Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Adaptacja piwnicy w projekcie
Autor Wiadomość
Monnia Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 7
Reputacja: 0
Brick Adaptacja piwnicy w projekcie
Witam
Jestem na etapie wyboru projektu budowy domu. Zastanawiam się co zrobić, by zaadaptować piwnicę na schron/bunkier. Macie jakieś propozycje?

EDIT MODERATOR - gajowy:
Proszę nie używaj koloru czerwonego w poście, używają go moderatorzy.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-05-21 03:22 PM przez gajowy.)
2018-05-20 08:46 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
LARPAK Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 2,082
Reputacja: 202
RE: Adaptacja piwnicy w projekcie
Najtaniej to betonowy zbiornik na szambo - na forum jest nawet temat o tym, a jak nie sam temat to kilka postów.
2018-05-20 08:51 PM
No_idea Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 887
Reputacja: 45
Przerobić standardowy projekt budynku z piwnica który Ci się podoba w biurze konstrukcyjnym. Każdy konstruktor policzy Ci i stworzy projekt piwnic spełniających funkcje bunkra. Na innym forum "prepers" jest to rozpisane na nuty z realizacją i koszami. U nas nikt tego nie pociągnął. Jak robisz od podstaw to zrób porządnie.
2018-05-21 01:06 PM
gajowy Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 911
Reputacja: 60
Koniecznie zrób badanie geologiczne, struktury gruntu i wysokości wód gruntowych. Wielu z tego rezygnuje, a to może się "zemścić".
I to niezależnie czy chcesz budować bunkier/schron w piwnicy czy nie.

Dla samego budynku, korzystnie jest, aby poziom parteru był co najmniej pół metra nad gruntem, m. in. w razie (nie dużej) powodzi, woda nie dostanie się do domu.
Zobacz jak wygląda projekt na wizualizacjach.

Ściany piwnicy idealnie jak były by żelbetowe, z lanego i zbrojonego betonu.
Prostszym rozwiązaniem jest budowa z pustaków zasypowych, da się je zazbroić i zalać betonem.
Pamiętaj o wentylacji, powinna być możliwość jej wyłączenia, np. zatkania wlotów, aby odciąć się od powietrza z zewnątrz w razie skażenia.

Samo pomieszczenie schronu powinno być najlepiej w środku piwnicy, w jak największej odległości od ścian zewnętrznych, o ile będzie taka możliwość.
No i zapasowe wyjście z piwnicy, poza budynek.

[Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]

Forum nie służy do promowania swoich poglądów politycznych oraz religijnych!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-05-21 03:24 PM przez gajowy.)
2018-05-21 03:20 PM
LARPAK Offline
Użytkownik Premium
Premium

Koleżance polecam nieco zapoznać się z tym tematem:
http://boungler.pl/forum/showthread.php?...6#pid55526

Wykorzystanie gotowego zbiornika pozwoli na zaoszczędzenie kosztów związanych ze zmianami w projekcie.
2018-05-21 04:52 PM
Monnia Offline
Rozgląda się
**

Liczba postów: 7
Reputacja: 0
Przepraszam za kolor, nie wiedziałam. Sad

Nie mogę robić nic nadzwyczajnego, ponieważ z każdej strony mam ciekawskich sąsiadów, więc to musi wyglądać tak, jakbym po prostu budowała piwnicę.

Z wysokością wody mam właśnie problem. Robiłam studnię podskórną na 8m, do tej pory wybiło tyle, że na budowę będzie większe zapotrzebowanie niż ilość wybitej wody, będę musiała robić głębinówkę.

Struktury gruntu nie robiłam, ale o tym na pewno sobie poczytam.

W projekcie, który mam na oku podwyższenie wynosi 47cm, ale w piwnicy będzie garaż, więc pewnie będę musiała znacznie podnieść poziom.

Tak właśnie myślałam, żeby piwnicę zrobić z szalunku, zamówić beczkowóz i zalać, pewnie szybciej pójdzie niż murować, a na tym głównie mi zależy - czas. Żeby jak najmniej ciekawskie oko widziało.

Czy właśnie przy skażeniach, nie będzie się gryzła cyrkulacja powietrza, mechaniczna z filtrami?

Tak zastanawiam się, czy nie zrobić wyjścia ewakuacyjnego w kurniku, w domu na pewno wejście będzie zakryte pod schodami podnoszonymi do góry, szkoda mi trochę schowka pod, czy w schodach, ale ważniejsze jest dla mnie ukryte wejście.

Ale piwnica i tak będzie, więc nie widzę powodu by kombinować ze zbiornikiem. Także wszem i wobec oświadczam, nie interesuje mnie zbiornik. Z całym szacunkiem, tematem wątku jest adaptacja piwnicy pod schron/bunkier.

No_idea mogę poprosić linka do tego materiału?
2018-05-22 08:24 PM
LARPAK Offline
Użytkownik Premium
Premium

Adaptacja piwnicy może również zawierać w sobie postawienie zbiornika w jej wnętrzu poniżej poziomu podłogi i mieści się to w zakresie "adaptacji".

EDYTA: jeżeli cały szalunek zostanie źle wykonany to i jego wytrzymałość mechaniczna nie będzie spełniała parametrów, ale możesz skończyć z podziemnym basenem zamiast ze schronem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-05-22 08:49 PM przez LARPAK.)
2018-05-22 08:47 PM
gajowy Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 911
Reputacja: 60
Ten wjazd do garażu, grozi zalaniem piwnicy w razie powodzi, czy bardzo intensywnych opadów:/

Ale możesz zrobić nieco podniesiony podjazd,a wokół tak ukształtować teren, aby wody opadowe były odprowadzane jak najdalej od budynku.
A sam zjazd do garażu tak zrobić, aby w razie powodzi, dało się go zastawić workami z piaskiem (jeżeli masz zagrożenie powodzią?).

Ściany piwnic się zbroi, to nic nadzwyczajnego, co prawda zbroi się tylko gdy jest głęboka piwnica, ale to nie powinno zbyt przyciągać uwagi sąsiadów.
Zawsze można im powiedzieć, jak by się dopytywali, że tak jest w projekcie, albo że kierownik budowy kazałWink
Kierownik budowy też tego nie zakwestionuje, jeżeli w ogóle to go zainteresuje, bo wykonując solidniejsze ściany piwnicy, polepszasz przecież ich parametry.
Bardziej to zainteresuje murarzy, dlatego wydaje mi się, że lepiej nie brać miejscowej ekipy

8 m do wody to bardzo dobra informacja, nie powinnaś mieć kłopotów z wilgocią, chyba że grunt jest nieprzepuszczalny i wody opadowe mogą zalewać ściany fundamentowe.
Żeby zabezpieczyć się przed tym, trzeba by zrobić drenaż.
Idealnie jak grunt był by przepuszczalny.

Wyjście ewakuacyjne w kurniku, to świetny pomysł, bo tam mało kto będzie go szukał.
A przecież o to chodzi, żeby niepowołane osoby o nim nie wiedziały i nie próbowały tamtędy dostać się do budynku.

Ukrywa się je nawet pod ziemią, pod którą jest zaryglowana klapa.
Gdy ją odryglujesz, klapa opadnie siłą grawitacji razem z ziemia która na niej była i umożliwi wyjście.
W ten sposób wyjście może być pod np. nierzucającą się w oczy grządką z kwiatamiWink

Na wstępnym etapie budowy, twoja piwnica będzie niewiele różnić się piwnic sąsiadów, jedynie będzie mieć solidniejsze ściany.
Powinna mieć też odpowiednie wykończenie i wyposażenie, a tego sąsiedzi już raczej nie zobaczą.

Wentylacja mechaniczna z filtracją była by wręcz idealna, tylko pamiętaj o awaryjnym jej zasilaniu.
Wiatraczki potrzebują trochę prądu, nie wiem czy da się dostać takie z możliwością napędu ręcznego?

Samo pomieszczenie schronu, warto tez by jakoś zamaskować w piwnicy, aby w razie wdarcia się do niej intruzów, nie znaleźli go zbyt łatwo.

No i zamknąć schron solidnymi i szczelnymi drzwiami, żeby nie dało się ich otworzyć "kopniakiem".

W samym schronie koniecznie trzeba mieć jakąś ubikacje, jak dało by się ją podłączyć do instalacji ściekowej w domu to było by idealnie, ale zwykle jest ona wyżej, przez co konieczna była by przepompownia, dlatego bym z niej zrezygnował.
Łatwej i taniej będzie trzymać tam turystyczną toaletę chemiczną lub kibel typ wiadro i zapas worków na odchody.

Warto by wiedzieć co dzieje się na zewnątrz, dlatego w tym schronie umieścił bym monitor podłączony do kamer(y), tylko trzeba pamiętać aby zasilanie kamer(y) było podawane z tego schronu.
A żeby mieć tam prąd, to trzeba zainstalować akumulator(y), podłączony normalnie do sieci energetycznej, aby był zawsze naładowany.
Prąd będzie potrzebny do oświetlenia, wentylacji mechanicznej, monitoringu czy ładowania telefonów.

[Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]

Forum nie służy do promowania swoich poglądów politycznych oraz religijnych!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-05-23 12:36 PM przez gajowy.)
2018-05-23 11:13 AM
No_idea Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 887
Reputacja: 45
Link do tematu Bartka o jego schronie:
http://forum.preppersi.pl/forum2/artyku%...html#33408
2018-05-23 11:33 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »