Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podręcznik Bounglera
Autor Wiadomość
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,028
Reputacja: 241
RE: Podręcznik Bounglera
Ja ten materiał mogę jedynie opracować wg. konkretnych punktów, czyli to co wg. mnie jest właściwe. Zdecydowana większość osób nie ma pojęcia o odmie czy co to jest nzk. Nasza ściągawka jednak musi to szczegółowo zwierać. Myślę że tą sekcję powinien fachowo i dokładnie przygotować ratownik z prawdziwego zdarzenia do zamieszczenia w podręczniku a nie ja, tak to cały czas będą jakieś uwagi i niedosyt. Moja wiedza w tym zakresie jest mocno powierzchowna, a tu nie chodzi o przepisanie tego co już jest lecz o konkrety z ujęciem szczegółów o których wspominasz, tym bardziej że gdy podręcznik będzie w użyciu - to będzie to najprawdopodobniej jedyna książka, która znajdzie się w plecaku ewakuacyjnym.

Więc albo tą część przygotuje specjalista albo będziecie musieli poczekać aż znajdę na to czas i przygotuję dokładne skrócone instrukcje po ukończeniu pozostałych subProjektów. Prowadzę ich równocześnie 10 i jeszcze codzienna praca, więc nie wymagajcie ode mnie zbyt wiele. Wiąże się to niestety z przerobieniem całego zakresu tych materiałów.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2011-01-25 12:45 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jahmal Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 133
Reputacja: 10
witam! jest to mój pierwszy post i na wstępie chcę się przywitać. Teraz do rzeczy. Zawodowo jestem grafikiem i składam książki, albumy, katalogi itp. Jeśli chcecie mogę wam za darmo zrobić taką książkę/poradnik w formie pdf`a który sobie później każdy wydrukuje. Wyglądało by to tak, że ktoś od z forum podsyła mi materiały, a ja z tego tworze ów poradnik all-in-one. Co Wy na to?
P.s. Z rysunkami też nie będzie problemu

aPC edit: witam, proponuję napisać coś o sobie w powitalni, bo tutaj twój profil zaginie.
Ad. skład. Grafików z wolnym czasem u nas mało. Na pewno zostaniesz wykorzystany : )

|Grzesiek z Warszawy przy Metrze|Grafika|Poligrafia|IT|
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-25 08:36 AM przez aPC.)
2011-01-25 07:45 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
fat ed Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 194
Reputacja: 55
Cytat:Ja ten materiał mogę jedynie opracować wg. konkretnych punktów.
Dlatego wskazałem kierunek zmian

Cytat:Zdecydowana większość osób nie ma pojęcia o odmie czy co to jest nzk.

To jest problem, który już poruszałem przy apteczce, kiedy wskazywałem, że niektóre rzeczy są niepotrzebne, bo do ich użycia potrzebna jest fachowa wiedza. Tak samo tutaj- uważam że trzeba się zastanowić ile informacji zamieścić, tak żeby nie było takich których laik i tak nie wykorzysta.
Cytat:Myślę że tą sekcję powinien fachowo i dokładnie przygotować ratownik z prawdziwego zdarzenia do zamieszczenia w podręczniku a nie ja, tak to cały czas będą jakieś uwagi i niedosyt.
Konstruktywne uwagi nie są złe.

Cytat: Moja wiedza w tym zakresie jest mocno powierzchowna, a tu nie chodzi o przepisanie tego co już jest lecz o konkrety z ujęciem szczegółów o których wspominasz
W wytycznych erc jest wszystko to o czym pisałem, trzeba tylko wybiórczo "przepisać"

Cytat:Prowadzę ich równocześnie 10 i jeszcze codzienna praca, więc nie wymagajcie ode mnie zbyt wiele. Wiąże się to niestety z przerobieniem całego zakresu tych materiałów.
Nie ma pośpiechu, masz jeszcze przynajmniej rok do końca świata.
2011-01-25 10:44 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Aktualizacja.
Dodano:
5A - Budowa anteny typu Dipol + Balun napięciowy 1:1
5D - Budowa anteny typu Delta Loop + Balun prądowy 1:1

Zaktualizowano:
2A-E - Częstotliwości radio-nadawcze

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-01-30 12:57 AM przez Boungler.)
2011-01-30 12:56 AM
bagieta Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 168
Reputacja: 12
Ja bym zmodyfikował strony związane z zakresami częstotliwości - w razie sytuacji awaryjnych zakresy takie jak 'pager' czy 'byłe pasmo TPSA' będą nieprzydatne. Zostawiłbym zakresy służb jak PSP, policja i pogotowie - a także dopisał częstotliwości na których w razie potrzeby są największe szanse na wezwanie pomocy (pomijam kwestie prawne) - 169,000 - kanał ogólnopolski pogotowia (każda jednostka musi prowadzić nasłuch 24/7), 149,000 - kanał awaryjny PSP (nasłuch j.w), 156,800 - ratunkowy kanał morski i śródlądowy, 145,5000 - amatorski kanał wywoławczy, 433,500 - amatorski kanał wywoławczy

Dodałbym informację, że europejskim kanałem wywoławczym/alarmowym na PMR446 jest kanał 3 z subtonem 14 (warto dodać tabelkę CTCSS). Jako, że w razie SHTF nie będziemy najprawdopodobniej uciekać do USA czy Azji to częstotliwości GMRS/FRS będą nieprzydatne bo te radia są zabronione w Europie (kolidują z istniejącymi sieciami radiokomunikacyjnymi).

Jako osoba, która zjadła zęby na nasłuchu radiowym mogę podać najważniejsze zakresy częstotliwości, które będą do czegokolwiek przydatne:

118,0000 - 137,0000 Lotnictwo cywilne - modulacja AM
137,0000 - 144,0000 Lotnictwo wojskowe - modulacja AM
144,0000 - 146,0000 Pasmo radioamatorskie
147,8000 - 147,9500 Straże gminne i miejskie
147,9500 - 148,6500 Sieć Zarządzania Urzędów Wojewódzkich
148,6500- 149,3500 Państwowa Straż Pożarna
157,4500 - 157,9500 Wojsko
158,5750 - 158,9500 Wojsko
163,1250 - 163,2000 Sieć Zarządzania Urzędów Wojewódzkich
168,5000 - 169,1500 Służba zdrowia
169,1500 - 169,4000 Wojsko (logistyka i sł. medyczne)
170,6000 - 170,8750 Służba Celna i Słuzba Więzienna
172,0000 - 174,0000 Policja i służby MSWiA
325,0000 - 380,0000 - Lotnictwo wojskowe - modulacja AM
430,0000 - 440,0000 - pasmo amatorskie

wszędzie krok strojenia odbiornika to 12,5 khz (w lotnictwie 25 khz)

jak ktoś ma skaner to takie fascynujące rzeczy jak agencje ochrony i taxi sam sobie znajdzie ( i tak w przypadku jakiejś katastrofy będzie niesamowity burdel w eterze). Można co najwyżej dać info, że w Europie warto skanować jedynie zakresy 140-174 oraz 400-470 MHz.

Z Corela jestem noga to niestety nie pomogę, za to w dziedzinie radiokomunikacji i łączności kryzysowej służę pomocą. No i w ramach przygotowań warto kupić jakiś skaner albo chiński radiotelefon - nawet w czasach 'pokoju' w eterze leci kupa przydatnych informacji. Zapraszam na radioscanner.pl przy okazji.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-02-05 02:13 AM przez bagieta.)
2011-02-05 02:11 AM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Pasma które są w podręczniku wydobyłem z encyklopedii, juz na samym początku była niejasność bo pasmo 11m które mnie osobiście najbardziej interesuje było podawane w piątkach a w Polsce jak wiemy pracujemy na podstawowej czterdziestce w zerach (za wyjątkiem kanałów w których możemy sobie wskakiwać w piątki po odpowiedniej przeróbce radia).

Co do Twojej sugestii to oczywiście zaktualizuję strony podręcznika o wykaz który podałeś, natomiast cały pozostały zakres bym zostawił, nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać i do czego a nie zajmuje dużo miejsca. Przy najbliższej aktualizacji to zrobię.

2011-02-06 10:33 AM
bagieta Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 168
Reputacja: 12
jakby co to zawsze najbardziej aktualny wykaz pasm jest tutaj:

http://spreadsheets.google.com/pub?key=p...utput=html

Dodatkowo najważniejsze kanały:

PKP

R1 - 150,1000
R2 - 150,1500
R3 - 150,2250
R4 - 150,3250
R5 - 150,3750
R6 - 150,4500
R7 - 150,5750
R8 - 150,5000 - kanał dyspozytorów i ratunkowy

każdy pociąg w ruchu korzysta z jednego z tych kanałów ( w zależności od miejsca, gdzie się znajduje). Raz nasłuch tego pasma ocalił mi spędzenie nocy w polu bo pociąg rozjechał człowieka i nikt się nie pofatygował powiedzieć pasażerom, że przez następne kilka godzin nici z podróży (prokurator + zamieszanie).

PSP

Kanały ratowniczo-gaśnicze:

KRG1 - 148,7000
KRG2 - 149,0875
KRG3 - 149,1375
KRG4 - 149,1625
KRG5 - 149,2250
KRG6 - 149,2375
KRG7 - 149,2625
KRG8 - 149,2750

Kanał dowodzenia i współdziałania 1 - 148,6875
Kanał dowodzenia i współdziałania 2 - 149,2500
Kanał operacyjny 1 - 148,8750
Kanał operacyjny 2 - 149,3125

w momencie pożaru czy ewakuacji tutaj będzie z największym prawdopodobieństwem komunikacja jednostek straży pożarnej między sobą. Najczęściej jest KRG1 + operacyjny 1 do łączności na wyższym szczeblu + ew. dowodzenia i współdziałania 1.

Minusem posiadania w wykazie pasm typu GMRS czy CB 'w piątkach' jest to, że osoba mniej zorientowana w tematach radiowych się pogubi i nie będzie wiedziała co wklepać do radiotelefonu - a w Polskich warunkach te pasma i tak nie są używane.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-02-06 10:32 PM przez bagieta.)
2011-02-06 10:19 PM
papuas Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 197
Reputacja: 9
wersja
pockedmod Wink lub hipsterPDA Wink

pockedmod.com

lub laminowane kartki spiete klicpsem Wink
2011-03-03 12:46 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Załączniki odzyskane!

2011-10-30 07:58 AM
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 2,206
Reputacja: 219
Mam takie pytanie, sugestię.
Nie lepiej i korzystniej skupić się na początku na kilku podstawowych rzeczach?
Nie otwierałem jeszcze załączników ze względu na przepustowość mobilnego łącza, ale wg mnie na częstotliwości itd. należy poświęcić po jednej stronie i zostawić tylko to co najpotrzebniejsze. Tyczy to się w zasadzie każdej dość szerokiej dziedziny.
Prawda jest taka, że z osoby, która nie ma nic wspólnego np. z obsługą radiostacji nie zrobi się łącznościowca przy pomocy kilku małych kartek tak samo jak nie zrobi się chirurga naczyniowego z gościa z apteczką pierwszej pomocy.

Dlatego jestem zdania, że w takiej mini ściądze powinny się znaleźć:
- telefony alarmowe - Policja, Pogotowie, Państwowa Straż Pożarna, GOPR, TOPR itd. stosownie do miejsca zamieszkania czy też przewidywanych miejsc pobytu lub ogólnie na cały kraj
- podstawowe rodzaje schronień
- podstawowe węzły
- orientowanie mapy oraz ustalanie położenia
- określanie kierunku (stron świata) różnymi sposobami
- częstotliwości radiowe
- sposoby rozpalania ognia
- sposoby budowy schronień w różnych warunkach klimatycznych*
- budowa improwizowanej broni, narzędzi
- wykonywanie wnyk itp.

Pewnie jeszcze coś mi do głowy przyjdzie, ale chwilowo tyle.

* każdy rodzaj klimatu powinien być wydrukowany na oddzielnej kartce. Tyczy się do różnych dziedzin nie tylko tej jednej.
Dlaczego?
Swego czasu czytałem o sytuacji w jakiej znaleźli się astronauci (chyba rosyjscy/radzieccy), którzy wylądowali gdzieś w Tundrze czy Tajdze.
Dzięki temu, że mieli podręcznik przetrwania w zestawie użyli jego niezapisanych stron oraz tych, które stanowiły o sytuacjach odmiennych od tych, w której się znaleźli czyli np. przetrwanie na pustyni czy na morzu poszły jako podpałka.

W związku z powyższym również odradzałbym laminowanie, ale także ze względu na wzrost wagi oraz objętości. Lepiej mieć więcej stron w jednej nieprzemakalnej okładce niż tylko kilka zalaminowanych.
2011-11-10 11:48 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny