Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Badania wody
Autor Wiadomość
rdt Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 13
Reputacja: 0
Badania wody
Witam
jestem tu nowy , przywitałem się, po rozejrzeniu sie nie widzę informacji o tym jak badać wodę,.
Mam na działce pozyskiwalnię wody z głębokości 12 metrów. Jest to kiepskiej wydajności ale tylko takie jest.
Chcę w przyszłe lato nalać dzieciakom wodę do basenu (same kupiły) ale badanie wody w wioś-ie kosztuje 2 stówki, a wiadomo że bada się tylko grupy reprezentacyjne bakterii, agar do pożywek jest tani ale jakie warunki maja próbki to nie wiem -ktoś może coś pomóc ? czy próbki barwi się czy bakterie coli są same z siebie jakiegoś koloru - czy można w domowych warunkach zrobić wstępne badanie?
2018-01-06 12:30 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Masełko Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 588
Reputacja: 17
RE: Badania wody
Nie wiem czy podchloryn sodu zabije bakterie coli, ale jest bardzo często używany przy dezynfekcji wody basenowej

LB Mechanika samochodowa i maszyn|pospawam sprzęt do destylacji|elektryka
[Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]
2018-01-06 07:38 AM
rdt Offline
Rozgląda się
**

pewnie nie pozostaje bez wpływu - po to sie go dodaje, ale baseny też bywają zamykane z powodu zagrożenia (czyt skażenia) bakteriami.
Sam doskonale pamiętam przynajmniej 2 takie przypadki zamknięcia, co prawda chodziło o gronkowca ale to obok coli są chyba drugimi wskaźnikowymi.
Tutaj wyszukałem sporo info ale nie wszystko.
https://www.filtry-do-wody.info/bakterio...dy-pitnej/
2018-01-06 12:47 PM
emir Offline
"Irlandczyk"

Liczba postów: 1,620
Reputacja: 91
Do odkażania wody zawsze możesz dodać "zwykłego wybielacza".

Google: pdf
"Jakość wody z ujęć niepewnych po zastosowaniu prostych metod uzdatniania wody" Hanna Drejewicz Elżbieta Stężycka Roman Łakomy
str. 60 - dotyczy wody DO PICIA!!!

Wg. moich zapisków z powyższego:
Wybielacz (podchloryn sodu NaOCl 5%)
200ml wybielacza dopełniamy do 1000ml wodą = 1% roztwór
taki 1% nadaje się do DODANIA 1-2ml do 10l wody spożycia zamieszać odstawić na 30 min ( uzyskamy stężenie 1-2mg/l - maksymalne to 5mg/l! a po 30 min spadnie do 0.2-0.5mg/l)
UWAGA nie zostawiać długo, bo powoduje korozję metali! 2h max.

Ja do kąpieli stosowałem roztwór dwa-trzy razy mocniejszy niż podany jako "Zdatny do picia". Miałem studnię która była nieużywana przez jakieś 5 lat.

Szukałem też tanich testów na e-coli. Trudno wypowiadać się co do wiarygodności. Są jakieś na Amazonie - np. ten https://www.amazon.co.uk/Pro-lab-BA110-B...water+test
Odwiedzałem też stację badającą wodę (w Irlandii) - i trochę czytałem. By testować ujęcie wodę najlepiej pompować ze studni z minimum pół dnia (nie każda wyrobi). Nabrać bezpośrednio z takiego pompowanego strumienia do sterylnego pojemnika (np. umytego z wybielaczem i sparzonego wodą). W laboratoriach namnażają kilka dni próbkę wody z pożywką (agar zdaje się) i dopiero zliczają bakterie. Jak jest to realizowane w testach - nie wiem.

| projekty | produkcja laserem | telekomuniakcja / IT | | Lasciate ogne speranza, voi ch’intrate.
2018-01-07 11:53 AM
rdt Offline
Rozgląda się
**

dokłądnie agar i jest to sprzedawane w sklepach z "ziołolekami trzciocukrami i innymi zdrowotnymi naparami".
tyle że wolałbym badać jeśli możliwe - myślałem że ktoś poda - coli namnażają się w ciągu 48 h w temperaturze 33,5 i dodaje się do nich takiego a takiego barwnika który po pochłaniają i robią się czerwone.
tylko co jest barwnikiem bo przecież coli nie widać gołym okiem.i jakoś się zabarwia to co jest na rozmazie oznacznikowym
2018-01-07 12:02 PM
Vlad Draco Offline
Historyk

Liczba postów: 112
Reputacja: 12
rdt czekaj, a w jakim miejscu jest ujęcie wody?
Opisz dobrze okolice i odległości (na oko) od szamba, pól, rowów itp.

Woda z 12 metrów zazwyczaj jest czysta i spokojnie zdatna do picia. Jednak jeżeli to ma dotyczyć dzieci to radzę jednak zrobić te badania wody. Zagrożeniem raczej nie powinny być bakterie, ale warto sprawdzić. Najlepsze byłby takie badania na obecność chemikaliów, metali ciężkich i tym podobnych niespodzianek. No chyba, że dokładnie znasz historie tej działki i najbliższej okolicy studni i wiesz, że np. nikt obok nie robił dołu z wapnem, albo nie wylewał/zakopywał jakichś farb czy innych gówien.
2018-01-08 10:19 AM
rdt Offline
Rozgląda się
**

Do najbliższego zabudowania 200 metrów zabudowań w tej odległości jest mniej niż 6 było to uprawne pole w moim władaniu od 2010, wcześniej raczej nie nawozone żadnymi wynalazkami co najwyżej obornik - sasiednie pola również nie użytkowane,j a nigdy nie nawozilem a działka to szczery piach
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-01-09 04:20 PM przez rdt.)
2018-01-09 04:18 PM
Vlad Draco Offline
Historyk

Liczba postów: 112
Reputacja: 12
Działka to piach? To niedobrze... szansa na "niespodzianki" rośnie. Krótko mówiąc jeszcze nie tak dawno temu na wsiach różnego typu syf był po prostu zakopywany na słabych terenach. Właściciel wiedział gdzie więc tam nic np. nie uprawiał.

Od 2010 roku to bardzo krótki czas w historii działki. A coś wcześniej wiadomo? Jak kwestia melioracji?

Pod względem bakteryjnym powinno być wszystko ok. Bałbym się tylko "niespodzianek". To może być wszystko, nawet zwykłe śmieci których nie dało się spalić. Stare lekarstwa, przepalony olej silnikowy, stare pojemniki i resztki środków ochrony roślin itd.
2018-01-10 11:26 AM
rdt Offline
Rozgląda się
**

Wcześniej było pole uprawne zboże i ziemniaki, rów był tylko w planach, teraz jest rów ale płytki ogólnie to działka jest lekko wyżej , ale czy ktoś zna sposób na zbadanie chociaż wstępne ilości bakterii ??
2018-01-14 01:09 PM
orinoco Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 10
Do swojego basenu stosuję standardowy środek chlorowy do basenów (chlor-szok czy coś podobnego). Na początek dawka uderzeniowa - kilka tabletek do filtra przy pompie i puszczam na dobę, dwie. Powtarzam co jakiś czas, jak jest brzydka pogoda. Basen nakryty plandeką, po kilku godzinach po uchyleniu plandeki tak wali chlorem, że ciężko wytrzymać. Dwa lata i nic się nie stało. Woda oczywiście ze studni, żadna analiza nie była robiona. Może być też tak, że w tej wodzie i tak nic nie było...

Napisałem.
2018-01-16 01:15 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów