Boungler Alienator - Serwis Informacyjny Boungler YouTube

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt nowelizacji Kodeksu Karnego w zakresie obrony koniecznej.
Autor Wiadomość
Cerleg Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 185
Reputacja: 18
Projekt nowelizacji Kodeksu Karnego w zakresie obrony koniecznej.
Nie wiem czy gdzieś już jest jakiś wątek lub informacja o tym, ale poniżej link do treści projektu wraz z uzasadnieniem.

http://trybun.org.pl/2015/02/21/projekt-...-w-art-25/

W skrócie:

Art. 1. W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.1)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 25:
a) po § 3 dodaje się § 3a w brzmieniu:
„§ 3a. Nie podlega karze także ten kto przekracza granice obrony koniecznej, jeżeli dobrem zagrożonym zamachem jest bezpieczeństwo powszechne, życie, zdrowie, wolność, wolność seksualna lub mienie, gdy zamach na mienie połączony jest z użyciem przemocy lub wdarciem się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia lub ogrodzonego terenu.”

Ciekawe czy i kiedy wejdzie w życie...

P.S. Jeśli już gdzieś było poruszane takie "tematum" to niniejsze "wątkum" proszę "deletum"... Wink Wink Big Grin

Są na świecie ludzie, którym przychyliłbym nieba...
żeby słońce wypaliło im oczy.

[Obrazek: sygnatura_dar-2016.gif]
2016-09-20 09:33 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ziolo Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 69
Reputacja: 10
RE: Projekt nowelizacji Kodeksu Karnego w zakresie obrony koniecznej.
Fajnie by było gdyby to weszło w życie. Powiedzenie "Mój dom moja twierdza" wreszcie by miało prawo bytu.
2016-09-20 10:17 AM
Krasny Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 352
Reputacja: 16
Oj tak można byłoby w końcu zdzielić kogoś patelnią bez narażania się na długotrwały proces udowadniający że bandzior to bandzior a nie przypadkowy przechodzień który wszedł pożyczyć szklankę cukru.

2016-09-20 11:34 AM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 2,990
Reputacja: 240
tak, ale ten projekt ustawy jest z 2015 roku.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2016-09-21 05:16 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cerleg Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 185
Reputacja: 18
Fakt, ale nie wiem czy zgłoszony i czy coś w tym zakresie drgnęło. Nie znam się (i nie chcę, bo mnie to nudzi, chociaż powinienem się tym interesować) na sprawach legislacyjnych. Ale sam projekt jest ciekawy, chociaż może "przedatowany", dlatego wrzuciłem o nim info tutaj.

Są na świecie ludzie, którym przychyliłbym nieba...
żeby słońce wypaliło im oczy.

2016-09-21 07:32 AM
bura2 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 509
Reputacja: 75
A jak wam się podobają takie zapisy:

§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 3. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

Takie jest obecne brzmienie art 25 kk. Powiedzmy sobie wprost - czy naprawdę prawo w tym kraju zabrania się bronić? Czy to jest kolejny mit taki jak o długości noża lub że przestępca musi strzelić pierwszy?

Spotykam mnóstwo ludzi którzy uparcie twierdzą, że "w Polsce broni mieć nie można, a jak już to żołnierze,policjanci i myśliwi". Skoro ja patrzę na innych i widzę ich ignorancję w tym temacie to poza pożałowaniem ich, włącza mi się refleksja - "a może w jakiejś innej sferze prawa ja jestem takim samym ignorantem i robię coś źle"

A przestępcy znają prawo. Oj dobrze. I wiedzą jak to zrobić, żeby wyjść jak najlepiej w ewentualnym procesie. Po prostu tak jak menelskie rodziny których członkowie ledwo potrafią czytać znają doskonale ile i z jakiego tytułu należy im się pieniędzy, ulg i bonów. Powstanie prawo, że Twój dom Twoją twierdzą to napadną Cię na ulicy. Zawsze zrobią tak, że będziesz ofiarą. Oni mieli już za sobą przesłuchania i procesy i znajomych którzy przez to przechodzili i mają doświadczenie. Prawy człowiek nie. Do tego dochodzą wyrzuty sumienia i jesteśmy pozamiatani.

Nie zrozumcie mnie źle, ale to nie jest tak, że wprowadzimy prawo i będzie cacy. Prawo już jest i nie ma tam nic o tym, że nie można się bronić. Sprawy o obronę osobistą/konieczną zawsze będą w sporym stopniu uznaniowe. Zawsze. Reszta w rękach sędziów niestety.

Ilu macie znajomych którzy uszkodzili kogoś lub chociażby naruszyli jego nietykalność i mieli o to sprawę? ile jest takich spraw rocznie? a ile z nich tak naprawdę kończy się krzywdzącym wyrokiem sądu? Bo to że w mediach jest ich sporo to nie dziwi - chwytliwy temat a w 40 milionowym kraju się zawsze znajdzie jakiś przypadek.

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2016-09-22 03:26 PM
ZPtrzy Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 86
Reputacja: 28
To nawet nie jest kwestia doświadczenia. To jest bardziej kwestia tego jak orzekają sądy.
Najbardziej kuriozalny przypadek jaki pamiętam. Włamywacz wszedł przez okno, mając przy sobie nóż. Poszkodowany obudził się, odparł atak, wyrwał nóż, a gdy napastnik uciekał przez okno, wbił mu go w nogę. Bandzior się wykrwawił, zmarł.
Sędzia uznał że przekroczono zakres obrony koniecznej, bo przestępca już uciekał a przez to nie stanowił zagrożenia. Nie zdecydował się też na uznanie, że napadnięty był pod wpływem stresu i chłop dostał 20 lat.

Uważam że w normalnym kraju, sprawa zakończyłaby się uniewinnieniem, na pierwszym posiedzeniu. Żyjemy niestety w miejscu, gdzie sędziowie często mają post-sowiecką mentalność. Obywatel ma się bać a winny się musi znaleźć. Tak długo jak to się nie zmieni, żaden złagodzony przepis nic nie zmieni.
2017-10-03 06:40 PM
Grager Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 136
Reputacja: 6
ZPtrzy, rozumiem że pamiętasz sytuacje a jakie było źródło takich informacji. Pytam dlatego bo ja nigdy nie spotkałem się z udokumentowanym przypadkiem.. Wielokrotnie jakieś media lubią się rozpisywać na tego typu tematy podając nie wszystkie informacje. Najczęściej podając ile grozi komuś a nie ile dostał.

Robert | Obecnie Dolnośląskie | Pochodze z Podhala | Informatyka | Bankowość | Posiadacz działki ROD
2017-10-03 07:15 PM
Bart Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 201
Reputacja: 5
Tyle lat to dają za działanie z premedytacją. Zaplanowane i wykonane. Tutaj prawdopodobnie orzeczenie byłoby znacznie łagodniejsze.
Dostałby pewnie 10 max a pewnie 8. Ile by odsiedział zależałoby już od niego.

A powinien dostać medal i list gratulacyjny za wyrwanie chwasta.

¡No pasarán! ¡Es preferible morir de pie que vivir de rodillas!
2017-10-03 07:38 PM
bura2 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 509
Reputacja: 75
Przyjeżdża Policja na scenę po napadzie gdzie napastnik leży martwy/ciężko ranny i niedoszła ofiara stoi z jakąś bronią/nieb. narzędziem.

ŹLE

Przyjeżdża Policja na scenę po napadzie gdzie KTOŚ leży martwy/ciężko ranny i KTOŚ stoi z jakąś bronią/nieb. narzędziem. Nie ma zielonych i czerwonych strzałek nad głowami kto jest be a kto jest cacy. sprawę trzeba wyjaśnić bezstronnie i to trwa i jest ciężkie i bieg wypadków nieraz trudny do odtworzenia.

Od setek przepisów stworzonych przez polityków bardziej może pomóc jak przypadkiem nagrało się to gdzieś i widać że to on pierwszy zaatakował a my MUSIELIŚMY się bronić. Montujemy rejestratory jazdy na samochodach, żeby mieć argument w sprawach gdzie chodzi z reguły o kilkaset złotych za blacharkę a wydaje nam się to nie do pomyślenia gdy chodzi o 25 lat w więzieniu - w zasadzie całe życie. Nawet głupi rejestrator samochodowy umieszczony w bloku w stronę głównych drzwi pokaże że ktoś nas wepchnął do mieszkania itp itd.

Jakby wam się podobało jeśli po wprowadzeniu takiego super prostego westernowego prawa, "mój dom moja twierdzą" ktoś z waszej rodziny/bliskich został bezkarnie okaleczony/zabity po sprytnym wmanewrowaniu w odpowiednie okoliczności?

Jeżdżąc sporo pociągami spotykałem na dworcach często takie typy które szwendały się po peronach i poczekalniach prowokując ludzi, bardzo pasywnie, w świetle prawa nie robili nic złego. Mam przecież prawo gapić się na kogoś na czyjąś dziewczynę, przechodzić bardzo nieprzyjemnie blisko itp "prosić się o wp*erdol" mówiąc po ludzku. I na to czekają. Popchnij go tylko to się przewróci i wszystko go zaboli, trwale i przewlekle. I płać bo zrobiłeś z człowieka kalekę bandyto! (zwłaszcza jeśli ktoś ma to popchnięcie mocno, albo od razu przechodzi do konkretów)

Głupota, ale pokazuje jak męty się przystosowują i naginają zasady do swoich potrzeb. Pomyślcie jak by to było gdyby prawo pozwalało np. strzelać w określonych okolicznościach...

A i jeszcze jedno, do historii która opisał ZPtrzy:
I co i tak od razu dostał 20 lat? w pierwszej instancji? bez odwołań, zmiany sędziego itp itd? Od oskarżenia do prawomocnego skazania długa droga.

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2017-10-03 09:50 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów