Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uprawa roślin jadalnych w domu
Autor Wiadomość
Antoś Jones Offline
Więcej czyta niż pisze
Premium

Liczba postów: 421
Reputacja: 59
Uprawa roślin jadalnych w domu
Pytanie do mądrzejszych.

Jeżeli wybuchnie wulkan, bomba atomowa, wojna czy cokolwiek i w ogródku nie da się nic wyhodować bo za zimno, bo śnieg, bo sąsiad patrzy i zabierze, bo nie wolno wychodzić z domu, to czy da się w domu wyhodować ziemniaki, buraki, marchew czy pomidory?

Widzę to tak:
Jeden pokój wykładam folią i zasypuję ziemią z ogródka. Dużo ziemi. Zakładam, że woda i prąd są dostępne. To co dalej? Jest ciemno i nie mam 30 stopni.
Jakie światło? Jakie rośliny? Na Marsie Matt Damon wyhodował ziemniaki. Czy w domu to realne?

Są hodowle nie w ziemi tylko w kostkach słomy.
No to teraz proszę o odpowiedzi, podpowiedzi, uwagi i zastrzeżenia

bodim.com.pl Filtry węglowe, filtracja przeciwpyłowa. Książki- bibliofilstwo
[Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]
2018-02-16 11:42 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gajowy Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 887
Reputacja: 58
RE: Uprawa roślin jadalnych w domu
Jak będzie prąd, to nie ma problemu, są specjalne lampy zastępujące słońce.
Lampy przy okazji świecenia będą ogrzewały, nawet te LED.
30 st. nie jest potrzebne większości roślinom z klimatu umiarkowanego.

Podobne rzeczy robi się od dawna w szklarniach, zima się doświetla rośliny, aby można było zebrać plony nawet gdy jest mało słońca.
Skąd mamy zima ogórki czy pomidory Made in EU? Wink

Amatorzy palenia ziół, robią takie rzeczy na co dzieńWink

Nawet nie potrzebujesz gleby, rośliny można hodować stosując hydroponikę lub aquaponikę, w tym drugim przypadku hoduje się przy okazji też ryby!
http://natemat.pl/98899,ryby-i-warzywa-r...-wynalazek

[Obrazek: Aquaponics-LB1206-6050.jpg]

[Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]

Forum nie służy do promowania swoich poglądów politycznych oraz religijnych!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-02-16 01:52 PM przez gajowy.)
2018-02-16 01:30 PM
bura2 Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 544
Reputacja: 75
Facet uprawia sobie w kontenerze zieleninę i do tego chowa rybki a ja robię drugie podejście do ogródka w takiej plastikowej doniczko szklarni z OBI, bo ostatnie co mi urosło to rzeżucha w 4 klasie...

Są takie baloty grzybów do hodowania ale wymagają słońca z tego co wiem, może niektóre grzyby dużo mniej. Nie masz słońca to potrzebujesz lamp i kW/MW energii. Słyszałem kiedyś, że w Holandii nielicencjonowanych amatorów ziółka - którzy chcą więcej sobie uszczknąć - niż wolno namierzają właśnie po zwiększonym zużyciu prądu.

Temat trochę trąci jakąś fantastyką więc może pójdziemy w te stronę, w wielu książkach, grach i filmach post-apo jest wątek "grzybny", jako roślin które nie potrzebują wiele. Do tego często jakieś zwierzęta które żywią się tym grzybem - świnie/kury/szczury żeby dostarczyć tego czego nie ma w grzybie. Są też rozwiązanie pośrednie u co realniejszych twórców, np. specyficzne szklarnie tworzone przez łączenie na grubość wielu szyb, umiejscowione w budynkach na powierzchni i doglądane przez ludzi pracujących w ścisłym reżimie czasowym. Również owady, dżdżownice jako wartościowe, niewymagające acz obrzydliwe źródło pożywienia.

Ale to fantastyka, w praktyce to bez nawozów, części zamiennych, ogromnych ilości specjalizowanego sprzętu na start, zapasów żywności na przeżycie do momentu uruchomienia odpowiednio wielkoskalowej produkcji i zapasów żywności lub chociaż suplementów na uzupełnienie diety później - odkładanie śmierci. Zresztą tak było w "Marsjaninie" - czas kupiony dzięki ziemniakom miał mu pomóc doczekać do przybycia sondy która dostarczą mu zapas jedzenia.

Można poczytać o Biosferze - 3 rosyjskim projekcie badawczym uruchomionym pod kątem badań nad samowystarczalnymi bazami w kosmosie. Ogromne zaplecze, obliczona ilość nawozów i odzywek itp itd. Ekosystem musi być odpowiedni duży.

Dawniej jako "bura" na tym samym forum
2018-02-19 07:54 PM
No_idea Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 886
Reputacja: 44
Grzyby? Światło? hodujesz w ciemnym pomieszczeniu, piwnicy bez światła a jedynie co potrzebne to temp i wilgotność balotow a to żaden problem bo je nastrzykujesz woda. Co do reszty hodowli zielska to mi wystarcza zwykły parapet od południa bo to i tak na czas wzrostu sadzonek.

.jpg  Zdjęcie0056.jpg (Rozmiar: 89.17 KB / Pobrań: 209)

.jpg  20120725652.jpg (Rozmiar: 82.95 KB / Pobrań: 209)

.jpg  20120709_005.jpg (Rozmiar: 65.78 KB / Pobrań: 209)

Grzyby nie potrzebuja wiele ale też niewiele dają więc jak dla mnie to tylko dodatek smakowy i nie nastawialbym się na grzyby jako źródło
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-02-19 08:39 PM przez No_idea.)
2018-02-19 08:37 PM
bura2 Offline
Dużo pisze

Właśnie o tych balotach myślałem do piwnicy ale czytałem że kilka godzin dziennie muszą mieć światło.
A z hodowlą parapetową mam kiepskie doświadczenia może właśnie ze względu na niską temperaturę w mieszkaniu +18 st. I kiepskie nasłonecznienie - okna na wschód i zachód. Myślę nad ledowym panelem i ciekawi mnie ile by dał taki diy złożony po prostu z czerwonych i niebieskich diod. Ew. IR i UV.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-02-25 10:27 PM przez bura2.)
2018-02-25 09:44 PM
No_idea Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 886
Reputacja: 44
(2018-02-25 09:44 PM)bura2 napisał(a):  ...czytałem że kilka godzin dziennie muszą mieć światło...
to powiedz to moim grzybom bo nie mają a rosną Smile
2018-03-15 09:53 AM
bura2 Offline
Dużo pisze

No i namówił.
Skusiłem się na pieczarki w kartonie jak u Ciebie na zdjęciu. Banał, a rosną bydlaki ładne i duże.
W kontekście pytania autora tematu to jednak trzeba by zadać pytanie:
"a jak to wygląda gdy po 16 tygodniach (czas podany przez producenta) nie można po prostu wyjść i kupić nowego balotu?"
Bo dopóki balot jest, to mi pierwszy zbiór wyszedł 400 g. Ładne, duże, zawsze to 100 kcal i cenny dodatek smakowy do wielu potraw. Zawsze to łatwo ususzyć i nie ma problemu z przechowaniem. Albo zrobić tzw. proszek grzybowy.
A jak balotu nie ma? Orientuje się ktoś jak wygląda uprawa grzybów taka samowystarczalna? Nie wiem, jakieś przygotowanie podłoża, zaszczepianie go etc.

2018-04-22 07:16 PM
Vlad Draco Offline
Historyk

Liczba postów: 112
Reputacja: 12
bura2
Musisz po prostu utworzyć nową grzybnie. W internecie są ładnie pokazujące co i jak artykuły i filmy. Opisując to najprościej z pieczarek zbierasz taki czarny proszek - zarodniki - z blaszek i dajesz to na coś odżywczego i mokrego. Powoli tworzy się grzybnia, którą potem dajesz już na co chcesz.

Najlepsze będzie słoma/siano sprasowane z końskim gównem. Ale od biedy i na kostce ze starego kartonu podlanego nawozem do kwiatów z dużą ilością wody. Ogólnie da radę "zagrzybić" wiele rzeczy, ale trzeba uważać na toksyczność. Czyli np. nie można jako podstawy uprawy użyć starych gazet - farba drukarska zdrowa nie jest.

I trzeba też pamiętać, że takie "grzybki w kostce" to nie tylko pieczarki, a jest jeszcze trochę do wyboru.
2018-04-26 02:59 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny