryty i masa zestawu.

Kiedyś jeszcze w czasach PRL (gdzieś to na strychu chyba jeszcze u mnie leży) były zestawy takich menażek/kuchenek turystycznych, które zawierały:
- patelnie/talerz
- uchwyt
- garnek
- czajnik
- palnik spirytusowy
- zaparzacz do herbaty - takie "jajko" z dziurkami
i chyba coś tam jeszcze - może jeszcze jeden garnek.

Ewentualnie możesz pomyśleć nad takim zestawem.

Jest to coś tego typu:
http://www.dx.com/p/sunfield-portable-ou...n-0CIVFGxU

Tutaj w wersji powiększonej - szukałem na szybko.
2015-12-27 09:50 AM
Piran Offline
Przemądrzały :)

Liczba postów: 1,199
Reputacja: 55
Do menażki możesz jeszcze coś wsadzić i w plecaku zajmuje przez to niewiele miejsca. Z czajnikiem było by ciężko.

Noże|Survival|Wspinaczka|Wytwarzanie ekwipunku|Mój kanał YouTube! Zapraszam!
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: latarka.gif]
2015-12-27 10:08 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Do czajnika też coś wsadzi.
Może to być zapas cukru i herbaty/kawy.

Tylko jeszcze będzie potrzebował jakiegoś garnka - najlepiej takich rozmiarów, aby wszedł tam czajnik.
Do tego jeszcze musi być lekki - ciężko będzie coś dopasować co nie jest z jednego zestawu.

Oczywiście kwestia tego czy ma zamiar gotować posiłki czy korzystać np. z MRE.
2015-12-27 10:31 AM
KrzysztofLis Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 457
Reputacja: 37
Do BOB -- tylko menażka/garnek, na pewno nie czajnik.

Nie wiem, jak masz skompletowany BOB i co tam chcesz jeść. Może masz taki zestaw, że czajnik Ci w zupełności wystarczy (jak słusznie zwrócił uwagę Pozyskiwacz), ale z BOBa może Ci też przyjść skorzystać w innych okolicznościach. Dlatego w pierwszej kolejności kupiłbym właśnie ten zestaw garnków/menażek.

1/2 zespołu tworzącego domowy-survival.pl, piszę także na shootingforfun.pl
2015-12-27 10:57 AM
Pozyskiwacz Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 1,102
Reputacja: 138
http://domowy-survival.pl/2011/09/kelly-kettle-test/
Może ten link będzie działał. Generalnie jest dużo materiałów w sieci o Kelly-Kettle.
Sam nosze go w pokrowcu,a wewnątrz komina mam zapałki,rozpałkę i dość suchego paliwa na zagotowanie czajnika wody.

Wojtek.Beskid Niski/rolnictwo-ogrodnictwo-konie/mechanika-ślusarstwo-kowalstwo/laminaty/stare narzędzia rolnicze/ciągniki rolnicze SAM/samochody terenowe/motocykle/ciężarówki.
2015-12-27 03:44 PM
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Duży kelly jest moim zdaniem zbyt duży, aby go targać dla jednej osoby.
Do tego jak dla mnie urządzenie mało uniwersalne.
2015-12-27 04:31 PM
Tathagata Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 83
Reputacja: 12
Mimo pozorów mały czajnik 0,7l sprawdza się bardzo dobrze, trzeba tylko mieć dodatkowo naczynie do zalewania: kubek, plastikową miskę czy taki pojemnik na żywność(ja mam na przykład zestaw 3 wąskich prostokątnych chowanych jeden w drugi gdzie każdy jest trochę krótszy przy tej samej wielkości. Używałem tego zestawu na wyprawach rowerowych. Także pieszych w Laponi(z dala od cywilizacji gdzie liczył się każdy gram - większość plecaka to było jedzenie lio jedzone wprost z torebek). Mimo wszystko wygodniej się gotuje wodę w czajniku niż w garnku w którym się je. W zestawie ucieczkowym (torba nerka) mam po prostu metalowy kubek 0,5L i najprostszy zestaw z esbit. I to jest minimum - punkt wyjścia.

Boba jako takiego nie mam spakowanego - w 15 minut mogę skomponować wszystko z bogatego zestawu jaki posiadam zw zależności od potrzeb. Czy to będzie mały czajnik(pewnie będzie), tytanowe menażki, duży czajnik ogniskowy czy inne rupiecie. Mam nawet dużą, ciężką kratownicę ogniskową która wytrzyma 100kg obciążenie i 2 duże gary 5 i 8 litrów żeby wyżywić małą armię Smile. Wszystko zależy od założonego transportu i objętości plecaka.
Menażek wojskowych i garnków turystycznych i mam kilka sztuk i użyłem wszystkich może po razie wracając przeważnie do zestawu czajnik, kubek + pojemniki i ewentualnie menażki tytanowe(jeśli planuję być z rodzinną której muszę zapewnić jakieś naczynia). Trzeba pamiętać że w czajniku nie podgrzejesz puszki fasolki.
A wiec trzeba też dobrać naczynia w zależności od posiadanych zapasów, liofilizaty są drogie ale już zupki typu gorący kubek nie(x2 i już można się najeść). Warto wiec dodać kilka do pakietu żywności(i w ostateczności da radę spożyć na sucho).
Puszki można podgrzewać bezpośrednio nad ogniem; przyda się wtedy jakiś chwytak - mam taki patent wojskowy z blaszki właśnie do puszek.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2015-12-27 07:57 PM przez Tathagata.)
2015-12-27 07:12 PM
juniort
Unregistered

Tathagata a masz jakieś zdjęcia jak masz popakowany rower na taką wyprawę ? Gdzie kupujesz żywność Lio i jak liczysz jej ilość na każdy dzień podróży?

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka
2015-12-27 08:17 PM
Odpowiedz cytując ten post

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny