Boungler Alienator - Serwis Informacyjny

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wstrząs Hipowolemiczny
Autor Wiadomość
maciek199815 Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 117
Reputacja: 6
Wstrząs Hipowolemiczny
Jak postępować w przypadku ww wstrząsu? Pierwsze co mi przychodzi do głowy to napakować do rany celoxu. A potem przydałoby się zastosować jakiś środek krwiozastępczy. A co jeśli mamy krwotok wewnętrzny? Czy są w Polsce jakieś firmy robiące szkolenia jak postępować w takich sytuacjach?
2017-04-18 07:17 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Machina Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 7
Reputacja: 1
RE: Wstrząs Hipowolemiczny
Zatamować krwawienie
Wypełnić łożysko naczyniowe
Katecholaminy. Skurcz naczyń powoduje wzrost oporu przepływu, co skutkuje wzrostem ciśnienia.

Nogi uniesione, choć jak krwawi do miednicy to można polemizować, czy to przyczynia się bardziej do utrzymania przepływu czy nasila krwawienie.

Oprócz tego częsta ocena stanu pacjenta, podpinamy pełny monitoring, O2 itd, itp.

RR skurczowe co najmniej 90 mmHg, SpO2: 92-96% (dążenie do 100 CHYBA nie jest zalecane)

Co do krwawienie wewnętrznego: nie jestem pewien czy w pomocy przedszpitalnej można zrobić coś skutecznego by je zatamować/ograniczyć.

W wojsku mają zaciski (np. The Abdominal Aortic Tourniquet,Combat Ready Clamp, Junctional Emergency Treatment Tool) by ograniczyć upływ krwi z naczyń jamy brzusznej/miednicy.Są też prowadzone prace nad ,,pianką" która podana do j. brzusznej wypełni przestrzenie gdzie może zgromadzić się krew i obejmie uszkodzone naczynia (inna sprawa kto i jak potem takie coś z poszkodowanego wyciągnie) Analogicznie sam próbował bym ciasno obandażować/obwiązać kończyny przy podejrzeniu że tam może się lać, by uciskiem ograniczyć wolną przestrzeń do której może wynaczyniać się krew. Zmian martwiczych nie powinno to spowodować, 1. krążenie głębokie i tak zostanie zachowane (nie jestem w stanie wygenerować takiej siły nacisku by pozamykać tętnice) 2. to i tak tylko prowizorka na czas jak najszybszego transportu do szpitala.

Generalnie podejrzenie krwawienia wewnętrznego (do miednicy można się wykrwawić całkowicie, w udo wchodzi ~2,5 l krwi, różnie piszą) to sytuacja ,,load & go". Czyli jak najszybciej do szpitala, bez którego się nie obejdzie (oprócz tego mechanizm który wywołał krwawienie mógł wywołać też inne obrażenia).

A tak w ogóle to o jakich realiach rozmawiamy? Np. jesteś świadkiem wypadku, i masz niewiele więcej niż dwie ręce, czy też dysponujesz profesjonalnymi ,,zabawkami"?

Jednak ja tam jestem teoretykiem sportu i fajnie by było gdyby jeszcze wypowiedział się ktoś doświadczony (i ewentualnie mnie poprawił Confused).
2017-04-19 04:28 PM
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 739
Reputacja: 98
(2017-04-18 07:17 PM)maciek199815 napisał(a):  Jak postępować w przypadku ww wstrząsu? Pierwsze co mi przychodzi do głowy to napakować do rany celoxu. A potem przydałoby się zastosować jakiś środek krwiozastępczy. A co jeśli mamy krwotok wewnętrzny? Czy są w Polsce jakieś firmy robiące szkolenia jak postępować w takich sytuacjach?
Informacje o tym jak postępować w przypadku wstrząsu są na porządniejszych (w sensie, niekoniecznie tych trwających 8h) kursach pierwszej pomocy.

W przypadku wstrząsu hipowolemicznego pierwszą rzeczą jaką robisz jest tamowanie krwawienia - o ile nie jest to krwotok wewnętrzny. Potem jedyne co możesz zrobić to "pozycja przeciwwstrząsowa", czyli na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry (ktoś też zalecał żeby po prostu położyć na plecach, bez podnoszenia nóg - nie jestem na 100% pewien która opcja lepsza dla poszkodowaneo), i zadbanie o komfort poszkodowanego - ochrona przed wychłodzeniem/przegrzaniem, uspokojenie go (pomoc jest w drodze, będzie dobrze; babcie stojące nad nim i komentujące jaki blady i jak źle wygląda wypieprzyć jak najdalej), i kontrola ABC.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
2017-04-19 06:24 PM
fat ed Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 193
Reputacja: 55
Tematem wątku jest wstrząs hipowolemiczny, natomiast sam autor w pierwszym poście zaczyna pisać o krwotocznym.
Wstrząs hipowolemiczny może być spowodowany również innymi przyczynami np odwodnieniem w przebiegu biegunki..., trzeba doprecyzować.

Z tego co przeczytałem wynika, że chodzi raczej o jakiś krwotok urazowy.
Tu też należy trochę uściślić bo krwotok nie musi prowadzić do wstrząsu (niewydolności krążenia, niedotlenienie tkanek).

Jeśli już piszemy o krwotoku- w zasięgu zwykłego śmiertelnika jest to co na wierzchu. Krwotok wewnętrzny wymaga interwencji chirurgicznej. Wszelkiej maści gadżety US Army itd służą do tego żeby zyskać trochę czasu na transport.

Warto zrobić kurs I pomocy przedmedycznej, pewnie są też jakieś typu "kombat"

Cytat:Zatamować krwawienie
Wypełnić łożysko naczyniowe
Katecholaminy. Skurcz naczyń powoduje wzrost oporu przepływu, co skutkuje wzrostem ciśnienia. [/qoute]
Generalnie dobrze, choć pewnie dla autora wątku może być dość enigmatyczne/ogólnikowe. Co do amin katecholowych- to jest ich kilka i mają różne mechanizmy działania..., wypełnianie łożyska to tez w pewnym sensie sztuka i trzeba wiedzieć o co chodzi.

[quote]Nogi uniesione, choć jak krwawi do miednicy to można polemizować, czy to przyczynia się bardziej do utrzymania przepływu czy nasila krwawienie.
Podobno unoszenie nóg nie działa Wink, a tak na serio fajna sprawa jak ktoś omdleje w kościele i chyba tyle, bo uniesienie powoduje krótkotrwałe zwiększenie powrotu żylnego, preloadu i rzutu serca, później poziom oleju się wyrównuje.

Cytat: Analogicznie sam próbował bym ciasno obandażować/obwiązać kończyny przy podejrzeniu że tam może się lać, by uciskiem ograniczyć wolną przestrzeń do której może wynaczyniać się krew. Zmian martwiczych nie powinno to spowodować, 1. krążenie głębokie i tak zostanie zachowane (nie jestem w stanie wygenerować takiej siły nacisku by pozamykać tętnice)

Takie zaopatrzenie najpewniej nasili krwotok, bo uciśniesz naczynia podatne na ucisk czyli żyły którymi krew ma odpływać z kończyny.
Jak masz uszkodzoną dużą tętnicę to jedynym ratunkiem jest klema ew opaska uciskowa- wbrew temu co piszesz jest to do zrobienia.

Teraz powiedzmy, że z życia wzięta historyjka postapo: jedziesz sobie ulicą patrzysz wypadek, zatrzymujesz się oczywiście koniecznie w miejscu bezpiecznym, jak samochód się pali to broń boże nikogo nie ratujesz (na konkursie dla ratowniku już byś stracił punkty). Tu akurat się nie pali, więc jak już masz rozstawione trójkąty i kamizelkę, podchodzisz w nitrylowych rękawiczkach koloru niebieskiego do klienta, który wychodzi ze skasowanego passata tdi. Gościu mówi, że chujnia bo niedawno wstawił dyfuzor, a tu zakręt nie dostosował się do jego prędkości, a tak w ogóle to uciekał przed zombiakami. Z niepokojem się rozglądasz po okolicy ale specjalnie nic nie widać. Tak sobie gadacie, wypaliłeś nawet fajka, a tu gościu robi się blady, spocony, skóra jakaś taka chłodna, marmurkowata i zaczyna coś pieprzyć od rzeczy. Przykładasz paluszek do nadgarstka, a tam tętno chypkie, nitkowate tak ok 140/min. Wyciągasz z kieszeni ciśnieniomierz, a tam ciśnienie 70/40, gościu dętka. Wołasz do swojej starej żeby przyniosła aparat usg z samochodu, jeszcze szybkie badanie e-fast: wykluczasz odmę, tamponadę, po lewej stronie między nerką, a śledzioną płyn, najpewniej śledziona się rozpękła. Całe szczęście, że jest z tobą twoja stara instrumentriuszka i szwagier anestezjolog. Stara rozkłada zestaw do laparotomii, szwagier już znieczula, szczęśliwie miał też pare jednostek krwi ze sobą, zaczyna toczyć, podłącza aminy, a ty już jesteś gotowy do laparotomii...

Ciąg dalszy nie nastąpi, właśnie się obudziłeś.

[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2017-04-19 09:24 PM przez fat ed.)
2017-04-19 09:14 PM
Masełko Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 530
Reputacja: 15
To ja chcę taką rodzinę

LB Mechanika samochodowa i maszyn|pospawam sprzęt do destylacji|elektryka
[Obrazek: sygnatura_dar-2016.gif]
2017-04-19 10:17 PM
Machina Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 7
Reputacja: 1
Fat Ed, dzięki za sprostowanie.

Cytat:Takie zaopatrzenie najpewniej nasili krwotok, bo uciśniesz naczynia podatne na ucisk czyli żyły którymi krew ma odpływać z kończyny.

Na to nie wpadłem. A powinienem.

Cytat:Jak masz uszkodzoną dużą tętnicę to jedynym ratunkiem jest klema ew opaska uciskowa

O tym zapomniałem. A nie powinienem...
2017-04-20 04:45 PM
maciek199815 Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 117
Reputacja: 6
Dziękuje za odpowiedzi, to co napisaliście daje dużo do myślenia.
2017-04-21 12:41 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów