Boungler Alienator - Serwis Informacyjny Boungler YouTube

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Woda w czasie sytuacji kryzysowych
Autor Wiadomość
quebec Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 756
Reputacja: 100
Woda w czasie sytuacji kryzysowych
Natknąłem się na raport NIKu:
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o...owych.html
Cytat:Duże aglomeracje miejskie w Polsce nie są przygotowane na brak wody pitnej spowodowany zdarzeniami kryzysowymi dotyczącymi systemu wodociągowego. Plany, jakimi dysponują podmioty odpowiedzialne za jej dostawy oparte są na niekompletnych danych, a zapotrzebowanie na wodę obliczane jest jedynie w odniesieniu do liczby mieszkańców. Kalkulacje pomijają na przykład potrzeby zakładów produkujących żywność. Istnieje też realne ryzyko, że w przypadku wystąpienia kryzysu, ze względu na brak sprzętu i środków transportu do przewożenia i dystrybucji wody nie zostanie ona dostarczona wszystkim potrzebującym.
Tak dla przypomnienia. W czasie dowolnej sytuacji kryzysowej (szczególnie związanej z brakiem prądu - ale nie tylko, NIK podał kilka przykładów) jednym z podstawowych problemów może być brak wody.

Informatyka | Elektronika | Telekomunikacja | Krótkofalarstwo | Pierwsza pomoc | Żeglarstwo
[Obrazek: sygnatura_dar-2017.gif]
2017-10-19 05:47 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
viragolo Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 165
Reputacja: 5
RE: Woda w czasie sytuacji kryzysowych
PS. Ja przechowuję wodę w plastikowych butlach 5l i wymieniam na nową co 2 lata (kranówę)
2017-10-23 07:18 AM
Bart Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 201
Awaryjnie poza zapasem wody pitnej mam 140 litrów w bojlerze w piwnicy. Ze względu na ryzyko bakteriologiczne do celów spożywczych tylko po przegotowaniu. Do celów sanitarnych bez problemu.
140 litrów regularnie wymienianej wody to spory zapas i rozsądnie używany wystarczy na długo.

¡No pasarán! ¡Es preferible morir de pie que vivir de rodillas!
2017-10-23 10:34 AM
Vlad Draco Offline
Historyk

Liczba postów: 77
Reputacja: 11
Ja mam ten komfort, że posiadamy własną studnię głębinową.
Muszę jeszcze zmobilizować rodzinkę do zrzuty na agregat do pompy i będzie sprawa zabezpieczona. W tym momencie w razie braku prądu mamy całkiem duży zapas wody w "zbiornikach ciśnieniowych" i w elektrycznej termie. Spokojnie starczy wody na kilka dni.

Natomiast co do zapasów to polecam wino i piwo Big Grin
Wystarczy zrobić przykładowo 30 litrów wina wytrawnego z jakichś ogólnodostępnych owoców i niech sobie stoi. Nie zepsuje się, a z czasem nabiera smaku i co najważniejsze ma wiele zastosowań.
Skupiając się jednak na zastosowaniu pitnym to wystarczy je podgrzać, a najlepiej zagotować, by pozbyć się alkoholu i móc je dawać do picia dzieciom. Osoby dorosłe słabe wino mogą pić jako zwykły napój bez negatywnych skutków. Na winie spokojnie da radę ugotować zupę, czy zrobić herbatę/kawę.
2017-10-23 11:30 AM
sebastianekkk Online
Czyta i pisze

Liczba postów: 52
Reputacja: 0
Co do wina to warto wspomnieć, że jest świetne w czasie upału. Rzymianie i Grecy pili bardzo rozwodnione wino w ciągu dnia. Taki napitek świetnie gasił pragnienie
2017-10-23 04:59 PM
rpiat Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 36
Reputacja: 3
Tak się składa, że kilka dni temu doświadczyłem dwugodzinnej przerwy w dostawie wody. Powiem jedno - niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy ile normalnie się jej zużywa. Te 2 godziny to niby nic, ale moje dwa 5-litrowe baniaki poszły "ot tak". A był to środek dnia i wcale nie musiałem brać porannego prysznica, zmywać naczyń czy robić innych "wodożernych" rzeczy.

Zmagazynowanie płynów do picia to żaden problem. Mój zapas soków, mleka, coli, piwa czy innych napojów starczy mi na kilka tygodni (samego piwa mam zapas na 3 miesiące - a co Smile ).
Problemem jest woda do celów gospodarczych. Zwykłe umycie rąk staje się wyzwaniem, a gdzie zmywanie naczyń, spłukiwanie toalety, etc?

Kiedyś przeprowadziłem eksperyment polegający na symulacji braku mediów w stylu budzę się rano i nie mam prądu, gazu oraz wody (być może kiedyś opiszę go szerzej). Nie brałem prysznica, nie zmywałem naczyń. Używając jednorazowych kubków i mokrych chusteczek dla niemowląt do higieny zużyłem ponad 20 litrów wody. Dobrze że to był jeden dzień, bo w następnym na pewno nie zamknąłbym się w 20 litrach.

Swoją drogą taki prosty eksperyment przyniósł kilka cennych spostrzeżeń i pokazał rzeczy, których normalnie bym się nie domyślił.
Moim zdaniem brak wody warto zaplanować zawczasu tworząc całą strategię.

Przykład:
Z tego co widzę większość kolegów bawiących się w prepering ma spore zapasy ryżu. Tylko że na ugotowanie ryżu trzeba zużyć trochę wody, a wymycie garnka po tej mazi ryżowej pochłonie kolejną porcję wody. Warto to uwzględnić.

Ja po swoim prostym eksperymencie zwiększyłem m.in. zapas papierowych kubków i talerzy oraz chusteczek dla niemowląt.
2017-10-24 07:40 PM
joshi3 Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 3
Reputacja: 0
(2017-10-24 07:40 PM)rpiat napisał(a):  Tak się składa, że kilka dni temu doświadczyłem dwugodzinnej przerwy w dostawie wody. Powiem jedno - niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy ile normalnie się jej zużywa. Te 2 godziny to niby nic, ale moje dwa 5-litrowe baniaki poszły "ot tak". A był to środek dnia i wcale nie musiałem brać porannego prysznica, zmywać naczyń czy robić innych "wodożernych" rzeczy.

Zmagazynowanie płynów do picia to żaden problem. Mój zapas soków, mleka, coli, piwa czy innych napojów starczy mi na kilka tygodni (samego piwa mam zapas na 3 miesiące - a co Smile ).
Problemem jest woda do celów gospodarczych. Zwykłe umycie rąk staje się wyzwaniem, a gdzie zmywanie naczyń, spłukiwanie toalety, etc?

Kiedyś przeprowadziłem eksperyment polegający na symulacji braku mediów w stylu budzę się rano i nie mam prądu, gazu oraz wody (być może kiedyś opiszę go szerzej). Nie brałem prysznica, nie zmywałem naczyń. Używając jednorazowych kubków i mokrych chusteczek dla niemowląt do higieny zużyłem ponad 20 litrów wody. Dobrze że to był jeden dzień, bo w następnym na pewno nie zamknąłbym się w 20 litrach.

Swoją drogą taki prosty eksperyment przyniósł kilka cennych spostrzeżeń i pokazał rzeczy, których normalnie bym się nie domyślił.
Moim zdaniem brak wody warto zaplanować zawczasu tworząc całą strategię.

Przykład:
Z tego co widzę większość kolegów bawiących się w prepering ma spore zapasy ryżu. Tylko że na ugotowanie ryżu trzeba zużyć trochę wody, a wymycie garnka po tej mazi ryżowej pochłonie kolejną porcję wody. Warto to uwzględnić.

Ja po swoim prostym eksperymencie zwiększyłem m.in. zapas papierowych kubków i talerzy oraz chusteczek dla niemowląt.
chusteczki dla niemowląt to bardzo dobry pomysł. sam ich używam na przykład w samochodzie warto mieć jak się łapki pobrudzi. Co do zużycia wody w celu przygotowania ryżu to faktycznie nie zdawałem sobie z tego sprawy, myślę że wielu preppersów także. Do spłukiwania toalety można wykorzystać mocz i wodę po myciu rąk, zębów lub naczyń. Ciekawe czy można uprażyć ryż tak jak kaszę w kocu (starymi metodami).

Wysłane z mojego LIFETAB_E7316 przy użyciu Tapatalka
2017-10-24 09:45 PM
bura2 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 509
Reputacja: 75
20 litrów? Ciekawi mnie szczerze na co. Rozumiem że to dla całej rodziny? Nie żebym podważał to co mówisz ale skoro wykluczamy mycie garów i kąpiel...

Jedna rzecz to zmagazynowanie wody a druga jej racjonalne zużycie. Widziałem wielu ludzi którzy puszczają wodę z kranu litrami i nie zakręcają jej nawet podczas mycia zębów. Mi to w szkole wbijali do głowy na przyrodzie w czwartej klasie. A wtedy jeszcze takiej eko-paniki nie było. Bez chusteczek nawilżanych można się wykąpać w kubku wody. Całe ciało. Może na podryw bym po takiej kąpieli nie szedł, ale ani nie zachoruję ani nie będę przykry dla współlokatorów. A niektórzy 2 litry to na umycie rąk po siku zużywają.

No i trochę lekko Januszowych patentów w stylu " po jedynce nie spłukuj", " jak kubek jest tylko do herbaty to go tyle nie myj" itp itd.

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2017-10-24 09:59 PM
Bart Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 201
Do ugotowania 100g ryżu wystarczy 200-220g wody. Nie jest to woda zmarnowana bo przecież ją zjadamy z ryżem. Zagotować wodę z ryżem, przykryć i pod pierzynę. Po godzinie gotowe.

Nie popadajmy w przesadę z oszczędnością czy zużyciem wody. W sytuacji awaryjnej, jeżeli potrzeba to 5 litrów na osobę na dzień wystarczy na jedzenie, picie i mycie się ze spłukiwaniem po sobie.
W sytuacji dramatycznego braku wody ogranicza się jedzenie bo trawienie wymaga wody.
Sporą część roku coś jednak z nieba pada raz na kilka dni i nie ma problemu ze złapaniem kilku wiader do spłukiwania ubikacji.

¡No pasarán! ¡Es preferible morir de pie que vivir de rodillas!
2017-10-24 10:21 PM
rpiat Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 36
Reputacja: 3
(2017-10-24 09:59 PM)bura2 napisał(a):  20 litrów? Ciekawi mnie szczerze na co. Rozumiem że to dla całej rodziny?

20 litrów tylko dla mnie.
Kilka wizyt w toalecie, mycie zębów, kawa, herbata, woda do przygotowania jedzenia... 20 litrów to naprawdę niewiele.
2017-10-24 10:43 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz