Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podręcznik Bounglera
Autor Wiadomość
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,032
Reputacja: 241
RE: Podręcznik Bounglera
Do podręcznika mam kupę materiału i totalną niewyróbkę pomiędzy tym projektem a waszymi oczekiwaniami. Robię wiele rzeczy na raz i dlatego to tak się dławi. Pomoc owszem mile widziana ale trzeba mieć Corela minimum wersję 9.0 i materiały, które chce się tam zamieścić. Wszystko musi być robione oczywiście w standardzie aby nie było co chwila zmiany stylu, dlatego książeczka nie jest podzielona na numery stron a na moduły 3A, 6A itd itd... dzięki czemu każdy opracowany temat można indywidualnie drukować.

Wszystkie zmiany najpierw do mnie do akceptacji, a dopiero później publikujemy. Dzisiaj zamieszczę w 1 poście pliki źródłowe, tak więc jeżeli ktoś zainteresowany współtworzeniem podręcznika z czego ma być dumna cała rzesza osób zarejestrowanych i uczestniczących w projekcie - proszę się zgłaszać na PRV wyjaśnię co i jak.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2011-01-16 10:14 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Dobra niczego nowego jeszcze nie dodałem ale zrobiłem małą korektę tego co jest. Cały tekst stoi na Arialu - co zdecydowanie poprawiło czytelność przy zachowaniu układu. Można sobie raz jeszcze przedrukować - niewielka strata.

Dla redaktorów, będzie łatwiej pracować na foncie, który każdy ma w systemie. Plik PDF do pobrania nie jest w krzywych więc jest już o wiele lżejszy. Będziemy iść w tym kierunku.

Acha i tak jeszcze w ramach tematu podręcznika co powinno się w nim znaleźć?

Zastanawiam się nad jedną rzeczą, która nie daje mi spokoju...

Powiedzcie mi czy jest sens zamieszczania w podręczniku materiałów, które są już dawno temu idealnie opracowane w fachowej literaturze? Redagowania ich na nowo aby nie naruszać przez kopiowanie czyich praw autorskich i zamieszczać w PB?

Mój Podręcznik Bounglera który mam przy sobie ma obecnie ponad 500 stron! Jak to możliwe? Robię skany tego co dla mnie jest najważniejsze z książek traktujących o survivalu i publikacji o różnej tematyce sprowadzając je do formatu stron podręcznika PB (zwyczajnie wklejam skan JPG) i drukuję podręcznik. Co jednak z osobami, które nie mają dostępu do takich książek lub nie stać je na zakup owej literatury? Czy powinno się jednak redagować wszystko jak leci i dublować to po raz wtóry aby mieli inni zainteresowani?

Co o tym myślicie?

Skanów nie można udostępniać - prawo autorskie, jeżeli ma się książkę można to robić dla siebie, co właśnie czynię od jakiegoś czasu.

Może jednak ograniczymy się do wiedzy typowo specjalistycznej, która jest rozbita w różnych dziedzinach i nie można jej odnaleźć w pigule typu SAS - szkoła przetrwania?

Np. mieszaniny chemiczne, budowa anteny CB, elektronika itp...

Wiązanie liny i budowa schronienia to zasadniczo podstawy jakie powinien znać każdy kto jest w projekcie, po co to wałkować X razy.
Czekam na wasza opinię!

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-17 12:21 AM przez Boungler.)
2011-01-17 12:02 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Peacock Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 27
Reputacja: 1
Przecież prawo autorskie nie jest aż tak restrykcyjne. Można cytować całe fragmenty o ile poda się źródło.
2011-01-17 03:33 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aPC Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 729
Reputacja: 49
Ja bym podstawy pominął. Inaczej nie wyjdzie poradnik tylko encyklopedia : )

ZPL | CB/PMR
2011-01-17 06:36 AM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

(2011-01-17 03:33 AM)Peacock napisał(a):  Przecież prawo autorskie nie jest aż tak restrykcyjne. Można cytować całe fragmenty o ile poda się źródło.

Co do cytowania to trzeba ładować całe strony, z tekstem i zdjęciami i rysunkami, bo to właśnie te ostatnie są najważniejsze. Nie ma kto rysować. Nawet gdybyście chcieli to mogę robić indywidualne opracowania poszczególnych sekcji ale fachowych rysunków na razie nikt nie zrobi bo nie mamy tutaj kogoś kto to naszkicuje fachowo, a takie pitu pitu to ja sam potrafię. Więc jak się ktoś zgłosi kto ma DOBRĄ rękę i pracuje np. tuszem, to ugryziemy tematy bardziej powszechne - choć tak jak pisałem i tak większość robi sobie kserówki do formatu podręcznika, natomiast nie wszyscy mają dostęp do danych technicznych lub naukowych, które można a wręcz trzeba udostępnić.

Nie namawiam do piractwa, ale prawda jest taka że jak np. nie ma w Polsce danej książki w sprzedaży to można się pokusić o ściąganie jej z chomików czy torentów - tak czy inaczej można ją zdobyć, a jak się pojawi w sprzedaży to obligatoryjnie kupić, doraźnie korzystając z kserówek i JPGów od kogoś kto miał szczęście nabycia.

2011-01-17 10:20 AM
aPC Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 729
Reputacja: 49
A traktować "PB" jako rozszerzenie? Teraz może zaproponuję coś co już jest bo ostatnio nie zaglądałem do poradnika.
Wpisać na pierwszą stronę rozdział wstępu z lista polecanych (najlepiej polskojęzycznych) pozycji.
Niech sobie każdy powybiera co mu najlepiej pasuje. Skąd weźmie, to już nie nasza sprawa.

IMO nie ma co przepisywać po 10x rysunek budowy filtra z węgla na wodę, lub rozpalania ognia za pomocą łuku ogniowego. Podstawy, które się powtarzają w prawie każdej książce lub nawet instrukcji dla skautów nie ma co powielać : ) Jeżeli już, to tylko punktowo. Przykład:
Rozpalanie ognia:
- tarcie: piła ogniowa, łuk ogniowy, wrzeciono ..
- słońce - skupienie promieni (soczewka, lustro paraboliczne ..)
- krzesanie iskier (krzesiwo, stal+krzemień)
- prąd - zwarcie biegunów
- chemicznie (nadmanganian + ....)
- .....
to max. tyle - jeżeli już będzie ktoś chciał to niech sobie poczyta w pozycjach "ogólnie" dostępnych.

ZPL | CB/PMR
2011-01-17 11:37 AM
skywalker Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 983
Reputacja: 22
Zgadzam się z aPC - wałkowanie podstaw nie ma sensu, w końcu ten co nie zna podstaw i tak sobie nie poradzi - nie będzie co krok wertował książeczki, niektóre rzeczy trzeba po prostu umieć.

Spis przydatnych książek jak najbardziej jednak wskazany - jako demo, każdy będzie mógł kupić oryginał jeżeli dana książka spełnia jego oczekiwania. Wink

W PB powinna się znaleźć specjalistyczna wiedza której można zapomnieć + w możliwie krótkich punktach tak jak kolega aPC zaproponował (spojrzysz - "achaaa, nadmangaaniaan...")

Cytat:Przykład:
Rozpalanie ognia:
- tarcie: piła ogniowa, łuk ogniowy, wrzeciono ..
- słońce - skupienie promieni (soczewka, lustro paraboliczne ..)
- krzesanie iskier (krzesiwo, stal+krzemień)
- prąd - zwarcie biegunów
- chemicznie (nadmanganian + ....)
- .....
to max. tyle - jeżeli już będzie ktoś chciał to niech sobie poczyta w pozycjach "ogólnie" dostępnych.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-17 07:46 PM przez skywalker.)
2011-01-17 07:33 PM
Piran Offline
Przemądrzały :)

Liczba postów: 1,199
Reputacja: 55
Boungler, podeślij co np. trzeba by narysować. Akurat mam ferie, tusz i inkscape... Wink

Noże|Survival|Wspinaczka|Wytwarzanie ekwipunku|Mój kanał YouTube! Zapraszam!
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: latarka.gif]
2011-01-17 11:43 PM
Botasky Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 31
Reputacja: 6
JAPANESE SQUARE może się przydać w podręczniku w dziale węzły, ciekawie na youtubie jest to zaprezentowane. Może węzeł znany choć muszę przyznać że dla mnie on całkiem nowy Big Grin

pozdrawiam
Botaksy

EDIT Boungler: link nie działa.
aPC edit: Juz działa - poprawiłem
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-24 10:04 PM przez aPC.)
2011-01-24 08:55 PM
fat ed Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 194
Reputacja: 55
Odniosę się do sekcji medycznej bo jest trochę nieścisłości, a pewnych rzeczy mi brakuje:

1 Nie wiem po co przy nzk piszesz o zawale. Zawał to zawał, a nzk to nzk. Ja bym to ujął inaczej- chodzi mi głównie o sposób w jaki to opisałeś. Napisz co to jest zawał i jakie towarzyszą mu objawy w osobnym miejscu, a przy nzk napisz, że zawał może być jedną z przyczyn zatrzymania krążenia.
2 Co do defibrylacji- nie każde nzk się defibryluje- są pewne zasady- tzw rytmy do defibrylacji (migotanie komór, częstoskurcz komorowy bez tętna) i takie których się nie defibryluje (asystolia, czynność elektryczna bez tętna). Musisz to jakoś przeredagować bo teraz w uproszczeniu wychodzi, że każde nzk wystarczy wcześnie zdefibrylować i będzie pełen sukces.
Rytmy do defibrylacji to ok 40% (jest to wartość zaniżona bo zależy od czasu- im więcej upływa czasu od nzk do fachowej pomocy, tym mniejsze szanse ze zastanie się rytm do defibrylacji).
Tylko w tych przypadkach defibrylacja może być skuteczna ale należy pamiętać jeszcze o odwracalnych przyczynach nzk.
Laicy powinni potrafić: rozpoznać nzk, stosować bls. Jeśli chodzi o defibrylacje to jedyne co trzeba wiedzieć to sposób obsługi AED.
3 BLS- skupiłeś się na defibrylacji, AED i statystyce, a zabrakło podstaw czyli jak rozpoznać nzk (bo to nie tylko utrata przytomności) itd.
4 Zakładając, że piszesz podręcznik na wypadek kataklizmu warto skupić się na stanach, które w czasie kataklizmu zwiększą swój udział: zatrucia, utonięcie, rażenie piorunem/prądem, odmrożenia/poparzenia, hipotermia/hipertermia, urazy, odwodnienie.
Oprócz tego należy założyć, że częściej będziesz pomagał młodym (w tym dzieciom).
============================================
Jak już piszesz o tym trochę bardziej szczegółowo to warto zamieścić odwracalne przyczyny nzk:
- 4H: hipotermia, hipoksja, hipowolemia, hipo/hiperkaliemia
- 4T: tension pneumothorax (odma), tamponada, thromboembolia (zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, toxic (zatrucia)

Zeby się tu nie rozpisywać- zajrzyj bezpośrednio do źródła czyli do wytycznych ERC, zawsze to lepsze rozwiązanie niż szukanie po innych stronach, które z tych wytycznych czerpią.
2011-01-24 11:56 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny