Boungler Alienator - Serwis Informacyjny Boungler YouTube

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uszkodzony UPS.
Autor Wiadomość
Masełko Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 571
Reputacja: 15
RE: Uszkodzony UPS.
Pewny sprawdzony z ładną sinusoidą według użytkowników elektrody to ups-y firmy EVER z linii CDS. Modele oznaczone 1000, 1200 i więcej mają podtrzymanie z 24 V niższe 12V. Bez oznaczenia CDS wkres jest prostokątny i silniki indukcyjne będą "buczeć" . Co do innych firm się nie wypowiem ever cds jest sprawdzony.

LB Mechanika samochodowa i maszyn|pospawam sprzęt do destylacji|elektryka
[Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]
2018-01-02 03:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
rdt Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 11
Reputacja: 0
jeśli jest schodkowania sinusoida to nie jest prostokąt.
Chciałbym zobaczyć oscylogramy owego cds evera przy 60 procentach obciążenia -
Fideltronik to porządna polska firma z siedzibą w Suchej Beskidzkiej - nie jest to chłam z chin.
Ja bym reanimował jeśli to tylko aku to masz fart.
Tylko pamiętaj iż większość ups ma podaną moc w KVA lub VA.
Większość też służy do bezpiecznego wyłączenia kompa i transformatory są lekko mówiąc niedowymiarowane.
2018-01-02 09:24 PM
emir Offline
"Irlandczyk"

Liczba postów: 1,623
Reputacja: 91
Mam APC Smart UPS1400VA sinus, Trust 55VA kwadrat i intelligent power Inverter 2000W(4kW w piku) kwadrat. Podstawowa wada tych UPS/przetwornic co mam to niska rzeczywista (zmierzona) sprawność. Prawdopodobnie falowniki dedykowane do zasilania domów z baterii akku i PV są zauważalnie bardziej sprawne. Są całe linie systemów które fajnie zarządzają energią (routery energii) - niestety nie jest to tanie. Victron Energy, Goodwe (nie brakuje literek, taka nazwa Smile), Immer Sun, Solon, Sunny Boy, MWP Tech to nazwy jakie mam zapisane. Co nie znaczy że są dobre - poza pierwszym. Ale ten falownik kosztuje na ebay'u od ~1k€ dla małych modeli. A zestaw elektroniki (bez akku i paneli słonecznych) do domku letniskowego - to ~4500€.

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2018-01-02 10:58 PM
Masełko Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 571
Reputacja: 15
Kolego rdt ów ever pracuje na akumulatorze samochodowym 55Ah i zasila dwie pompy obiegowe i sterownik kotła CO. Na "ucho" nie zauważam różnicy w pracy pomp między siecią a przetwornicą. Na aledrogo można te upsy kupić już od ok 60 PLN w zależności od stanu zużycia obudowy, oczywiście ze słabym akumulatorem. Na wielu forach ludzie polecają te urządzenia i z powodzeniem je stosują głownie jako awaryjne podtrzymanie zasilania CO. Zadanie swoje spełnia i to mi wystarcza.

LB Mechanika samochodowa i maszyn|pospawam sprzęt do destylacji|elektryka
[Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]
2018-01-03 01:29 AM
rdt Offline
Rozgląda się
**

Kolego Masełko nie twierdzę że nie działa, ja tylko myślę na głos że przebiegi fideltronika nie odbiegają od innych, quasi sinusoidalnych przebiegow innych firm.
2018-01-03 12:34 PM
orinoco Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 10
(2018-01-02 09:24 PM)rdt napisał(a):  jeśli jest schodkowania sinusoida to nie jest prostokąt.

Przepraszam, ale masz coś na poparcie tej tezy? Nie siedzę w temacie UPS, ale z posiadanej wiedzy ogólnej sens tworzenia przebiegu prostokątnego jest jeden - tranzystory końcowe mniej się grzeją gdy pracują w trybie złączony - zatkany. Straty zamieniające się w ciepło pojawiają się w stanach pośrednich, i nie powinno mieć znaczenia czy jest to ciągle zmieniająca się wartość (jak w sinusoidzie) czy też zmieniająca się okresowo (jak w schodkowanym przybliżeniu sinusa). Tak jak napisałem - UPS to nie moja działka, ale logiki mi się to nie trzyma. Sprawdzał to może ktoś gdzieś? Jakieś dostępne w necie, zarejestrowane przebiegi z oscyloskopu czy coś?
Napisałem.
2018-01-03 02:18 PM
rdt Offline
Rozgląda się
**

Najprostsze ups-y mają wykres zbliżony do tego w załączniku.

.png  simply.png (Rozmiar: 1.07 KB / Pobrań: 40)
Oczywiście komutacja tranzystorów nie odbywa się w zerowym czasie i boki pionowe prostokątów idealnie pionowe nie są.
Odległości (przesunięcia) pomiędzy dolnym i górnym prostokątami sa spowodowane czasami martwymi mosfetów kluczujących (dead time).
Czasy te zależą min.: od pojemności bramek na tych mosfetach,
Drugim parametrem od którego zależy "rozstrzelenie" tych prostokątów to wartość skuteczna napięcia na wyjściu.
częstotliwość takiego przebiegu to 50 hz -
Układ sterujący to typowy mostek H

Natomiast pisząc iż jeśli jest schodkowania sinusoida to nie jest prostokąt. miałem na myśli właśnie różnicę pomiędzy tym co opisałem a pomiędzy sposobami modulacji opisanymi np tutaj
https://ep.com.pl/files/9816.pdf

I proszę mi wierzyć iż takie proste przetwornice o których pisałem są w sprzedaży.
O ile spotykane przy spawarkach impulsowych full bridge H, szatkowanie prostokątem nie stanowi aż takiego problemu o tyle w przetwornicach jest to "mało eleganckie"

ps. właśnie tak sobie przeglądam
https://hardforum.com/threads/random-ups...s.1846078/
ten drugi APC Back UPS ES 750: moment przejścia z sieci na baterię.
jest to dokłądnie to o czym pisałem.
Nawiasem mówiąc- u mnie w firmie jak piszemy ze przetwornica pracuje online to faktycznie jest ona na stałe podpięta pod 4 akumulatory i dopóki napięcie nie spadnie do 47 V to pracuje - a ups mają w specyfikację wpisane online jak się przełączają w czasie krótszym niż 100 ms
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-01-03 06:40 PM przez rdt.)
2018-01-03 06:26 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów