Boungler Alienator - Serwis Informacyjny Boungler YouTube

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompa ręczna do wody
Autor Wiadomość
emir Offline
"Irlandczyk"

Liczba postów: 1,619
Reputacja: 91
Pompa ręczna do wody
Mam pompę elektryczną do studni, powinienem dokupić drugą - typowo ręczną. Studnia wiercona, głęboka (samo lustro wody jest wysoko - ze 3m od gruntu, ale wodę pobieram rurą z chyba gdzieś 20m, wiercona jest prawdopodobnie na około 65m) rzędu. Z tego powodu nie ma dużego problemu z ciśnieniem (bo słup wody do wyciągnięcia jest relatywnie niski).
Kupiłbym coś w rodzaju typowej abisynki ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Studnia_abisy%C5%84ska ) - na allegro jest trochę ofert. Może ktoś ma doświadczenie - jakich modeli unikać, co warto brać, jak jest z częściami zapasowymi (szczególnie jakieś uszczelki, zawory etc)?

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2017-08-16 09:26 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kołomir Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 387
Reputacja: 47
RE: Pompa ręczna do wody
Mam doświadczenie z pompami raczej w studniach płytkich (kręgi) i z tego co wiem dobrze zwrócić uwagę na:
- czy wymieniasz starą czy montujesz od zera bo wymiana to wiele niespodzianek np:znam przypadek że abisynka wyglądała zwyczajnie a okazało się że od tłoka wychodziła taki długi na 15m pręt który otwierał i zamykał zawór ssawny
- parametr zasysania czyli na jakiej wysokości będzie podłączona pompa, ten parametr określa z jakiej głębokości licząc do lustra wody możesz pobrać wodę bez dodatkowych operacji.
- jeśli ze studni korzystasz okresowo lub jest możliwość znacznych spadków poziomu to twoja pompa powinna mieć koniecznie korek umożliwiający jej zalanie. Analogicznie jeśli nie chcesz się bawić w zalewanie to zmontuj pod pompą zawór który będziesz otwierać zanim zaczniesz korzystać z pompy
- ile masz miejsca na pompę bo tłokowa z zasady zabiera więcej miejsca w zwyż a skrzydełkowa jest raczej szersza (jak nazwa wskazuje ) i można by ją zastosować również do wpięcia się w istniejąca instalacje w domu zresztą zobacz sam:
http://hydrodom.pl/category/224725/skrzy...typ-k.html
i tu dochodzimy do kolejnej kwestii tj. czy będzie na zewnątrz czy w budynku bo wtedy jeśli sporadycznie korzystamy albo zawór spustowy albo wykręcamy (w PL również żeby nóg nie dostała) jeśli ciąglę to i tak w naszych warunkach trzeba pompę zewnetrzną zabezpieczyć na zimie (ach te malownicze obudowy z desek i słomy)
- czy abisynka cóż na pewno jest ładniejsza ale skrzydełkową lub tłokową można montować w dowolnej pozycji
- generalnie lepsze o mocniejszych parametrach niż słabszych dlatego jeśli ładny wygląd nie jest twoim priorytetem to może warto pomyśleć o pompie dwutłokowej która z zasady lepsze parametry np: http://pompy-studnie.blogspot.com/2014/0...synka.html
- kwestia napraw cóż nie miałem kłopotów ze względu na sporadyczne użytkowanie ale dobrze jest mieć z czego robić uszczelki
Ogólnie co do studni to w Polsce generalnie wszyscy w to wbijają ale są przepisy dotyczące kiedy i jak możną ją budować oraz powyżej jakiej wydajności trzeba dodatkowo płacić. Myślę że podobne może być za granicą z tym że ewentualne kary i opłaty mogą być bardziej dotkliwe.

“By failing to prepare, you are preparing to fail.” – Benjamin Franklin
[Obrazek: sygnatura_dar-2015.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2017-08-16 10:05 PM przez Kołomir.)
2017-08-16 09:53 PM
emir Offline
"Irlandczyk"

Liczba postów: 1,619
Reputacja: 91
Montuję nową - być może użyję tego samego odwiertu który jest w tej chwili. O wysokości zasysania wiem - więc będzie montowana nisko nad gruntem. Pewnie używana sporadycznie - raczej jako "cotygodniowy eksploatacyjny test roboczy" niż typowo użytkowo - ale z 5m od domu, w uczęszczanym miejscu - więc się raczej nie zapomni. Na zimę opatrzę, ale tu gdzie mieszkam na razie nie ma tendencji do przemarzania zimą, brak większych przymrozków. Zawory i do zalewania i ten "blokujący" opadanie wody to cenna uwaga, o to mi chodziło. Miejsca na pompę mam "do oporu" - na środku placu.
Abisynka dlatego - bo kobiecie się podoba Smile Pewnie będzie ciężko przekonać do innej, chyba, ze trafię na jakieś inne w miarę fajnie wykańczane. Ale z drugiej strony nie chcę przeginać, bo potrafią się kręcić "złomiarze" i trzeba by przesadnie pilnować jeżeli za ładna. Co do wody - to jedyna rzecz w Irlandii której jest zwykle pod dostatkiem Wink jeszcze dwa lata temu była dostarczana zupełnie darmowo tam, gdzie był wodociąg. Studnie przydomowe raczej nie są objęte restrykcjami, bo bym przy zakupie domu słyszał (jest obowiązek ekspertyzy technicznej domu i dosyć dokładnego raportu).

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2017-08-16 11:37 PM
Pozyskiwacz Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 1,067
Reputacja: 132
Od kilku lat mam zamontowaną taką typową abisynkę.
http://hydrodom.pl/opis/3925254/pompa-ab...iwnym.html
Studnia zwykła kopana, Woda płytko, ok. 4 m. Używam głównie do podlewania ogródka bo mam bliżej do studni niż do kranu.
Nigdy nie miałem żadnych awarii. Kiedyś nawet ją rozebrałem, ale nie widać żadnych śladów zużycia.
Wady ma w zasadzie dwie - latem jak się przez kilka dni nie używa to woda odparowuje (odparowuje , a nie wycieka, bo jak nie ma wielkich upałów to i przez dwa tygodnie nic się nie dzieje). Wtedy trzeba wlać od góry litr czy dwa wody - ma tam wystarczający do tego otwór, nic nie trzeba otwierać, odkręcać itp.
Druga wada, poważniejsza to zamarzanie w zimie. Co prawda uszkodzeń nie ma, trzeba tylko pamiętać żeby zostawiać rączkę dźwigniętą do góry. Wtedy w pompie nie ma wody która mogła by ją rozsadzić. Ciężko obejść ten problem, bo owinięcie pompy nie wystarcza. Jak wystaje wylewka i rączka to wystarczy żeby zimno dotarło do całej pompy i ją zamroziło. Trzeba by było obudować ją jakąś budką.
Pompa znacznie wygodniejsza niż wiadro z kołowrotem, ale jednak bardziej zawodna.

Wojtek.Beskid Niski/rolnictwo-ogrodnictwo-konie/mechanika-ślusarstwo-kowalstwo/laminaty/stare narzędzia rolnicze/ciągniki rolnicze SAM/samochody terenowe/motocykle/ciężarówki.
[Obrazek: sygnatura_dar-2014.gif]
2017-08-17 06:13 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz