Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
SIKO
Unregistered

EDC SIKO
------

Załączone pliki Miniatury

.jpg  19247960_1472871696105776_2362510458713890957_n.jpg (Rozmiar: 69.52 KB / Pobrań: 182)
2017-06-24 07:27 AM
Odpowiedz cytując ten post
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,010
Reputacja: 240
RE: EDC SIKO
Bardzo fajny zasobnik, właśnie się nad takim zastanawiam. Jak Ci się sprawuje multitool?

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2017-06-24 08:52 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SIKO
Unregistered

------
2017-06-24 09:42 AM
janek11kowalski Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 50
Reputacja: 10
@SIKO Fajny zestaw, ale jeśli jesteś minimalistą, to nie rozumiem zasadności posiadania dwóch narzędzi tnących - RAT+MUT. Zostawiłbym samego multitoola, dzięki czemu więcej miejsca miałbym na inne rzeczy.

Zresztą MUT jako EDC, w mojej ocenie, nie jest najlepszy. Sprawdza się jako narzędzie dla saperów czy wojskowych, ale część narzędzi ma zbędnych - wątpię, abyś często korzystał z narzędzia do wybijania trzpieni w AR-15 albo szczotki do nagaru w normalnym codziennym życiu (no chyba, że pracujesz na strzelnicy). Uważam, że są inne opcje tego producenta lepsze do EDC - jak np. Surge. Zresztą sam tą markę bardzo chwalę, bo miałem już dwa przypadki, kiedy musiałem korzystać z gwarancji - w tym raz po 17 latach (!). Bez problemu wymienili na nowego, choć kupiony był za granicą.

Co do apteczki, to jeśli Cię temat interesuje, możesz się zainspirować tym, co ja noszę ze sobą - tam też ciekawa dyskusja na ten temat: http://boungler.pl/forum/showthread.php?tid=4226

Ze swojej strony jako minimalne wyposażenie uznałbym coś do odkażania ran (np. octenisept) oraz plastry. Sytuacje, gdy tego potrzebujesz są najczęstsze. Z drugiej strony dobrze też mieć coś większego - drożej opatrunek izraelski lub Olaes, taniej polski opatrunek wodoszczelny (ale duży, nie mały).

Jeśli myślisz o czymś na wodę, to od razu dodałbym jakiś filtr - co z tego, że będziesz miał coś do przenoszenia wody, jeśli nie będzie się ona nadawała do spożycia? Prawdopodobieństwo, że gdzieś za darmo znajdziesz wodę pitną w codziennym życiu jest dużo mniejsze, niż prawdopodobieństwo znalezienia jakiejkolwiek wody.

Usunąłbym również zapasowe baterie-paluszki, po tym jak nowa latarka Ci dojdzie nie będzie takiej potrzeby (no chyba, że baterię CR123).

Możesz się też zastanowić nad jakimś niewielkim powerbankiem - takim, który z jednej strony naładowałby Ci telefon, z drugiej latarkę. Z doświadczenia wiem, że to jest jednak z bardziej przydatnych rzeczy w EDC.

W przypadku podejścia minimalistycznego w mojej ocenie można spokojnie zrezygnować z dublowania rzeczy. Zresztą jestem też zwolennikiem dostosowywania EDC do sytuacji - tzn. jeśli wychodzę do sklepu i przewiduję, że wrócę przed zmierzchem, nie ma sensu brać latarki (w razie czego mam źródło światła w telefonie).
2017-06-25 03:40 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SIKO
Unregistered

------
2017-06-25 06:13 AM
janek11kowalski Offline
Czyta i pisze

@SIKO Myślałem, że będziesz miał S1R (nie doczytałem), w takiej sytuacji rzeczywiście baterie jakoś mają sens, ale też nie do końca - w telefonie też masz źródło światła i jeśli zapomniałbyś naładować/wymienić baterie wówczas tak czy owak masz czym świecić w sytuacji awaryjnej. Z drugiej strony jeśli może się rozładować i nie pamiętasz aby ją naładować, znaczy że rzadko jej używasz - w takiej sytuacji zastanów się, czy na pewno jest sens umieszczać ją w EDC?

Co do apteczki - Olaes jest duży i na pewno trochę miejsca zajmuje, podobnie jak inne opatrunki (choć dobrze, że jest pakowany próżniowo). Celox moim zdaniem jest zbędny jako EDC - żeby go stosować trzeba się trochę podszkolić, a i tak używa się go w sytuacji naprawdę poważnych wypadków. Poza tym zajmuje miejsce (mało, ale zawsze). Przylepiec w rolce nie zawsze jest najlepszym pomysłem na EDC, no chyba że w plastikowej osłonie (wówczas zajmuje miejsce) - jeśli byłby gdzieś upakowany, to z czasem klei wychodzi i utrudnia korzystanie z niego (a niekiedy potrafi osadzić się na innych rzeczach w pobliżu). Najlepszy jest w tej sytuacji jedwabny lub z tkaniny. Jeśli byś się zdecydował możesz też się zastanowić, czy nie zrezygnować z taśmy klejącej - dobry plaster jest w stanie ją zastąpić.

Do apteczki mógłbyś też dorzucić pojedyncze opakowanie gazy jałowej - jak będziesz miał coś do przemywania ran, to dobrze jest ją też przeczyścić - przy drobnych otarciach jest to bardzo potrzebne. Dodatkowo jak będziesz miał przylepiec, wówczas jesteś w stanie z takiej gazy zrobić opatrunek na większe otarcie lub bardziej rozległą, ale niezbyt głęboką ranę. No i nie zajmuje dużo miejsca. Najwygodniejsza byłaby chyba w rozmiarze 7,5x7,5 cm.

Jeśli chodzi o wodę - z tabletek do odkażania tak jak z filtra korzystałbym w ostateczności (choć Sawyer mini jak dla mnie jest lepszy niż tabletki). Ale w takiej sytuacji po co w ogóle nosić jako EDC ze sobą butelkę (nawet składaną)? Jeśli zakładamy, że EDC ma nam służyć do codziennego normalnego korzystania (a nie jako zestaw w razie "W"), wówczas raczej nie powinno być problemu z nabyciem butelki wody w najbliższym sklepie (a zapewne gotówka jest w Twoim EDC). Zapewne też nie opuszczasz swojego domu na tak długo jednorazowo, aby brak wody był problemem, więc w mojej ocenie nie jest to niezbędne - trzymając się oczywiście minimalizmu. No i zawsze możesz wziąć z domu butelkę wody do plecaka, jeśli planujesz dłuższe wyjście.

Jeśli chodzi zaś o nóż - w przypadku Surge lub Wave dostęp do płaskiego ostrza masz przy zamkniętych kombinerkach, więc jego wyciągnięcie wymaga tyle samo zabiegu, co w przypadku jakiegokolwiek foldera. Te dwa toole mają też po dwa ostrza - jedno płaskie, drugie ząbkowane (częściej używam płaskiego). Ale rozumiem to podjeście - sam też nie kupiłbym drugiego multitoola tylko dlatego, że ma jedną funkcję, która mogłaby być inaczej rozwiązana, podczas gdy z pozostałych korzystam na co dzień.
2017-06-25 06:57 AM
Krasny Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 388
Reputacja: 16
Moim zdaniem latarka AA w EDC to jedna z nienaruszalnych podstaw.
W sytuacji awaryjnej szkoda będzie marnować prąd w telefonie.
Latarkę łatwiej się używa i ma bardziej użyteczne światło.

2017-06-25 07:18 AM
SIKO
Unregistered

------

Załączone pliki Miniatury

2017-06-25 07:28 AM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,010
Reputacja: 240
[x]
SIKO zaktualizuj w swoim profilu adres e-mail bo podany nie istnieje.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2017-06-25 08:09 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
janek11kowalski Offline
Czyta i pisze

@SIKO Co do ostrzy, to w Wave i Surge są to dwa osobne - w MUT poskąpili i zrobili jedno, które miało być uniwersalne. Ale zdaję sobie sprawę, że wygodniej jest korzystać z foldera.
2017-06-25 08:14 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny