Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przelewanie gazu
Autor Wiadomość
maciek199815 Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 182
Reputacja: 6
Przelewanie gazu
Gaz jako paliwo na trudne czasy ma bardzo fajną zaletę, nie ma psuje się. Nie to co benzyna czy olej napędowy. W szczelnym zbiorniku może być przechowywany w nieskończoność. Problemem są tylko zbiorniki. Są po prostu drogie. Więc siłą rzeczy nie mogę mieć ich dużo. Ale wiem że można te opakowania używać wielokrotnie. Lepiej więc mieć kilka większych butli 11 lub 33kg i z nich przelewać do tych mniejszych. Problemu nie ma gdy w większej butli gazu jest dużo i jest duże ciśnienie ale pojawia się gdy gazu jest mało i prawie nie ma ciśnienia. Zastanawiam się jak w takich sytuacjach poradzić sobie z przelaniem gazu? Pierwsza myśl, podgrzać większą butlę, tak aby wytworzyć większe ciśnienie. Druga myśl, znaleźć jakąś pompę do gazu. Który sposób według Was jest lepszy? A może inny? Zapraszam do dyskusji.

[Obrazek: sygnatura_dar-2018.gif]
2018-07-07 07:39 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Masełko Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 601
Reputacja: 17
RE: Przelewanie gazu
Gaz propan-butan jest cieczą którą można przelać na YT są filmiki jak go przelać z butli 11kg do turystycznej 2,3lub 5kg sam mam dorobiony przewód do przelewania gazu,bo w mojej okolicy nie ma gdzie zatankować. Inna sprawa, że jest dużo taniej Smile kwestia jeszcze skali i sensu przelewania tego gazu. W razie Wu dystrybucja gazu będzie bardziej kłopotliwa. W mojej 5-cio osobowej rodzinie butla gazu wystarcza na półtora miesiąca gotowania, a da się oszczędniej. Wychodzi więc że 5-6 butli może wystarczy na rok.

LB Mechanika samochodowa i maszyn|pospawam sprzęt do destylacji|elektryka
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-07-07 08:10 PM przez Masełko.)
2018-07-07 08:01 PM
maciek199815 Offline
Użytkownik Premium
Premium

Z przelewaniem gazu gdy butla jest pełna nie mam problemu. Problem pojawia się gdy gazu w większej butli jest mało. A chciałbym wszystko przelać do drugiej.
Kartusz turystyczny 500g - 35zł
Butla 11kg - 50zł
Wężyk - kilkadziesiąt złotych.
Wniosek z tego taki że już po kilku napełnieniach inwestycja się zwraca.

2018-07-07 09:02 PM
Pozyskiwacz Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 1,075
Reputacja: 134
Sam się nad tym zastanawiałem. Tzn. nad zgromadzeniem zapasu gazu. Największym problemem jest koszt butli. Normalna cena butli 11kg ,bez promocji , oscyluje w okolicach 90 zł. I oczywiście kupujemy nową butle , a potem wymieniamy ją na inną - używaną.
Kilka butli trzeba mieć, ale wpadłem na pomysł żeby podstawowy zapas gazu trzymać w starych zbiornikach LPG wymontowanych z samochodów. Trochę nie jestem na bieżąco , bo gaz montowałem ze 12 lat temu, ale chyba nadal można dostać zbiorniki po 60, a może i więcej litrów. Gdyby udało się zdobyć tanio takie zbiorniki - p. ze złomu, mogła by to być ciekawa alternatywa na zgromadzenie domowego zapasu gazu.
Można go wykorzystać do gotowania,grzania wody,oświetlenia czy zatankować do pojazdu.
Co o tym sądzicie ? A może ma ktoś inny pomysł ?

Wojtek.Beskid Niski/rolnictwo-ogrodnictwo-konie/mechanika-ślusarstwo-kowalstwo/laminaty/stare narzędzia rolnicze/ciągniki rolnicze SAM/samochody terenowe/motocykle/ciężarówki.
2018-07-08 06:56 AM
Boungler Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 3,010
Reputacja: 240
Najlepszym rozwiązaniem dotyczącym gromadzenia zapasu gazu jest jego sprzedaż lokalna (o czym już pisałem) czyli podpisanie umowy z lokalnym dystrybutorem, wstawienie klatki na podwórko i handel. W razie W zawsze jest spory pakiet pełnych butli. Gdyby przyjechał właściciel i chciał nam je odebrać bo kryzys - wykupujemy wszystkie pozostałe pełne.

Krzysiek | Lubelskie | Grafika | Informatyka | Mechanika | Elektronika | Film i Reportaż | CB
[Obrazek: moje_edc.gif][Obrazek: latarka.gif][Obrazek: radiokomunikacja.gif][Obrazek: narzedzia.gif][Obrazek: ogien.gif][Obrazek: telefon.gif]
2018-07-08 07:59 AM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
maciek199815 Offline
Użytkownik Premium
Premium

Stare butle LPG jest to opcja. Tylko jak je napełniać? Przelewać z 11kg butli? Dwie-trzy butle po 80l starczą na długo do domowego użytku. No chyba że ktoś ma bardzo dużo pieniędzy i ma możliwość kupienia zbiornika który ma kilka tyś litrów. Postawić taki na działce i o nic się nie martwić. Główne zastosowanie dla tego gazu w moim przypadku to gotowanie w kuchenkach turystycznych i może oświetlenie. Nie zużywam go wiele.

2018-07-08 09:50 AM
Krasny Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 390
Reputacja: 16
(2018-07-07 07:39 PM)maciek199815 napisał(a):  Problemu nie ma gdy w większej butli gazu jest dużo i jest duże ciśnienie ale pojawia się gdy gazu jest mało i prawie nie ma ciśnienia. Zastanawiam się jak w takich sytuacjach poradzić sobie z przelaniem gazu? Pierwsza myśl, podgrzać większą butlę, tak aby wytworzyć większe ciśnienie.

Gaz w butli jest w fazie ciekłej i tak też się zachowuje, jak płyn.
Nie ma żadnego problemu z przelaniem gdy jest go mało, może to potrwać nieco dłużej.
Ogrzewanie butli źródła gazu sobie daruj bo możesz przesadzić ale schłodzenie/zamrożenie "odbiornika" to dobry pomysł.

2018-07-08 11:37 AM
Grzes Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 82
Reputacja: 10
Jestem w trakcie realizacji takiego pomysłu. Butlę LPG podmieniałem rok temu niestety tylko 46 litrów więc troche sie ociągam z tym pomysłem bo jest mała a zestaw wielozawór i gniazdo tankowania gazu dodatkowy mam tylko jeden wiec jak niebawem nie trafię na szrocie w cenie za flaszkę butki 80-100l to swoją już odmalowaną zatankuję. W obecnych czasach gdy samemu można tankować LPG wrzucę ją na pakę, zajadę na stację i czy to będzie auto z bagażnikiem czy odkryte to tylko podpiąć się do dystrybutora i ładować do pełna. A potem składować.
2018-07-08 06:53 PM
Masełko Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 601
Reputacja: 17
Należy pamiętać Panowie w przypadku butli lpg aby przerobić "wyjście" gazu gdyż do kuchenek bierzemy gaz rozprężony z "górnej " części butli, który trafia do reduktora. Gaz w fazie ciekłej uszkodzi go( reduktor)

LB Mechanika samochodowa i maszyn|pospawam sprzęt do destylacji|elektryka
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 2018-07-08 08:06 PM przez Masełko.)
2018-07-08 08:05 PM
Pozyskiwacz Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 1,075
Reputacja: 134
Właśnie tak myślałem - wymontowaną butle LPG z przerobionym wielozaworem , skróconą rurką pobierającą gaz,tak żeby pobierała opary znad lustra ciekłego gazu, załadować do samochodu i zwyczajnie zatankować na stacji.
Najlepiej było by mieć w miarę duże butle 60-100 , a jak się uda to i więcej litrów gazu. Fakt że trochę będą ważyć, zwłaszcza pełne, ale myślę że w 2-3 osoby można je przenieść. Pasowało by zrobić jakiś stojak, gdzieś na zewnątrz budynku, przykryć kawałkiem daszku i może stać bardzo długo.
Wielkie stacjonarne zbiorniki przydomowe to ciekawa opcja, ale są drogie i widoczne z daleka. Ma to sens jak się na co dzień używa tego gazu np. do ogrzewania. Nie wiem jak to dokładnie wygląda, ale wydaje mi się że trzeba podpisać jakąś umowę na zużycie określonych ilości gazu, żeby dostać taki zbiornik.
Podobnie jak ze sprzedażą gazu w butlach. Trzeba mieć odbiorców. U mnie niestety raczej nie było by zbytu na tyle żeby ktoś odpisał ze mną umowę.

Wojtek.Beskid Niski/rolnictwo-ogrodnictwo-konie/mechanika-ślusarstwo-kowalstwo/laminaty/stare narzędzia rolnicze/ciągniki rolnicze SAM/samochody terenowe/motocykle/ciężarówki.
2018-07-09 04:14 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów