Boungler Alienator - Serwis Informacyjny Boungler YouTube

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obraz po burzy. Kolejno odlicz.
Autor Wiadomość
Krasny Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 339
Reputacja: 16
Obraz po burzy. Kolejno odlicz.
Po dzisiejszych wydarzeniach nocnych wpadłem na pomysł takiego wątku.
Chodzi o to aby każdy chętny odmeldował się tu po takich akcjach matki natury.
Taki raport według mnie powinien zawierać informacje typu:

- czy u mnie wszystko OK (podstawowa informacja)
- jaki był przebieg zjawiska (oczywiście opisowo, subiektywnie bez danych meteo)
- info o brakach prądu wody i innych mediów (oraz jak sobie z nimi radziliśmy i czy nasz poziom przygotowań dał radę a może trzeba coś zmienić dołożyć)
- czy odnotowaliśmy jakieś szkody
- czy w naszej okolicy (sąsiedztwie) są widoczne szkody
- region polski
- warunki naszej zabudowy (mieszkanie, dom wolnostojący, w pobliżu lub w lesie, w polu, na górce i takie tam)
- może jakieś zdjęcia szkód lub filmiki z akcji

Może niektórym z was pomysł wyda się dziwny a nawet niepotrzebny ale:

- jesteśmy społecznością, niejednokrotnie też kontaktujemy się w sferze prywatnej więc dobrze byłoby wiedzieć czy wszystko OK u naszych znajomych.
- zamiast snucia scenariuszy mamy żywe relacje co i jak się działo oraz co i jak się w tej sytuacji sprawdziło

Zacznę od siebie.

U mnie wszystko OK bez szkód (poza tym że porozrzucało zabawki po trawniku).
Lokalizacja - wschodnia Wielkopolska.
W najbliższym sąsiedztwie też nic złego się nie stało. To raptem cztery domy ale osłonięte z jednej strony lasem a z drugiej niewielkim wzniesieniem.
Mam informację że w mojej gminie zerwało cztery dachy (na większym osiedlu jakieś cztery kilometry ode mnie). Słyszę też o połamanych drzewach itp.

Prąd wyłączyli na samym początku zawieruchy i włączyli dopiero rano.
Co ciekawe woda była cały czas czyli uszkodzenie lokalnej linii/transformatora no chyba że pompownia jest na innej gałęzi SN (tego nie wiem - jeszcze).
Komunikacja typu komórki, internet działała OK.

Tak to u mnie jeszcze nie wiało. Parasol ogrodowy na stalowej ciężkiej podstawie odchylało o 30 stopni od pionu (musiałem wyjść i go położyć). Plastikowe meble ogrodowe tańczyły na tarasie więc znów wyjście i chowanie do środka.
Oświetlenie awaryjne zapewniały trzy lampy naftowe (bo lubię) oraz mini latarka USB w powerbanku, Fenix LD20, latarka LED od Grega ze światełek, Lampa LED własnej konstrukcji (w obudowie od małego halogenu 100W).
Przydatne było bateryjne radio FM i coś co pozwalało orientować co się dzieje w okolicy Wink

Ciekawostka, zauważyłem że 90% lub więcej wyładowań następowało między chmurami a nie do ziemi.

piszcie jak u was, jeśli temat chwyci to może warto go podpiąć

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2017-08-12 12:07 PM przez Krasny.)
2017-08-12 12:04 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
sebastianekkk Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 51
Reputacja: 0
RE: Obraz po burzy. Kolejno odlicz.
Środkowy Dolny Śląsk
Dużych szkód w okolicy nie zauważyłem, jedynie większe gałęzie na drodze ale żadnych drzew (akurat byłem w trasie w momencie kulminacyjnym wczorajszej nawałnicy) jedyne zagrożenie to wyładowania atmosferyczne (wysokie budynki bardzo ściągały pioruny) i ulewa przez 10minut tak silna że mało kto decydował się na jazdę, niemal kazdy zjechał na pobocze (widoczność około 30-50m)
Odcięli wodę w mojej okolicy na kilka godzin, prądu nie odcięli ale burza powodowała przerywanie więc dla bezpieczeństwa sprzetu wyłączyłem prąd w całym domu
Przydały się zapasy wody do ogarnięcia się do pracy rano i radio na baterie dla informacji i zabicia nudy
2017-08-12 03:00 PM
emir Offline
"Irlandczyk"

Liczba postów: 1,615
Reputacja: 91
Pomysł ciekawy Smile

Południowo-zachodnia Irlandia:
U nas praktycznie brak burz jako takich - ale to normalne. Lato bardziej pochmurne, deszczowe i chłodniejsze niż w poprzednich latach. Nie ma za bardzo jak robić większych robót na zewnątrz, bo ciągle wilgotno. Przymierzałem się do robienia drewnianej bramy i ciężko znaleźć kilka dni by było sucho na tyle, by bramę zrobić i pomalować by spokojnie wyschła. Brak silnych wichur (to mniej normalne), przerwy w dostawie prądu "techniczne"-planowane. Informacyjnie: odległość bezpośrednia od granic Polski 1600km, drogowa 2000km.

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2017-08-12 06:04 PM
borekpriv Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 280
Reputacja: 55
Bydgoszcz , wszystko ok ,
Straty -uszkodzony parasol ogrodowy.
Jak zaczęło wiać , światło lekko przygasło i przygotowałem zestaw latarek no i buch , nie ma prądu , ale na 10 minut.
Jechałem dzisiaj na szkolenie do miejscowości turystycznej ,tam firma ma swój ośrodek. Zero prądu, wody , w okolicy sklep działa bo fiskalna na akumulator . w tejże okolicy jest sporo punktów gastronomicznych , ale działają tylko 2 - te które mają agregat.
Na szkoleniu brak prądu , więc trzeba przenieść się na świeże powietrze o kawie zapomnij.
Na całe szczęście zostały znajomości i tam gdzie agregat działa ,zrobili mi kawę na szkolenie.
Prosta sprawa -brak wody , dużo ludzi i ogólnodostępna łazienka , sedes zapchany , ciemno (miałem latarkę ;D) .
W okolicy są lasy , mnóstwo połamanych drzew , w tym na drodze.

To uświadamia jak bardzo jesteśmy uzależnieni od prądu.
Szkoda że nie wziąłem przenośnej kuchenki na kartusze bo bym błysnął Wink
Mój brat , aktywny strażak OSP , jak wyjechał o 23 wczoraj to wrócił o 7dmej dzisiaj , gdzieniegdzie opowiadał że krajobraz jak po kataklizmie/wojnie .

A gdzie w Hymnie Narodowym jest mowa o przemyśle energetycznym?
Odpowiedź: ..... pod twoim przewodem...

[Obrazek: sygnatura_dar-2016.gif]
2017-08-12 06:32 PM
Kirle Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 202
Reputacja: 86
Ja byłam na nocce. Na szczęście nikt nie robi obchodów w trakcie burzy Wink Ale na obiekcie poszła nam rura jeszcze z początku XX wieku i podziwialiśmy z kolegą dowódcą przepiękny gejzer z chodnika w blasku błyskawic Big Grin

Jak wracałam pieszo (było cudowne powietrze rano!) do domu to tak wyglądała ulica Zamkowa w Zielonej Górze:

.jpg  IMG_20170810_054103637_HDR.jpg (Rozmiar: 82.76 KB / Pobrań: 126)

Przepraszam za jakość, ale na obchodzie musiałam mokrym palcem przejechać po obiektywie Wink

Dorota
"Bój się bezczynności. Wyznacz sobie cel i wyrzuć z głowy całą resztę."

[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2017-08-15 01:39 PM przez Kirle.)
2017-08-15 01:37 PM
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 755
Reputacja: 100
Łodź i obszar na północ od Łodzi - masakra. Powalonych mnóstwo drzew, trochę uszkodzonych dachów. Wczoraj mijałem budynek gospodarczy z którego zostało kilka cegieł od ziemi i resztki dachu. Wyjątek, reszta ma co najwyżej uszkodzone dachy.

U nas w porządku. Z jednego budynku zerwało płat eternitu, poprzestawiało donice.
Od dłuższego czasu miałem zamiar kupić kilka plandek/rolkę papy na wszelki wypadek. W najbliższym czasie w końcu to zrobię.

O dziwo prąd wrócił następnego dnia po burzy, ale jeszcze dzisiaj coś naprawiali na innych liniach.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
2017-08-15 03:09 PM
Krasny Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 339
Reputacja: 16
aktualizacja

Tzn nie u mnie ale na tym małym osiedlu na którym mieszkam sąsiadom zalało piwnicę.
Straż powiedziała że nie pomogą bo za mało wody i w ogóle mają huk zgłoszeń.
Więc wiaderkowali do rana.
Powiedziałem sąsiadce, szkoda że nie dali znać bo użyczyłbym przetwornicy do pompy zanurzeniowej.
Ale stwierdziła że w tym stresie to nawet zapomniała numeru do straży pożarnej.

Sąsiad następnego dnia próbował w 100 000 mieście kupić agregat - nie było żadnego.
I nie chodzi o to że wykupili bo brak prądu bo prąd już od rana był ale o to że niektórzy się obudzili i kupili na zapas.

2017-08-15 06:45 PM
Piotrm1975 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 285
Reputacja: 6
No to nabazgram jak to w Borach Tucholskich było
W piątek wieczorem było spokojnie, siedzieliśmy przy ognisku. Później zerwał się wiatr i w oddali zaczęło błyskać. Późnym wieczorem Gajowy odebrał ostrzeżenie o zbliżającej się gwałtownej burzy. Potem potężna ulewa i niezła wichura, straciliśmy zadaszenie. Następnego dnia wybraliśmy się na strzelnicę, która okazała się zrujnowana. Po drodze naszym oczom ukazał się widok co najmniej niesamowity i szokujący. Wzdłuż dróg setki drzew połamanych, przebijaliśmy się między leżącymi resztkami wiatrołomów. Trzeba przyznać że o 10 drogi były udrożnione, wąsko ale szło jechać. Wody i pieczywa w sklepach nie było, wodę wykupiono a piekarnie nie pracowały. W drodze powrotnej pomogliśmy uprzątać resztki drzew z drogi. W niedzielę poszedłem do sąsiada obgadać jedną sprawę i przy okazji zapytałem czy mają studnię. No mamy ale już z 5 lat nie używamy ale w domu mam zbiornik taki ze 300 litrów, no i we wtorek ma być prąd z powrotem. Zlewka totalna

Piotr / Trójmiasto / CB / Trochę mechanik, trochę Preppers ale na pewno Boungler Smile
2017-08-15 11:52 PM
gajowy Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 825
Reputacja: 55
Dzwonił przed chwilą kolega z Gostycyna koło Tucholi, właśnie włączili mu prąd.
Zdążył kupić agregat.
Rozmawiał z kimś z energetyki, uszkodzeń jest jeszcze tyle, że będą je usuwać przynajmniej do końca miesiąca.

Forum nie służy do promowania swoich poglądów politycznych oraz religijnych!
2017-08-16 07:32 PM
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 755
Reputacja: 100
Na stronie Energi w zakładce awarie można znaleźć m.in. takie informacje:
Cytat:w Gminie Dziemiany.
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 13:00 w dniu 20.08.2017

w Gminach Stężyca i Sulęczyno
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 13:00 w dniu 19.08.2017
Plus kilka innych lokalizacji z datą 17.08. TA burza była 11.08.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
2017-08-16 08:01 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów