Boungler Alienator - Serwis Informacyjny Boungler YouTube

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żarówki (LED i energooszczędne)
Autor Wiadomość
Krasny Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 339
Reputacja: 16
Żarówki (LED i energooszczędne)
Edit ChollaYi: Wydzieliłem z wątku "Awaryjne oświetlenie w domu"

Trochę offtop ale nawiązuje.
Jakie macie doświadczenia z żarówkami LED tymi "normalnymi" na 230V.
Od czasu kiedy zaczęły masowo wchodzić na rynek kupowałem z różnych źródeł. Chinole w promocjach marketowych, na alle oraz od sprawdzonych dystrybutorów. Za każdym razem miałem wrażenie że deklarowana żywotność to jakaś bajka. Tylko nieliczne pracowały naprawdę długo i to losowo z większej partii tego samego typu. W pewnym momencie doszedłem nawet do wniosku że nie warto inwestować w LED lepiej pozostać przy świetlówkach kompaktowych. Co prawda pobierają więcej prądu od LED ale to się amortyzuje w różnicy ceny zakupu. Oczywiście to co piszę to tylko luźne przemyślenia, takie wrażenie odniosłem bo skrupulatnych obliczeń nie robiłem.

Teraz dałem ostatnią szansę LED Smile
Nabyłem żarówki firmy Philips, pierwsze wrażenie to więcej światła niż z typowego chińczyka o tych samych parametrach.
Na obudowach zanotowałem daty wymiany zobaczę jakie będę miał wrażenie kiedy pierwsza padnie Wink

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2017-03-08 12:20 PM przez ChollaYi.)
2017-03-07 10:45 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bart Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 184
Reputacja: 3
RE: Awaryjne oświetlenie w domu
Żywotność tanich ledów jest zagadką. Niby bazylion pierdylion godzin pracy / cykli załączeń-wyłączeń ale z około 20 sztuk jakie kupiłem nie działa już 1/4.

Najbardziej żywotne i trwałe wśród taniości to były świetlówki kompaktowe z IKEI (2 sztuki za 10 PLN) ale niestety wycofano produkt (pewnie z powodu zbyt wysokiej trwałości).

¡No pasarán! ¡Es preferible morir de pie que vivir de rodillas!
2017-03-07 11:31 AM
Krasny Offline
Dużo pisze

O świetlówkach czytałem kiedyś że niektóre mają dodatkowy element w elektronice powodujący opóźniony start. Takie wstępne nagrzewanie.
Oczywiście nie można się wtedy pochwalić szybkim startem za to żywotność wzrasta co też nie na rękę producentom.

2017-03-07 12:05 PM
gajowy Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 825
Reputacja: 55
(2017-03-07 12:05 PM)Krasny napisał(a):  O świetlówkach czytałem kiedyś że niektóre mają dodatkowy element w elektronice powodujący opóźniony start. Takie wstępne nagrzewanie.
Oczywiście nie można się wtedy pochwalić szybkim startem za to żywotność wzrasta co też nie na rękę producentom.

Ten element to termistor PTC, który powoduje przepływ prądu przez żarniki i nagrzanie elektrod przed zapłonem, podnosząc w ten sposób ich żywotność.
W "potanionym" wykonaniu daje się kondensator, też powoduje podgrzewanie, ale dużo krótsze.

A diody led, jak każdy półprzewodnik, nie lubią dwóch rzecz
- przepięć
- wysokiej temperatury

Z przepięciami można sobie poradzić stosując odpowiednie układy zabezpieczające, a z temperaturą odpowiednie chłodzenie.

Zwróćcie uwagę, że często na opakowaniach ledówek jest uwaga, że nie można umieszczać ich w oprawach zamkniętych, czyli takich gdzie nie ma swobodnego przepływy powietrza, przez co nie można zapewnić im skutecznego chłodzenia.
Najlepiej, aby korpus ledówki był z aluminium, albo miał choć otwory do chłodzenia powietrzem.
Nie ma co się też "rzucać" na ledówki zbyt dużej mocy, bo właśnie te mogą się przegrzewać.

Warto też stosować oprawy gdzie diody są zamontowane "na stałe", one zapewniają najlepsze ich chłodzenie.

[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]

Forum nie służy do promowania swoich poglądów politycznych oraz religijnych!
2017-03-07 01:12 PM
Krasny Offline
Dużo pisze

gajowy napisał(a):
(2017-03-07 12:05 PM)Krasny napisał(a):  O świetlówkach czytałem kiedyś że niektóre mają dodatkowy element w elektronice powodujący opóźniony start. Takie wstępne nagrzewanie.

Ten element to termistor PTC,

O to to, wyleciało mi z głowy a nie chciałem z siebie głupka zrobić.

(2017-03-07 01:12 PM)gajowy napisał(a):  A diody led, jak każdy półprzewodnik, nie lubią dwóch rzecz
- przepięć
- wysokiej temperatury

I z jednym i z drugim w zasadzie się zgodzę.
Ale podstawową funkcją układów elektronicznych w żarówkach LED jest zapewnienie stabilizacji prądu diody, pracują jako tak zwane źródło prądowe.
Chodzi o to że rezystancja złącza diody zmienia się w czasie pracy zależnie od temperatury.
Czym dioda cieplejsza tym rezystancja mniejsza, bez takiego układu przez LED płynąłby większy niż dopuszczalny prąd. Prąd taki może stopniowo degradować diodę skracając jej żywotność, lub w ekstremalnych warunkach (gwałtowny wzrost napięcia powodujący wzrost prądu) spalić ją natychmiast.

Trwałość żarówki LED zależy więc najbardziej od tej elektroniki, a jeszcze gorzej gdy jej nie ma i sprowadza się tylko do użycia rezystorów w celu ograniczenia prądu diody.
Drugim najpoważniejszym problemem jest jak pisałeś temperatura. I to już prawdziwe wyzwanie, jak odebrać tyle ciepła żeby żarówka była mała i tania.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2017-03-07 03:06 PM przez Krasny.)
2017-03-07 01:27 PM
ChollaYi Offline
21st Century Schizoid Man
Super Moderators

Liczba postów: 1,014
Reputacja: 81
(2017-03-07 09:37 AM)gajowy napisał(a):  
(2017-03-06 08:48 AM)ChollaYi napisał(a):  Widziałem podobny patent u znajomego w łazience. Dzięki temu w nocy można było iść do kibla bez zapalania światła Smile Bardzo mi się to spodobało ale niestety nie potrafił mi powiedzieć jak to jest zrobione. Podejrzewałem, że na aku właśnie.
Nie mylisz przypadkiem z ledówką z czujnikiem ruchu?

Nie, nie mylę. Rzeczywiście nieprecyzyjnie napisałem - w trybie "czuwania" żarówki lekko się żarzyły więc wchodziło się do pomieszczenia które było delikatnie oświetlone. Widać było gdzie co jest czytać się przy tym nie dało.

(2017-03-07 10:45 AM)Krasny napisał(a):  Jakie macie doświadczenia z żarówkami LED tymi "normalnymi" na 230V.
Od czasu kiedy zaczęły masowo wchodzić na rynek kupowałem z różnych źródeł. Chinole w promocjach marketowych, na alle oraz od sprawdzonych dystrybutorów. Za każdym razem miałem wrażenie że deklarowana żywotność to jakaś bajka.
Mam dokładnie takie samo wrażenie. Zresztą nie tylko ja, znajomi też mi to sygnalizowali.
Ja również zacząłem zapisywać daty na żarówkach, niestety z jakiegoś powodu (pewnie od temperatury) blakną i stają się nieczytelne Sad
Znalazłem ciekawy art (pierwsza jego część) odnośnie psujących się Ledów - u autora przepalały się rezystory. Po wymianie żarówki świecą już dłuuugo http://whitedevas.eu/?p=1566

Swojego czasu szukałem informacji o LEDach i te tanie, marketowe są niestety często słabej jakości (a czego się spodziewać) i padają jak muchy. Dodatkowo mogą być szkodliwe i męczące dla wzroku, bo migają (często tego nie widać).
Ogólnie spotkałem się z wieloma opiniami, ze LEDy nie są zbyt zdrowe, emitują dużo światła niebieskiego i ultrafioletowego, które powoli uszkadza siatkówkę. Dotyczy to szczególnie tych tanich żarówek. Te droższe podobno są zdrowsze.
http://tech.wp.pl/zarowki-led-niszcza-wz...115249793a
Ponieważ jednak zakupiłem trochę ledów, to używam ich jako żarówek pomocniczych wraz z tradycyjnymi żarówkami.

Co do żarówek energooszczędnych to unikam ich jak ognia ze względu na rtęć, którą zawierają. Ostatnio dowiedziałem się również, że emitują dużo promieniowania UV.
Polecam film Bulb fiction. Jest tam kilka ciekawych informacji.

Michał | Warszawa || CB || Informatyka | Żeglarstwo | Fotografika | Mechanika sam. |
"Nie dowiesz się z gazety kto przeżyje swoją śmierć"
2017-03-08 08:52 AM
michalwro Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 71
Reputacja: 7
RE: Żarówki (LED i energooszczędne)
W ciągu ostatniego roku nastąpił zauważalny postęp technologiczny dla powszechnie dostępnych żarówek LED (kolor, rozproszenie strumienia, dostępność typów, wypromieniowywanie ciepło, cena). Polecam ponowny przegląd rynku.
Ostatnio kupiłem kilka różnych tanich żarówek Diall (Castorama) i jestem pozytywnie zaskoczony, szczególnie zimną białą (która jest biała, a nie niebieska). No i cena 5-10zł (zależnie od typu) też jest ok.
Ciekawostką jest, że te żarówki nie migają przy włącznikach z podświetleniem, co było do tej pory dużą uciążliwością.

[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
2017-03-08 10:56 AM
Krasny Offline
Dużo pisze

(2017-03-08 10:56 AM)michalwro napisał(a):  Ciekawostką jest, że te żarówki nie migają przy włącznikach z podświetleniem, co było do tej pory dużą uciążliwością.

Może dlatego że w tej taniosze w końcu zaczęli stosować przetwornice o których pisałem poprzednio a nie rezystory.

Wszystkie LED które do tej pory miałem można podzielić na te które mają kilka diód i takie z pojedyńczymi LED mocy.
Te drugie wykazywały dużo większą żywotność ponieważ w środku jest a właściwie musi być przetwornica.
Jedna taka żarówka świeciła mi przez dwa lata przed domem pod czujnikiem zmierzchowym.

Właściwie to problemy mam tylko z żarówkami na duży gwint. Wszystkie na mały lub GU10 są ok bo tam siedzą LED mocy z elektroniką.

2017-03-08 11:37 AM
Grzes Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 71
Reputacja: 9
Ja przestałem kupować taniochę, i jest o "niebo" lepiej. Pomimo, zdarza mi się, że jakaś strzeli to czasem to naprawiam. Ale widzę dużą poprawę w jakości i materiałach. Ogólnie polecam solidne wykonanie na dużych diodach mocy, koniecznie z regulatorem, te na rezystorach migają/pulsują. A tego oczy nie lubią.
2017-03-08 07:34 PM
rpiat Online
Rozgląda się
**

Liczba postów: 32
Reputacja: 3
(2017-03-07 10:45 AM)Krasny napisał(a):  Edit ChollaYi: Wydzieliłem z wątku "Awaryjne oświetlenie w domu"

Teraz dałem ostatnią szansę LED Smile
Nabyłem żarówki firmy Philips, pierwsze wrażenie to więcej światła niż z typowego chińczyka o tych samych parametrach.
Na obudowach zanotowałem daty wymiany zobaczę jakie będę miał wrażenie kiedy pierwsza padnie Wink

Ja z tanich żarówek energooszczędnych wyleczyłem się już dawno przy okazji świetlówek kompaktowych. Mój rekord to 3 dni świecenia żarówki kupionej w Auchan w promocji za 2,99zł. Ze złości odniosłem ją zareklamować (choć to tylko 3zł i długo się wahałem czy warto) - o dziwo nie było najmniejszego problemu. W innych przypadkach było gorzej bo świetlówki kosztowały więcej a ja powyrzucałem paragony.

Obecnie nie kupuję LED-ów na żadnym Allegro czy Aliexpressie. Kupuję po prostu markowe żarówki w jakimś markecie budowlanym i zachowuję paragon. Żarówki mają 2 lata gwarancji i jakby co po prostu pójdę z reklamacją. Na takim Aliexpressie po pół roku nikt mi nie uzna żadnej reklamacji, a takie wielkie markety nie bawią się w szacowanie z jakiego powodu żarówka się spaliła - wymieniają i tyle.

Dla przykładu - kilka lat temu po przykrych doświadczeniach z tanimi świetlówkami zakupiłem 7 sztuk OSRAM-ów do wielkiego żyrandola w dużym pokoju. Specjalnie zachowałem paragon, bo tanio nie było. I okazało się, że świetlówki działają do dzisiaj. Stąd mój wniosek że nie warto bawić się w taniochę. Tym bardziej, że firmowe żarówki świecą zdecydowanie jaśniej od no-name'ów.

Jedyny wyjątek jaki zrobiłem to zakup przed dwoma miesiącami żarówek marki Diall z Castoramy. Kupiłem je gdyż skusiło mnie oznaczenie "DAY LIGHT" a potrzebowałem czegoś do zbudowania taniego growboxa. Chwilowo te żarówki siedzą tymczasowo w żyrandolu w jednym z pokoi, ale od dwóch miesięcy nie mam do nich zastrzeżeń. Co ciekawe faktycznie dają białe, dzienne światło - w przeciwieństwie do innych które niby są białe a dają nieprzyjemnie niebiesko-trupią poświatę. Czy wytrzymają dłużej i czy nie przepalą się w growboxie - nie wiem. Jakby co mam paragon Smile

Myślę, że te Philipsy mogą Ci posłużyć.

Aha - po ostatniej przeprowadzce odziedziczyłem po poprzednim właścicielu 3 sztuki LED-owych żarówki z IKEI. Z tego co widzę służyły mu chyba długo i nadal działają. Ich minusem jest to że przy podanej mocy świecą słabiej od konkurencji i rozjaśniają się powoli. Być może ten powolny start i słabsze światło to sukces ich długowieczności, ale niestety jest to trochę wkurzające i na razie odłożyłem je na półkę.
2017-10-09 01:31 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz