Boungler Alienator - Serwis Informacyjny Boungler YouTube

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dozymetr / licznik Geigera
Autor Wiadomość
ChollaYi Offline
21st Century Schizoid Man
Super Moderators

Liczba postów: 1,014
Reputacja: 81
Dozymetr / licznik Geigera
Artykuł dotyczący dozymetru na zaprzyjaźnionym blogu: http://domowy-survival.pl/2011/02/dozymetr/

Na pewno nie jest to niezbędne urządzenie ale może się przydać w przypadku skażenia radioaktywnego. Szczególnie, że rządy często zatajają faktyczną sytuację w czasie kryzysu.

Michał | Warszawa || CB || Informatyka | Żeglarstwo | Fotografika | Mechanika sam. |
"Nie dowiesz się z gazety kto przeżyje swoją śmierć"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2014-03-25 11:25 PM przez Boungler.)
2011-03-17 12:53 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Szynszyl Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 572
Reputacja: 40
RE: Dozymetr
Są tacy co mają od przynajmniej 10 lat,tak na wszelki wypadek.

Bo zamiast wierzyć w to co podadzą w TV sam mogę sobie sprawdzić.Wink

/sprzet alpinistyczny/wspinanie/spływy pontonowe/skoki na linach/paralotnie/eksploracja podziemna/jaskinie/wykrywacze metali/strategia i taktyka/survival/ASG/operacje specjalne w nowoczesnej wojnie/Historia wojskowości/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2011-03-17 01:11 PM przez Szynszyl.)
2011-03-17 01:11 PM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 2,991
Reputacja: 240
Na razie panuje pełny wykup. Choć urządzenie powinno być praktycznie w każdym domu, za jego zakup będę musiał jeszcze trochę poczekać. Szynszyl napisz mi jaka jest waga Twojego egzemplarza ?

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2011-03-17 06:08 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Szynszyl Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 572
Reputacja: 40
Mam schowany ale jak potrzeba to zrobię fotki i zważę. Ok 80-100g,zasilany baterią 9 V.Rosyjska konstrukcja. Wygląda jak gruby pilot do TV ,Z przodu jest czujnik. Wskazuje prawidłowo, można pojechać sobie np na hałdy uranu przy kopalni Uranu i sprawdzić(nie można zabierać bo nielegalne jak mat wyb).Ja byłem w miejscu gdzie nawet trawa nie rosła(oczywiście w PL) ale wtedy jeszcze go nie miałem, może to i lepiejWink

Ja mam taki:
http://allegro.pl/dozymetr-biella-liczni...82125.html

do kupienia były niedawno b tanio np takie:

http://allegro.pl/dozymetr-mactep-liczni...13778.html

A tak to działa, troszkę paniki z braku wiedzy.

aPC MOD edit: Wrzuciłem YT do okineka. Cały czas się zastanawiam nad odnośnikami do All-gro :/ Za parę tygodni już będą w archiwum bez zdjęć. Może wrzucać zrzuty ekranowe? lub opis i zdjęcia przeklejać z aukcji?

/sprzet alpinistyczny/wspinanie/spływy pontonowe/skoki na linach/paralotnie/eksploracja podziemna/jaskinie/wykrywacze metali/strategia i taktyka/survival/ASG/operacje specjalne w nowoczesnej wojnie/Historia wojskowości/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-03-13 11:12 AM przez aPC.)
2011-03-17 06:51 PM
aPC Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 730
Reputacja: 49
Link z shout-a (by emir):
https://sites.google.com/site/diygeigercounter/

ZPL | CB/PMR
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-03-13 11:15 AM przez aPC.)
2012-03-13 11:14 AM
emir Offline
"Irlandczyk"

Liczba postów: 1,620
Reputacja: 91
RE: Dozymetr / licznik Geigera
To jeszcze dorzucę dosyć ciekawy pliczek dotyczący pomiarów promieniowania w Czarnbylu:
http://www.iea.cyf.gov.pl/pytaj/artykuly...nobylu.pdf
Na końcu jest podsumowanie.

Wnioski: Jak się nie je tam z ziemi (albo nie zjada zakumulowanych dawek w warzywach/owocach które dostały by się bezpośrednio do organizmu) to nie jest źle.

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2012-03-13 10:57 PM
predatoraf Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 509
Reputacja: 29
Witam, jako, że zostałem wywołany do tablicy postanowiłem napisać nieco więcej na temat liczników geigera, zwanych potocznie, radiometrami, dozymetrami.
W Polsce najbardziej "znanymi" licznikami są (kolejność przypadkowa):

[Obrazek: 811189851835.jpg]
1.Biełła/ Biella- urządzenie można czasami dostać na bazarze u Ruskich, mieczy promieniowanie gamma w przedziale 0-99uSv/h, posiada jedną tubę geigera. Cena przed Fukushimą ok 100zł, po katastrofie ok 250zł. Jest to urządzenie dla mało wymagających.
Urządzenie wiekowe, z tego też względu czasami zdarzają się awarie nie do naprawienia

[Obrazek: gammabetabezszybki.jpg]
2. Polaron Pripytat- czyli wersja "exclusive". Urządzenie mierzy promieniowanie beta i gamma, jest rozbudowane, posiada 2 tuby geigera dzięki czemu pomiar jest dokładniejszy, Polaron mierzy również aktywność danego źródła, posiada 2 jednostki pomiarowe (do wyboru) uR/h i uSv/h, a także sygnalizację dźwiękową, którą można wyłączyć i możliwość sprawdzenia stanu napięcia baterii (9v). Mierzy do 200uSv/h
Cena przed Fukushimą ok 300zł po katastrofie ok 500zł
Urządzenia mają czasami po 20lat, zdarzają się awarie i wylania wyświetlaczy.
Filmik mojego autorstwa:
http://www.youtube.com/watch?v=7fCi0KrOEcc

[Obrazek: dp662.jpg]
3. Rentgenometry wojskowe DP-66, DP-75 itd.
Ważą ok 5kg, są niewygodne w noszeniu, z trudnościami wskazują promieniowanie tła (ok 0,20uSv/h) gdyż są wyskalowane na wyższe jednostki, ich zaleta to cena ok 120zł i rasowe "trzaskanie" przy kontakcie z promieniowaniem, niektóre rentgenoradiometry posiadają kontrolne źródła promieniotwórcze, najczęściej Stront-90, z tego też względu są ciekawym obiektem dla kolekcjonerów tego typu radioaktywnych zabawek.

[Obrazek: master1w.jpg]
4. Licznik Master
No cóż... dziwaczny wynalazek, miałem kilka sztuk, jest to bardziej generator liczb (np do totolotka) aniżeli urządzenie pomiarowe.
Koszt ok 100zł, zakres pomiarowy 0,10- 9,99 µSv/h
Jedna tuba i brak sygnalizacji dźwiękowej, czasami można je dostać na allegro po 50zł, urządzenie mierzy tylko promieniowanie gamma.

[Obrazek: img57398844.jpg]
5. Radex 1503
Chiński wynalazek, firma radex nie ma dobrej opinii na rynku urządzeń dozymetrycznych.
Chociaż trzeba przyznać, że Radex jest bardzo czuł przy małych natężeniach, mierzy w zakresie 0.05 - 999 uSv/h
Posiada podświetlany wyświetlacz, alarm przy przekroczeniu ustalonego poziomu promieniowania no i można kupić NOWE sztuki, tylko za dosyć wysoką cenę bo ok 1000zł. Urządzenia te zostały sprowadzone do Polski po katastrofie w Fukushimie.

[Obrazek: soeks01m01.png]
6. SOEKS 01M- Coś może być Chińskie i Chińską zabawką, takim urządzeniem właśnie jest SOEKS, broń was Boże przed zakupem tego wynalazku, nie dość że cena 1200zł odstrasza, to należy liczyć się z faktem, że te urządzenia to masówki, robiono je wszędzie i z niczego. Zakres pomiarowy do 100 uSv/h.

[Obrazek: gamchek1.jpg]
7. Voltcraft gamma check- niemiecka firma specjalizująca się w urządzeniach pomiarowych. Jak sama nazwa wskazuje urządzenie mierzy tylko promieniowanie gamma, ale za to cena stosunkowo przystępna, ok 500zł, urządzenie posiada alarm przy przekroczeniu ustawionej wartości i bardzo dobrą baterię. Przystępna cena i jakość, dla mało wymagających, nie trzeba cudować, żeby sprawdzić, czy teren jest bezpieczny.

[Obrazek: terrap.jpg]
8.ECOTEST MKS-05 Terra- Cudo ukraińskiej marki, cena przed Fukushimą to ok 450zł, po katastrofie ok 1500zł.
Urządzenie mierzy beta i gamme w uSv/h, posiada alarm, a nawet budzik z zegarkiem Wink
2 tuby geigera sprawiają, że wynik jest bardziej dokładny i co najważniejsze pojawia się szybciej na wyświetlaczu. Zakres do 1000uSv czyli 1mSv/h. Kupując urządzenie dostajemy gwarancję i świadectwo kalibracji. Jako ciekawostkę dodam, że po katastrofie w Fukushimie sprzedano WSZYSTKIE sztuki z WSZYSTKICH sklepów na terenie Ukrainy. Jak tylko cena zejdzie w dół na pewno kupie to urządzenie.

[Obrazek: licznikgeigerazalarmemg.jpg]
9. Gamma scout- urządzenie za bardzo nie różni się od Terry, cena przed Fukushimą to ok 1400zł, po katastrofie ok 2200zł. Jedyne co decyduje o cenie to fakt, że Gamma check mierzy również promieniowanie alfa no i istnieje możliwość podłączenia urządzenia do komputera, do urządzenia dodawana jest płyta CD.

[Obrazek: 91812.jpg]
10. EKO-C- urządzenie bardzo trudno dostępne, gdyż produkowane jest w... Polsce, cena przed i po katastrofie w Fukushimie to ok 2000zł. W ciągu ok 6lat na allegro przedmiot był może 5 razy.
Za bardzo nie różni się od Gamma scout'a, ale wygląda bardziej profesjonalnie Wink

Powyższe urządzenia można dostać w zasadzie tylko na allegro i na bazarze.
Nawet jeżeli jakieś jest w sklepie to często droższe o 200zł i więcej. Po prostu tego typu zabawki nie są u nas popularne co sprzyja zawyżaniu cen.

Biorąc pod uwagę szarego człowieka, który jednak chce coś sensownego mieć i fakt, że pewne osoby mogą zamówić urządzenie taniej polecam MKS-05 terra.
Co jakiś czas odbywają się wycieczki do Czarnobyla i ekipy tam jeżdżące mogą zamówić urządzenie u producenta za ok 800zł.

Jeżeli nas nie stać na taki wydatek (np mnie) to pozostaje Polaron i Biella.
W sumie każde urządzenie wykaże, że coś jest nie tak. Jednak dla własnego poczucia bezpieczeństwa lepiej mieć coś lepszego. Ważne, aby urządzenie było sprawne.
Nie warto ufać opisom typu: Urządzenie zostało skalibrowane. Dlaczemu? Bo kalibracja kosztuje tyle co sprzedawane urządzeni i na pewno użytkownik kalibracji nie przeprowadzał.

Pewnie coś pominąłem, dlatego też w razie pytań proszę pisać w tym temacie, lub wysłać mi PW

Pozdrawiam, predatoraf.

Ps. Emir- W Polsce panuje radiofobia, ludzie nie są świadomi tego co stało się w Czarnobylu, a konkretnie w Prypeci. Tam dalej żyją ludzie, jedzą i piją to co da im ziemia. UNIA badała ich plony i są one zjadliwe.
Żeby odczuć skutki napromieniowania po spożyciu ziemi, musiał byś jej pochłonąć kilka ton co jest nierealne. Co do owoców to niektóre można śmiało jeść, należy tylko pestki wypluwać.

Zapraszam na mojego radioaktywnego bloga
http://www.wyprawyleona.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2012-10-12 04:35 PM przez predatoraf.)
2012-10-12 04:13 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
emir Offline
"Irlandczyk"

Fajne zestawienie. Ten tekst z pdf'a to twój?

1. Masz zmoże możliwość przetestowania/porównania modułów z http://radioactiveathome.org/map/ z tym, co opisałeś?

2. Czym da się mierzyć poziom promieniowania (alfa, beta, gamma) z jedzenia które np. jest zebrane na polu? Zakładam, że np. mieliśmy to nieszczęście, że coś poważnie łupnęło gdzieś tam. Wiatr przywiał to nad nasze pola i teraz muszę podjąć decyzję - jeść czy nie? Na podstawie jakiego sprzętu i pomiaru mogę podjąć taką decyzję, by była w miarę rozsądna?

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2012-10-13 12:58 AM
predatoraf Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 509
Reputacja: 29
Nie, to nie moje dzieło Smile Nie umiem pisać długo i ciekawie, w ogóle nie lubię pisać o czymś artykułów bo zawsze zakładam, że ktoś może to zrobić lepiej.

Ad.1
W liczniku Biella, Polaron, Radex zastosowano tuby sbm-20, takie też są montowane w czujnikach R@H.
Ja miałem Polarona, a kolega 2 czujki z projektu radioactive@home. Robiliśmy pomiary promieniotwórczości w obiektach Riese. Wyniki nieznacznie się od siebie różniły, co zresztą wynika ze specyfikacji promieniowania.
Robiono też pomiary Terrą i Polaronem, wyniki również z nieznaczna różnicą.

Ad.2 Oczywiście możesz przyłożyć licznik do jedzenia i sprawdzić czy promieniuje, problem jest jednak ten, że każdy z liczników ma określoną czułość pomiaru, chodzi mi tu o energię promieniowania.
Dla promieniowania gamma w liczniku MKS-05 jest to ok 0.05-3.0 jeżeli energia będzie mniejsza czujnik nie zareaguje, mogą to być np. śladowe ilości strontu, który nasz organizm traktuje jako wapń, stront będzie więc wbudowywany w nasze kości i zabijał nas bardzo powoli, jego wykrycie jest baaardzo trudne nawet w dzisiejszych czasach.

Ogólnie rzecz biorąc w razie ataku na Polskę, bądź też info o przemieszczaniu się radiochmury na tereny Polski nie powinniśmy jeść niczego z otwartej przestrzeni.
Należy też wziąć pod uwagę, że niektóre warzywa promieniują bardziej np. banany i pomidory, ze względu na zawartość dużych ilości potasu.

Jeżeli coś napisałem niezrozumiale (co mi się zdarza) to śmiało pisz.

Zapraszam na mojego radioaktywnego bloga
http://www.wyprawyleona.pl
2012-10-16 06:31 PM
emir Offline
"Irlandczyk"

Chodziło mi o to, że badanie jedzenia jest o ile wiem dosyć trudne - bo promieniowanie alfa i beta jest pochłaniane nawet przez BARDZO cienkie warstwy materiału, powietrza etc. W związku z tym pomiar jest utrudniony. Gamma jest przenikliwe i z nim nie ma tego problemu pomiarowego. Natomiast w wypadku ZJEDZENIA substancji promieniotwórczej - uszkodzenia w organizmie niestety następują, bo promieniowanie bezpośrednio niszczy tkanki wewnątrz organizmu - bo przylegają do niego bezpośrednio. (Vide - przykładowo sprawa otrucia Litvinienki w UK). No i właśnie ta kwestia jest istotna - czym mierzyć jedzenie - by dało się jednoznacznie powiedzieć, że możemy/nie możemy jeść dany produkt na dłuższą metę. Bo do stwierdzenia poziomu promieniowania "bezpiecznego" to lub nie na zewnątrz - do kilkuminutowego wyjścia z domu to wiadomo, że prawie każdy nowoczesny miernik wystarczy.

2012-10-17 01:58 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów