Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rower Ewakuacyjny - [dyskusja ogólna]
Autor Wiadomość
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,028
Reputacja: 241
Rower Ewakuacyjny - [dyskusja ogólna]
Na forum poruszaliśmy już wiele wątków poświęconych sprawnemu opuszczeniu miasta lub dojazdu z punktu A do punktu B przy użyciu roweru.

Zdecydowałem się ubrać to w projekt i zweryfikować możliwie najwięcej opcji, które podniosą moje szanse lub je całkowicie przekreślą. Od konfiguracji osprzętu po warsztat i treningi. Chyba nie ma sensu się powtarzać. Zapraszam do oglądnięcia pierwszego odcinka z tej serii i oczywiście liczę na Wasze pomysły i doping.

ps. Zawsze znajdzie się miejsce aby ktoś dołączył.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2016-05-18 06:37 AM przez Boungler.)
2016-05-11 09:06 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

RE: Rower Ewakuacyjny - słowem wstępu
Jeżeli ktoś jeszcze nie oglądał, to poniżej kolejny materiał z tej serii.
Dzisiaj poniedziałek. Stuknięte +12km. Zatem treningi się rozpoczęły.
Nie wiem czy nie za ambitnie podszedłem do tego tematu, ale to się bardzo szybko okaże.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2016-05-16 08:34 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
maciek199815 Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 191
Reputacja: 6
Boungler, co chcesz przewozić tym rowerem?
Moim zdaniem taki rower powinien być przedłużeniem PE/BOB/BIS (niepotrzebne skreślić). Czyli na nim powinno być;
-Więcej wody;
-Więcej jedzenia
-Dodatkowe narzędzia takie jak siekiera, łom duża piła.

Czyli zapasy powinniśmy zużywać według tego planu;
-Rower
-PE
-Żelazna racja
-Dalej pozyskanie żywności.
2016-05-17 04:36 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Taki jest cel projektu. Analizuję różne rzeczy. Jednak aby nie zacząć od d...py strony - najważniejsze są treningi. Budowa idzie w trakcie. Stelaż, sakwy, mocowania, części.

2016-05-17 05:14 AM
bura2 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 569
Reputacja: 77
Siekiera, łom? może trochę inaczej.

Zwykły rower typu "góral" (w każdym razie nie typowo miejski), w dobrym stanie technicznym + kompletne wyposażenie, czyli to wymagane przez:
1.Przepisy, czyli dzwonek, jeden sprawny hamulec, światła białe przód i czerwone tył+odblask na tył. Wiem, że światła nie są wymagane w dzień i w sumie można by jeździć z jakimś uchwytem na nasze wypasione latarki. Ja jednak założyłem najtańsze światełka led z marketu. W razie czego mam zawsze dodatkową latarkę a jak ten złodziejski naród mi zawinie to z roweru to mnie nie boli.
2. Potrzebę ewentualnych napraw - pompka, zestaw naprawczy do opon itd. warto wrzucić rękawiczki.
3. komfort - bidon z wodą.

O co chodzi? o to żeby mieć zwykły, lekki, nierzucający się w oczy rower. Powinno tam być widać tylko bidon i jedną sakwę pod ramę, gdzie jest pompka i zestaw naprawczy. Sam zestaw naprawczy ograniczyć do minimum. Takim rowerem możemy jeździć na co dzień do sklepu/pracy. A w czasie PA dołączyć (lub trzymać dołączone i w razie wyjazdu "do ludzi", ściągać)....
... 2 sakwy obok tylnego koła które można poniżej minuty zdjąć/założyć. W tych sakwach przede wszystkim zapasy - jedzenia, baterii, jeszcze jedną zmianę bielizny itp. Rzeczy gabarytowo za duże do plecaka a jednocześnie mniej cenne.

Ze sprzętu który bym wziął do roweru ale niekoniecznie do plecaka to może jakaś składana wielofunkcyjna łopatko-siekierko-piła? Zaraz usłyszę, że to szmelc. I zgoda. Ale nie jesteśmy pionierami w nowym świecie i nie będziemy ścinać lasów, kopać kanałów i stawiać domów z bali tylko tą łopatką wykonamy kilka prostych prac obozowych i tyle.
Inne rzeczy - karimata (pełna, bo używam dociętego mini-ogryzka)? docieplenie śpiwora?

W jednym zdaniu - Ewakuacja to przemieszczanie się. Przede wszystkim. Najważniejsze jest szybkie osiągnięcie celu. I to przygotowanie celu musi być priorytetem a rower służyć do tego żeby tam dotrzeć. Dlatego mobilność kosztem gadżetów.

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2016-05-17 08:18 AM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Plan
Mój plan w chwili obecnej zakłada przejazd z punktu A do Punktu B. Myślę o dystansie od 50 do 120km. Drogi bardzo różne. Może to być asfalt po którym można szybko podróżować. Jednak będą to na pewno drogi polne o różnej klasie jakości.

Kamuflaż
Co do klasy sprzętu i jego rzucaniu się w oczy - myślę że nie koniecznie będzie to tak jak piszesz. Gdybyśmy przeżyli w PostApo powiedzmy 20-30 lat i wsiedli na nowy rower - wtedy zgoda. W momencie gdy większość ludzi zdecyduje się na ewakuację z miasta - nie będzie miało kompletnie żadnego znaczenia na czym się przemieszczasz. Jedyne na co trzeba będzie uważać to na desperatów, którzy będą mogli Cię z takiego roweru zrzucić. To samo odnosi się do przejazdu ścieżkami. Ludzie, którzy ćwiczą kolarstwo znają je na wylot i zapewne podejmą podobne działanie wyjazdu z miasta.

Zasobniki
Mocowania do sakw muszą dawać radę, szczególnie w terenie kamienistym gdzie wszystko będzie potężnie się trzęsło. Będzie to zapewne gra na czas ale również na sam dojazd. montaż nie zajmie dużo czasu jeżeli sakwy będą odpowiednio przygotowane. Nie chcę się wypowiadać w tym momencie bo dopiero przez to przechodzę. Zakładam jednak stelaż na tył i częściowo na przód.

Narzędzia
Zestaw naprawczy w czasach pokojowych będzie miał inne priorytety. Jeżeli chodzi o wyposażenie to na pewno nie wykluczam standardu. W godzinie W jest bardzo mało prawdopodobne że będzie czas na łatanie dętek. Jedyna opcja to natychmiastowa wymiana dętki lub całej opony na inną LUB porzucenie wszystkiego i dalsza ucieczka pieszo. Czas może być w takim momencie luksusem. Jeżeli dystans byłby dłuższy i wymagałby przestojów - wówczas można zająć się naprawą ewentualnego zapasu - który został w drodze wykorzystany. Już teraz wiem że różne proste naprawy mogą być mocno upierdliwe czasowo. Liczy się tylko osiągnięcie celu.

Treningi
Jeżeli ktoś ruszył razem ze mną i zaczyna jeździć to wie że kondycja fizyczna jest tutaj całkowicie podstawowym elementem całego projektu. Ja wsiadłem niedawno na rower od ho ho ho i jeszcze trochę. Co prawda jazdy się nie zapomina, ale wczoraj stuknąłem 12 km i zajęło mi to ponad 36 minut w ternie zróżnicowanym.

2016-05-17 08:42 AM
bura2 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 569
Reputacja: 77
RE: Rower Ewakuacyjny - dyskusja ogólna
Chodziło mi raczej o to żeby nie obwieszać roweru z zewnątrz niecodziennym szpejem bo wygląda to co najmniej dziwnie ani nie ładować się w rower za 2-3 tyś bo takie kradną. Zdarza się również że ludzi kusi zawartość różnych toreb pod ramę/siodełko. Mi już tak ktoś zestaw naprawczy podprowadził. Zestaw 12 zł kosztował więc pół biedy, ale reszta rzeczy rozrzucona po parkingu...

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2016-05-17 12:17 PM
yamabushi Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 45
Reputacja: 0
Panowie i Panie.
Ubieranie pojazdu (i jego większe czy mniejsze kamuflowanie) to jedna sprawa - ale się zastanawiam - czy nie powinniśmy dorzucić pięciu groszy do tematu i zaproponować jakieś rozwiązania na okoliczność wspomnianej ewentualności, że nas ktoś z roweru będzie chciał ściągnąć?

Ja osobiście nie lubię kasku, ale zdaję sobie sprawę, że w trakcie szybkiej ucieczki można niestety w łeb dostać... Czy jakaś klatka albo maska na twarz? OKULARY czy GOGLE? Rękawiczki (a może jakieś rękawki czy karwasze)?

Pozdrawiam.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2016-05-17 01:17 PM przez yamabushi.)
2016-05-17 12:17 PM
Kozmikus Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 938
Reputacja: 76
(2016-05-17 12:17 PM)yamabushi napisał(a):  Czy jakaś klatka albo maska na twarz? OKULARY czy GOGLE? Rękawiczki (a może jakieś rękawki czy karwasze)?

Zbroja płytowa od razu.
Okulary się przydają, czy to ciemne jak słońce świeci, czy żółte wyostrzające kontrast. Nieistotne, ważne, że owady nie wpadają do oczu. Rękawiczki też się przydają (zwłaszcza, jeśli posiadamy kiepskiej jakości uchwyty na kierownicy)
Ale żeby się opancerzać od razu na rower ?

Małopolska | Żywność | Rolnictwo | Narzędzia | Geologia | Energia alternatywna | Budownictwo
2016-05-17 01:37 PM
yamabushi Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 45
Reputacja: 0
Kozmikus - tez jestem za szybkością/mobilnością/lekkością, ale jak w internetu zobaczyłem kolesia na rowerze w pancerzyku motokrosowym i z hokejową maską na twarzy to się zacząłem zamulać...
2016-05-17 01:58 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny