Filtry do rekuperatorów

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baterie alkaliczne po terminie ważności
Autor Wiadomość
Masełko Offline
Dużo pisze

Liczba postów: 626
Reputacja: 17
Baterie alkaliczne po terminie ważności
Czy ktoś z kolegów testował baterie alkaliczne po deklarowanym terminie ważności. Zastanawia mnie zachowanie ich po tym czasie. Bo o ile zapas żywności łatwiej rotować to baterii na siłę nie zużyję jeżeli faktycznie tracą energię leżąc na półce. Wiem że akumulatory są dużo lepsze, ale do niektórych urządzeń wystarczy zwykła bateria.

LB Mechanika samochodowa i maszyn|pospawam sprzęt do destylacji|elektryka
2018-10-13 08:24 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
LARPAK Offline
Stary wyjadacz

Liczba postów: 2,142
Reputacja: 214
RE: Baterie alkaliczne po terminie ważności
Z tego co zauważyłem to przy tańszych bateriach po okresie przydatności zaczyna z nich wylewać się elektrolit - podobnie przy nieużywanych akumulatorkach, które nie były nawet z paczki wyciągnięte. Mówię o tanich odpowiednikach.
2018-10-14 11:12 AM
Grzes Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 84
Reputacja: 10
Kiedyś kupiłem sporą ilość markowych na znanym portalu cena była rewelacyjna wiec się skusiłem. Większość tuż przed terminem, jakąś mniejszą ilość już wiecej po terminie. Pakowałem to do zabawek dziecięcych i wg mnie działały normalnie jedne i drugie.
Ogniwa to chemia. Data na nich to granica dla serii produkcyjnej, dla której zaczyna rosnąć odsetek wadliwych . Jak składujesz w chodzie to i terminy wydłużysz.
2018-10-14 11:43 AM
gregre Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 202
Reputacja: 31
Polecam Varta high energy z 10letnią datą do użycia, na alle można kupić po około 1,3PLN za AA i AAA jeśli zakupimy pakiet 96sztuk. Sam brałem jakiś czas temu po tyle, AA zostało kilkanaście sztuk, AAA nieco ponad 50, wg daty mam jeszcze 4lata.

Dolny Śląsk
2018-10-14 01:21 PM
Tathagata Offline
Użytkownik Premium
Premium

Liczba postów: 78
Reputacja: 12
Nieużywane duracelle AAA (z tej droższej serii) w latarce potrafiły wylać mimo że miały jeszcze przynajmniej rok do terminu - latarkę szlak trafił... W pilocie mam AAA GP z terminem ważności 2009 i działają Smile Bateria alkaliczna to żrąca chemia zapakowana w metalową puszkę i niestety ile to wytrzyma w ramach danej serii to jest loteria. Zostaje rotowanie zapasów. Niestety w latarkach zapasowych mam załadowane na stałe i zapominam o nich. Akumulatorek po kilku latach magazynowania będzie rozładowany, bateria nie.

[Obrazek: sygnatura_dar-2019.png]
2018-10-14 04:13 PM
gregre Offline
Czyta i pisze

Liczba postów: 202
Reputacja: 31
(2018-10-14 04:13 PM)Tathagata napisał(a):  Akumulatorek po kilku latach magazynowania będzie rozładowany, bateria nie.

Chyba że inwestujemy bez ograniczeń to Eneloop bije na głowę alkaliczne.

Dolny Śląsk
2018-10-14 06:17 PM
gajowy Offline
Super Moderator
Super Moderators

Liczba postów: 961
Reputacja: 68
Ja zapas baterii trzymam w piwnicy, jest tam ok. 15 st. C przez cały rok, to przedłuża ich trwałość.

Często spotykam baterie "po terminie" w różnych urządzeniach, z moich obserwacji wynika, że prawdopodobieństwo "wylania" baterii jest tym wyższe im bardziej są zużyte.
Nieużywane wcześnie baterie alkaliczne, można użyć nawet parę lat "po terminie", tylko mogą mieć już gorsze parametry i trzeba kontrolować, czy nie zaczynają przeciekać.

Najczęściej przeciekają baterie chlorkowo-cynkowe, dlatego lepiej ich nie kupować. A jak są "po terminie" to lepie je oddać do recyklingu, nawet jak jeszcze nie są zużyte, bo używanie ich jest już mocno ryzykowne.

Gorzej sprawa wygląda z akumulatorami, nieodpowiednio utrzymywane mogą się zniszczyć.
Ołowiowe powinny być zawsze naładowane, litowe lepiej nie ładować do końca, a niklowe lepiej czasem użyć.
Dlatego baterie są wygodniejsze w przechowywaniu.

Forum nie służy do promowania swoich poglądów politycznych oraz religijnych!
[Obrazek: sygnatura_dar-2019.png]
2018-10-15 07:43 AM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Węgiel aktywny